387
شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۶
5
ده‌ها نخبه فرهنگی رسانه‌ای افغانستان در حمله داعش کشته شدند

فغان «صدای‌افغان»

حمله تروریست‌های داعش به مرکز فرهنگی «تبیان» و خبرگزاری «صدای افغان» درکابل که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 70 نفر شده است پس از آن صورت می‌گیرد که افغانستان این روزها محلی برای پناه گرفتن هزاران نفر داعشی که از سوریه و عراق گریخته‌اند، تبدیل شده است، موضوعی که نماینده ویژه رییس جمهور روسیه هم در افغانستان بر آن صحه می‌گذارد.

خبر

قاب خبر

صبح نو

ده‌ها نخبه فرهنگی رسانه‌ای افغانستان در حمله داعش کشته شدند

فغان «صدای‌افغان»

حمله تروریست‌های داعش به مرکز فرهنگی «تبیان» و خبرگزاری «صدای افغان» درکابل که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 70 نفر شده است پس از آن صورت می‌گیرد که افغانستان این روزها محلی برای پناه گرفتن هزاران نفر داعشی که از سوریه و عراق گریخته‌اند، تبدیل شده است، موضوعی که نماینده ویژه رییس جمهور روسیه هم در افغانستان بر آن صحه می‌گذارد.

« ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رییس جمهور  روسیه در افغانستان به ریانووستی گفته است که افراد داعش از عراق و سوریه به افغانستان گریخته‌اند و این گروه در حال حاضر بیش از ۱۰هزارفرد مسلح در این کشور دارد.
کابلوف گفته است روسیه از جمله اولین کشورهایی بود که از توسعه دامنه تهدید داعش در افغانستان هشدار داد، تخمین ما این است که احتمالاً شمار نیروهای این گروه در افغانستان بیشتر از ۱۰ هزارنفر بوده واین رقم در حال افزایش است .
به گفته این مقام وزارت خارجه روسیه، این رقم رو به افزایش شامل افرادی که تجربه جنگ در عراق و سوریه را دارند، نیز می‌گردد، او همچنان اظهار نگرانی کرده که نیروهای داعش در شمال افغانستان و مناطق هم مرز با تاجیکستان و ترکمنستان حضور قوی دارند.

تغییرات داخلی مدیران افغان و افزایش تنش‌ها
همچنین؛ تغییر برخی مدیران ارشد مناطق مختلف افغانستان هم از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند در افزایش تنش‌های این کشور تأثیر داشته باشد؛ «عطا محمدنور» والی ولایت بلخ و رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان یکی از این مدیران بود که بعد از
کش و قوس‌های فراوان هفته گذشته از سمتش برکنار شد. وی از منتقدین جدی دولت وحدت ملی این کشور بود که «محمد اشرف‌غنی» رییس جمهور  افغانستان استعفای عطا محمد نور را پذیرفته است.
البته؛حمله تروریست‌های داعش به مرکز فرهنگی «تبیان» و خبرگزاری «صدای افغان» که 40 کشته و 30 زخمی به همراه داشته است با واکنش‌هایی همراه بود.« نصرت رحیمی»؛ معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان در خصوص حمله تروریستی اخیر این کشور، به رسانه‌ها گفته است که حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از انفجار مواد منفجره بوده است.

کشته شدن دهها تن از نخبگان فرهنگی افغان
«سید حسن حسینی»؛ مسوول دفتر کابل خبرگزاری صدای افغان (آوا) در خصوص این حمله تروریستی، عنوان کرد: در زمان حمله، یک نشست علمی- پژوهشی با موضوع رویداد ۲۸ دسامبر (هجوم نیروهای شوروی سابق به افغانستان) نیز در جریان بود که در آن، ده‌ها تن از دانشجویان و نخبگان فرهنگی و دانشگاهی کشور، حضور داشتند. بخش بزرگ قربانیان این رویداد غم انگیز را شرکت کنندگان در آن نشست، تشکیل بدهند. گفته می‌شود، سه انفجار در حادثه تروریستی کابل صورت گرفته است که یکی از این انفجارها در زمان انتقال اجساد و زخمی‌ها، روی داد و به این ترتیب، شمار شهدا و زخمی‌های این رویداد، بسیار بیشتر از آمار اعلام شد.
مسوولیت این حادثه را تاکنون کسی به عهده نگرفته است؛ اما گروه طالبان اعلام کرده که این انفجار کار آنها نبوده است.«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان با بیان اینکه با رسانه‌ها هیچ مشکلی ندارند، دست داشتن در حمله تروریستی به خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان را رد کرد.
منصوری: ملت افغانستان ذاتاً زیربار سلطه غرب و خارجی نمی‌رود
آقای«جواد منصوری» معاون اسبق آسیا اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان در گفت وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو، در این خصوص گفت: کشور افغانستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و مسائل فرهنگی و تاریخی دارای روابطی با ایران است از این رو برای غربی‌ها بسیار به این موضوع اهمیت می‌دهند تا این کشور که در همسایگی ایران است دارای روابط تنگاتنگ با کشورمان نشود.سفیر سابق ایران درپاکستان، با اشاره به اینکه تلاش زیادی از سوی غربی‌ها صورت می‌گیرد تا تهران و کابل روابط نزدیکی نداشته باشند، افزود: پس از انقلاب اسلامی شاهد یک همکاری میان آمریکا و شوروی سابق هستیم که تلاش داشتند تا همکاری نزدیکی میان تهران و کابل صورت نگیرد. حتی شوروی چنین تلاش‌هایی را انجام داد و اجازه نمی‌داد تا همگرایی میان ایران و افغانستان برقرار شود.
این کارشناس امورغرب آسیا، با بیان اینکه ایران، افغانستان و پاکستان می‌توانند همکاری‌هایی بیش از این داشته باشند، تصریح کرد: انگلیس و آمریکا تلاش‌های زیادی انجام داده و می‌دهند تا تهران، کابل و اسلام آباد همگرایی نداشته باشند ازاین رو شاهد این هستیم که برنامه‌ریزی‌هایی صورت می‌گیرد تا کشورهای منطقه با هم روابط کمتری داشته باشند.  
معاون اسبق آسیا اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان، با اشاره به اینکه دشمنان برای گسترش وهابیت در افغانستان تلاش زیادی کرده‌اند، عنوان کرد: در دهه 60 گروه‌های صحابه، طالبان و القاعده راه‌های
ضد ایرانی و ضد شیعه زیادی داشته‌اند و این جریان ادامه دارد به عبارت دیگر، آمریکا و انگلیس در پشت جریان افراطی مذهبی که تروریست را از دهه 70 فعال کردند و ناامنی گسترده‌ای را در منطقه موجب شدند. اخیراً هم شاهد این هستیم که گروههای تروریستی داعش پس از شکست در سوریه و عراق به افغانستان منتقل شدند و ثبات سیاسی این کشور را بر هم زده‌اند.
منصوری، با بیان اینکه ملت افغانستان ذاتاً زیربار سلطه غرب و خارجی نمی‌رود گفت: تاریخ نشان داده است افغان‌ها بر استقلال کشورشان تعصب دارند.
سفیر سابق ایران در پاکستان، با ارائه راهکاری برای پایان تروریست در افغانستان گفت: مردم افغانستان باید نسبت به این ماجرا و اهداف این جریان مسائل را با دولت‌های خود روشن کنند، به هر حال گروه‌هایی به وجود آمده‌اند که با این جریان دولتی مبارزه کنند و نباید فراموش کرد که دولت افغان تنها نمی‌تواند با این حرکات تروریستی مقابله کند. البته عربستان سعودی باید مورد هدف قرار گیرد چون پشتیبان اینگونه اقدامات تروریستی است.خبرگزاری صدای افغان از رسانه‌های پرمخاطب و فعال افغانستان محسوب می‌شود که رویکرد آن، در کنار بازتاب سریع، بهنگام، دقیق و حرفه‌ای رویدادهای روز افغانستان، منطقه و جهان، نقد رویکردهای افراطی به دین و سوءاستفاده گروه‌های تکفیری و تروریستی از اسلام برای تحقق آمال و امیال دشمنان اسلام و مسلمانان می‌باشد.
این خبرگزاری به طور ویژه، دیدگاه‌های آگاهان و منتقدانی را بازتاب می‌دهد که از توسعه پرسش برانگیز و سیستماتیک تفکر افراط و تکفیر و ترور در افغانستان به ویژه گروه تروریستی داعش به منظور تبدیل کشور ما به پایگاهی امن برای ایدئولوژی منحط تروریست‌های تکفیری که عملاً در استخدام جریان‌های استعماری و قدرت‌های بیگانه اسلام ستیز قرار دارند، ابراز نگرانی می‌کنند و نسبت به تبعات ویرانگر آن برای همزیستی صلح‌آمیز و مثال زدنی شیعه و سنی در افغانستان، هشدار می‌دهند.

سفارت ایران در کابل: اقدامات تروریستی ، انسجام و وحدت مردم افغانستان را تقویت می‌کند
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، انجام چندین حمله انتحاری علیه شرکت‌کنندگان در یک نشست علمی پژوهشی در مرکز فرهنگی تبیان شهر کابل که منجر به شهید و مجروح شدن دهها نفر از علما، اندیشمندان، اساتید، دانشجویان و فرهیختگان مظلوم شد را محکوم کرد.
خبرگزاری آوا بر اساس بیانیه سفارت ایران که یک نسخه از آن به آدرس این خبرگزاری ارسال شده، همچنین با اشاره به شهادت و جراحت برخی از اعضای خبرگزاری صدای افغان(آوا) خاطرنشان شده است، بدون تردید انجام این گونه اقدامات تروریستی، انسجام و وحدت مردم افغانستان را تقویت و هوشیاری جامعه بین‌المللی برای مبارزه قاطعانه‌تر جهت ریشه‌کردن تروریسم
کور و کج‌اندیش در افغانستان را بیشتر می‌نماید.
گفته می‌شود؛ مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز به عنوان حامی خبرگزاری به بیشترین تبیین و ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت و بازتاب طرح‌ها و توطئه‌های دشمن و نیز آگاهانیدن مردم در راستای دفاع از دین و میهن برنامه داشته است. مرکز تبیان یکی از برجسته‌ترین و بزرگترین تشکیلات فرهنگی اجتماعی در افغانستان است که در بسیاری از ولایات افغانستان فعال است و دفتر مرکزی آن امروز آماج حمله قرار گرفت.حمله به دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، هزینه سنگینی بود که این خبرگزاری و این مرکز فرهنگی اجتماعی با استفاده مشروع از حق آزادی بیان در راستای دفاع از افغانستان، اسلام و وحدت دینی مردم مسلمان ما می‌پردازد.

captcha
شماره‌های پیشین