388
یکشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۶
6
فهرست خودروهای سواری مجاز برای ورود به کشور به روز شد

تخته گاز وارداتی ها

عضو کمیسیون تلفیق در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: قیمت‌های اعلامی حامل‌های سوخت رد می‌شوند

بنزین شایعات روی آتش گرانی

در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، مسأله استفاده بهینه از منابع دولت در راستای دستیابی به اشتغال مورد هدف قرار گرفته که آقای روحانی در صحن علنی مجلس در این باره نیز اشتغال فراگیر را به عنوان یکی از سه مبنای اصلی بودجه سال بعد اعلام کرد.

صبح نو

عضو کمیسیون تلفیق در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: قیمت‌های اعلامی حامل‌های سوخت رد می‌شوند

بنزین شایعات روی آتش گرانی

در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، مسأله استفاده بهینه از منابع دولت در راستای دستیابی به اشتغال مورد هدف قرار گرفته که آقای روحانی در صحن علنی مجلس در این باره نیز اشتغال فراگیر را به عنوان یکی از سه مبنای اصلی بودجه سال بعد اعلام کرد.

در تبصره یاد شده با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی به دولت اجازه داده می‌شود تا صد درصد منابع حاصله از ما به التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به قیمت این حامل‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۶ را به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و منابع حاصله را تا سقف ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به شکل وجوه اداره شده و یارانه سود و ترکیب با منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش‌آموخته پرداخت کند.  از طرفی، روحانی با بیان اینکه دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم، در صحن علنی مجلس گفته بود: «معادل رقمی را  که از این طریق به دست می‌آوریم از صندوق توسعه می‌گیریم و این دو را با هم در بانک قرار می‌دهیم و بانک هم سود خود را می‌گذارد و این مجموعه تجهیز منبع جدیدی برای اشتغال به ویژه در صادرات غیرنفتی، نوسازی بافت‌های فرسوده، کشت گلخانه‌ای و سایر موارد خواهد بود.»

اشتغال‌زایی با پول سوخت!
به عبارت دیگر، دولت در سال آینده مهم‌ترین پشتوانه اشتغال زایی خود را افزایش قیمت حامل‌های انرژی قرار داده است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد این سیاست باعث افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به رقم‌های ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان در هر لیتر خواهد شد. این در حالی است که قیمت حامل‌های انرژی از سال ۱۳۹۳ بدون تغییر مانده بود.  از زمانی که لایحه بودجه سال 97 کشور از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، اعلام برخی از مبالغ آن باعث شد تا گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش قیمت برخی از حامل‌های انرژی به ویژه بنزین به بازار شایعات دامن بزند. این شایعات به جدیت و گسترده انجام و همزمان باعث گرانی و افزایش قیمت برخی از کالاهای مصرفی شد. لایحه بودجه سال آینده قرار است کمترین وابستگی را به درآمدهای نفتی داشته باشد اما در ازای آن وابستگی درآمدهای کشور به جیب مردم از طریق اخذ مالیات و عوارض بیشتر، بیشتر شده است. در کنار این موضع احتمال افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی از قبیل سوخت که تقریباً روی قیمت همه نوع کالایی تأثیر گذار است، موجی از نگرانی را به همراه داشته است.
این موج نگرانی پیش از همه مورد توجه تولیدکنندگان و صاحبان صنایع قرار گرفت و در شرایطی که هنوز هیچ رقمی برای حامل‌های انرژی تعیین نشده اما آنها به این بهانه قیمت کالاهای خود را به طرز عجیبی افزایش داده‌اند. البته در این بین ناتوانی مسوولان نظارتی کشور در برخورد با این صنایع و گرانی بی‌مجوز و بی‌منطق، بی‌تأثیر در موج کاذب گرانی نبوده است.

بنزین 1500 یا 1200
در نخستین شایعاتی که در فضای مجازی و حتی رسانه‌ای کشور به شدت زمینه نگرانی مردم را از موج گرانی فراهم ساخت، افزایش 50 درصدی قیمت بنزین و 20 درصدی گازوئیل بود. با این حال هنوز این خبر نه تأیید و نه رد شده بود که برخی از همین نمایندگان مردم و مسوولان، در اظهارنظرهایی که پایه‌ای نداشت فضای جامعه را ملتهب کردند و همین التهاب‌های کاذب قیمت‌ها را تکان داد.  آقای مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با بیان اینکه در جلسه کمیسیون تلفیق برخی وزرای دولت از جمله وزیر نفت و وزیر اقتصاد و همچنین رییس سازمان برنامه و بودجه حاضر بودند، گفته است: «در این جلسه آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه از آمادگی دولت برای تعدیل قیمت بنزین و تعیین قیمت 1200 تومان برای هر لیتر بنزین در سال آینده خبر داد.» عضو کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: «به هر حال نرخ پیشنهادی 1500 تومانی در نظر گرفته شده برای بنزین در سال 97 قطعی نبوده و نمایندگان مجلس در این خصوص نظرات خود را دارند.» با این اوصاف باید خوشحال بود که مبلغ 1500 تومان بنزین به 1200 تومان کاهش پیدا کرده است. اظهارنظرهای مداوم نمایندگان و مسوولان کشور درباره موضوعاتی که حساسیت ویژه‌ای در جامعه دارد خود دلیلی برای بروز شایعات است. اینکه هرکسی در هر جایگاهی به خود اجازه اظهارنظر بدهد، مسلماً نمی‌تواند برای کشور مفید باشد.

هیچ قیمتی تعیین نشده
این روزها نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق مشغول بررسی ردیف‌های بودجه‌ای هستند که دولت برای سال آینده کشور بسته است. شاید مهم‌ترین بخش آن هم همین قیمت حامل‌های سوخت است که ارتباط مستقیم با معیشت مردم دارد. هرگونه تغییر در قیمت بنزین موجی از گرانی را در کشور ایجاد خواهد کرد چراکه همه کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت حمل و نقل بازیگردان اصلی قیمت‌ها خواهد بود. با این اوصاف برای رسیدن به خبرهای قطعی درباره قیمت سوخت با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون برنامه ریزی و بودجه و عضو کمیسیون تلفیق تماس گرفتیم که در جلسه بررسی بودجه بود و آقای محمد فیضی‌زنگیر در این تماس و در پاسخ به این سؤال که مبالغ اعلام شده برای قیمت نهایی بنزین درست است، به روزنامه‌صبح نو می‌گوید: «هیچ یک از رقم‌هایی که به عنوان قیمت بنزین در فضاهای مجازی یا رسانه‌ها اعلام شده درست نیست و تنها گمانه زنی‌های آنها و برخی افراد غیر مطلع است که جز دامن زدن به شایعات کاربرد دیگری ندارد.» او با تأکید ادامه می‌دهد: «تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ رقمی به عنوان قیمت بنزین تعیین و تأیید نشده است و هر رقمی که اعلام شده، کذب و شایعه است.» درحالی‌که قیمت بنزین از مهم‌ترین حامل‌های انرژی، هنوز تعیین و ابلاغ نشده است افزایش نرخ در بازار در برخی کالاهای مصرفی مردم رشد کرده و این در حالی است که جای ناظران و مدیران برای کنترل این وضعیت خالی است.

captcha
شماره‌های پیشین