371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
6
تاکید دادستان تهران بر تغییر نگاه دستگاه‌ها به پرونده‌ها

آسیب‌های اجتماعی فقط از طریق قضایی حل نمی‌شوند

پشت در ماندن با گذشت 3‌ماه از آغاز سال تحصیلی

از مهر جا ماندند؛ از تحصیل جا نمانند

2 ماه از سال تحصیلی گذشته و امید کودکان به همان توییتی است که وزیر در آن نوشت: «تلاش می‌کنم تا هیچ‌کس از مهر جا نماند» اما بسیاری از دانش‌آموزان افغان هنوز به مدرسه نرفته‌اند. وعده‌هایی که وزیر آموزش‌و‌پرورش داد اما اجرا نشد و این شاید بدترین کابوسی است که این کشور به آن دچار است.

صبح نو

تاکید دادستان تهران بر تغییر نگاه دستگاه‌ها به پرونده‌ها

آسیب‌های اجتماعی فقط از طریق قضایی حل نمی‌شوند

دادستان تهران در همایش تخصصی دادسراهای استان تهران با عنوان «حقوق عامه با تاکید بر منابع آبی و توزیع عادلانه آن» که خبر آن دیروز در رسانه‌ها منتشر شد، سخنان جالب و قابل تاملی درباره برخی پرونده‌های قضایی و سرعت کند رسیدگی به آنها در مراجع قضایی بیان کرد. آقای «عباس جعفری دولت‌آبادی» به مصادیقی از آسیب‌های اجتماعی شامل خودکشی، خشونت‌های کلامی در معابر، قتل‌های فجیع خانوادگی، طایفه‌ای و منازعات خیابانی اشاره کرد و با‌اذعان به اهمیت این جرایم افزود: ظرف 2 ماه آینده همایشی تحت‌عنوان جرایم اجتماعی پیش‌بینی شده است؛ چرا که برخی مسائل و مشکلات اجتماعی را صرفاً از طریق قضایی نمی‌توان حل کرد و نیاز به ورود دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی، کارشناسان دینی، اجتماعی، جرم‌شناسان و جامعه‌شناسان به موضوع است.
وی در مثال به موضوع برخورد با عرضه قلیان در اماکن عمومی، جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره و تکدی‌گری پرداخت و با اشاره به این که در خصوص آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی صرفاً نمی‌توان با ابزارهای کیفری و پلیسی اقدام کرد، اظهار داشت: در اموری از این دست لازم است در کنار مقابله قضایی، اقدامات دیگری هم به عمل آید.
دادستان تهران شاخص موفقیت دستگاه قضا را رسیدگی سریع و دقیق و مقابله با جرایم مهم مانند زمین‌خواری، مزاحمت‌ها، قمه‌کشی‌ها، شرارت‌ها و مانند آن دانست و افزود: این‌گونه جرایم مردم را خسته و مأیوس می‌کند؛ آنها انتظار دارند پرونده‌هایی مانند چاقوکشی یا شرارت در اسرع وقت رسیدگی شود.
 او در توجیه اهمیت پرونده‌های به ظاهر کوچک، به جرم کودک‌آزاری اشاره کرده و گفت: امروزه کودک‌آزاری از سوی برخی افراد بی‌مسوولیت به نظام جمهوری اسلامی ارتباط داده می‌شود و جرم کودک‌آزاری به‌رغم مجازات نه چندان بالای آن، از جرایم مهمی است که تسریع در مقابله با آن و پیشگیری از تکرار کودک‌آزاری اهمیت بسیاری دارد.
جعفری دولت آبادی تمرکز رسیدگی به جرایم کودک‌آزاری در چهار ناحیه از دادسرا را با هدف نظارت دادستانی بر این پرونده‌ها و تسریع در رسیدگی اعلام کرد و در احصاء دیگر جرایم مرتبط با افکار عمومی اظهار داشت: برخی جرایم برای مردم واجد اهمیت است؛ مانند آن چه‌که با حریم خصوصی، حیثیت، امنیت اجتماعی و اموال مردم مرتبط است. قاچاق زنان، فحشای سازمان‌یافته، شرارت، کودک‌‌آزاری یا مزاحمت بانوان در معابر از جمله جرایمی است که لازم است دادستانی برای مقابله با آنها برنامه داشته باشد.
دادستان تهران از قضات خواست اهمیت پرونده‌ها را نه از دید خود، بلکه از نگاه مردم ارزیابی کنند و به گونه‌ای رسیدگی کنند که مردم اعتماد کرده و قانع شوند که دادستانی دغدغه عموم را دارد.
دادستان تهران با اشاره به مشکل اطاله رسیدگی در برخی پرونده‌های قضایی، طرح برخی گلایه‌ها از سوی مراجعان به مراجع قضایی را تا‌حدی موجه دانست و خطاب به قضات دادسرا اظهار داشت: گاه به عللی چون متواری بودن یا عدم دسترسی به متهم، طولانی شدن فرآیند رسیدگی قابل توجیه است؛ اما در نواحی تخصصی دادسرا به‌رغم سنگین بودن پرونده که تحقیقات را زمان‌بر می‌کند، لازم است که پرونده در یک بازه زمانی منطقی به سرانجام رسد.
جعفری دولت‌آبادی یکی از راهکارهای پیشگیری از اطاله دادرسی در پرونده‌های سنگین را که بیشتر در ناحیه‌های تخصصی دادسرای تهران مانند دادسراهای کارکنان دولت، امور اقتصادی و پولی-‌بانکی مفتوح می‌شود، تقسیم پرونده به چند بخش دانست و در توضیح افزود: در این پرونده‌ها که با تعدد متهمان و گستردگی اقدامات آن‌ها مواجه هستیم، مناسب است بخشی از پرونده مورد رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی قرار گیرد و پس از آن وارد بخش دیگر پرونده شد. که این امر مانع از اطاله رسیدگی در پرونده‌ها می‌شود.
دادستان تهران توجه قاضی به منش و رفتار خود را -که منطبق با شأن قضا باشد- ضروری خواند و با اشاره به اینکه امروزه ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی موجب شده تا اقدامات قضایی و رفتارهای قضات سریعاً آشکار شود، افزود: این‌گونه نیست که در را ببندید و رسیدگی کنید؛ بلکه نحوه تحقیق و تصمیم در رسانه‌ها انعکاس می‌یابد. لذا قضات به‌ویژه کسانی که در نواحی تخصصی انجام وظیفه می‌کنند، در برابر متهمان عزت‌نفس داشته باشند و با انجام تحقیقات کامل، استدلال و توجه به دلایل، اتخاذ تصمیم کنند. نگارش خود را افزایش دهند و این‌گونه نباشد که مطالبی از قضات منتشر یا نقل شود که باعث مخدوش شدن اقتدار و کارآمدی قوه قضاییه شود.

captcha
شماره‌های پیشین