382
شنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۶
1
دختر شجاع فلسطینی همچنان در بازداشت

مقاومت از نوع عهد التمیمی

حذف داروهای جدید از لیست حمایتی وزارت بهداشت مردم را دست به جیب‌تر کرد

بیماران نا امید از بیمه‌ها

بیمه در اقدامی جدید تعداد زیادی از داروها را از پوشش خود خارج کرده تا مردم این داروها را به‌صورت آزاد تهیه کنند، از طرفی برخی از داروها نیز گران شدند. در صورتی که این اقلام دارویی بدون کارشناسی دقیق از سبد بیمه‌ای خارج شوند، به افزایش پرداخت از جیب مردم منتهی خواهند شد.

در شب وحشت پایتخت‌نشینان، بعضی مدیران، تهران را لرزاندند

بحران مدیریت زلزله

پیش‌بینی‌ها عملی شد. بسیاری از کارشناسان معتقد بودند درصورتی‌که در تهران زلزله بیاید، وضعیت بحرانی خواهد بود. همین‌طور هم شد، زلزله 5.2 ریشتری تهران را لرزاند و با لرزش آن حقایق عجیب و باورنکردنی را برای همه روشن کرد. همه مردم در حال خودشان بودند، یا داشتند از مهمانی پیشواز یلدا به خانه بازمی‌گشتند یا جلوی تلویزیون نشسته بودند و «دورهمی» نگاه می‌کردند اما به‌یک‌باره در ساعت 23:27:37، زمین زیر پای شهرنشینان لرزید. اتفاقاتی که بعد از وقوع زلزله برای تهران و تهرانی‌ها پیش آمد، شبیه به یک شهر بحران‌زده به نظر نمی‌آید و برای خیلی‌ها، چه برخی مدیران شهری و چه مردم، زلزله 5.2 ریشتری ملارد و فعال شدن گسل اشتهارد، شبیه به یک پیک‌نیک شب یلدایی می‌ماند.

گفت‌وگو با مجری برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری چهارشنبه شب گذشته

فکر داعش و موشک را کرده بودم اما زلزله را نه

حوادث غیرقابل پیش‌بینی جزو رخدادهایی‌اند که در کنار همه پیامدهایی که دارند، گاه موجب شکل‌گیری اتفافات قابل توجهی توسط افراد می‌شوند. زلزله یکی از همین حوادث است که اخبار گوناگون آن هر روز از نقاط مختلف کشور می‌رسد و اخیراً از تهران نیز به گوش رسید.

شاگرد آیت‌الله حائری شیرازی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

آیت‌الله حائری بزرگ‌تر از گروه‌های سیاسی بود

آیت‌الله حائری شیرازی از علما و فقهایی بود که علاوه‌بر تتبع علمی و سیر و سلوک عرفانی و مبارزات انقلابی و سیاسی گسترده، پرورش شاگرد و «تربیت نفوس» از خصلت‌های او بود که در پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت درگذشتشان به آن اشاره شده است.

نگاهی به چهار اثر مرحوم حائری شیرازی

مکتوباتی برای نیازهای جامعه امروز

محمدصادق (محی‌الدین) حائری شیرازی متولد ۱۲بهمن ۱۳۱۵ در شیراز بود. از وی تالیفات متعددی در حوزه‌های دینی، اخلاقی و اقتصادی منتشر شده است. در این مجال، نگاهی به چهار کتاب منتشر شده توسط نشر معارف انداخته‌ایم.

دسیسه است!

توهم توطئه با تحقیر پشیمان‌ها

«دسیسه است» این گزاره، واکنش رییس دولت اصلاحات و اصلی‌ترین حامی دولت یازدهم و دوازدهم به موج فزاینده انتقادات جامعه پیرامون عملکرد نامناسب یاران پاستورنشین وی بود. او در اقدامی عجیب انتقادات همه جانبه مردم را فرایند تصمیم گیری پشت درهای بسته تلقی کرد.

«صبح نو » گزارش می‌دهد

آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری در دادگاه

پس از آنکه تنها 13 روز از سفر «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس به تهران می‌گذرد، وکیل مدافع نازنین زاغری که موکل وی به جرایم امنیتی در ایران به تحمل پنج سال حبس محکوم شده است، مدعی شد که زاغری احتمالاً ظرف چند هفته آینده آزاد می‌شود.

کلاهبرداران این بار سراغ شگرد تازه‌ای رفته‌اند

تحصیلکرده چین و روسیه؛ فارغ‌التحصیل ایران

تبلیغات شرکت‌های اعزام دانشجو به سایر کشورها در سال‌های اخیر بیشتر شده است و بسیاری از افرادی که توانایی مالی دارند برای این کار اقدام می‌کنند اما موضوع مهم‌تر اتفاقی است که کمتر به آن توجه شده، سودجویی‌هایی هستند که پشت شگردهای تبلیغاتی این شرکت‌ها پنهان شده‌اند.

سرمقاله

زنگ خطر در تهران

صبح نو

سرمقاله

زنگ خطر در تهران

خبر وقوع زلزله در تهران و دست به دست شدن آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، باعث شد تا دُمل آن نگرانی همیشگی درباره پایتخت چند میلیونی تا حدی سر باز کند. دُملی که حتی فکر کردن درباره‌اش هم ترسناک است و جرات می‌خواهد. تصوری که همیشه از جانب همه، عامدانه نادیده گرفته می‌شود: «اگر زلزله یا هر رویداد طبیعی جدی دیگری برای تهران حادث شود، تکلیف چیست و چه رخ خواهد داد؟» این امر به معنای رنگین‌تر بودن خون پایتخت‌نشینان بر دیگر همو‌طنانمان در اقصی نقاط ایران نیست و نخواهد بود. هر فرد ایرانی و غیرایرانی و مسلمان و غیرمسلمانی که در سایه و جغرافیای حکومت دینی زندگی می‌کند، حکومت موظف است جان و مال و ناموس او را حفاظت کند. صحبت اما آنجاست که حدود یک هشتم جمعیت کل ایران در تهران و حومه زندگی می‌کنند و آیا به تفکیک و جزئیات برای اداره این اَبَرشهر با جمعیت میلیونی آن در مواقع بحران، تدبیر و چاره‌ای اندیشیده شده است یا نه. ناهماهنگی‌هایی که در رویداد اخیر در غرب کشور پیش آمد و درد و رنجِ هموطنان نجیب و صبور ما را در این منطقه مضاعف کرد، اهمیت طرح سؤال قبل را دوچندان می‌کند. هموطنان ما در غرب از لحظات ابتدایی زلزله با ناهماهنگی‌های بسیار روبه‌رو بودند؛ از نوع لوازم و تجهیزات مورد نیاز گرفته تا نحوه توزیع و اداره بحران. هرچند رفته رفته با گذشت زمان، از حجم این ناهماهنگی‌ها کاسته شد ولی از آن سو نباید از یاد برد که ساعات اولیه رویدادهای اینچنینی به‌عنوان ساعات طلایی امداد و اداره بحران از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. حال برای لحظاتی تصور کنیم مقیاس مختصات اتفاق غم‌انگیزی که در کرمانشاه روی داد، در جمعیت چند میلیون نفری گسترش یابد. نتیجه چه خواهد بود؟ با توجه به واکنش یکباره چنین جمعیتی که به درستی در پی گریز از حادثه و تلاش برای نجات جان خود و اطرافیان هستند، مجموعه نهادها و دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی مسوول در اداره بحران چه تدابیری برای حل این موضوع اندیشیده‌اند؟ امید که هیچ نقطه ایران عزیز دیگر شاهد چنین حوادثی نباشد اما امید به لطف و تفضل الهی منافی آن نیست که به فکر روز مبادا هم بوده و در برابر حوادث غیرمترقبه دست بسته نباشیم.

captcha
شماره‌های پیشین