387
شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۶
8

خبر

گزارشی از تجمعات اعتراضی به گرانی و مشکلات اقتصادی

آنچه ‌درخیابان‌ها گذشت

چند روزی است که برخی شهرها شاهد اعتراضات مردمی به موضوعاتی است که جنبه اقتصادی دارد. مشکلات اقتصادی و فشارهای معیشتی و بیکاری از دلایلی است که شرکت کنندگان در این اعتراضات خواستار آن هستند. تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از اعتراض‌ها نشان می‌دهد که در مشهد، نیشابور، شاهرود و برخی شهرهای جنوبی کشور مردم تجمع و شعارهایی در اعتراض به گرانی سر می‌دهند. این اعتراضات به خوبی نشان می‌دهد که دولت نتوانسته در مقابل مشکلات معیشتی برنامه درستی را اجرا کند.

صبح نو

گزارشی از تجمعات اعتراضی به گرانی و مشکلات اقتصادی

آنچه ‌درخیابان‌ها گذشت

چند روزی است که برخی شهرها شاهد اعتراضات مردمی به موضوعاتی است که جنبه اقتصادی دارد. مشکلات اقتصادی و فشارهای معیشتی و بیکاری از دلایلی است که شرکت کنندگان در این اعتراضات خواستار آن هستند. تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از اعتراض‌ها نشان می‌دهد که در مشهد، نیشابور، شاهرود و برخی شهرهای جنوبی کشور مردم تجمع و شعارهایی در اعتراض به گرانی سر می‌دهند. این اعتراضات به خوبی نشان می‌دهد که دولت نتوانسته در مقابل مشکلات معیشتی برنامه درستی را اجرا کند.

اعتراضات خیابانی یکی از راه‌های اعلام نارضایتی از شرایط موجود کشور است و این روش در شرایطی مورداستفاده قرار می‌گیرد که نارسایی‌ها به بخش زیادی از جامعه فشار بیاورد. مشکلات اقتصادی کشور به ویژه بیکاری و به تبع آن مشکلات معیشتی در کشور موجب شد تا مردم از دولت برای رسیدگی به امورشان ناامید و به خیابان‌ها بیایند.
در کنار مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، اختلاس، رانت و همچنین رفتارهای اقتصادی برخی از مردان دولتی و آقازاده‌ها در شرایطی که خیلی از مردم نان شب هم ندارند، مزید بر علت شده تا مردم دچار یأس شوند. اعتراضات خیابانی اتفاقی است که باید رخ دهد اما با رعایت مصلحت کشور و این اتفاق در شهرهایی که شاهد برپایی این اعتراضات بوده رخ داده است البته همیشه عده‌ای هستند که قصد ماهی گرفتن از آب گل آلود را دارند.

واکنش سریع
اعتراضات از مشهد آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر تسری پیدا کرد. با شروع اعتراضات نیروهای امنیتی و انتظامی به سرعت در محل حاضر شدند و فرمانداری مشهد در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «هیچ سازمان، تشکل یا گروهی درخواستی مبنی بر تجمع نداشته است.»
البته پیش از این در شبکه‌های مجازی از مردم خواسته شده بود در این تجمع شرکت کنند. با این حال فرمانداری مشهد در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «هیچ سازمان، تشکل یا گروهی درخواستی مبنی بر تجمع نداشته و مجوزی هم در این باره صادر نشده و هر گونه اقدام احتمالی در این رابطه غیرقانونی است. لذا جهت پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی عناصر بدخواه، مراتب به اطلاع عموم شهروندان می‌رسد.»
با این حال در تصاویری که به صورت گسترده در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، تجمعاتی در مشهد، کاشمر و نیشابور اتفاق افتاده است و معترضان شعار مرگ بر گرانی و شعارهایی در انتقاد از مسوولان کشور سر داده‌اند.

متعرضان در کنترل پلیس
آقای محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد با اشاره به تجمع «نه به گرانی» که در میدان شهدای مشهد برگزار شد، گفته است: «همانگونه که پیش از این هم اعلام شده بود این تجمع غیرقانونی و مجوزی برای برگزاری آن صادر نشده بود با این حال تعدادی از افراد در میدان شهدا تجمع کردند. با این وجود نیروی انتظامی به آنان تذکرات لازم را داد و بسیار با مدارا با آن‌ها برخورد کرد.»
او با بیان اینکه سعی بر این بود که مشکلی ایجاد نشده و عده‌ای از آن سوء‌استفاده نکنند، اضافه کرد: «بر این اساس تذکراتی به این افراد داده شد و آن‌ها مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند. همچنین تعدادی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.»
فرماندار مشهد ادامه داد: «این تجمع کنترل شد و اتفاق خاصی در آن رخ نداد و در حال حاضر تجمع پایان یافته است.»

علاج قبل از واقعه در پایتخت
برگزاری تجمع‌های اعتراضی مسالمت آمیز یکی از مصداق‌های مردم‌سالاری و ثبات کشور است و باید برگزار شود.
با بررسی اظهارات مقامات تهران درباره برخورد با هرگونه تجمع اعتراضی در این شهر، می‌توان دریافت که نگرانی اصلی فعالیت های خرابکارانه و ضد انقلابی است که به وضوح در برخی از این تجمعات مشاهده شده است.
آقای محسن همدانی، معاون سیاسی و انتظامی استانداری تهران همزمان با برگزاری تجمع‌های اعتراضی در شهرهای شمال غربی و جنوب کشور رخ داده هشدار داده است: «با هرگونه تجمع در میدان‌های پایتخت برخورد قاطع صورت می‌گیرد. ضمن اینکه تاکنون مجوزی مبنی بر تجمعات مردمی در سطح شهر تهران از سوی استانداری صادر نشده و در صورت برگزاری چنین تجمعاتی از سوی نیروی انتظامی برخورد قاطع صورت می‌گیرد.»

نفوذی‌ها
نه فقط تجمع‌های اعتراضی در ایران بلکه در سراسر جهان همیشه فرصتی برای حضور افراد مخالف نظام و حکومت در آن کشورها بوده و هست. در لابلای مردمی که برای رساندن صدایشان به مسوولان به خیابان آمده‌اند ممکن است افراد معلوم الحالی هم پیدا شوند که قصد تخریب در پوشش اعتراضات مسالمت‌آمیز را داشته باشند.
معاون سیاسی و انتظامی استانداری تهران با اشاره به تجمع در مشهد مقدس نیز گفته است: «این تجمع نیز سیاسی و بدون مجوز صورت گرفت و از سوی برخی جریانات سیاسی هدایت شد.»
وی اضافه کرد: «این اقدامات و گفتارهای ناپسند فرصت را به منافقین و سلطنت‌طلبان خارجی داده تا در این مواقع دست به اقدام علیه نظام بزنند. با توجه به اینکه تجمع مشهد مقدس سبب تهیه خوراک برای دشمنان نظام شده به همین منظور با این گونه تجمعات در پایتخت برخورد قانونی و قاطع صورت
خواهد گرفت.»
وضعیت اقتصادی خوب است!
پس از تجمع‌های اعتراضی در مشهد و چند شهر دیگر ایران، آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور تلویحاً مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرده و گفته است: «کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند، بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.»
وی گفته که اگرچه شاخص‌های اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی است اما چند کالا به دلایلی گران شده و دولت مکلف به اصلاح این قیمت‌هاست. وی اضافه کرد: «مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده و در پشت پرده، مسائل دیگری مطرح است.»

کردها در خیابان
کرمانشاه مقصد بعدی معترضان به وضعیت اقتصادی و معیشتی است. کرمانشاه در یک ماه گذشته مشکلات زیادی رابه واسطه رخداد زلزله تجربه کرده و مردم بسیاری در این منطقه با از دست دادن تمام دارایی‌هایشان چشم به انتظار کمک‌های دولتی دارند اما انگار زودتر از دولت، مشکلات آنها را به خیابان‌ها کشاند.
تجمع معترضان در میدان آزادی کرمانشاه پس از آن که با سودجویی برخی همراه با شعارهای ساختارشکنانه و رفتار خشونت‌آمیز عده‌ای اندک از مسیر اصلی خود منحرف شد با مداخله ماموران انتظامی روبه‌رو شد. ماموران انتظامی برای پراکنده کردن برخی معترضان خشونت‌طلب و سودجو در کرمانشاه از گاز اشک‌آور و ماشین‌ آب‌پاش استفاده کرده و با آنان برخورد کردند. تجمع کرمانشاه و شرایط ویژه آن یک روز پس از تجمع‌هایی در مشهد، نیشابور و چند شهر دیگر برگزار ‌شود.

خشونت راه حل نیست
تجمع‌های مردمی لزوماً همیشه با حوادث غیر‌قابل پیش بینی همراه نیست اما همیشه ممکن است اتفاقی از سوی برخی رخ دهد که ناهنجار است اما با این حال در شرایطی که مردم از وضعیت موجود آزرده هستند باید بیشترین مدارا با آنها صورت گیرد تا از بروز خشونت و حواشی آن جلوگیری شود.
تجمع در میدان شهدا در مشهد با واکنش ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و آقای حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از بازداشت ۵۲ نفر از معترضان خبر داده است که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند.
گفته‌ها حاکی از آن است که این تجمع‌ها براساس فراخوانی صورت گرفته بود که روز شنبه و یکشنبه هفته گذشته در فضای مجازی انتشار داده شده بود و با توجه به میزان کاربران فضای مجازی و همچنین در دسترس بودن اخبار ریز و درشت، وقوع چنین تجمع‌هایی دور از انتظار نیست و دستگاه‌های قضایی، امنیتی و انتظامی باید از برخوردهایی که تنش ایجاد می‌کند، خودداری و مردم را به آرامش دعوت کند.

مردم ولی نعمت‌اند
در چند هفته اخیر، در تهران و برخی نقاط ایران تجمعاتی در اعتراض به خسارت به سپرده‌گذاران در برخی مؤسسات مالی، نابسامانی وضعیت بازنشستگان، فساد، گرانی و مشکلات اقتصادی برگزار و دولت به کوتاهی در رسیدگی به آنها و ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی مردم متهم شده است.   نابسامانی‌های اقتصادی مربوط به امروز و دیروز نیست و در همه این مدت دولت‌ها برای رفع یا حتی کمتر شدن مشکلات اقتصادی اقداماتی زیادی انجام نداده‌اند که اگر این‌گونه بود، امروز مردم شاهد رونق بودند.
تعطیلی برخی کارخانه‌ها و تولیدی‌ها در پی واردات محور شدن کشور آن هم به دست عده‌ای خاص که رانت اطلاعاتی و پولی دارند و عدم برخورد با این افراد، باعث شده تا خیلی از مردم از اقدامات جدی دولت برای بهبود بخشیدن به وضعیت موجود ناامید شوند. این‌ها اتفاقات واقعی کشور است. آرام کردن اوضاع با تهمت به همه معترضان به ارتباط با عناصر بیرونی یا درونی برای آمدن به خیابان‌ها تهمت بزرگی است.
در بسیاری از شهرهای بزرگ و روستاهای کشور مردمی هستند که حتی برای تهیه نان شب‌شان هم محتاج‌اند و به قول معروف جان‌شان به لب‌شان رسیده است اما همیشه سعی کرده‌اند با متانت و تلاش در پی کسب روزی باشند. رشد روز افزون قیمت‌ها، هزینه‌های سربار زندگی و همچنین بی توجهی مسوولان اقتصادی به رشد درآمدهای مردم دلایل محکمی برای اعتراض هستند. مردم ولی نعمت مسوولان اند و حق دارند برای رساندن صدایشان به مسوولانی که گوشی برای شنیدن حرف‌های آنها ندارند، به خیابان‌ها بیایند.
در همه جای دنیا این اتفاق می افتد و کسی با آن مشکل ندارد اما در کشور ما ترسی وجود دارد که انگار کسی نمی‌خواهد از آن حرف بزند یا آن را حتی برطرف کند. ورود به موضوعات اعتراضی با یک خط قرمز بزرگ مشخص شده شاید برای اینکه مصونیتی برای مسوولان کشور ایجاد کند.

captcha
شماره‌های پیشین