385
سه شنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۶
1
حکایت نوزاد ایرانی که در زندان استرالیا به دنیا آمد

مادر در بند

شرایط بدی است، بانویی ایرانی در مهد حقوق بشر دنیا زندانی است و در حساس‌ترین شرایط روحی و جسمی‌اش تنها مانده؛ صدای فریادش را کسی نمی‌شنود و او به دور از همسر خود مجبور شده تا پاره تنش را در راهروهای تاریک و سرد زندان‌های استرالیا به دنیا بیاورد.

خاطراتی از مرحوم ایرج بسطامی در گفت وگو با کیوان ساکت

جای خالی‌اش احساس می‌شود

پنجم دیماه 1382 در بم زلزله‌ای آمد که هنوز آثار و عوارضش دیده می‌شود. یکی از آثار منفی این حادثه، از دست دادن آقای ایرج بسطامی بود. وی در سال ۱۳۳۶ در شهرستان بم در خانواده‌ای هنرمند به‌دنیا آمد. هریک از اعضای خانواده او، از جد پدری گرفته تا پدربزرگ و پدر در زمینه خواندن آواز و نواختن سازهای مختلف تجربه داشتند. تولد و رشد ایرج در چنین خانواده‌ای به‌همراه استعداد ذاتی‌اش موجب شد که او از پنج سالگی به خواندن آواز علاقه نشان دهد.

رده های حفاظتی که تشریفاتی شدند

شیشه‌دودی‌ها در خط پایان

«بساط حفاظت شخصیت‌ها را باید جمع کنیم، ما حفاظت از شخصیت‌ها نداریم، تشریفات و پرستیژ شخصیت‌ها را داریم. من مسجد می‌روم، پارک می‌روم، کوه می‌روم، تنها و با مترو می‌روم و هیچ مشکلی هم ندارم.» این‌ها بخشی از سخنان مسوول مستقیم امنیت کشور یعنی دبیر شورای عالی امنیت ملی است، سخنانی مهم و قابل توجه که در پس آن 80 درصد از مقام‌هایی را نشانه گرفته که رده‌های حفاظتی یا در زبانی ساده‌تر بادیگارد دارند.

عضو کمیسیون فرهنگی از طرح جدید مجلس برای اداره صداوسیما گفت

‌انتشار فراگیر صوت و تصویر حق رسانه‌ملی‌ست

کلیات قانون اداره و نظارت بر صداوسیما پس از تصویب در کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس، برای تصویب کلیات راهی این کمیسیون شد. این خبری است که به‌طور سربسته در هفته‌های اخیر در گروه‌های فرهنگی رسانه‌ها مطرح شد. از جزییات این طرح، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. به همین دلیل سراغ آقای صادق طباطبایی‌نژاد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس رفتیم که در کارگروه فرهنگ، هنر و رسانه این کمیسیون هم در جریان جزییات طرح اداره و نظارت بر صداوسیما بوده‌است.

گفت و گوی «صبح نو» با امدادگری که موهایش را در بزرگترین زلزله‌های ایران سفید کرده است

خرمشهر هم به عزای بم ‌آمده بود

برای بسیاری از مردم، پنجم دی‌ماه، روز ناراحت‏کننده‏ای است؛ بسیاری از مردم هنوز با شنیدن تاریخ پنجم دی‌ماه، چشمانشان پر از اشک می‏شود و به یاد زمانی می‏افتند که دلشان با لرزیدن شهری در چهارده سال پیش، به لرزه افتاد. چهارده سال از نابودی شهر بم می‏گذرد، زمین‌لرزه‌ای‌ با شدت 6.6 ریشتر در بامداد پنجم دی‏ماه1382 به مدت سیزده ثانیه شهر تاریخی بم و مناطق اطراف آن را در شرق استان کرمان لرزاند. 26 هزار و 271 کشته، 30 هزار مجروح و بیش از صد هزار نفر بی‌خانمان، حاصل این زلزله بود.

گفت‌وگوی «صبح نو» با شهرام لاسمی به بهانه شکستن سکوت 30ساله‌اش

شاید با قلقلی خداحافظی‌کنم

نزدیک به 30سال است که با کاراکتر ویژه خودش در دنیای کودکان و نوجوانان حضور دارد، در مقطعی مثل خیلی از چهره‌هایی که آمدند، دیده شدند، درخشیدند و بعد هم در سایه بی‌توجهی‌ها کمرنگ شدند، جزو فعال‌ترین اشخاصی بود که برای سه نسل از کودکان کشور خاطره‌سازی کرد.

ناظم دباغ: درخواست مذاکره با بغداد یعنی لغو همه پرسی

شرط بغداد برای مذاکـره با اقلـیم

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

سرمقاله

گرانی گاه تدبیر!

صبح نو

سرمقاله

گرانی گاه تدبیر!

یکی از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های روزهای اخیر مردم، رشد غیرطبیعی قیمت برخی کالاها و خدمات و روند پرابهام شرایط آینده اقتصادی و معیشتی است. هر چند که سال‌هاست افکارعمومی به‌صورت ناخودآگاه آماده شیب صعودی قیمت‌ها و تورم است، اما جهش‌های غیرطبیعی قیمت‌ها در برخی کالاهای پرمصرف و ابهام و ناامیدی فزاینده حاکم در بازار کسب و کار، برای مردم مسأله ساز شده است. ازسوی دیگر همزمان شدن این موضوع با مقطع زمان تقدیم لایحه بودجه سال آینده توسط دولت و بررسی آن در مجلس شورای اسلامی، این ابهامات و نگرانی‌ها را بیشتر کرده است. آیا دولت به منظور جبران کسری بودجه و تأمین هزینه‌های جاری کشور، راحت‌ترین راه حل - و نه بهترین - را برگزیده و با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، افزایش فشار مالیاتی، کاهش بودجه عمرانی و حذف برخی یارانه‌ها به دنبال تأمین منابع و درآمد از جیب مردم - نه از بازار کسب و کار و تولید ملی- است؟ آیا چنین رویکردهایی که حتی اعتراض بسیاری از صاحبنظران اقتصادی همراه با دولت را برانگیخته و هیچ‌گونه انطباقی با سیاست‌های کلان و چارچوب اقتصاد مقاومتی ندارد، نتیجه‌ای جز فشار مضاعف بر طبقات متوسط و ضعیف مردم دارد؟ آیا صحیح است در شرایطی که دولت هنوز نسبت به استفاده از ظرفیت‌های برجام در اقتصاد کشور موفقیت چندانی نداشته است، به جای اینکه هزینه‌ها را از دوش مردم بردارد، مرتب هزینه‌ها را بر دوش مردم اضافه کند؟ و آیا این روند، پیامدی جز افزایش نارضایتی عمومی و پشیمانی حامیان دولت را به همراه خواهد داشت؟حتی اگر ناگزیر به اجرای برخی از این تصمیمات باشیم، خلأ و حلقه مفقوده این شیوه حکمرانی، کم توجهی به تبعات و تأثیرات این تصمیمات بر زندگی و معیشت مردم و ضعف تدبیر در اقدامات جبرانی آن است. فراموش نکنیم که سرمایه اجتماعی مردم به عنوان گرانیگاه دارایی‌های کشور نباید با گرانی‌های ناشی از بی تدبیری دچار خلل شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین