384
دوشنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۶
7
طرح مجلس برای بررسی تعطیلات جدی‌تر شد

مته به خشخاش تعطیلات

مدتی است طرحی در مجلس ارائه شده تا برخی از تعطیلات رسمی سال کاهش یابند، البته برخی از همین نمایندگان نیز معتقدند توازنی در تعطیلات سالانه ایرانیان وجود ندارد و این موضوع باید اصلاح شود.

نظریات غربی و انهدام سنت ایرانی

صبح نو

طرح مجلس برای بررسی تعطیلات جدی‌تر شد

مته به خشخاش تعطیلات

مدتی است طرحی در مجلس ارائه شده تا برخی از تعطیلات رسمی سال کاهش یابند، البته برخی از همین نمایندگان نیز معتقدند توازنی در تعطیلات سالانه ایرانیان وجود ندارد و این موضوع باید اصلاح شود.

تعطیلات رسمی مذهبی و ملی در ایران نسبت به خیلی از کشورها زیاد نیستند و حال اینکه بسیاری از تعطیلات روزهای سال در ایران را روزهای مذهبی تشکیل داده‌اند.

توازن نداریم
بحث اصلی  این روزها شاید  این باشد که چرا ما سه‌ماه تابستان و عید تعطیلات داریم اما در پاییز و زمستان نداریم! این نکته را یکی از نمایندگان مطرح کرده که باید توازنی در تعطیلات وجود داشته باشد. آقای حسن لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر ضرورت ساماندهی تعطیلات رسمی کشور، گفته است: «در کنار ۷۳ روز تعطیلات رسمی کشور تعطیلی نیمه‌پنهان زیادی داریم که سبب شده تبعات آن دامنگیر اقتصاد کشور شود.» او با تأکید بر ضرورت ساماندهی تعطیلات رسمی کشور، ادامه داد: «متأسفانه به جای آن‌که زمان را مدیریت کنیم، زمان ما را مدیریت می‌کند و ما ناخواسته در اختیار زمان قرار گرفته‌ایم و در واقع هیچ توازنی در تعطیلات کشور وجود نداشته و تعطیلات فعلی یکی از موانع بزرگ کسب و کار کشور به شمار می‌روند.»
این نماینده با بیان اینکه تعداد تعطیلی‌های رسمی در کشور 73 روز است، اضافه کرد: «البته تعطیلات عید و همچنین ایامی که به مناسبت‌هایی مانند آلودگی هوا نیز تعطیل می‌شوند در زمره این 73 روز قرار نمی‌گیرند.»

شنبه تعطیل شود
خانم ناهید تاج‌الدین، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره موضوع تعطیلات به روزنامه صبح نو می‌گوید: «برخی نمایندگان طرحی پیشنهاد کرده‌اند که درباره حذف برخی روزهای تعطیل رسمی از تقویم است. براساس این طرح پیشنهاد شده روزهای ۲۹ اسفند، ۱۲ و ۱۳ فروردین و همچنین ۱۵ خرداد از تعطیلات رسمی حذف شوند و تعطیلات نوروز نیز از ۱۳ روز به ۵ روز کاهش یابد.» او اضافه کرد: «انگیزه اصلی این طرح افزایش تعطیلات آخر هفته از یک روز به دو روز است و تفاوت آن با طرح‌های قبلی، پیشنهاد تعطیلی شنبه به‌جای تعطیلی پنج شنبه است. برای دو روز شدن تعطیلات آخر هفته نیز نیاز به حذف تعطیلات غیرضروری و ساماندهی تعطیلات عید نوروز است.»

تعطیلات مانع کسب و کار
تاج‌الدین می‌گوید: «چند سال پیش مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۱ مانع کسب و کار را بررسی کرد و یکی از موانع کسب و کار در واقع همین تعطیلات متوالی و چند روزه بود اما دو روزه شدن تعطیلات در تقویم هم آن توالی را ندارد و هم تعطیلات را در سال توزیع زمانی می‌کند.»
او اضافه می‌کند: «حقیقت این است که امروز ما شاهد بی‌سامانی نهاد تفریح در ایران هستیم و تمرکز تفریحات مردم و همزمان و هم شکل شدن آن را می‌بینیم یعنی هم توزیع زمانی و هم توزیع مکانی و جغرافیایی تفریحات جامعه مناسب نیست؛ برای همین شاهد تراکم سفر در یک زمان و در یک مکان هستیم که این باعث می‌شود در این تفریحات به جای شاخص رفاه اجتماعی، شاخص فرسودگی اجتماعی بالا برود. ترافیک تونل کندوان یا ترافیک شهرهای شمالی کشور در برخی ایام سال این سخن مرا تصدیق می‌کند.» او ادامه داد: «دو‌روزه شدن تعطیلات آخر هفته می‌تواند کمی از این توزیع نامناسب مکانی و زمانی سفر در ایران بکاهد ضمن آنکه باعث ارتقای شاخص‌های توسعه انسانی می‌شود. این یک کلیشه است که تعطیلات بیشتر را به مثابه کاهش بهره وری و سرانه کار مفید بنگریم.»

سرانه کاری
دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایام تعطیل سایر کشورها، ادامه می‌دهد: «امروز در کشوری مثل آمریکا با ۱۱۷ روز تعطیلی در سال سرانه کار مفید ۴۲ ساعت در هفته است و ایران با داشتن ۷۸ روز تعطیلی در سال سرانه کار مفیدش به زور به ۱۵ و چه‌بسا ۱۱ساعت در هفته می‌رسد.» او می‌افزاید: «بنابراین می‌بینیم کشورهایی که تعطیلات بیشتری در تقویم دارند بعضاً سرانه کار مفیدتری نیز دارند. البته افزایش سرانه کار مفید صرفاً به تعطیلات مرتبط نیست بلکه باید سرمایه اجتماعی افزایش بیابد تا شاهد افزایش سرانه کار مفید و افزایش بهره‌وری باشیم.» تاج الدین اضافه کرد: «حرف من اینجاست که دو روزه شدن تعطیلات می‌تواند به همین افزایش سرمایه اجتماعی کمک کند.»
کمبود وقت
او با اشاره به مشکلات خیلی از خانواده‌ها به دلیل کمبود زمان، می‌گوید: «الان میانگین مکالمه زن و شوهر ایرانی با یکدیگر کمتر از ۱۶دقیقه در روز است. بخش بزرگی از این کمبود به‌خاطر روزمرگی‌ها و کمبود وقت برای زندگی کردن است و شاید دو روزه شدن تعطیلات بتواند بخشی از این کمبودها را جبران کند چون همین مکالمه منجر به مفاهمه می‌شود و باعث افزایش سرمایه اجتماعی نهاد خانواده خواهد شد و افراد کمی بیشتر فرصت پیدا می‌کنند از روزمرگی‌های زندگی به درآیند.»
او با اشاره به زیان‌های تعطیلات، ادامه می‌دهد: «به‌هر‌حال اضافه شدن حدوداً ۲۶ روز به تعطیلات منجر به هزینه‌های اقتصادی می‌شود. با توجه به آنکه رقم تولید ناخالص ملی کشور روزانه چیزی حدود ۱.۵ میلیارد دلار است اما فایده‌های آن را نمی‌توان نادیده گرفت.» عضو هیأت مدیره کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «یعنی شما مثلاً شاهد کاهش آلودگی هوا خواهید بود. این نکته را توجه داشته باشید که براساس آمارهای بانک جهانی سالانه 2.3 درصد از جی دی پی ایران هزینه آلودگی هوا می‌شود. هزینه اقتصادی آلودگی هوای تهران بین ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان است و می‌توان گفت پایتخت معادل بودجه شهرداری، هزینه اقتصادی آلودگی هوا را می‌دهد. خب دو روزه شدن تعطیلات این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.» تاج الدین می‌گوید: «افزایش کارایی و بهره‌وری نیروی انسانی و نیز رشد مناطق کمتر توسعه یافته به تبع دو‌روزه شدن تعطیلات را خواهیم داشت.»
او ادامه می‌دهد: «از طرف دیگر فرصت دو روزه تعطیلات بهترین فرصت برای بوم‌گردی است. مثلاً در اصفهان فقط ۲۰۸ اقامتگاه بوم‌گردی در ۱۷ شهرستان وجود دارد که در قالب بوم‌گردی‌های آخر هفته می‌توان آن را احیا کرد و اقتصاد گردشگری را در راستای توسعه پایدار ارتقا داد. در کشور حدود ۶۷۰ اقامتگاه بوم‌گردی داریم که این ظرفیت برای شکوفا شدن آماده ایجاد بسترهای نرم‌افزاری چون دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته است.» او اضافه می‌کند: «امروز با در نظر داشتن برخی از آمارها می‌توان به این نتیجه رسید که به ازای هر ۶ نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل پایدار و به ازای هر ۲۵ گردشگر داخلی نیز یک شغل پایدار ایجاد می‌شود. این‌ها همه ظرفیت‌های اقتصاد گردشگری و اشتغال آن است.» شاید بیشترین زمانی‌که مردم برای استفاده از آن بتوانند بهره ببرند ایام تعطیلات نوروز باشد، کسر این تعطیلات در شرایطی که خیلی از مردم در طول سال حتی فرصت استراحت ندارند و امیدشان به نوروز و تعطیلات آن است، ممکن است موجب نارضایتی مردم شود؛ اما به هر حال هر طرحی اگر با کار کارشناسی به مرحله برسد، می‌تواند تبعات مثبت بیشتری هم برای کشور و هم برای مردم داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین