386
چهارشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۶
5
اسناد جدیدی از عمق جنایات آمریکا در عراق افشا شد

ابوغریب نماد حقوق‌بشر آمریکایی

بیش از یک دهه از افشای فجایع نظامیان و مزدوران آمریکایی در زندان ابوغریب می‌گذرد اما هر روز ابعاد تازه‌ای از این فاجعه بشری توسط مهد دموکراسی و حقوق بشر افشا می‌شود. روز گذشته نیز مطبوعات آمریکایی پرده‌ای دیگر از راز ابوغریب را برداشتند. طبق اسناد به دست آمده اثبات می‌شود که زندانیان نوجوان، توسط نظامیان آمریکایی وادار به تعرض به مادران خود می‌شدند.

خبر

صبح نو

اسناد جدیدی از عمق جنایات آمریکا در عراق افشا شد

ابوغریب نماد حقوق‌بشر آمریکایی

بیش از یک دهه از افشای فجایع نظامیان و مزدوران آمریکایی در زندان ابوغریب می‌گذرد اما هر روز ابعاد تازه‌ای از این فاجعه بشری توسط مهد دموکراسی و حقوق بشر افشا می‌شود. روز گذشته نیز مطبوعات آمریکایی پرده‌ای دیگر از راز ابوغریب را برداشتند. طبق اسناد به دست آمده اثبات می‌شود که زندانیان نوجوان، توسط نظامیان آمریکایی وادار به تعرض به مادران خود می‌شدند.

ترس پنتاگون از خشم مردم
روز گذشته بود که رسانه‌های جهان از تلاش‌های «پنتاگون» وزارت دفاع آمریکا برای ممانعت از افشای فیلم بسیار محرمانه از جنایات حقوق بشری آمریکا در ابوغریب پرده برداشتند؛ فیلمی که بر اساس آن مستنداتی که طی یک دهه گذشته درباره نحوه شکنجه زندانیان و شرایط بسیار بد و اهانت‌بار نگهداری زندانیان توسط نظامیان آمریکایی مستقر در زندان در ابوغریب ارائه شده هیچ است. فیلمی که توسط روزنامه‌نگاران معروف از جمله سیمور هرش خبرنگار چیره‌دست و بنام آمریکایی که به فاش‌کننده رسوایی‌های اخلاقی و فجایع انسانی نیروهای اشغالگر آمریکایی علیه زندانیان عراقی در زندان ابوغریب بغداد معروف شده، تأیید شده است.

افشای رازهای فاجعه زنان زندانی در ابوغریب
سیمور هرش که به مناسبت انتشار گزارش سالانه شکنجه در آمریکا و ارائه آن به مجلس سنای این کشور، در سندیکای آزادی‌های مدنی در آمریکا سخنرانی می‌کرد، بخشی از سخنرانی خود را به نگاهی کلی به آنچه در این فیلم محرمانه پنتاگون مستندسازی شده بود، اختصاص داد و گفت: «در تمام طول این سال‌ها تلاش شده بود، این فیلم به بیرون درز پیدا نکند، این امر غیرممکنی است و دیر یا زود بالاخره جامعه جهانی از فجایع ثبت شده در این فیلم آگاه می‌شد.»
هرش در این بخش از سخنرانی خود پرده از جزییات تجاوز به زندانیان زن عراقی در ابوغریب برداشت و گفت: واقعاً می‌دانید، چه برسر این زنان می‌آمد که این‌گونه به شوهران خود التماس و استغاثه می‌کردند؟  مسلماً خیر... اما من به شما می‌گویم... این زنان با پسران جوان و نوجوان و حتی در مواردی که در فیلم هم نشان داده شده، پسران کم‌سن و سالی بازداشت شده بودند که مقابل دوربین‌ها اقدام به تجاوز و تعرض به آنها می‌کردند؛ اما آنچه در ابو غریب رخ داد، فراتر از تمام جنایات جنگی بود. چراکه، زنانی که از سوی این پسران کودک، نوجوان و جوان مورد تعرض قرار گرفتند، مادران آنها بودند.»
به گفته وی، در طول زندگی ممکن است با اتفاقات و رخدادهای ناخوشایندی مواجه شوید، اما شک ندارم، تاکنون در طول زندگی خود صحنه‌ای دردناک‌تر از این نمی‌توانید مشاهده کنید که فرزندان یک مادر زندانی در برابر دوربین به وی تجاوز کنند.
آن هم در شرایطی که بسیاری از زنانی كه در زندان ابو غریب بازداشت شده بودند،‌ مرتكب هیچ جرم و گناهی نشده بودند و بخش قابل توجهی از آنها به‌عنوان طعمه یا گروگان در زندان نگهداری می‌شدند تا همسران یا برادران یا پدران آنها را وادار به تسلیم كنند. برخی نیز به‌دلیل مقاومت در برابر بازجویی‌های شبانه و ناگهانی نظامیان آمریكایی از خانه‌هایشان و برخی نیز به خاطر امیال و هوس‌های شیطانی این نظامیان در زندان نگهداری می‌شدند. غیر از آن، در میان آنها زنان و دختران مقامات رژیم سابق نیز دیده می‌شدند.

زندان ابوغریب، یکی از بدنام‌ترین زندان‌های دنیا
زندان ابوغریب (سجن أبو غریب)‏ در ۳۲ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد که یکی از بدنام‌ترین زندان‌های دنیا بود؛ شکنجه، اعدام‌های هفتگی و شرایط زندگی دشوار از جمله موارد سوء‌رفتار با زندانیان در این دوران بود.
بعد از حمله نظامی آمریکا به عراق، تمام متعلقات قابل تعویض این زندان عظیم مانند درها، پنجره‌ها و آجرهای آن عوض شدند. مقامات ناتو، کف این زندان را کاشی کردند، سلول‌های آن را تمیز و توالت‌ها و حمام‌ها و برخی قسمت‌های دیگر آن را تعمیر کردند اما اسناد به‌دست آمده از این زندان در سال‌های بعد، پرده از جنایت‌های شنیعی برداشتند که نشان دادند زیر پوست به‌ظاهر تمیزتر شده این مجموعه، فجایعی به مراتب غیرانسانی‌تر از گذشته رخنه کرده بودند.

اولین افشاگری
برای نخستین‌بار ظهر روز چهارشنبه 18 آوریل سال 2004 بود که برنامه معروف تلویزیونی «60 دقیقه» شبكه اس.‌بی.اس آمریكا با پخش برنامه‌ای با نام «شكنجه در زندان‌های عراق؛ نمونه زندان ابوغریب» از جنایت‌های حقوق بشری نظامیان آمریکایی پرده برداشت و تمام جهان مستندات وحشی‌گری آمریکاییان را با تصاویری از زندانیان زن و مرد ابوغریب كه برهنه از سقف آویزان شده بودند یا چون سگ‌ها بر زمین كشیده یا مجبور به كارهای خلاف عفت می‌شدند، دیدند.
پس از آن در سیزدهم ماه می 2004 هم سناتورهای آمریکایی قریب به 1800 تصویر دلخراش را پشت درهای بسته مشاهده کردند. عکس‌هایی که حکایت از شکنجه فجیع عراقی‌ها در زندان ابوغریب توسط نیروهای آمریکایی داشت و بعدها سناتورهای آمریکایی اعتراف کردند که هر یک از عکس‌ها را تنها برای چند ثانیه مشاهده کرده و باور نمی‌کردند که این طرز شکنجه کار آمریکایی‌ها باشد!
سناتورهایی که به گفته خودشان می‌دانستند پس از رویداد 11 سپتامبر 2001 دستور اعمال خشونت در موارد لازم به بازجویان سازمان‌های امنیتی از جمله «سیا» داده شده ولی نه به‌صورتی كه در عکس‌ها دیده می‌شد.
سرجوخه «لیندی اینگلند» زن 21 ساله‌ای  كه عكس او در حال كشیدن یک زندانی عراقی با طناب روی زمین در رسانه‌ها چاپ شده بود، به تلویزیون كلرادو گفت كه در ابوغریب به دستور بالا شكنجه می‌دادند. وی می‌گوید به آنان گفته شده بود كه در آستانه کار تحقیق، وضعیت را برای زندانیان به‌صورت جهنم در آورید تا هنگام بازجویی اعتراف كنند.
این نظامی زن و دیگر مصاحبه‌شوندگان تأیید كردند كه اردوگاه‌های زندانیان دچار كمبود نظامی محافظ بودند و برای مثال از یک زندان با 3000 زندانی، بیش از 40 تا 50 نظامی حفاظت نمی‌کردند و لذا، سخت‌گیری لازم بود.بعد از افشای این جنایت حقوق بشری بود که روزنامه انگلیسی گاردین گزارش‌هایی منتشر کرد که در آنها شاهدان اذعان می‌کردند، شاهد تجاوز خشونت‌آمیز و تعرض وحشیانه نظامیان و افسران آمریکایی به نوجوان و جوانان عراقی بوده‌اند که در زندان ابوغریب در بازداشت به‌سر می‌بردند.

انتقاد فرستاده حقوق بشر بلر از نظامیان آمریكایی
وحشی‌گری و ددمنشی نظامیان آمریكایی در حق زنان عراقی زندان ابوغریب به حدی بود كه حتی فرستاده حقوق بشر «تونی بلر» نخست‌وزیر وقت انگلستان هم لب به سخن گشود و از اقدامات و شكنجه‌های نظامیان آمریكایی انتقاد كرد. وی در حین انتقادات خود گفته بود كه در زندان ابو‌غریب دیده كه چگونه زندانبانان آمریكایی پیرزنی را واداشته بودند كه چون الاغ چهار دست و پا راه برود و یكی از سربازان آمریكایی را بر پشت خود حمل كند.
همچنین انتشار تصاویر شکنجه‌های وحشیانه توسط آمریکاییان در ابوغریب وجهه سیاسی و حقوق بشری آمریکا در جهان را از بین برد و کمیته‌ای مأمور به بررسی مقصران حادثه شدند تا شاید بتوانند اعتماد از دست رفته جهانیان را تا حدی به‌دست آورند.
ژنرال «آنتونیو تاگوبا» مسوول تحقیق در پرونده زندان ابوغریب در یكی از گزارش‌هایش می‌نویسد: طی ماه‌های اكتبر تا دسامبر سال 2004 ارتش آمریكا شكنجه‌های جنون‌آمیز و وحشیانه و هولناكی مرتكب شد و یكی از مقامات آمریكایی در تحلیل این شكنجه‌ها و كسانی كه دست به آنها زده بودند، بی‌شك این بربرها و متوحش‌ها (خطاب به نظامیان آمریكایی) زندانیان عراقی را حیواناتی می‌پنداشته‌اند كه شایستگی ندارند با آنها برخوردی انسانی شود.در دادگاه‌های نظامی در ایالات متحده آمریکا، 11 نفر از زندان‌بانان و مسوولان زندان که متهم به اعمال شکنجه، آزار زندانیان یا قصور در گزارش تخلفات به مسوولان ارشد ارتش بودند را به 3 تا 10 سال زندان محکوم کردند و  ژنرال مسوول زندان نیز به سرهنگی تنزل مقام یافت.

captcha
شماره‌های پیشین