391
چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۶
4
نیروهای امنیتی آلمان و فرانسه دست به بازداشت گسترده معترضان زدند

کریسمس آشوب در اروپا

اروپا در حالی به استقبال سال نو رفت که چند روزی است مردم بسیاری از کشورها از جمله فرانسه و آلمان برای گرفتن حقوق اجتماعی و اقتصادی به خیابان‌ها آمده‌اند و بازداشت وسیع معترضان پاسخ مسوولان اروپایی به این خواسته شهروندانشان است، آن هم در‌حالی‌که همین مسوولان بااعلام بیانیه‌های مستمر و مداخله‌جویانه درباره اغتشاش‌های اخیر در تهران خواستار حفظ حق اعتراضات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان مردم شدند!

صبح نو

نیروهای امنیتی آلمان و فرانسه دست به بازداشت گسترده معترضان زدند

کریسمس آشوب در اروپا

اروپا در حالی به استقبال سال نو رفت که چند روزی است مردم بسیاری از کشورها از جمله فرانسه و آلمان برای گرفتن حقوق اجتماعی و اقتصادی به خیابان‌ها آمده‌اند و بازداشت وسیع معترضان پاسخ مسوولان اروپایی به این خواسته شهروندانشان است، آن هم در‌حالی‌که همین مسوولان بااعلام بیانیه‌های مستمر و مداخله‌جویانه درباره اغتشاش‌های اخیر در تهران خواستار حفظ حق اعتراضات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان مردم شدند!

 

 
در آستانه سال نو میلادی و موضوع برپایی جشن‌های کریسمس در اروپا، تدابیر شدید امنیتی، جو حاکم بر شهرهای مختلف اروپا را به‌شدت امنیتی کرد.
تدابیر شدید امنیتی در انگلیس در آستانه سال نو میلادی
بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس انگلیس در بسیاری از خیابان‌های شهرهای لندن، منچستر و بیرمنگام از موانع بتنی استفاده کرده است. همچنین مقامات انگلیسی به‌منظور ارتقای امنیت به تعداد نیروهای پلیس افزوده و واحدهای مسلح ویژه را به‌کار گرفته‌اند. نیک آلدوورث، پلیس لندن گفته است که تدابیری خاص در لندن درنظر گرفته شده است؛ تدابیری نظیر برپایی موانع، حضور پلیس با لباس متحدالشکل و حضور نامحسوس پلیس.

افزایش 10‌درصدی نیروهای امنیتی در فرانسه
فقط در فرانسه 100هزار نیروی پلیس، ژاندارم و ارتش درصدد برقراری امنیت در اماکنی چون کلیساها، بازارها، مراکز تردد گردشگران و بیمارستان‌ها هستند. به نسبت سال گذشته در فرانسه به میزان 10درصد بر تعداد نیروهای امنیتی افزوده ‌شده است.
میشل دلپوئش، رییس پلیس پاریس از استقرار بیش از 10 هزار مأمور پلیس در شهر خبر داد و گفت: اقداماتی که ما اعمال خواهیم کرد بر اساس بسیج قدرتمند ابزارهایمان است. بیش از 10 هزار و 500 مأمور مرد و زن داخل و اطراف پاریس مستقر خواهند شد. به گزارش سی‌ان‌ان، در شهر برلین، پایتخت آلمان نیز 1600 نیروی اضافی پلیس در خیابان‌ها مستقر شدند و افزون بر این، در برلین نقاط امنیتی و چادرهای صلیب سرخ نیز برپا شده است.

ناتوانی ماکرون از پاسخ صحیح به شهروندان فرانسوی
با وجود آنکه اروپا امنیتی‌ترین سال نو خود را تجربه می‌کند اما، اعتراضات در فرانسه علیه سیاست دولت‌ها به خشونت کشیده شده است. به گزارش «‌فرانس 24» وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که تعداد خودروهایی که در شب ۳۱ دسامبر به آتش کشیده شده‌اند از ۹۳۵ دستگاه در سال گذشته به 1031 دستگاه رسیده است و تعداد بازداشتی‌ها به دنبال ناآرامی‌ها هم از ۴۵۶ نفر به ۵۱۰ تن افزایش داشته است.
آتش زدن بیش از هزار خودرو و کشته شدن دو مأمور پلیس در فرانسه موضوعی است که نشان‌دهنده اعتراضات مردمی در پاریس و دیگر مناطق این کشور است که در نخستین روزهای سال جدید میلادی روی داد و گفته می‌شود؛ بی‌توجهی به حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم و نشنیدن صدای اعتراض آنها از سوی دولتمردان موجب می‌شود تا هر ساله در روزهای نخست سال میلادی جدید، چنین اعتراضاتی از سوی شهروندان فرانسوی صورت گیرد.

 موضع رییس‌جمهور فرانسه
 «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه که تاب شنیدن صدای اعتراض شهروندان خود را ندارد و نمی‌تواند نیاز 66 میلیون فرانسوی را برای مشکلات اجتماعی و اقتصادی حل کند در پیامی توییتری با بیان اینکه ما به پلیس‌مان افتخار می‌کنیم، دستور بازداشت فوری و مجازات مجرمان را داد و «ژرار کلمب» وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد به زودی مهاجمان به دو پلیس، بازداشت خواهند شد و به سزای اعمالشان خواهند رسید چرا که حمله به نیروهای امنیتی ما حمله به جمهوری ماست.
مکرون در حالی خواستار اشد مجازات برای شهروندان معترض خود شد و درباره اغتشاشات تهران موضع دیگری اتخاذ کرد و سخن از آزادی بیان به میان آورد که رسانه‌های رسمی فرانسه نآرامی‌های شب سال نو را پوشش ندادند! به نظر می‌رسد که رییس‌جمهور فرانسه قبل از حمایت از اغتشاشات ایران باید به فکر وضعیت کشور خود باشد.
همچنین سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای درباره ناآرامی‌ها در برخی شهرهای ایران، گفت: مقامات فرانسوی به دقت وضعیت ایران را دنبال می‌کنند. حق‌اعتراض آزادانه یک حق اساسی است، همین‌طور آزادی انتقال اطلاعات. دولت فرانسه نگرانی خود را از آمار بالای قربانیان و بازداشت‌شدگان ابراز می‌کند. در هفته‌های آینده، احترام به حقوق بشر، در مرکز گفت‌وگوهای ما با مقامات ایرانی خواهد بود. فرانسه در‌حالی‌که در ناآرامی‌های شب سال نوی این کشور بیش از ۵۰۰ نفر بازداشت شده‌اند، از بازداشت اغتشاشگران در ایران ابراز نگرانی کرد!

آشوب و ناآرامی در آلمان
از سویی دیگر؛ رسانه‌های آلمانی هم از آشوب‌ها و ناآرامی‌ها و درگیری‌هایی همزمان با برگزاری جشن‌های شب سال نوی میلادی در شهرهای مختلف این کشور خبر دادند.  نشریه «فوکوس» در این باره گزارش داد که در بسیاری از شهرهای بزرگ آلمان نیروهای امنیتی در شب سال نوی میلادی هدف حملاتی قرار گرفتند. در شهر برلین پلیس بیش از 1700 بار به دلیل رفتار نادرست با آتش‌بازی‌ها، دعواها و آسیب‌های ملکی نقل مکان کرده و وارد عملیات شد. تعداد زیادی حملات به نیروهای امنیتی گزارش شده است. خدمه یک آمبولانس هم با سلاح گرم تهدید شدند. اداره آتش نشانی تا صبح اعتراضات حدود هشت حمله به نیروهای خدمات اضطراری و 57 حمله به وسایل نقلیه عملیاتی با صدمات قابل توجه را
گزارش داد.

خشونت پلیس آلمان به معترضان اجتماعی
همچنین؛ در شهر لایپزیگ آلمان در شب سال نوی میلادی ده‌ها معترض پلیس را هدف حمله قرار دادند و چندین سطل زباله را به آتش کشیدند. پلیس نیز علیه معترضان از ماشین آب‌پاش استفاده کرد.  در این اعتراضات، شهروندان آلمانی حدود 40 تا 50 نفر بطری، سنگ و مواد آتش‌زا به سمت ماشین‌های پلیس و نیروهای امنیتی پرتاب می‌کردند. بر اساس اطلاعات پلیس یک تجمع اعتراضی 1000 نفری هم در شب سال نوی میلادی در این شهر وجود داشت. همچنین اعتراضات مسالمت‌آمیزی علیه سرکوبگری‌های دولت و خشونت پلیس آلمان برگزار شد. شب سال نوی میلادی در شهر دورتموند آلمان نیز در جریان تلاش برای پایان دادن به یک تجمع اعتراضی نیروهای پلیس تهدید به شلیک گلوله شدند. سه نفر در جریان این آشوب‌ها دستگیر شدند. در شهر برمن آلمان هم پلیس حدود 313 بار نقل مکان داده از جمله به‌دلیل حدود 50 نزاع دعوایی که رخ داد وارد عملیات شد. در جریان این درگیری‌ها برخی نیروهای پلیس هدف حمله قرار گرفتند. در مقابل ایستگاه قطار در این شهر شورشیان نیروهای امنیتی را با مواد آتش‌زا هدف حمله قرار دادند. به گفته یک سخنگوی پلیس، یک نیروی امنیتی آلمان در جریان این درگیری‌ها مجروح شد. در شهر اشتوتگارت آلمان هم چندین نیروی امنیتی و آتش‌نشان بر اثر حملات آشوبگران زخمی شدند. سال گذشته دولت آلمان قانونی تصویب کرده بود که بر اساس آن حملات روزانه به نیروهای امنیتی پلیس و نیروهای نجات در آینده مجازات سخت‌تری داشته باشد. بر این اساس این‌گونه حملات حدود 3 ماه تا 5 سال زندان را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس چند مرد در شب سال نوی میلادی دو زن جوان در شهر برمن را مورد آزار جنسی قرار دادند. تقریباً سه تا چهار مظنون در این ارتباط دستگیر شده‌اند. در شهر هانوفر نیز این‌گونه حملات جنسی علیه زنان گزارش شده است.  رییس اتحادیه پلیس آلمان در این باره به روزنامه آلمانی «دی ولت» گفت که حملات علیه نیروهای امنیتی به حد خطرناک برای زندگی آنها رسیده بود. بارها و بارها راکت‌هایی از طرف آشوبگران علیه وسایل نقلیه پلیس و افراد به‌طور خاص شلیک شد. وی خواستار رسیدگی به این گونه جرایم از طرف سیستم قضایی کشورش شد. معاون رییس اتحادیه پلیس آلمان نیز خواستار بحث‌ها در این‌باره که خشونت به هیچ عنوان قابل قبول نیست شد. وی خواستار تشدید مجازات برای عاملان این گونه اقدامات شد. برخی سیاستمداران آلمانی هم انتقاد شدیدی به حملات آشوبگران علیه نیروهای امنیتی در شب سال نوی میلادی وارد کردند.
آماده‌باش سراسری در آلمان
«بورکهارد لیشکا» از سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات آلمان این‌گونه جرایم در شب سال نوی میلادی را غیر مسوولانه و ناراحت‌کننده ارزیابی کرده و گفت: کسی که به نیروهای امنیتی و آتش‌نشان‌ها و نیروهای امدادی حمله می‌کند در اصل به همه ما حمله می‌کند. این اعتراضات مردمی در حالی در کشورهای آلمان و فرانسه صورت می‌گیرد که «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان با دخالت در امور داخلی کشورمان در پیامی خواستار احترام به حقوق شهروندان ایرانی شده بود و امروز توان دیدن اعتراض کشور 82 میلیونی خود را ندارد.
از سویی دیگر؛ دیده‌بان حقوق بشر پیش از این فرانسه و آلمان را به استفاده از شکنجه د‌ر زندان‌های خود متهم می‌کرد، موضوعی که از سوی این کشورها تکذیب نشد و برخی دادرسی‌ها نشان می‌داد که پاریس و برلین قوانین داخلی و بین‌المللی در‌باره زندان‌ها را نقض کرده‌اند.

 

captcha
شماره‌های پیشین