386
چهارشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۶
1
لاریجانی: باید مشخص شود این تأمین درآمد کجا هزینه شده است

47.000.000.000.000 تومان درآمد دولت از گران‌فروشی ارز

اگرچه افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته، از سوی دولت به تسویه حساب‌های پایانی سال میلادی و سفرهای خارجی نسبت داده می‌شود؛ اما پشت پرده نیاز دولت به منابع مالی و جبران كسری بودجه‌ای است كه هر ماه یكی از پرداختی‌های مهمش، یارانه نقدی و حقوق كارمندان دولتی است. این شیوه آن‌قدر نخ نماشده است كه تقریباً تمامی دولت‌ها از آن بهره گرفته‌اند و البته همیشه آن را تكذیب کرده‌اند.

ترجمه‌سازی در 30 روز

کتاب جدید هیلاری کلینتون ناقص به بازار آمد

بسیاری از آمریکایی‌ها و حتی جهانیان و تحلیلگران، هیلاری کلینتون را از مدت‌ها پیش از انتخابات، رییس‌جمهور بعدی آمریکا می‌دانستند. هیلاری رودهام کلینتون متولد 26‌ اکتبر 1947 ایالت «ایلینویز» آمریکاست. او پس از پایان تحصیلات در کالج «ولزلی» در رشته علوم سیاسی، در سال 1969 وارد مدرسه حقوق دانشگاه «بیل» شد و سال 1973 دکترای حقوق را از همین دانشگاه دریافت کرد. در دوران دانشجویی با بیل کلینتون آشنا شد و سال 1975 با هم ازدواج کردند.

واکنش سخنگوی دولت به موج پشیمانی حمایت از روحانی

مهم نیست!

«دسیسه‌گر» و حالا «کِی رأی دادند که الان پشیمان شده‌اند» هدیه تکرار رییس دولت اصلاحات و دولت دوازدهم به حامیان دکترحسن روحانی در ایام انتخابات است که حالا صدای اکثریت طرفدارانشان را درآورده و به نظر می‌رسد آنها بیش از هر زمان دیگری از انتخابشان پشیمان باشند.

اسناد جدیدی از عمق جنایات آمریکا در عراق افشا شد

ابوغریب نماد حقوق‌بشر آمریکایی

بیش از یک دهه از افشای فجایع نظامیان و مزدوران آمریکایی در زندان ابوغریب می‌گذرد اما هر روز ابعاد تازه‌ای از این فاجعه بشری توسط مهد دموکراسی و حقوق بشر افشا می‌شود. روز گذشته نیز مطبوعات آمریکایی پرده‌ای دیگر از راز ابوغریب را برداشتند. طبق اسناد به دست آمده اثبات می‌شود که زندانیان نوجوان، توسط نظامیان آمریکایی وادار به تعرض به مادران خود می‌شدند.

در صورت تصویب مجلس وام ازدواج از سال آینده 50 درصد افزایش می‌یابد

بازگشایی بخت پس از دو سال

در جریان بررسی لایحه بودجه 97 تعدادی از نمایندگان پیشنهاد دادند تا مبلغ وام ازدواج که در لایحه بودجه 10 میلیون تومان پیشنهاد شده است به 15 میلیون تومان افزایش یابد. این افزایش که قرار است در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی از سال آینده اجرایی شود هنوز منابع مشخصی ندارد.

نشست خبری مهم‌ترین جایزه ادبی کشور برگزار شد

سایه حواشی روی سر جلال

نشست خبری دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد روز گذشته با حضور آقایان مهدی قزلی و شهریار عباسی، دبیران اجرایی و علمی این جایزه در محل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد. این نشست در حالی برگزار شد که حواشی برخی اتفاقات اخیر از جمله نامه انتقادی آقای محمدرضا سرشار رییس انجمن قلم ایران در انتقاد به انتخاب عباسی به‌عنوان دبیر این جایزه و راه‌اندازی جایزه ادبی احمد محمود توسط بعضی از روزنامه‌نگاران و نویسندگان بر‌آن سایه انداخته بود.

استراتژی‌های تأسیسی سیدعیسی برای المنار همچنان باقی است

تأثیر جدال‌های سیاسی و منطقه‌ای در قطعنامه‌های حقوق بشری

سبک زندگی، بحران سلامت و علوم اجتماعی ترجمه‌ای

سرمقاله

مصائب گوجه‌تخم‌مرغی

صبح نو

سرمقاله

مصائب گوجه‌تخم‌مرغی

«قیمت تخم‎مرغ در بازار رکورد زد»؛ این تیتر یکی از خبرهایی است که چند روز قبل و در دوم دی‌ماه توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) روی خروجی فرستاده شده است. هرچند درگیر شدن واحدهای تولیدیِ مرغ تخم‌گذار با بیماری و کاهش یکباره تولید تخم‌مرغ از دلایل این افزایش قیمت ذکر شده، اما افزایش قیمت ارز و تأثیر آن بر واحدهای تولیدیِ تخم‌‌مرغ هم بی‌تأثیر نبوده است. فرا رسیدن فصل سرما و پیش‌بینی تحولات اخیر بازار ارز هم دو فاکتور پیش‌بینی پذیری بودند که شاید می‌توانستند اندکی در مهار قیمت این محصول مؤثر واقع شوند. اتفاقی مشابه رویداد گوجه‌فرنگی که در دولت نهم اتفاق افتاده بود و رییس دستگاه اجرا برای حل مشکل، نشانی میوه‎فروشی خیابان محل سکونت خود را می‌داد! این اما همه ماجرا نیست. بازار کاغذ هم از محصولاتی بود که در هفته‌های اخیر، تحولات و تغییرات شدیدی را تجربه کرد. افزایش یکباره قیمت کاغذ و واکنش‌های منفعلانه و بعضاً غیرمنطقی دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت به یکباره این بی‌ثباتی را مضاعف و چنان مشتعل کرد که بازار کاغذ بعد از شوک ارزی سال 90 و 91 این بار شوک افزایش قیمت 300 هزار ریالی را در بخش کاغذ تحریر به خود دید؛ شوکی که صدای اهالی نشر و مطبوعات را هم درآورد. ظواهر امر و شواهد حکایت از آن دارند که گویا بخش‌های اقتصادی دولت، اراده و برنامه‌ای برای مدیریت بازار ندارد. از نگاه اقتصاد‌دانان دولت، بازار از خود دارای حیات است و خود می‌تواند خودش را تنظیم کند. موضوعی که نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی دولت هم صراحتاً چندی قبل در یک نشست درباره بررسی وضعیت بازار کاغذ به آن اشاره کرد. شاید مرور آن صحبت‌ها با توجه به بی‌ثباتی‌‌های امروز بعضی کالاها خالی از لطف نباشد:«می‌گویند بازار باید رها شود و خودش، تکلیف خودش را مشخص کند. دولت و وزارت صنعت اراده‌ای برای دخالت در بازار ندارند. اینکه می‌گویم تحلیل نیست؛ خبر است!»

captcha
شماره‌های پیشین