389
دوشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۶
2

خبر

فضای نقد واعتراض در چارچوب قانون آزاد است

روحانی:هوشیار باشید

بعد از آنکه تجمع عده‌ای فرصت طلب تجمعات جمعی از مردم در پیگیری مطالباتشان از دولت را به انحراف کشیدند و اعتراض را به اغتشاش تبدیل کردند، رییس جمهور در جلسه هیات دولت تاکید کرد که نقد و اعتراض حق مردم است اما اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم.

صبح نو

فضای نقد واعتراض در چارچوب قانون آزاد است

روحانی:هوشیار باشید

بعد از آنکه تجمع عده‌ای فرصت طلب تجمعات جمعی از مردم در پیگیری مطالباتشان از دولت را به انحراف کشیدند و اعتراض را به اغتشاش تبدیل کردند، رییس جمهور در جلسه هیات دولت تاکید کرد که نقد و اعتراض حق مردم است اما اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم.

حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به  اعتراض‌ها در برخی از نقاط کشورگفت: این نکته باید برای همه روشن باشد که ما ملت آزادی هستیم و طبق قانون اساسی و حقوق شهروندی، مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراضشان کاملاً آزاد هستند؛ اما در عین حال باید توجه کنیم که نحوه انتقاد و اعتراض باید به گونه‌ای باشد که پایان آن منتهی به بهتر شدن شرایط کشور و زندگی مردم شود.

انتقاد در همه امور کشور حق مردم است
روحانی، انتقاد در همه امور کشور را حق مردم دانست ودر عین حال تاکید کرد: «شیوه صحیح  و انتخابی برای بیان نقد باید یک شیوه کاملاً منطقی، دقیق و قانونی بوده و در نهایت منجر به اصلاح شود. اگر شیوه‌ای برای بیان نقد انتخاب شود که به واسطه آن مردم در زندگی، کسب و کار، رفت و آمد و سرمایه گذاری، دچار تردید و نگرانی شوند و دشمنان ما دست‌افشانی و پایکوبی کنند،
حتماً شیوه‌ای غلط است.»

کسی که ملت ایران را تروریست می‌نامد
 حق دلسوزی برای مردم ما را ندارد
موج سواری کشورهای غربی و عربی که در چند ماه اخیر شکست‌های پی در پی در سیاست‌های منطقه‌ای خود خورده‌اند، از اتفاقات اخیر ایران، محور دیگر سخنان رییس جمهور بود.
رییس جمهور با اشاره به ابراز شادمانی دشمنان انقلاب، گفت: این آقایی که امروز در آمریکا می‌خواهد با مردم ما همدردی کند، یادش رفته که چند ماه پیش ملت ایران را تروریست نامید؛ این آدمی که سر تا پایش علیه ملت ایران است؛ حق ندارد برای مردم ایران دلسوزی کند.
روحانی با بیان اینکه رییس جمهور آمریکا از روز اولی که به کاخ سفید آمده علیه ملت ایران اقدام کرده و  برای
رفت و آمد به آمریکا، ارائه ویزا و مسائل مالی و بانکی مردم، هر روز مشکل درست می‌کند، گفت: کسی که روزانه و به طور مداوم علیه ملت ایران تلاش می‌کند، نمی‌تواند دلسوز ملت ایران باشد؛ همچنین آن یکی دو کشور عرب منطقه نیز که در طول این چند سال علیه ملت ایران تلاش کردند هم نمی‌توانند برای ملت ایران دلسوزی بکنند.
رییس جمهور ادامه داد: از همه مقامات امنیتی و نیروهای انتظامی که رفتارشان با مردم، رفتار خشونت‌آمیزی نبوده و شکیبایی خودشان را حفظ کرده‌اند، تشکر می‌کنم.

اعتراض به‌نفع مردم بود یا به نفع دیگران!؟
روحانی با بیان اینکه این روزها برخی از کشورهای عرب منطقه که هیچ‌وقت با مردم ایران  میانه خوبی نداشتند، پایکوبی می‌کنند، تصریح کرد: باید توجه کنیم که آیا این شیوه اعتراض، شیوه‌ای دقیق و به نفع مردم است یا به نفع دیگران ؟

مسوولان، مشکلات را روزانه با مردم در میان بگذارند
رییس جمهور خطاب به وزرا، معاونان و همه مسوولان بخش‌های اجرایی کشور گفت: باید مشکلات را به طور روزانه با مردم در میان بگذارید و اگر مسأله‌ای پیش می‌آید، مردم باید بدانند؛ اگر آنفلوانزا می‌آید و مشکلاتی را  برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند؛ نه یک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند؛
اگر جنسی در کشور ما به اندازه کافی نیست و باید واردات انجام بگیرد، قبل از آنکه بازار احساس کمبود کند، مسوول مربوطه باید احساس و آن کمبود را جبران کند؛ اگر مشکلی در مؤسسات اعتباری غیرقانونی وجود دارد، قبل از هر کس رییس بانک مرکزی باید برای مردم توضیح دهد و اگر با تلاش فراوان اقدام مثبتی انجام دادیم،
باید برای مردم تبیین شود؛ اگر مشکل زیست محیطی داریم باید برای مردم توضیح دهیم. ما باید با مردم حرف بزنیم و صحبت کنیم. هیچ مسوولی نمی‌تواند بدون ارتباط و استمداد و توضیح با مردم در کار خودش موفق باشد.

سخنان دشمن شاد کن قابل قبول نیست
روحانی با اشاره به اینکه اگر مردم در انتخابات آمدند و اکثریت مردم راهی را انتخاب کردند، ما نیز در مقام عمل باید آن راهی که اکثریت خواسته را شروع کرده و ادامه دهیم، افزود: توقعات و مطالبات مردم، توقعات و مطالبات درستی است، اما اگر شیوه‌ای انتخاب کردیم که در بیان مطالبات بحقمان، افرادی داخل شدند و سخنانی ناصحیح، غلط، ناروا، مشکل‌آفرین، دشمن
شاد کن و مردم‌نگران کن مطرح کردند، قابل قبول نیست و همه باید به این نکته توجه کنیم.
روحانی اظهار داشت: امروز وضعیت و شرایط ما نسبت به موضوعاتی مانند بهداشت و درمان، آرامش اقتصادی، وضعیت روستاها و کمک به قشرهای بسیار ضعیف، نسبت به گذشته بهبود یافته و در مسأله تحریم و حقوق ملی و تأثیرگذاری ایران در ثبات و امنیت منطقه شرایط ما متفاوت شده است اما معنی‌ آن این نیست که همه مشکلات مردم حل شده‌اند.
رییس جمهور با اشاره به ضرورت تلاش بیشتر دولت برای اشتغال، گفت: طبیعی است اگر وضعیت اشتغال برای 2 خانواده در میان 4 خانواده درست شده باشد،
آن 2 خانواده دیگر که هنوز اشتغال فرزندشان درست نشده، این احساس رضایت را ندارند.
دکتر روحانی افزود: درست است که قدم‌هایی برداشته شده، اما کاهش قدرت خرید مردم از 5 - 6 سال پیش هنوز به طور کامل جبران نشده است؛ مردم مشکلاتی دارند و این مشکلات باید حل شوند.

مردم و جوانان روی راه حل‌ها متمرکز شوند
رییس جمهور با بیان اینکه من از جوانان و مردم ایران و از همه خانواده‌ها درخواست می‌کنم روی راه حل مسائل بیشتر دقت کنیم، گفت:  ما در کشور مشکل هوا، ریزگرد، آب، اشتغال و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گوناگون داریم؛ باید با فساد مبارزه کنیم و همه مردم بتوانند روی اعمال ما نظارت کنند. این مسائل وجود دارند و باید حل و فصل شود؛ اما چه راهی را باید انتخاب کنیم؟

برای برطرف شدن برخی از مشکلاتی که زمان‌بر است، شکیبایی کنیم
رییس جمهور با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته گروه‌ها و اقشاری از مردم که مشکلاتی داشتند، نظرشان را گفتند، افزود: مشکلات و مسایلی که مربوط به جمع و قشری از کشور است، باید در چارچوب قانونی تبیین شود، اما انتخاب شیوه‌های دیگر می‌تواند برای کشور، امنیت و آینده ما خطرناک باشد و من مطمئنم که مردم شیوه قانونی و منطق را می‌پسندند.
روحانی با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم شرایطی درکشور به وجود بیاید که در این فضا دشمن
سوء استفاده کرده و برخی از افراد حرکات و اقدامات احساسی انجام دهند، گفت: راه رسیدن به چنین هدفی، کمک، حضور، بیان مردم و توجه به آینده و نتایج است؛ تردید ندارم دولت ما به عنوان منتخب مردم و ملت ما به عنوان ولی‌نعمت ما، در کنار هم به راحتی می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل و فصل و برای برطرف شدن برخی از مشکلاتی که زمان‌بر است، شکیبایی کنیم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا به مردم در مقام عمل نشان دهیم که فضای نقد، انتقاد، اعتراض در چارچوب قانون، کاملاً آزاد است، اما فضای تخریب و اغتشاش حتماً فضایی نیست که مردم ما آن را تحمل کنند، ابراز امیدواری کرد که شاهد تلاش جمعی برای دستیابی به ایرانی بهتر در پیش‌رو باشیم و بتوانیم مشکلاتمان را با یاری همدیگر حل و فصل کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین