390
سه شنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۶
7
خبرهای امیدوارکننده از اجرایی شدن قانونی که مدت‌ها معطل مانده بود

نور امید در چشم معلولان

این روزها، شاید امیدوارکننده‌ترین روزها برای معلولان باشد. روزهایی که آنان، نتیجه تلاش‌ها و پیگیری‌هایشان را همراه با همیاری مسوولان، مدیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظاره می‌کنند. روزهایی که بالاخره پس از دو سال معطل ماندن یک قانون روی زمین مانده، قرار است بالاخره اجرایی شدن مفاد اصلاحیه قانون جامع معلولان کلید بخورد و به این ترتیب، این قانون در قالب تسهیلات و طرح‌هایی به وقفه 10 ساله در زندگی عادی معلولان و مشکلات پیش روی آنان پایان دهد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق با رییس جمهور خبر داد

مالکیت سهام عدالت در آستانه آزادسازی

صبح نو

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق با رییس جمهور خبر داد

مالکیت سهام عدالت در آستانه آزادسازی

جلسه دیروز رییس جمهور با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، غیر از تصمیم‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و البته تبادل اخبار و نظرات درباره وضعیت مالباختگان موسسه‌های مالی و اعتباری، نتیجه قابل توجه دیگری هم داشت. نتیجه‌ای که دبیر شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، به آن اشاره کرده است.
آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی، گفته است:« صبح دوشنبه روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی با حجت‌الاسلام حسن روحانی در نهاد ریاست جمهوری دیدار و گفت و گو انجام دادند. در بخشی از این جلسه، بحث آزادسازی مالکیت سهام عدالت نیز مورد بررسی قرار گرفت و رییس جمهور در این ارتباط نظر موافق داشتند.»
دبیر شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی افزود: «در نشست مشترک روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با رییس جمهور موضوعات مختلف مانند مباحث مربوط به بودجه سال ۹۷، راهکار‌های تحقق برنامه ششم توسعه کشور، افزایش حقوق بازنشستگان و موضوع نرخ حامل‌های انرژی و همچنین نحوه حذف دهک‌های ثروتمند از دریافت یارانه نقدی مورد بررسی قرار گرفت.»
پورابراهیمی داورانی در ادامه  افزود: «در این جلسه همچنین موضوع اشتغال‌زایی و تعهدات دولت برای ایجاد اشتغال سالانه در برنامه ششم توسعه، آسیب‌های اجتماعی و نحوه مقابله با آن و مباحث مربوط به تولید مسکن مورد بررسی قرار گرفت.»
وی با بیان اینکه افزایش تعاملات مجلس و دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم انجام می‌شود، افزود:« علاوه بر بررسی مباحث فرهنگی، آموزش و تحقیقات و اجتماعی، همچنین در این جلسه توافق شد که موضوع ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری که البته اقداماتی در این راستا صورت گرفته است، باید به صورت کامل انجام شود.»
به این ترتیب، به نظر می‌رسد که ماجرای سهام عدالت که پیش از این در چند نوبت با موضوعات مختلف از جمله واریز سود سهامداران، گرفتار پیچ و خم‌های مختلف شده بود، سرانجام به فرجام خوشی رسیده است تا خبر خوشی برای سهامداران سهام عدالت تلقی شود.
این در حالی است که 21 مهرماه امسال، پورابراهیمی گفته بود که مجلس پیشنهاد داده تا پرداخت سود سهام عدالت به‌صورت نقدی به مردم منتفی شود و جناب رییس‌جمهور نیز موافقت اولیه خود را با این پیشنهاد نشان داده است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه چوب‌خط شبکه افق در مورد آخرین  وضعیت سهام عدالت گفته بود: از همان سال‌های ابتدایی شروع واگذاری سهام عدالت، ساختار مدیریتی و تصمیم‌گیری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر با چالش روبه‌رو و به انحراف کشیده شد. وی با اشاره به این‌که چالش‌ها و مشکلات پدیدآمده ناشی از عدم نظارت نسبت به عملکرد شرکت‌ها بود، گفته بود: نه دولت و نه نمایندگان واقعی مردم در جریان‌های تصمیم‌گیری در سال‌های ابتدایی حضور نداشتند و این سرآغاز ایجاد فساد در این بخش بود.
پورابراهیمی درصد سودی را که به مردم تعلق گرفته ناچیز برشمرده و گفته بود:‌ یکی از مشکلات، وجود شرکت‌های زیان‌ده بود. شرایط اقتصادی کشور از جمله کاهش قیمت نفت در سال‌های اخیر نیز مشکل دیگر پیشِ‌رو بود.
پورابراهیمی این را هم گفته بود که  اگر مبلغ باقیمانده تا یک‌میلیون تومان توسط مردم پرداخت شود (درحدود 20هزارمیلیارد تومان) معادل همان مقداری خواهد بود که قرار است به‌عنوان سود به مردم پرداخت شود یعنی در واقع دولت از مردم گرفته و به آنها برمی‌گرداند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه با توجه به تخفیفات درنظر گرفته شده برای دو دهک اول، 100درصد سود برای آنها تصویب شده و تکلیفشان مشخص است، گفته بود: با این حال هیچ برنامه‌ای برای دادن سهام به این دو دهک وجود ندارد.
به نظر می‌رسد اصلاح تصمیم‌های پیشین درباره سهام عدالت، خبر خوشی است که دولت می‌تواند آن را اعلام کند تا به این ترتیب، سرنوشت یکی از پیچیده‌ترین و پرماجراترین طرح‌های اقتصادی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر، پس از حدود 12 سال به نقطه قابل قبولی برسد.

captcha
شماره‌های پیشین