371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
7
امروز روز جهانی کار داوطلبانه است و برنامه‌های ویژه‌ای در پایتخت برگزار می‌شود

شهر در دست داوطلبان

پنجم دسامبر روز جهانی کار داوطلبانه است. روزی که بسیاری از مردم بدون هیچ چشمداشت مالی در شهر هر کاری را که بلدند؛ انجام می‌دهند. امسال هم مانند سال‌های قبل، در روز جهانی کار داوطلبانه، مسوولان شهری با پیام «شهر امید، مشارکت و هماهنگی» و با شعار «من هم می‌آیم» دست به کار شده‌اند. اتفاقی که می‌تواند بر کیفیت زندگی شهری تأثیرگذار باشد.

مشارکت شهروندی با هدف ارتقای اجتماعی

صبح نو

امروز روز جهانی کار داوطلبانه است و برنامه‌های ویژه‌ای در پایتخت برگزار می‌شود

شهر در دست داوطلبان

پنجم دسامبر روز جهانی کار داوطلبانه است. روزی که بسیاری از مردم بدون هیچ چشمداشت مالی در شهر هر کاری را که بلدند؛ انجام می‌دهند. امسال هم مانند سال‌های قبل، در روز جهانی کار داوطلبانه، مسوولان شهری با پیام «شهر امید، مشارکت و هماهنگی» و با شعار «من هم می‌آیم» دست به کار شده‌اند. اتفاقی که می‌تواند بر کیفیت زندگی شهری تأثیرگذار باشد.

 در پنجم دسامبر بود که مجمع عمومی سازمان ملل، از دولت‌ها برای بر‌پایی نشست سالانه روز بین‌المللی داوطلبان برای توسعه اقتصادی و اجتماعی دعوت کرد، (قطعنامه 212/40، 17دسامبر 1985) و از آنها خواست تا با اتخاذ اقدامات آگاه‌سازانه، نقش مهم خدمات داوطلبانه را که باعث تحریک و تشویق افراد بیشتری برای انجام خدمات داوطلبانه در تمام جنبه‌های زندگی در خانه و خارج از آن می‌شوند، ایفا کنند. روز بین‌المللی داوطلب شانسی برای سازمان‌ها و افراد داوطلب برای ترقی و ترویج سهم آنها در توسعه خدمات شهری است. با ادغام پشتیبانی سازمان ملل متحد با تعهدات مردمی، فرصت منحصر‌به‌فردی برای داوطلبان شامل سازمان یا سازمان‌های دولتی، سازمان‌های غیر انتفاعی، گروه‌های اجتماعی و بخش خصوصی به‌وجود خواهد آمد.

داوطلبانه همه‌جوره
 آقای «رضا قدیمی» مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران و متولی برگزاری مراسم روز جهانی داوطلبانه است. او در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو درباره روز جهانی کار و اقداماتی که برای این روز  در نظر گرفته شده، توضیح می‌دهد: «خدمات‌رسانی و انجام کار داوطلبانه در همه حوزه‌ها مثلاً در حوزه محیط‌زیست، در فضای سبز، در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند بچه‌های کار، مانند معتادان و افراد بی‌خانمان، معلولان و سالمندان انجام می‌شود.»
درست است که متولی سازمان خدمات اجتماعی است، اما سازمان‌ها و نهادهای زیادی با گروه در ارتباط هستند: «123 ردیف شغلی با کمک سازمان‌های شهرداری، ستاد محیط‌زیست، نهادهای مردم‌نهاد و سمن‌ها این طرح را انجام می‌دهند. به‌عنوان‌مثال سازمان آتش‌نشانی که اتفاقاً هم خیلی داوطلب دارد، در طول یک هفته کار داوطلبانه انجام می‌شود. بر‌اساس مصوبه شورای شهر، متولی شهرداری است، اما این کار با کمک محیط‌زیست، سازمان بوستان‌ها و کمک سازمان هلال احمر، انجام می‌شود و سازمان‌ها را هم دعوت کردیم که این کار استارت بخورد و مردم آثار آن را در سطح شهر ببینند. ما شب یلدا را داریم، سرمای زمستان را داریم، این اتفاق‌ها باید در تمام طول سال بیفتد، دستگیری از محرومان و سرکشی به آنان را مردم هم می‌توانند در این ایامی که در پیش رو داریم انجام دهند. در کارها و شغل‌های مختلف این کار قابل انجام است.»
او درباره ردیف‌های شغلی و عملکرد آنها در یک هفته‌ای که به‌عنوان انجام کار داوطلبانه در نظر گرفته شده است، توضیح می‌دهد: «به‌عنوان مثال درباره ردیف‌های سلامتی کار در مراکز نگهداری معلولان، کار در نگهداری سالمندان، کار در مراکز کودکان کار خیابان، حضور در مراکز پرتو، به‌عنوان مثال پزشکان در این یک هفته به‌صورت داوطلبانه با محرومان صحبت می‌کنند و این عزیزان را یک روز رایگان معاینه می‌کنند. در فضای محیط‌زیست، رسیدگی به فضای سبز، رسیدگی به درختان و محیطی که در آن زندگی می‌کنند. یا به‌عنوان کسی که کار تأسیسات بلد است؛ در مراکزی که مختص آسیب‌های اجتماعی است و در مناطق محروم، کار داوطلبانه انجام دهند. تنوع شغلی ما زیاد است و بسیاری از مردم می‌توانند در این هفته کمک کنند؛ ما چند شغل خاص را مشخص نکرده‌ایم.»

با جدیت بیشتر
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران توضیح می‌دهد که امسال روز کار داوطلبانه چند تفاوت اساسی با سال‌های قبل دارد. قدیمی تعریف می‌کند: «در سال‌های قبل چند ردیف شغلی مشخص انتخاب می‌شد، امسال اما این‌طور نیست و گستره زیادی می‌توانند در این طرح شرکت کنند. بر طبق نظر شهردار تهران توسعه مشارکت و دادن مسوولیت اجتماعی به مردم، ردیف‌های شغلی مختلفی را تعریف و انتخاب کردیم.»  آقای رضا قدیمی تأکید می‌کند: «با توجه به دستور شهردار و مدیریت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، به‌دلیل مسوولیت، مشارکت و نگاه اجتماعی که به جامعه و شهر داشتند، امسال بحث روز کار داوطلبانه با جدیت بیشتر و با وجود برنامه‌های فراگیرتری در شهر تهران، پیگیری می‌شود. ما با نگاه جامع‌تری به این اتفاق‌ها با گروه‌ها جلسه داریم تا روند همکاری سازمان‌ها و نهادها مشخص شود.»  او هدف از برگزاری این مراسم را این‌طور عنوان می‌کند: «هدف ما توسعه این کار داوطلبانه است نه اینکه صرفاً در این هفته‌ کار داوطلبانه شود. فرهنگ کار داوطلبانه باید بین مردم جامعه رواج پیدا کند. بین متخصصان هم ما این درخواست را دادیم که چند روز به‌عنوان کار داوطلبانه در حوزه حفظ محیط‌زیست و پزشکی -به‌عنوان مثال- همکاری کنند. این کار می‌تواند تاثیر بسزایی در روابط اجتماعی یک شهر و فرهنگ شهرنشینی داشته باشد. این یک هفته تنها برای این است که ما تبلیغ این کار را کنیم تا این فرهنگ برای معلم به‌عنوان مثال جا بیفتد که 10 روز از سال را برای آموزش در مراکز محروم شهر به کودکان آموزش دهد، یا دندانپزشک سه روز در طول سال کار دندانپزشکی را آزاد و رایگان انجام دهد.»
او درباره استقبال مردم از طرح نیز توضیح می‌دهد: «استقبال مردم بسیار عالی بوده است. نام‌نویسی انجام شده است. به اضافه اینکه بسیاری از «ان‌جی‌او»ها اعلام آمادگی کرده‌اند.» امسال نخستین سالی نیست که روز جهانی کار داوطلبانه در ایران برگزار می‌شود، این روز و روزهای اینچنینی می‌تواند درمان آفت شهرنشینی و تکنولوژی‌زدگی باشد که بسیاری از شهرنشینان به آن مبتلا‌شده‌اند.

 

captcha
شماره‌های پیشین