388
یکشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۶
11
مصلی نمایشگاه کتاب تهران را میزبانی می‌کند

بازگشت به عقب

نخستین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۴ تا ۲۲ آبان‌ماه سال ۱۳۶۶ در محلّ نمایشگاه بین‌المللی تهران (در انتهای بزرگراه چمران) و تا سال ۱۳۸۵ نیز در همین محل برگزار شد. نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۸۶ به مصلای امام خمینی (ره) منتقل و ۹ دوره نیز در این محل برپا شد. با حرف و حدیث‌های فراوان به شهر آفتاب رفت و حالا بعد از برگزاری تنها دو دوره، قرار است مجدد به مصلای تهران برگردد. سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۲ تا ۲۲اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

خبر

صبح نو

مصلی نمایشگاه کتاب تهران را میزبانی می‌کند

بازگشت به عقب

نخستین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۴ تا ۲۲ آبان‌ماه سال ۱۳۶۶ در محلّ نمایشگاه بین‌المللی تهران (در انتهای بزرگراه چمران) و تا سال ۱۳۸۵ نیز در همین محل برگزار شد. نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۸۶ به مصلای امام خمینی (ره) منتقل و ۹ دوره نیز در این محل برپا شد. با حرف و حدیث‌های فراوان به شهر آفتاب رفت و حالا بعد از برگزاری تنها دو دوره، قرار است مجدد به مصلای تهران برگردد. سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۲ تا ۲۲اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

ثابت یا دائم؟
   آقای‌همایون‌امیرزاده،سخنگوی‌شورای ‌سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب روز گذشته از انتقال محل برگزاری نمایشگاه خبر داد و گفت: محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به عنوان مهمترین رویداد فرهنگی کشور و با توجه به ابعاد بین‌المللی آن نیازمند امکانات و لوازمی است که بر اساس همین نیاز در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تصمیم به انتقال محل برگزاری به شهر آفتاب گرفته شد. وی ادامه داد: در این مدت اگرچه همکاری و همراهی شهرداری تهران برای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه قابل توجه بود اما وجود بعضی مشکلات زیرساختی موجب شد فعالان عرصه نشر نسبت به ادامه برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب تا زمان تکمیل شدن آن دچار تردید و بازنگری شوند. این موضوع در جلسه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه با حضور تعدادی از معاونان محترم شهرداری مورد توجه و بررسی دقیق قرار گرفت. امیرزاده توضیح داد: علاوه بر آن، جلسات متعددی برای بررسی بیشتر موضوع برگزار شد که در نهایت بر اساس اعلام مصلای امام خمینی؟ره؟  مبنی بر تکمیل رواق‌های شرقی و غربی تا زمان برگزاری نمایشگاه، بر اساس نظر صنوف نشر و مصوبه شورای سیاست‌گذاری، سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران در مصلای امام خمینی؟ره؟  برگزار خواهد شد.
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد: البته ما تفاهمنامه ۶ ساله‌ای با شهرداری تهران برای در اختیار قرار گرفتن مجموعه شهرآفتاب برای برگزاری نمایشگاه کتاب داریم که تا سال ۱۴۰۰ اعتبار دارد و بر اساس همان تفاهمنامه چنانچه امکانات زیرساختی و فضای مسقف در این مجموعه تأمین شود، نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب برگزار خواهد شد. وی همچنین در گفت‌وگو با «صبح نو» از بازگشت احتمالی نمایشگاه در صورت آماده‌سازی زیرساخت‌های شهرآفتاب خبر داد و گفت: یکی از خلأهای شهر آفتاب، نبود 60 هزار متر فضاست.

فضای 100 هزار مترمربعی
آقای کریم دولتی، قائم مقام بهره‌برداری و امور فرهنگی مصلای امام خمینی؟ره؟   نیز در گفت‌وگو با فارس، پیرامون آمادگی مصلای امام؟ره؟   برای برگزاری نمایشگاه کتاب اظهار داشت: شبستان اصلی مصلی یعنی بخش شمالی در سال‌های قبل نیز مورد استفاده بوده است. خوشبختانه بخش قابل توجهی از ترازهای رواق شرقی و غربی در حال حاضر نزدیک به مرحله بهره‌برداری است و می‌تواند در صورت برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی، این رواق‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. وی رواق‌های مذکور را دارای بخش مسقف دانست و گفت: با توجه به فراهم شدن بخش غربی و شرقی، رواق‌های مسقف می‌توانند بخشی از جانمایی‌های نمایشگاه را عهده‌دار شوند و برپایی برخی بخش‌ها که پیش از این در فضای چادر و غیرمسقف برگزار می‌شده را به این بخش‌ها منتقل کنیم.  قائم مقام بهره‌برداری و امور فرهنگی مصلای امام خمینی؟ره؟  در پاسخ به این سؤال که طی دو دوره اخیر که نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب منتقل شده، در این فاصله زمانی چه تغییراتی در بخش مسقف در مصلای امام؟ره؟  حادث شده، گفت: طی دو سال اخیر رواق شرقی در برخی از سال‌ها یک تراز مورد استفاده و نزدیک به بهره‌برداری بود و یک تراز دیگر یکی دو سالی استفاده شد ولی در آن زمان مناسب پذیرش مردم و بازدیدکنندگان از نمایشگاه نبود، اما در دو سال اخیر شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی هستیم که باعث شده فضای مسقف مصلی افزایش یابد. این مقام مسوول تصریح کرد: شبستان اصلی مصلی حدوداً 40 هزار مترمربع است که شامل فضای همکف و نیم‌طبقه می‌شود، اما برآورد کلی برای رواق شرقی، غربی همراه با شبستان حدود 90 تا 100 هزار مترمربع خواهد بود که برای نمایشگاه کتاب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.  قائم مقام بهره‌برداری و امور فرهنگی مصلای امام خمینی؟ره؟ در پاسخ به این سؤال که طی روزهای اخیر موضوعاتی پیرامون تخصیص رایگان مصلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب مطرح شده آیا قرار است مصلی در صورت ارائه فضا برای نمایشگاه کتاب اجاره‌بها دریافت نکند، گفت: اصلاً بحث مصلی برای بسیاری از کارهای فرهنگی که رخ می‌دهد، دریافت اجاره نیست، البته در سال‌های گذشته هم اگر دریافتی صورت می‌گرفته، بابت خدماتی بوده که مصلی دراختیار برپاکنندگان قرار می‌داده، موارد زیرساختی مثل آب، برق، گاز، حفاظت کلی از مصلی و نگهداری از فضاها و... بوده است؛ اما ما نسبت به مسائل فرهنگی دید دیگری داریم و سعی می‌کنیم حداکثر امکان بهره‌برداری بهتر را دراختیار قرار دهیم. وی افزود: هیچ‌گاه بحث اجاره برای کار فرهنگی مدنظر ما نبوده است، اما گاهی در دوره‌هایی از نظر امکانات و زیرساخت‌ها باید هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌شدیم، مثلاً برای سرمایش و گرمایش شبستان گاهی از گازوئیل استفاده می‌شد، اما این بخش در حال حاضر به سیستم گاز شهری متصل شده است، بنابراین هزینه‌های کمتری را خواهیم داشت.  وی در پایان در پاسخ به اینکه در روزهای آتی نشست‌هایی را با مسوولان وزارت ارشاد خواهیدداشت، گفت: تاکنون دعوتی بابت این موضوع نداشته‌ایم، اما در عین حال مصلی همیشه این امکان را برای دستگاه‌های فرهنگی فراهم کرده تا اگر بتواند نسبت به هماهنگی بهتر و بیشتر اجرای کار فرهنگی هماهنگ‌تر باشد، اما ما به عنوان مصلی، آماده برگزاری نمایشگاه کتاب هستیم.

موافق
آقای شهرام جهانگیری، مدیرمسوول انتشارات «چترنگ» در گفت‌وگو با ایبنا از موافقتش با بازگشت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مصلی گفت و افزود: از برگزاری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی خوشحالم چراکه میزبانی شهر آفتاب برای ناشران و بازدیدکنندگان کابوس بود.  این فعال حوزه نشر ادامه داد: حتی اگر مشکلات آبگرفتگی برطرف و طرح‌های نیمه کاره تکمیل شود مجموعه نمایشگاهی «شهرآفتاب» به دلیل دوری از پایتخت و سختی رفت‌وآمد مشکلات فراوانی را همراه داشت.
 جهانگیری با اشاره به ریزش مخاطب به دلیل دشواری رفت‌وآمد به شهر آفتاب افزود: چه خوش‌مان بیاید یا نیاید باید این حقیقت را بپذیریم که انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب موجب کاهش مخاطب شد. بیشتر بازدید کنندگان بیست‌و‌نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سر کنجکاوی به شهر آفتاب آمدند این در حالی است که سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی به شدت با کاهش مخاطب مواجه شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین