387
شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۶
2

خبر

صدای مردم را بدون‌روتوش بشنوید

فرافکنی با توهم‌توطئه

مطالبات اقتصادی مردم از دولت این روزها به سطح خیابان‌ها کشیده، اعتراض‌هایی که نمونه جدی آن در مشهد رخ داد، شهری که بخش قابل توجهی از مردمش سهامدار پدیده شاندیز بوده و به‌دلیل اهمال دولت در عمل به وعده‌هایشان همراه با بخش دیگری از مردم که معترض به گرانی‌های اخیر بودند در میدان شهدای مشهد تجمع و شعارهایی اعتراضی علیه دولت سر دادند. مطالباتی که البته آیت‌الله علم‌الهدی نیز آنها را بر حق دانسته و خواستار رسیدگی دولت به این خواسته‌ها شده است.

صبح نو

صدای مردم را بدون‌روتوش بشنوید

فرافکنی با توهم‌توطئه

مطالبات اقتصادی مردم از دولت این روزها به سطح خیابان‌ها کشیده، اعتراض‌هایی که نمونه جدی آن در مشهد رخ داد، شهری که بخش قابل توجهی از مردمش سهامدار پدیده شاندیز بوده و به‌دلیل اهمال دولت در عمل به وعده‌هایشان همراه با بخش دیگری از مردم که معترض به گرانی‌های اخیر بودند در میدان شهدای مشهد تجمع و شعارهایی اعتراضی علیه دولت سر دادند. مطالباتی که البته آیت‌الله علم‌الهدی نیز آنها را بر حق دانسته و خواستار رسیدگی دولت به این خواسته‌ها شده است.

مطالبات اقتصادی مردم چه چیزهایی است؟
مردم مالباخته در موسسه‌های مالی و اعتباری در مشهد کم نبوده و آنها  به شدت نسبت به نحوه پرداخت مؤسسات گله‌مند هستند. همچنین علاوه بر  سهامداران پدیده شاندیز، بخش زیادی از مردم نیز بحث معیشت اقتصادی را مطرح می‌کنند و معتقدند که دولت در عمل به وعده‌های خود از جمله رفع فقر و مبارزه با گرانی کاری از پیش نبرده است و حالا اعتراض‌های این تعداد از مردم تبدیل به تجمعات خیابانی شده، اما نکته مهم در مواجهه با این‌گونه تجمع‌های اعتراضی نوع نگاه و برخورد دولت در سیاسی جلوه دادن آن است واکنشی که به نوعی فرار به جلوست.
اظهارات معاون اول روحانی و حامیان دولت نشان می‌دهد که دولت و طیف همسویش در قبال مطالبات اقتصادی مردم که در روزهای اخیر تبدیل به تجمعات گروهی در  برخی میادین شهرها نیز شده استراتژی فرار به جلو را در پیش گرفته‌اند، ‌طوری که آقای جهانگیری بدون اشاره به شعارهای اقتصادی مردم شاخص‌های اقتصادی را خوب توصیف کرده و این نشان‌دهنده بی‌توجهی دولت به خواسته‌های مردم در مقابله با گرانی‌های اخیر است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور که در ایام انتخابات در قامت کاندیدای پوششی آقای روحانی ظاهر شده بود و تمام قد از سیاست‌های اقتصادی دولت حمایت می‌کرد و وعده‌های متنوعی در جهت گشایش اقتصادی سر‌می‌داد حالا اعتراض‌های مردم به گرانی‌های اخیر را به اقدامی ازسوی مخالفان دولت نسبت داده و بدون آنکه پاسخ روشنی به وضعیت و سیاست‌های اقتصادی دولت بدهد شاخص‌های اقتصاد مناسب دانسته است.
جهانگیری صبح روز گذشته در بیست و پنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی به شاخص‌های اقتصادی نظیر رشد اقتصادی، کنترل تورم و اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: کارهای بزرگی در بخش اقتصاد انجام شده که نشان می‌دهد این بخش روی ریل درست قرار گرفته‌، البته ممکن است برخی کاستی‌ها و افزایش قیمت برخی اقلام وجود داشته باشد.
معاون اول رییس‌جمهور گفت: امروز کسانی این مسائل را بهانه کرده‌اند و بانی حوادثی شده‌اند که ابعاد و زوایای دیگری دارد و باید بدانند دود این حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتی جریان اجتماعی ایجاد شد و به سطح خیابان رسید قطعاً کسانی که آن را شروع کرده‌اند کنترل‌کننده آن نخواهند بود و دیگران سوار بر آن موج خواهند شد.
اسحاق جهانگیری تنها مقام دولتی است که به حوادث اخیر واکنش نشان داد؛ و با توجه به جایگاه جهانگیری در دولت باید اظهارات وی را موضع دولت در مواجه با اعتراض‌های مردم در شهرهای مختلف دانست،‌ اما آقای جهانگیری و دوستان وی باید بدانند امکانات کشور دست‌شان است و اگر نمی‌توانند از درد مردم بکاهند لااقل با مردم همدردی کنند.
البته این نخستین‌بار نیست که معاون اول برای فرار از پاسخگویی سعی می‌کند که موضوعات را سیاسی جلوه دهد. همین یکی دو ماه پیش بود که بعد از سرکشی به مناطق زلزله زده غرب کشور ماجرای مسکن مهر را پیش کشید تا ذهن‌ها از مدیریت بحران دولت در این مناطق منحرف و ذهن‌ها را برای چند روزی به جای تمرکز بر مطالبات زلزله‌زدگان مشغول دعوای «دو قطبی دولت احمدی نژاد ‌و دولت روحانی» کند.
اما نقش دیگر واکنش به اعتراض‌های مردم را حمیدرضاجلایی‌پور تئوریسین اصلاحات و دیگر موافق دولت بازی کرد،‌ جایی که وی اعتراض‌های مشهد را سازماندهی شده توصیف کرده است.
او در تحلیلی نوشته است: دو سوم خانم‌ها چادری بودند. معمولاً خانم‌های چادری در تظاهرات رسمی که از صدا‌و‌سیما اعلام می‌شود شرکت می‌کنند؛ مثل تظاهرات بعد از نماز جمعه، روز قدس، روز ۲۲ بهمن. لذا احتمالاً این خانم‌ها از مراکزی دعوت شده بودند و کل جمعیت هم چند صد نفر (و حدود هزار نفر) بودند. فیلمبرداری خیلی پخته انجام گرفته بود تا مورد پسند سایت «بی‌بی‌سی» هم قرار بگیرد!! صورت کسی را هم نمی‌شد تشخیص داد. گویا باید جوری وانمود می‌شد که واقعاً مردم از «دولت روحانی» ناراحتند. در صورتی‌که در اعتراضات خودجوش معمولاً شعارها بیشتر علیه «حاکمیت» هست نه «دولت».
با توجه به مجموع این اظهارات می‌توان دریافت که دولت و جریان همسو با دولت نگاهی کاملاً سیاسی به ناآرامی‌های اخیر داشته و تصمیم دارد کما فی‌السابق کاری نکند و با استناد به اینکه «عده‌ای توطئه کرده‌اند» بنشیند و عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی را نظاره کند. دقیقاً همان راهبردی که در ایام نزدیک به انتخابات نیز آن را دنبال می‌کرد.
دولت و سیاستمداران دولتی باید این واقعیت را بپذیرند که امروز  مردم از وضعیت اقتصادی کشور رضایت کافی ندارند و به همین دلیل باید مسوولان کشور با هوشمندی در این‌باره عمل کنند  امروز اولویت کشور باید تلاش برای رضایتمندی مردم باشد.
واکنش عجیب معاون اول صدای موافقان خود را نیز درآورده است، بر همین اساس آقای محمود صادقی نماینده مجلس در توییت خود نوشته است: اگر اعتراض‌های مردمی هم سازمان‌دهی شده باشد مسوولان دولتی باید پاسخگو باشند. به جای پاسخگویی به تئوری توطئه پناه نبریم.
از سوی دیگر دولت باید اصلاح جدی در روند اقتصادی کشور داشته باشد و در برابر مردم که امروز مطالباتشان اقتصادی است، پاسخگو باشند که در غیر این صورت مردم اعتراض‌های خود را با صدای بلند به گوش مسوولان خواهند رساند، اعتراض‌هایی که مشابه آن را در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی مشاهده کردیم، و حالا دولت روحانی که از لحاظ تفکری به دولت هاشمی نزدیک است نیز با این وضعیت روبه‌رو شده است چراکه‌ نوع سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم مشابه سیاست‌های اقتصادی دولت آقای هاشمی رفسنجانی است.
کارشناسان سیاسی معتقد‌ند: اسحاق جهانگیری باید این حق را برای مردم قائل باشد که مردم بانی مهم اعتراض‌های اخیر خود را نابسامانی‌های اقتصادی و دولت می‌دانند، پس هرچه زودتر و قبل از آنکه زمان از دست برود و اعتراض‌های مردم وجه دیگری پیدا کند؛ فکری برای حل مشکلات اقتصادی پیدا کنند.
اما بانی حوادث اخیر یک نقش اول دیگری نیز دارد، آقای محمود احمدی‌نژاد؛ چهره‌ای که از یک سال اخیر فاصله زیادی با انقلاب  و دوستداران انقلاب گرفته است،  او دقیقاً در روزی که تعدادی از مردم مشهد  به گرانی‌های اخیر در میدان اصلی این شهر تجمع کرده بودند به بوشهر سفر کرد و سخنانی ساختارشکنانه به زبان آورد. اون نیز که ادعای انقلابی‌گری دارد مسائل و مشکلات کشور و مردم را در دفاع از حلقه 2، سه نفره حامیانش تنزل داده به‌طوری‌که او و همراهانش در 2ماه اخیر تندترین هجمه‌ها را علیه دستگاه قضایی انجام داده‌اند، آن‌هم برای آنکه افراد نزدیک به او همچون بقایی در دستگاه قضا پرونده دارند لذا سعی می‌کند اذهان را متوجه موضوعات انحرافی کند؛ به‌طوری‌که در یکی از شهرها تعدادی از معترضین شعارهایی علیه آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه سر دادند.
به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد و بخشی از تیم دولت به دنبال ایجاد فضای دوقطبی در کشور هستند فضایی که یکی از نتایج آن می‌تواند فراموشی و انحراف در مطالبات اصلی مردم و جامعه باشد چراکه در این دعوای حیدری‌نعمتی آنچه مورد غلفت قرار می‌گیرد؛ مطالبات مردم و رسیدگی به مشکلات اصلی کشور است.
البته سیاست دوقطبی‌سازی که در ایام انتخابات نیز با هدف برهم زدن آرامش کشور دنبال می‌شد که با هوشمندی رهبری انقلاب این هدف به بار ننشست و حالا احمدی‌نژاد می‌خواهد روند دیگری را در این جهت پیش بگیرد. روندی که به نظر می‌رسد او هم‌دستان دولتی را نیز کنار خود خواهد داشت.
امیدواریم دولت و رییس‌جمهور و معاون اول ایشان صدای مردم را بدون رتوش شنیده باشند و گامی در جهت حل مشکلات اقتصادی و گرانی‌های اخیر بردارند، مردمی که بارها و در غائله‌های مهم همیشه پشت نظام بوده و هستند نیز مطمئناً راه خود را از ضدانقلابی‌ها -که در این‌گونه حوادث بهترین فرصت را برای بحران‌آفرینی می‌بینند- جدا خواهند کرد و بار دیگر نشان خواهند داد که اکثریت ملت ایران حامی انقلاب و کشورشان
هستند.

 

captcha
شماره‌های پیشین