389
دوشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۶
15
تلگرام از مسدود کردن کانال جدید اغتشاشگران خودداری کرد

شـو آف؟

خبر قابل پیش‌بینی بود: «با تصمیم سطوح عالی امنیتی، فعالیت تلگرام و اینستاگرام فقط به‌طور موقت محدود می‌شود.» این خبری بود که روز گذشته در رسانه‌های رسمی کشور به نقل از منابع آگاه امنیتی منتشر شده بود. فعال بودن این شبکه‌های اجتماعی روی نسخه‌های دسکتاپ رایانه‌ها و قطع بودن آنها روی دستگاه‌های اندروید، حاکی از آن بود که ظاهراً فیلترینگ این شبکه‌ها صرفاً برای آن دسته از کاربرانی اتفاق افتاده است که از طریق سیم‌کارت تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی دارند.

خشونت بر اساس «مقررات تلگرام»

صبح نو

تلگرام از مسدود کردن کانال جدید اغتشاشگران خودداری کرد

شـو آف؟

خبر قابل پیش‌بینی بود: «با تصمیم سطوح عالی امنیتی، فعالیت تلگرام و اینستاگرام فقط به‌طور موقت محدود می‌شود.» این خبری بود که روز گذشته در رسانه‌های رسمی کشور به نقل از منابع آگاه امنیتی منتشر شده بود. فعال بودن این شبکه‌های اجتماعی روی نسخه‌های دسکتاپ رایانه‌ها و قطع بودن آنها روی دستگاه‌های اندروید، حاکی از آن بود که ظاهراً فیلترینگ این شبکه‌ها صرفاً برای آن دسته از کاربرانی اتفاق افتاده است که از طریق سیم‌کارت تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی دارند.

به عبارت بهتر، شما اگر توسط اینترنت سیم‌کارت به تلگرام یا اینستاگرام مراجعه کنید، به احتمال زیاد با شکست روبه‌رو خواهید شد. همین موضوع باعث شد که در ابتدا سراغ اپراتورهای تلفن همراه برویم. تلاشی که باز هم با شکست مواجه شد. ظاهراً بنابر توافقی که صورت گرفته، در چنین مواردی، مرجع پاسخگویی فقط وزارت ارتباطات است. تلاشی که باز هم به شکست منجر شد. مدیرکل محترم وزارتخانه در جلسه بود و انتظار ارتباط با کارشناس ارتباط با رسانه‌های وزارتخانه هم جز بوق‌های متوالی، به نتیجه‌ای منجر نشد. با این احتساب باید به همان خبر منتشر شده در رسانه‌های رسمی به نقل از منابع آگاه اکتفا کرد.
تلگرام در این روزها به متزلزل‌ترین وضعیت خود در کشور رسیده است. حساسیت روی این پیام‌رسان از زمانی ایجاد شد که شورای عالی فضای مجازی در خردادماه سال 1395 طی مصوبه‌ای مقرر کرد تا همه پیام‌رسان‌های خارجی که مخاطب ایرانی دارند و ایرانیان از آنها استفاده می‌کنند باید دیتاسنترهای خود را به داخل خاک ایران منتقل کنند. هرچند در این مصوبه نامی از هیچ پیام‌رسانی نیامده بود اما ناگفته پیدا بود که مخاطب اول و آخر این مصوبه، تلگرام است و پاول دوروف که برای توسعه شرکت خود حتی به ترک خاک روسیه هم تن داد اما حاضر نشد استارت‌آپ رو به رشد خود را در قید و بندهای حاکمیتی در بیاورد. اتفاقی که البته چند سال بعد افتاد.
با اعمال سیاست محدودیت دسترسی به پیام‌رسان وایبر، موج مهاجرت میلیونی ایرانیان به تلگرام آغاز شد. پیام‌رسانی که در ابتدای فعالیت خود در ایران، امکانات چندانی نداشت. با این حال پاسخگوی عطش ایرانیانی بود که تازه طعم پیام‌رسان‌های اجتماعی بر بستر موبایل را زیر زبان مزمزه کرده بودند. به تدریج، امکانات دیگری هم به این پیام‌رسان اضافه شد. مهم‌ترین قابلیت اما اضافه شده امکانی به نام «کانال» بود که کارکردی مشابه وب‌سایت یا وبلاگ داشت. امکانی هم اهل و نااهل نمی‌شناخت و از پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دولتِ جمهوری اسلامی تا بی‌بی‌سی فارسی امکان دسترسی مستقیم‌تر با عامه مردم را پیدا کردند.
آمدنیوز و دیگر کانال‌ها مانند کانال‌های گروهک تروریستی داعش و مطالب مستهجن در چنین بستری رشد کردند و پر و بال یافتند. تلگرام اما در حین کش و قوس‌هایی که با جمهوری اسلامی در مورد اعمال حاکمیت داشت و بعضاً همکاری‌هایی هم کرد اما هرگز تن به مسدود کردن مورد ویژه آمدنیوز نداد. بعضی گمانه‌زنی‌ها در محافل سیاسی و امنیتی هم در همکاری بعضی سرشاخه‌های داخلی با این کانال تلگرامیِ زیرزمینی حکایت می‌کردند. کانالی که در چند ماه اخیر فعالیت خود رسماً به انتشار اخبار نادرست و غلط دامن می‌زد.
این اقدام در کنار نبود سیاست‌های درست رسانه‌ای در خالی بودن میدانِ افکار عمومی از روایتِ رسانه‌های داخلی و باز شدن میدان برای رسانه‌های زیرزمینی، موجب عضوگیری بی‌حدوحصر برای یک کانال تلگرامی شد که رسماً از پمپاژ اخبار نادرست و غیبت دیگر رسانه‌ها به حیات خود ادامه می‌داد. اوج این فعالیت‌ها در اغتشاشات چند روز اخیر و جو دادن به رویدادهایی بود که هرچند در بدو شروع خود، ماهیتی اقتصادی و معیشتی داشتند اما در ادامه با سوءاستفاده‌های سیاسی، کار را به جایی رساند که شنبه‌شب در خیابان‌های مرکزی تهران رخ داد؛ اما این همه ماجرا نبود.
با اوج گرفتن فعالیت‌های این کانال، وزیر ارتباطات در همان ساعت ابتدای غروب روز شنبه با انتشار توییتی در توییتر شخصی خود و منشن کردن پاول دوروف به مدیر تلگرام اعلام کرده بود چرا کانالی که مردم را دعوت خشونت و ساختن بمب دستی و اسلحه می‌کند متوقف نمی‌شود.
آذری جهرمی این پیام را به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته و در توییتر منتشر کرده بود. اقدامی که بلافاصله با پاسخ دورف روبه‌رو شد. مدیرعامل تلگرام گفته بود دعوت به خشونت برخلاف اصول و پروتکل‌های تلگرام است و در صورت تأیید، کانال مورد نظر مسدود خواهد شد.
هنوز ساعتی از انتشار این پیام نگذشته بود که کانال تلگرامی آمدنیوز از دسترس خارج شد. مدیرعامل تلگرام هم دوباره در توییتر خود اعلام کرد که این کانال به دلیل دعوت به ساختن بمب مسدود شده است. مدیران آمدنیوز اما کانال‌های جایگزین خود را بالا آوردند. هرچند در ابتدا این کانال‌ها هم از دسترس خارج شدند اما در نهایت کانال سوم این رسانه اما باقی ماند. کانالی که برحسب اظهارنظر مدیر تلگرام، این بار بسته نخواهد شد. اعمال محدودیت برای دسترسی به تلگرام به مذاق دورف خوش نیامده بود. ماه عسل همکاری دورف با حاکمیت خیلی زود تمام شد.
هرچند حرکت اولیه وزیر ارتباطات با استقبال شدید رسانه‌ها در ساعت‌های اول مواجه شد اما اکنون و بعد از گذشت دو روز از واقعه، چند سؤال بدون پاسخ مانده است.
چرا رایزنی وزیر ارتباطات با مدیرعامل تلگرام باید در کف یک شبکه اجتماعی اتفاق بیفتد؟ اگر مجموعه وزارت ارتباطات قادر به تعامل به تلگرام و مسدود کردن کانال مزبور بود، چرا این اتفاق آنقدر دیر رخ داد؟ آیا این امکان نبود که این اقدام بسیار زودتر رخ دهد و کار به رسیدن بحران به این مرحله نرسد؟ در نهایت با توجه به سؤالات قبلی، آیا رفت و برگشت آذری جهرمی و پاول دورف در توییتر واقعی بود یا یک شوآف؟

captcha
شماره‌های پیشین