391
چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۶
2
دیوارهای بتنی مجلس مانع شنیدن صدای مردم می شود

حصارستان ملت

میدان بهارستان نخستین جایی است که مردم مشکلات‌شان را به آنجا می‌برند و امیدوارند که نمایندگان‌شان به میان آنها بیایند و بعد از دلجویی، تلاش‌شان را برای بهبود شرایط به کار ببرند. این روزها اما گویا فاصله مردم با نماینده منتخب‌شان بیشتر شده است، دیوار بتنی دورتادور مجلس اجازه رسیدن صدای دردمند مردم را به نمایندگان نمی‌دهد. ماه‌هاست که طرح سؤال از رییس‌جمهور در هیأت‌رییسه خاک می‌خورد و شرایط مالباختگان مؤسسات مالی و اعتباری همچنان بلاتکلیف است.

رهبر انقلاب با تاکید بر سوءاستفاده دشمن از وقایع اخیر گفتندبا مردم سخن می گویم

در وقت خودش

خبر

صبح نو

دیوارهای بتنی مجلس مانع شنیدن صدای مردم می شود

حصارستان ملت

میدان بهارستان نخستین جایی است که مردم مشکلات‌شان را به آنجا می‌برند و امیدوارند که نمایندگان‌شان به میان آنها بیایند و بعد از دلجویی، تلاش‌شان را برای بهبود شرایط به کار ببرند. این روزها اما گویا فاصله مردم با نماینده منتخب‌شان بیشتر شده است، دیوار بتنی دورتادور مجلس اجازه رسیدن صدای دردمند مردم را به نمایندگان نمی‌دهد. ماه‌هاست که طرح سؤال از رییس‌جمهور در هیأت‌رییسه خاک می‌خورد و شرایط مالباختگان مؤسسات مالی و اعتباری همچنان بلاتکلیف است.


این روزها مردم در شهرهای مختلف دست به اعتراض نسبت به وضعیت اقتصادی و معیشتی خود زدند، اعتراضاتی که عصر شنبه با دخالت برخی از عناصر وابسته و خرابکار به خشونت کشیده شد.
اما در این هیاهو مجلس همچنان تعطیل است و با گذشت بیش از 5 روز از اعتراضات واکنشی نشان نداده و هیچ اقدامی برای برگزاری جلسه‌ای فوق العاده شنیده نمی‌شود، تنها رییس مجلس در دیدار با رؤسای کمیسیون‌ها خواست تا در بررسی بودجه 97 تلاش کنند تا کمتر به مردم فشار وارد شود!
خانه ملت در واکنش به اعتراض بحق مردم درباره معیشت‌شان هیچ اقدام عملی‌ای نکرده و حتی وعده‌ای در راستای بهبود شرایط نداده‌اند، آن هم در حالی‌که با رأی همین مردم و به نمایندگی از آن‌ها در بهارستان هستند و وظیفه‌شان به جز قانون‌گذاری، پیگیری مطالبه مردم است، وظیفه‌ای که در زرق و برق حقوق‌های میلیونی و امکانات دولتی رنگ باخته و به‌دست فراموشی سپرده شده است.
با این شرایط و بی‌توجهی مجلس به خواسته‌های ملت، مردم همچنان پای نظام و انقلاب‌شان ایستاده‌اند، دلگیرند اما از اغتشاشگرانی که دست به تخریب اموال عمومی زده‌اند، اعلام برائت کردند و حتی در راهپیمایی 9دی‌ماه با شکوه هر چه بیشتر حضور یافتند، حال که آن‌ها نسبت به سوءاستفاده‌ها هشیارند اما این سؤال پیش می‌آید که چرا مردم از اعتراض در برابر خانه ملت دست کشیده و دامنه تجمع‌شان به سراسر ایران کشیده شده است؟ چرا ملت از شنیدن صدایشان توسط نمایندگان ناامیدند؟ دلایل ناامیدی مردم از مجلس را از برخی نمایندگان جویا شدیم.
ابطحی: مجلس مردم را نامحرم می داند
سید محمد جواد ابطحی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره اعتراض خیابانی مردم در شهرهای مختلف کشور گفت: مجلس باید راهکارهایی را برای کمک به شرایط مردم بیاندیشد یا کلیات لایحه بودجه 97 را رد کند یا برخی بندها و تبصره‌های بودجه را اصلاح یا حذف کند، برای مثال تبصره 18 که درباره گرانی حامل‌های انرژی است باید حذف شود.
وی ادامه داد: هیات‌رییسه مجلس درصدد بود تا نمایندگان 2 هفته را در حوزه‌های انتخابیه خود حضور داشته باشند اما نمایندگان به این تصمیم اعتراض کردند چراکه نگران لابی گری ها و رایزنی با کمیسیون تلفیق بودند که شاید خروجی آن به نفع مردم نباشد.
ابطحی تاکیدکرد: جناح‌بازی‌ها و طایفه‌نگری‌ها نباید مانع عمل به وظیفه نمایندگی شود. دولتمردان احساس کردند که مجلس جای امنی است و استیضاح‌های بی‌نتیجه، طرح سؤال‌های پس گرفته شده و‌... نشانه‌هایی درباره این است. به نظر می‌رسد که مجلس با تمام اقدامات دولت همراه است.
این نماینده مجلس با اشاره بر لزوم شفافیت عملکرد مسوولان گفت: عملکرد تعداد معدودی از مسوولان مردم را از بخشی از حاکمیت ناامید کرده است که این علامت خوبی نیست، سرمایه نظام و انقلاب اعتماد مردم است.
ابطحی برگزاری غیرعلنی جلسات بررسی موضوعات اقتصادی از جمله موضوع مؤسسات مالی اعتباری را دلیلی بر بی اعتمادی مردم دانست و خاطرنشان کرد: نظام ما نظامی مردمی است و نباید مرزی با مردم داشته باشیم؛ متاسفانه انگار مجلس مردم را نامحرم می‌داند و برگزاری جلسات غیرعلنی هم نشانگر نامحرم بودن مردم است. وی افزود: همچنین مجلس دهم باید از انفعال خارج شده و با ورود به برخی مسائل در راستای حل آنها گام بردارد. با طرح مشکلات مردم و بررسی آنها و نظارت بر عملکرد مسوولان، بخشی از این اعتراضات از بین می‌رود. برای مثال طرح سؤال از رییس‌جمهور اگر به جریان بیافتد، مردم پاسخ بسیاری از سؤالات خود را دریافت می‌کنند.
این نماینده مجلس همچنین افزایش فاصله میان مردم و نمایندگان ملت را از دیگر ضعف‌ها و اشکالات بهارستان خواند و تصریح کرد: برخی از نمایندگان و اعضای هیات رییسه از حضور در جمع تجمع‌کنندگان مقابل بهارستان امتناع می‌کنند. بعد از حادثه تروریستی نیز دیواری بین مجلس و مردم کشیده و این فاصله بیشتر شد و تروریست‌ها به هدف واقعی خود -که ایجاد فاصله میان مردم و نمایندگان بود- رسیدند.
ابطحی خاطرنشان کرد: این اعتراض‌های مردم برای این است که می‌خواهند از اهداف انقلاب دور نشوند، مردم از تبعیض می‌نالند، البته مجلس قوانینی را برای بهبود اوضاع تصویب می‌کند که اجرایی نشدند. مجلس در نظارت ضعیف است که این امر باید اصلاح شود.

حاجی دلیگانی: مجلس
وارد معامله شده است
آقای حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با روزنامه صبح نو معتقد است که مجلس این روزها وارد معامله شده است. وی گفت: رییس مجلس آشکارا و پنهان وارد فرآیند بده بستان شده و خود را برای دور آینده انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌کند. آقای روحانی و لاریجانی به یکدیگر نان قرض می‌دهند و رییس نقش و وظیفه خود را انجام نمی‌دهد.
وی ادامه داد: رییس مجلس اگر مصالح مردم و نظام را در نظر می‌گرفت، کار به اعتراض‌های مردمی کشیده نمی‌شد. بنده چند روز پیش در جلسه علنی اعلام کردم که از پس‌گرفتن لایحه بودجه توسط دولت ناامید شدم و از لاریجانی خواستم که در صحن علنی صراحتاً بگوید که ما اجازه گرانی را نمی‌دهیم اما آقای رییس موضوع را تنها به عدم افزایش حقوق مقامات محدود کرد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: متاسفانه هیات رییسه مجلس دهم منفعل است و در مقابل مسوولان دولتی رودربایستی دارند و به وظایفشان عمل نمی‌کنند. متاسفانه لابی‌گری دولت و مجلس که محافظه‌کاری هیات‌رییسه را به همراه دارد، سبب عدم شناخت درست دغدغه‌ها و مشکلات مردم شده است و به همین دلیل مجلس نمی‌تواند رسالت خود را درست و دقیق اجرا کند.
حاجی دلیگانی تاکید کرد: معتقدم اکثریت مجلس، اکثریت انقلابی نیست و نمایندگان انقلابی در اقلیت هستند. این ماجرا در هیات رییسه و هیات رییسه کمیسیون‌ها هم صادق است. برای مثال در همین کمیسیون برنامه و بودجه چهار ماه از طرح سؤال من از رییس دیوان محاسبات می‌گذرد اما ترتیب اثر داده نشده است. یا درباره همین لایحه بودجه، بنده در دو جلسه متوالی پیشنهاد حذف تبصره 18 لایحه بودجه درباره گرانی حامل‌های انرژی را دادم که رییس جلسه مانع از رأی‌گیری شده و موضوع را به تعویق انداخت.
این نماینده مجلس همچنین خاطر نشان کرد: اراده شده تا مجلس دهم به موضوعات مهم اقتصادی از جمله بانکداری اسلامی، قاچاق، واردات بی رویه و... ورود نکند. حتی زمانی که تعدادی از نمایندگان برای ارائه طرح و رفع مشکل گام بر‌می‌دارند، پیام دولت را مبنی بر تدوین لایحه می‌شنوند و هیات‌رییسه هم ارائه طرح و تدوین آن را لغو می‌کند.
وی ادامه داد: هر نماینده‌ای بخواهد عضو هیات رییسه مجلس یا کمیسیون‌ها شود لاجرم باید خود را با فضای فعلی مجلس هماهنگ کرده و در ابتدا جسارت خود را کنار بگذارد و از صراحت بیان و تصمیم‌گیری قاطع فاصله بگیرد. تنها راهکار حل این مشکلات این است که مردم از نمایندگان خود سؤال کرده و خواستار پاسخگویی باشند، هر زمان که ارتباط مردم و نماینده ضعیف و قطع شده، مشکلات بیشتر شده‌اند.
حاجی دلیگانی تاکید کرد: برخی از نمایندگان تنها با توضیحات برآمده از نظرات مشاوران خود که گاهی تصمیم‌سازان نفوذی‌اند، تصمیم‌گیری می‌کنند. آنها از مردم فاصله گرفته‌اند و پیام مردم را نمی‌شنوند؛ این موارد باید اصلاح شوند.

captcha
شماره‌های پیشین