388
یکشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۶
15
با دستور معاون سیما صورت گرفت

ایست به «خارج از دید»

احتمال دارد پخش مستند «خارج از دید» از شبکه سوم سیما با دستور معاون سیما متوقف شود.

یکسان دانستن اعتراض و تخریب

صبح نو

با دستور معاون سیما صورت گرفت

ایست به «خارج از دید»

احتمال دارد پخش مستند «خارج از دید» از شبکه سوم سیما با دستور معاون سیما متوقف شود.

«از روز اول پخش، شخص معاون سیما تأکید داشت که حتماً کل برنامه را ببیند. به همین جهت هم همه قسمت‌ها، بلااستثنا بعد از تماشا توسط آقای میرباقری و تأیید او روی آنتن می‌رفت.» این‌ها بخش‌هایی از گفت وگوی خبرنگار صبح‌نو با یکی از منابع خبری در سازمان صداوسیماست که درباره حواشی مستند «خارج از دید» به گفت‌وگو نشست ولی حاضر نشد نامی از او در گزارش برده شود. این مستند به احتمال زیاد شب گذشته آخرین قسمت خود را روی آنتن شبکه سوم سیما برده است در حالی که 5 قسمت از آن باقی مانده بود. اطلاعات «صبح‌نو» حاکی از آن است که این تصمیم به دستور آقای مرتضی میرباقری گرفته شده است.

صلاح نیست!
معاون سیما بر این استدلال، تصمیم به توقف پخش این مجموعه گرفته است که با توجه به ناآرامی‌های روزهای اخیر، ادامه پخش این سلسله مستند از یک شبکه سراسری به مصلحت نیست. به تعبیر آقای معاون، روایت واقعیات فتنه و اتفاق‌های بعد از انتخابات 88 در موقعیت فعلی، محلی از اعراب ندارد. پخش این مستند بر فضای مجازی و افکار عمومی هم با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد و موافقان و مخالفان سرسختی داشت. برخی کاربران فضای مجازی هم با انتشار تصویر آقای مهدی نقویان، کارگردان این مستند، ساخت این مستند را یک عمل صرفاً سیاسی معرفی کردند و در معرفی او از عناوینی مانند «رکورد دار دریافت جایزه از جشنواره عمار»، «سازنده یکی از مستندهای انتخاباتی سیدمحرومان» و «عضو ارشد فرقه جاسوس‌پرورِ عماریون» استفاده کردند.
اتهاماتی که با واکنش نقویان هم مواجه شد. این مستندساز که ساخت مستندهایی مانند «ارثیه پدری»، «پول و پورن» و «برادران» را هم در کارنامه خود دارد در واکنش به چنین اتهاماتی و مسائل دیگر مانند تحت تأثیر بودن از افکار روح‌الله حسینیان، جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح یزدی هم در توئیتر شخصی خود نوشته است: «هیچگونه آموزه سیاسی در جایی پیدا نکردم مگر در خانواده و از تربیت پدر و مادر... افتخار شاگردی مصباح، یا حتی افتخار گوش دادن به یک سخنرانی از ایشان را تاکنون نداشتم.»

نبینید!
موافقان این مستند در شبکه‌های اجتماعی، هرچند روایت صداوسیما از وقایع 88 را دیر و همراه با تأخیر ارزیابی کردند اما همین مسأله را هم قابل تقدیر دانستند که سکوت روایت مستند از حوادث فتنه 88 در رسانه ملی شکسته و به تبیین روایت خود از این ماجرا روی آورده است. استدلال موافقان این است که سکوت رسانه ملی نسبت به این وقایع، فضا را برای روایت روایت‌های دیگری باز می‌کند که لزوماً منطبق بر واقعیت نیستند. استدلالی که از نظر رسانه‌ای می‌تواند محل اعراب داشته باشد. در مقابل، این اثر مخالفان سفت و سختی هم دارد که روایت این مستند از فتنه را روایتی یکسویه و سیاسی می‌دانند.
یکی از کاربران توئیتر با توصیه شدید برای تماشا نکردن این مستند می‌نویسد: «نبینید! این مزخرفات رو نبینید! اجازه ندین روزی برسه که روانپزشکتون براتون ممنوع کنه دیدن این خزعبلات رو. خودتون نبینید. نخوانید. مخاطب نشوید.» کاربر دیگری با زیر سؤال بردن منطق روایت تاریخی این مستند هم می‌نویسد: «وقتی وقایع هشت سال پیش رو با دروغ و جعل ارائه می‌دهند، آیا نباید به سایر روایات تاریخی‌شان شک کرد؟!» در هر صورت با توجه به حواشی پیش آمده، پنجمین و آخرین قسمت از این سلسله مستند شب گذشته روی آنتن شبکه سوم سیما رفت.

سنگ‌اندازی آرشیو صداوسیما
پیگیری‌های خبرنگار صبح‌نو حکایت از آن دارد که مسیر دسترسی به آرشیو رسانه ملی برای عوامل سازنده هم مسیر سنگلاخ و پر از دست‌اندازی بوده و گرفتاری‌های زیادی برای گروه سازنده ایجاد کرده است. فشارها و حواشی بیرونی سازمان چنان بوده است که حتی شورای معاونان سیما هم از گزند این فشارها در امان نمانده و بعضاً ان‌قلت‌هایی برای پخش این مستند به دلیل حواشی پیش آمده وارد کرده‌اند. همه اینها درکنار هم باعث شده بودند که مسیر تولید این مستند تاریخی که اتفاقات هشت سال را روایت می‌کند، به لحظه صورت گرفته و داغِ داغ از میز تدوین به میز معاونت سیما انتقال یافته و بعد از تماشا توسط میرباقری، برای پخش راهی آنتن شبکه سوم سیما شود. آنچه باعث اتخاذ عدم ثبات رأی در چنین برنامه‌هایی می‌شود بیش از هر چیز به نداشتن استراتژی رسانه‌ای رسانه ملی در پوشش رسانه‌ای از بحران باز می‌گردد. موضوعی که در این روزها هم تا حدی شاهد آن هستیم. نادیده گرفتن اتفاقاتی که در چند روز گذشته در چند شهر کشور اتفاق افتاده و توسط صداوسیما نادیده گرفته شده است. فارغ از آنکه پخش چنین برنامه‌ای چقدر درست یا نادرست است اما در صورت وجود سیاست درست رسانه‌ای، تمام حواشی و رویدادهای پیرامونی درباره این موضوع پیش‌بینی شده و برای هر یک هم تدبیر مناسبی اتخاذ می‌شد.


واکنش‌ها به #خارج_از_دید در شبکه‌های اجتماعی
  چقدر مستند #خارج_از_دید مهدی نقویان مستند خوبیه! شنیدم خیلی‌ها دارن فشار می‌آرن برای جلوگیری از ادامه پخشش! چرا آخه؟! یعنی روایت واقعیت‌های تاریخ انقدر اذیتتون می‌کنه؟!
  همیشه وقت دیدن کارهایی مثل #خارج_از_دید اولین چیزی که نظرم رو جلب میکنه اینه که چرا ناصر طهماسب حاضر می‌شه همچین مزخرفاتی با صداش در تاریخ بمونه.
  به کارگردان و نویسنده و تدوینگر و ... فکر می‌کنم که زمان تقطیع فیلم‌ها و تحریف وقایع، چقدر به #حلال بودن نانی که از این شغل و خدمت به خانه می‌برند اهمیت می‌دهند.
  قسمت دوم مستند #خارج_از_دید محصول #بسیج صدا و سیما امشب پخش شد. دسترسی انحصاری سازندگانش به آرشیو صداوسیما باعث نمایش تصاویر بکری شده. سکانس طلایی امشب اینجا بود که #زنگنه به نمایندگی از #میرحسین گوی #سبز رو از گردونه خارج کرد.
  نشستم مستند #خارج_از_دید رو دیدم الان هم دارم می‌رم سراغ #قائم_مقام.
  کاش هر که هنوز از #فتنه۸۸ دفاع می‌کند به دیدن مستندهایی همچون #خارج_از_دید و #زخم_تازه محکوم شوند شاید توبه کردند…
  این دوستانی که با هشتگ #خارج_از_دید، دارن از مستند انتقاد میکنن، اگر می‌دونستن چه خدمتی دارن به مستند می‌کنن، نمی‌کردن!

 

captcha
شماره‌های پیشین