383
یکشنبه، ۰۳ دی ۱۳۹۶
3
نمایندگان مجلس در گفت و گو با صبح نو پاسخ می‌دهند

رابطه گرانی سوخت واشتغال

«اشتغال فراگیر» یکی از مهم‌ترین مبانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ است که رییس‌جمهور در صحن علنی مجلس بر آن تاکید کرد؛موضوعی که قرار است با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه افزایش نرخ بنزین تا 1500‌تومان حاصل شود!

راه حل‌های كارآمد در نرخ گذاری بنزین

صبح نو

نمایندگان مجلس در گفت و گو با صبح نو پاسخ می‌دهند

رابطه گرانی سوخت واشتغال

«اشتغال فراگیر» یکی از مهم‌ترین مبانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ است که رییس‌جمهور در صحن علنی مجلس بر آن تاکید کرد؛موضوعی که قرار است با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه افزایش نرخ بنزین تا 1500‌تومان حاصل شود!

گرانی سوخت ۴۸۰هزار نفر را بیکار می‎کند
آقای حسن روحانی در حالی  از گران شدن بنزین و گازوئیل و صرف پول حاصل از این گرانی برای ایجاد اشتغال خبر داد که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی، از وجود تناقض در طرح دولت خبر داد و اعلام کرد افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجب کاهش 0.75 تا یک درصدی رشد اقتصادی کشور در سال 1397 می‌شود که این کاهش رشد می‌تواند به کاهش 360 تا 480 هزار نفری اشتغال منجر شود.

تصمیم مخرب
آقای غلامحسین حسنتاش، کارشناس ارشد انرژی چند روز قبل طی یادداشتی درباره این افزایش قیمت‌ها واکنش نشان داد و نوشت: این که چهارسال افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی را  که در قانون پیش‌بینی شده است اجرا نکنیم تا دوباره رأی بیاوریم و بعد که خیالمان راحت شد جمع آن افزایش‌ها را یک‌باره اجرا کنیم تا شوک بزرگ دیگری به پیکره نحیف اقتصاد و معیشت مردم وارد شود، یک فریب‌کاری مخرب است.
بهروز نعمتی: بودجه 97 گاف‌های شدیدی دارد
همچنین روز گذشته، آقای بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 97 در سمینار نظام بودجه‌ریزی دولتی ایران با انتقاد از بودجه پیشنهادی دولت برای سال 97 گفت که موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی و عوارض خروج از کشور نگرانی‌های جدی در جامعه ایجاد کرده است. وی با بیان این‌که «اعتبار 65 هزار میلیارد تومانی اشتغال در بودجه 97 موکول به سایر درآمدها و صندوق توسعه ملی شده است» تصریح کرد: من چشم‌انداز خوبی برای بودجه سال 97 نمی‌بینم، ضمن این‌که این بودجه گاف‌های شدیدی هم دارد. رییس‌جمهور می‌گوید بنزین دو هزار تومان می‌شود و وزیر می‌گوید سرجمع قیمت سوخت دو هزار تومان خواهد شد یعنی نهایتاً بنزین 50 درصد گران می‌شود البته عده‌ای می‌گویند فوب خلیج‌فارس چهار هزار تومان است ولی مگر درآمدهای ما ارزی است.
افزایش قیمت بنزین سبد خانوار را خالی می‌کند
آقای سیدمهدی فرشادان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره افزایش 50 درصدی قیمت بنزین و تأثیر آن بر اشتغال  در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: بنده مخالف افزایش قیمت حامل‌های انرژی هستم چراکه بلاشک تورم را به همراه دارد که در گذشته این تجریه را به‌دست آورده‌ایم. افزایش قیمت بنزین سبب افزایش قیمت کالاهای اساسی می‌شود و در آخر تنها مردم متضرر می‌شوند.
وی ادامه داد: ما در هدفمندی یارانه‌ها آورده‌ایم که نزدیک 40 درصد باید به ایجاد اشتغال و توسعه زیرساخت‌ها تخصیص پیدا کند، بر اساس لایحه بودجه 97 می‌خواهند یارانه‌ها را قطع کنند که از این طریق می‌توانند برای ایجاد اشتغال گام بردارند و نیازی به افزایش 50 درصدی قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی نیست. بنده خوشبین نیستم که گران کردن بنزین و افزایش قیمت‌های انرژی تاثیری در حل مشکل اشتغال داشته باشد.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال تنها با ایجاد زیرساخت‌ها میسر است، زمانی که نتوانیم رونق تولید داشته باشیم چگونه می‌توانیم ادعای فراهم کردن شغل داشته باشیم. ایجاد اشتغال تنها با افزایش حامل‌های انرژی رخ نمی‌دهد و این امر سبب  افزایش تورم و خالی شدن سبد خانوار می‌شود و تنها چرخه معیوبی ایجاد می‌شود که حتی افراد شاغل مجبور  به حضور در دوشغل یا بیشتر شده و در نتیجه هدف اشتغال برای نیروی جوان و فارغ التحصیل روی نمی‌دهد.

جامعه توان حمل افزایش قیمت 50 درصدی بنزین را ندارد
خانم طیبه سیاووشی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 97  در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی برای ایجاد اشتغال، گفت: معمولاً در لایحه بودجه راهکارهایی برای حل و فصل برخی مسائل ارائه می‌شود، راهکارهایی که جوابگو نیست چراکه از پشتوانه پژوهشی و کارشناسی کافی برخوردار نیستند و تمامی ابعاد مساله در  نظر گرفته نمی‌شود. وی ادامه داد: در چند سال قبل شاید افزایش قیمت حامل‌های انرژی جوابگوی حوزه اشتغال می‌بود اما با توجه به شرایط رکودی که در کشور وجود دارد و بحث کنترل تورم که دولت بر آن تاکید دارد و یکی از افتخارات دولت یازدهم است، افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی با این میزان پیش بینی دولت قطعاً آسیب زننده خواهد بود. این نماینده تاکید کرد: هراس از این است که افزایش 50 درصدی قیمت بنزین و حامل‌های انرژی نه تنها باعث ایجاد اشتغال نشود بلکه  عامل از دست رفتن شغل‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده، بشود. البته افزایش قیمت حامل‌های انرژی بسیار معقول است و رسیدن  به سطح واقعی قیمت‌ها مدنظر همه است؛ اما باید دقت کرد که این موضوع در شرایط کنونی سبب ایجاد بحران‌های اجتماعی نشود. عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 97، تاکید کرد: امسال  در بودجه 97 افزایش قیمت حامل‌های انرژی را خواهیم داشت اما نه افزایش مدنظر دولت را، که این موضعی است که جناح‌های مختلف مجلس درباره قیمت بنزین دارند. سیاووشی خاطرنشان کرد: احتمالاً با شرایط فعلی افزایش قیمت، میزانی نیست که به هدف مدنظر دست پیدا کنیم، قیمت حامل‌های انرژی در ایران با قیمت آن‌ها در جهان خیلی تفاوت دارد اما مسائل مختلفی  باید درباره واقعی کردن قیمت‌ها در نظر گرفته شود، ضمن اینکه شرایط فعلی جامعه تحمل این افزایش قیمت 50 درصدی را ندارد.

فولادگر: مجلس نرخ افزایش قیمت بنزین را تعدیل می‌کند
آقای حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه صبح نو درباره جزئیات لایحه بودجه 97 و تصمیم‌ها برای افزایش قیمت بنزین گفت: چندسالی است که بنا بر دلایل مختلفی ما افزایش قیمت سوخت را شاهد نبودیم و دولت این موضوع را در لایحه بودجه پیش بینی کرده است، از طرفی قانون هدفمندی یارانه‌ها هم این اجازه را برای اصلاح قیمت‌ها به دولت
داده است. وی ادامه داد: دولت در نظر دارد که با افزایش قیمت سوخت، درآمد ناشی از آن را در حوزه اشتغال هزینه کند. اگر دولت طرح‌هایی برای تحقق این امر تهیه دیده، افزایش قیمت بنزین تا حدی قابل دفاع است اما این میزان باید تا حدی باشد که بار هزینه‌های مردم یک‌دفعه سنگین نشده و تورم ایجاد نشود. این نماینده مجلس تاکید کرد: افزایش قیمت بنزین یکی از موضوعاتی است که مورد بحث جدی در مجلس قرار می‌گیرد که این بحث به صحن علنی هم کشیده خواهد شد، چراکه نمایندگان با افزایش قیمت سوخت موافق‌اند اما معتقدند که این میزان باید تعدیل شود. دولت عدد دقیقی در بودجه ننوشته و مبلغی کل اعلام کرده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین