388
یکشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۶
3
اغتشاش‌گران به اموال عمومی خیابان‌های مرکزی تهران آسیب زدند

دود آشوب

تظاهرات اقتصادی مردم که از مشهد آغاز شده بود به تهران رسیده اما نکته تأسفبار این اتفاقات سوءاستفاده برخی‌جریان‌های ضدانقلاب و موضع گیری‌های سیاسی برخی چهره‌های دولتی است که نگاهی کاملاً سیاسی به مطالبات مردمی دارند و آن را به جریان‌های منتقد و مخالف دولت نسبت می‌دهند.

مجازات سلب حق اعتراض مشروع مردم

صبح نو

اغتشاش‌گران به اموال عمومی خیابان‌های مرکزی تهران آسیب زدند

دود آشوب

تظاهرات اقتصادی مردم که از مشهد آغاز شده بود به تهران رسیده اما نکته تأسفبار این اتفاقات سوءاستفاده برخی‌جریان‌های ضدانقلاب و موضع گیری‌های سیاسی برخی چهره‌های دولتی است که نگاهی کاملاً سیاسی به مطالبات مردمی دارند و آن را به جریان‌های منتقد و مخالف دولت نسبت می‌دهند.

اما حالا این تظاهرات به صحنه سوءاستفاده جریان‌های ضدانقلاب تبدیل شده است و تندترین شعارها علیه انقلاب ومسوولان نظام سر داده شد. به‌رغم تأکید گروه‌های سیاسی از جمله منتقدان دولت به ضرورت همدلی با اعتراض مردم به مسائل اقتصادی و نیز تلاش برای حل آنها، به‌نظر می‌رسد تجمعاتی از جنس آنچه مقابل سر در دانشگاه تهران انجام شد قصد دارد فضا را به‌سمتی پیش ببرد که اولین قربانی آن همچنان مطالبات اقتصادی مردم خواهد بود.
برخی کارشناسان می‌گویند جریانی که از تجمع دیروز دفاع و به‌ویژه از سوی رسانه‌های خارج از مرزها آن را هدایت و پشتیبانی می‌کند، از چند جهت سابقه ریاکاری و خیانت به مطالبات اقتصادی را در سابقه خود دارد. جریان حامی این تجمعات با جریانی که خواستار تحریم‌های اقتصادی شدید علیه مردم ایران برای وادار کردن حکومت به عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های آمریکا بود، مطابقت قطعی دارد.
 در سوءاستفاده از این اعتراض‌ها همین بس که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از تعدادی که قصد برهم زدن آرامش کشور را داشته، حمایت کرده و در توییت خود گفته است: دولت ايران بايد به حقوق مردم خود از جمله حق ابراز عقايدشان احترام بگذارد. جهان نظاره‌گر است.
وی در این پیام، بیانیه کاخ سفید را نیز منتشر کرد و نوشت: «گزارشات زیادی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد رژیم و هدر دادن ثروت این کشور برای تأمین منابع مالی تروریسم در خارج این کشور خسته شده‌اند، وجود دارد». وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای شدیداللحن با تکرار مجدد ادعاهای چند ماه پیش دونالد ترامپ علیه ایران، مدعی شده صادرات اصلی ایران، «خشونت، خونریزی و هرج و مرج است.» واشنگتن همچنین از «تمامی ملت‌ها» خواسته «علناً» از مردم ایران
حمایت کنند.
البته تیلرسون وزیر خارجه آمریکا چندین ماه زودتر از ترامپ از سیاست جدید ایالت متحده در برابر ایران پرده برداشته بود و بعید نیست این تظاهرات نیز بخشی از همان سیاست‌ها وتوطئه‌های دشمنان باشد.رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به دهلی نو در نشست خبری‌ با «سوشما سواراج» همتای هندی خود در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای، صراحتاً از سیاست ایالات‌متحده برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت. وی در حالی که طی سال‌های اخیر تحریم‌های کشورش زندگی عادی مردم ایران را هدف قرار داده است، مدعی شد: «قصد آمریکا این است که با وضع تحریم‌ها به مردم ایران کمک کند تا بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند.»
 گزارش‌های میدانی از تجمعات دیروز نشان می‌داد که مردم خط خود را از کسانی که مورد توجه خارج‌نشینان قرار گرفته‌اند، جدا کرده و بسیاری از مردم که نسبت وضعیت گرانی‌ها معترض بودند با مشاهده شعارهای سیاسی لیدرهای این تجمعات، ترجیح دادند که با شعاردهندگان همراه نشوند.
هرچند بازتاب اعتراض‌های گروهی در گوشه‌های از خیابان انقلاب در رسانه‌های ضدانقلاب بازتاب زیاد داشته اما گزارش میدانی خبرنگاران صبح نو گویای واقعیت دیگری است. شعار دهندگان حدود 50 الی 70 نفر بودند که در برخی نقاط از جمله مقابل دانشگاه تهران میدان انقلاب و روبه‌روی سینما بهمن تجمع کرده بودند.
عمده کسانی هم که در حوالی انقلاب حضور داشتند بیشتر تماشاگر بودند و حتی با وجود شعارهای احساسی که سر داده می‌شد به تظاهر‌کنندگان نمی‌پیوستند.
نکته جالب دیگر شعاردهندگان سن پایین اکثریت آنان بود و این اتفاق برایشان حالت هیجان داشت و از سر دادن شعار اظهار خوشحالی می‌کردند و عکس سلفی می‌گرفتند. هرچند این اقدام آنان ممکن است برایشان تبعات امنیتی در پی داشته باشد.
اما در این بین برخوردنیروی انتظامی با شعاردهندگان بسیار خوب و با صبر وحوصله زیادی همراه بود. نکته دیگر این که، در ماموران نیروی انتظامی هیچ لباس شخصی حضور نداشت و ناجا کاملاً با نظم و ترتیب و بدون آنکه برخورد سختی با شعاردهندگان داشته باشد، خواستار ترک محل توسط تجمع کنندگان می‌شدند. هرچند در این بین تعدادی سودجو با پرتاب سنگ، شیشه مغازه‌های اطراف میدان انقلاب و پرسنل کادر نیروی انتظامی را هدف گرفته بودند.
اینکه عناصر ضدانقلاب از اعتراض‌های بحق مردم سوءاستفاده می‌کنند یک واقعیت است و باید دستگاه‌های امنیتی در این زمینه ورود کرده و آنها را به مردم معرفی کنند اما این باعث نمی‌شود که دولت و مسوولان به مطالبات اقتصادی مردم بی‌توجهی کنند. دولت و سیاستمداران دولتی باید این واقعیت را بپذیرند که امروز مردم از وضعیت اقتصادی کشور رضایت کافی ندارند و به همین دلیل باید مسوولان کشور با هوشمندی در این‌باره عمل کنند.امروز اولویت کشور باید تلاش برای رضایتمندی مردم باشد.
از سوی دیگر، دولت باید اصلاح جدی در روند اقتصادی کشور داشته باشد و در برابر مردم که امروز مطالباتشان اقتصادی است، پاسخگو باشد که در غیراین‌صورت مردم اعتراض‌های خود را با صدای بلند به گوش مسوولان خواهند رساند.
حالا حضور معترضان در خیابان‌های تهران از حداعتراض گذشته و آنها شب گذشته درمیدان فردوسی خسارت زیادی به اموال عمومی که از بودجه بیت المال تغدیه می‌شود وارد و اقتصاد معلول کشور را معلول‌تر کردند.  مردم از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی می‌خواهند هرچه سریع‌تر بساط این سوءاستفاده گران را برچیند.

captcha
شماره‌های پیشین