391
چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۶
3

پیرامون حوادث اخیر کشور

یادداشت مهدی فضائلی

بازگشت آرامش به کشور با حضور مردم و نیروهای امنیتی

آخرین نفس های اغتشاش

از بعد از ظهر شنبه گروهی مقابل سردر دانشگاه تهران در خیابان انقلاب تجمع کرده و شعارهایی سر دادند. این تجمع در ادامه اعتراضاتی انجام می‌شود که دو روز قبل از آن در مشهد مقدس و در انتقاد به مسائل اقتصادی از جمله موضوع بدهی‌های مؤسسات اعتباری به مردم برگزار شد. با این حال تجمع گروهی در تهران کاملاً متفاوت از اعتراضات مشهد به‌نظر می‌رسید؛ تظاهراتی که رفته‌رفته میدانی برای عرض اندام گروه‌های ضدانقلاب شد.

بعیدی‌نژاد: ترامپ به فکر گرسنگان کشور خودش باشد

صبح نو

پیرامون حوادث اخیر کشور

یادداشت مهدی فضائلی

مطالبه داشتن و ابراز و پیگیری آن که مطالبه گری نامیده می‌شود از ویژگی‌های یک جامعه پویا و باانگیزه است.
مطالبه گری در درون خود نوعی آرمانگرایی را نمایندگی می‌کند و مسوولان را در مقام پاسخگویی قرار می‌دهد؛ لذا جامعه بدون مطالبه، جامعه‌ای مرده و بدون آرمان است و مسوولان چنین جوامعی تنبل و راحت طلب و ناکارآمد خواهند شد.
اما مطالبه گری صحیح مختصاتی دارد که بدون برخورداری از آنها، به بیراهه می‌رود.
نخستین نکته، به ماهیت مطالبه بر می‌گردد. آیا هر نوع مطالبه‌ای ارزش پیگیری دارد؟ قطعاً نه. مطالبه، به‌خصوص در ابعاد اجتماعی باید متضمن ارزش‌های واقعی و آرمان‌های آن جامعه باشد و مغایرتی با قانون و عرف حاکم بر آن جامعه نداشته باشد.
دومین نکته، نحوه ابراز مطالبه و چگونگی پیگیری آن است. اگر بهترین مطالبات هم به شیوه ناصحیح و از راه‌های غیرقانونی دنبال شود نه تنها به نتیجه مورد نظر نمی‌رسد چه بسا معکوس و به ضد‌خودش تبدیل شود.
ابراز و پیگیری نامناسب مطالبات صحیح، مثل سخن حقی می‌ماند که با الفاظ و واژگان زشت و رکیک بیان شود.
سومین ویژگی برای مطالبه گری صحیح، تشخیص درست و صحیح مطالبه شونده است. یعنی اینکه بدانیم مطالبه خود را از چه فرد یا مرجعی درخواست کنیم.
اگر کسی که جویا و خواستار مثلاً انشعاب برق است به جای وزارت نیرو به وزارت بهداشت و درمان مراجعه کند، بدون تردید به برق دست نخواهد یافت!
چهارمین و آخرین خصیصه مطالبه گری صحیح هم، انتخاب زمان مناسب است.
در همان مثال قبلی، اگر کسی که خواستار انشعاب برق است نیمه شب یا روز تعطیل به اداره برق مراجعه کند به‌خواسته خود دست نخواهد یافت، هر چند سه ویژگی دیگر را
رعایت کرده باشد.
در حوادث اخیر کشور همه این نکات کاملاً« موضوعیت» دارند.
نخست ماهیت مطالبات است. اگر مطالبات، رفع مشکلات اقتصادی، اشتغال، مقابله با رکود، مبارزه با فساد و امثال آن است، مطالباتی هستند بحق، قانونی و در مسیر آرمان‌های نظام و اگر مطالبات سمت و سوی تحقق امیال بیگانگان را دارد که اساساً مطالبات باطل و مخالف منافع عمومی است و درخواست کنندگان نباید انتظار گوش شنوایی برای شنیدن چنین خواسته‌هایی را داشته باشند.
نحوه ابراز مطالبات نیز در حوادث اخیر ناصواب و غلط بوده است. مطالبات اقتصادی چه نسبتی با آتش زدن و تخریب و مجروح کردن و حتی کشتن دارد؟!
چرا چنین مطالباتی را در شعارهای این به اصطلاح معترضان نمی‌بینیم؟ چرا به جای شعارهایی از جنس مطالبات معیشتی، شعارهای بی‌ربط، ساختارشکن و رفتارهای وندالی غلبه کرده است؟
سومین و چهارمین نکته اینکه، مطالبات اقتصادی چه ربطی به حمله شبانه به کلانتری و پایگاه بسیج دارد؟!
با توجه به آنچه گذشت، معترضان به شرایط نامناسب اقتصادی باید صف خود را از آشوب طلبانی که به تحریک بیگانگان در پی هرج و مرج و آنارشیسم هستند جدا کنند.
عموم مردم نیز باید هوشیار باشند که خسارت چنین رفتارهایی مستقیماً هم بر شرایط اقتصادی تأثیر منفی دارد (که آثارش در همین چند روز آشکار شد) و هم می‌تواند پی آمدهای ناگوار امنیتی داشته باشد.
همه می‌دانیم که پیرامون ما پر است از کانون‌های ناامن و دشمنان زخم خورده‌ای که اگر کوچک‌ترین مجالی پیدا کنند انتقام خواهند گرفت.
هوشیاری مردم، انسجام و یکپارچگی مسوولان کشور در مقابله با دستان پشت پرده این آشوب‌ها، بیداری و دقت نظر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی و آمادگی حداکثری برای احتمالات حداقلی و البته اهتمام دولتمردان برای حل مشکلات اقتصادی و پاسخ به مطالبات درست بر زمین مانده مردم و از بین بردن زمینه‌های سوءاستفاده دشمن، راهکارهای اصلی مقابله با این بحران آفرینی است.

 

captcha
شماره‌های پیشین