384
دوشنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۶
12

خبر

گزارشی از نشست خبری جشنواره «عمار»

فیلمسازی،بسازبفروشی نیست

نشست رسانه‌ای جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور دبیران این جشنواره و اصحاب رسانه در منزل شهیدان تیموری برگزار شد.

صبح نو

گزارشی از نشست خبری جشنواره «عمار»

فیلمسازی،بسازبفروشی نیست

نشست رسانه‌ای جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور دبیران این جشنواره و اصحاب رسانه در منزل شهیدان تیموری برگزار شد.

در ابتدای این نشست، آقای سیدرسول منفرد دبیر اجرایی جشنواره گفت: امسال تاکنون نزدیک به سه هزار اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره رسیده که هزار و ششصد اثر در بخش حرفه‌ای فیلم بوده است. در برخی از بخش‌ها مثل داستانی رشد خوبی داشته‌ایم و بدنه فیلمسازان جشنواره کم کم به سمت آثار داستانی تمایل پیدا کرده‌اند. وی افزود: جلسات داوری در حال برگزاری است و این را هم باید بگویم که آثار مختلفی از نقاط و روستاهای مختلف به دست ما رسیده و از همین‌رو به لحاظ موضوعی تنوع آثار به قدری است که برای هر طیفی فیلمی وجود دارد. منفرد همچنین خبر داد: امسال با کمیت بالای کارگردانان دهه‌هشتادی رو به رو شده‌ایم و امیدواریم این افراد بتوانند آینده خوبی را رقم بزنند.

تأکید روی آموزش
دبیر اجرایی هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به اکران‌های مردمی گفت: در یک سال اخیر استان فارس برترین استان اکران کننده مردمی شد. در شهرستان‌ها هم آباده، باغ ملک، فسا و چناره بیشترین اکران‌ها را داشته‌اند. فیلم‌های بختک، قابلمه و مادرانه نیز پر مخاطب‌ترین آثار بوده‌اند. به گزارش مهر، وی افزود: امسال توانستیم ۱۴۸ فیلم را به اکران‌های مرکزی شهرستان‌ها بفرستیم که هر یک دسته بندی موضوعی دارند و بازخوردهای خوبی هم به کارگردانان رسیده است. در ادامه نادر طالب زاده دبیر این جشنواره گفت: از اینکه به این مرحله رسیده‌ایم و از رشد کیفیت آثار، بسیار خوشحال هستم البته پختگی آثار داستانی و فرم فیلم‌ها نیز بسیار رشد کرده است. فیلمسازی، جای آزمون و خطا نیست و ما باید روی آموزش تأکید کنیم. البته همانطور که گفتم من چند اثر را دیدم و متوجه شدم که پیشرفت قابل توجهی کرده است. زمینه ساز این موضوع این است که ما در تلویزیون و سینما آثاری داشته باشیم که جبر زمان را به تصویر بکشد. کسانی که انقلاب را درک می‌کنند و در فیلمسازی بساز بفروش نیستند، می‌دانند که آموزش اهمیت زیادی دارد.

سیاه‌نمایی ممنوع
پس از صحبت‌های نادر طالب زاده، آقای وحید جلیلی دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره «عمار» اظهار کرد: امروز نیاز ما این است که رسانه و سینمای ما به مردم نزدیک شوند و باید حماسه‌ها، قهرمانی‌ها، کرامت‌ها و داشته‌های عظیم مفهومی و هویتی کشور ما را روایت کند و در عین حال به بررسی آسیب‌ها نیز بپردازد. وی گفت: امروز من فیلمی را دیدم که چیزی جز فلاکت و بدبختی مردم در این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای وجود نداشت. آنچنان از فلاکت در کریه‌ترین شکل خود در خانواده و جامعه ایرانی صحبت شده بود که این دوستان به اصطلاح هنرمند اگر به قواعد درام هم پایبند بودند نباید فراتر از قاب به آن می‌پرداختند اما آنها اهداف سیاه نمایانه خود را به سینما تحمیل می‌کنند. امروز باید اعتراف کنیم که مسابقه منحوسی بین طیف‌های مختلف از برخی حزب اللهی نمایان تا سلطنت طلبان در جامعه ایرانی وجود دارد. جلیلی عنوان کرد: تلاش «عمار» بر طرح مسأله است اما باید بگویم جریانی تلاش می‌کند که بگوید جامعه ایرانی هیچ ندارد و در نهایت کشور را به تسلیم صد‌درصدی در برابر سلطه گران دعوت کند.

ویترینی جذاب داریم
دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره «عمار» تأکید کرد: در این جشنواره خواهیم دید که فیلم‌های مختلف انتقادی از حوزه‌های مختلف چون اقتصادی، اجتماعی و ... به نمایش در می‌آید اما در کنار آن قهرمانی‌های مردم ایران هم به تصویر کشیده می‌شود زیرا ما فکر می‌کنیم که هنر مردمی، هنری است که کرامت مردم را انکار نکند و در کنار آن باید به رفع خلأها پرداخت اما متأسفانه جریانی وجود دارد که حتی تلاش می‌کند از ساخت فیلم‌هایی علیه داعش جلوگیری کند. وی ادامه داد: هشتمین جشنواره فیلم «عمار» ویترینی از داشته‌های نسل جدید فیلمسازی انقلاب اسلامی است و رنگین کمان جذابی از فیلم‌ها را ارائه می‌کند که به‌رغم میل جریان غربزده در کشور ما ساخته شده است و هزاران اکران کننده مردمی، این عَلم را بالا گرفته‌اند. در واقع فیلمسازان از موضوعاتی که برای سینمای روشنفکری، خط قرمز محسوب می‌شوند عبور کرده‌اند و فیلم‌های خوب و جذابی ساخته‌اند و ما روند رو به رشدی را در سینمای انقلاب شاهد هستیم.

بودجه‌ای تخصصی نداده‌اند
در ادامه، پدر شهیدان تیموری به نقل خاطره‌ای از فرزندان خود پرداخت. به گزارش فارس، سپس در بخش پرسش و پاسخ‌ها، جلیلی درباره بودجه امسال جشنواره گفت: مجلس شورای اسلامی پیش از این بودجه‌ای را برای جشنواره «عمار» مصوب کرده بود اما یک ریال هم به این جشنواره تخصیص داده نشد با این وجود «عمار» خود را متکی به بودجه‌های دولتی تعریف نمی‌کند.
وی درباره بخش بزرگداشت‌های این جشنواره عنوان کرد: تجلیل از فعالان کار و کارگری، یکی از یاران امام موسی صدر با نام شیخ عیسی طباطبایی بخش بزرگداشت‌های این جشنواره را تشکیل می‌دهد که این بخش با پیام شیخ حسن نصر الله رهبر حزب الله لبنان برگزار می‌شود؛ ضمن اینکه ما در بخش سینمایی از امرالله احمدجو تجلیل می‌کنیم. باید اضافه کنم که مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار چهارشنبه ۶ دی‌ماه بعد از اذان مغرب و عشا در فرهنگسرای بهمن برگزار می‌شود. جلیلی در پایان صحبت‌هایش اظهار کرد: متأسفانه از سینمای ایران تصویر خوبی به جهان ارائه نشده است. برای مثال وقتی می‌گوییم لیتین مستندساز معروف شیلیایی به ایران آمده بود می‌گفت من فقط عباس کیارستمی را می‌شناسم و از سینمای افرادی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا و ابوالقاسم طالبی تاکنون اطلاع نداشتم. بنابراین باید برای این امر تلاش کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین