371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
5
کشته شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهور سابق یمن تأیید شد

سقوط آخرین نا«صالح»

وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر کشته شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهور سابق این کشور را تأیید و اعلام کرد: «ساقط شدن طرح فتنه، به‌مثابه سقوط خطرناک‌ترین طرح خیانتی بود که با نیروهای متجاوز علیه یمن همراهی کرد.»

خبر

صبح نو

کشته شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهور سابق یمن تأیید شد

سقوط آخرین نا«صالح»

وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر کشته شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهور سابق این کشور را تأیید و اعلام کرد: «ساقط شدن طرح فتنه، به‌مثابه سقوط خطرناک‌ترین طرح خیانتی بود که با نیروهای متجاوز علیه یمن همراهی کرد.»


در بیانیه  وزارت کشور یمن که عصر دیروز منتشر شد، آمده است، مشخص نیست که علی عبدالله صالح، چطور یا توسط چه کسی کشته شده است.
در این بیانیه تاکید شده است: «بحرانی که شبه ‌نظامیان خائن شروع کردند،‌ با کشته شدن سرکرده‌شان و تعدادی از عناصر جنایتکار به پایان
رسید.»به گفته وزارت کشور یمن، با کشته شدن علی عبدالله صالح، «خنثی‌سازی طرح فتنه‌انگیز، به‌مثابه سقوط خطرناک‌ترین طرح خیانت و فتنه‌ای بود که با نیروهای متجاوز عربستان سعودی همراه شد تا یمن را به زانو در آورد.»
وزارت کشور یمن این اتفاق را «پیروزی» توصیف و در پایان بیانیه اعلام کرد: با این پیروزی تعیین‌کننده در سیر نبرد آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی، وزارت کشور شاکر خداوند متعال است و از بزرگان و شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی و مردم یمن و قبایل و همه نیروهای ملی برای کمک به برقراری امنیت در کشور تشکر می‌کند.اسکای‌نیوز با گزارشی در این‌باره ادعا کرد که فرزند علی عبدالله صالح و اعضای خانواده وی زخمی شدند و علی عبدالله صالح رییس‌جمهور سابق یمن در جمع رهبران حزب کنگره مردمی یمن در منطقه «سنحان» در نزدیکی صنعاء کشته شد.
منابع وابسته به حزب «المؤتمر» (حزب علی عبدالله صالح) اعلام کردند که وی در انفجار منزل خود کشته نشده؛ بلکه به‌دست تک‌تیراندازان کشته شده است.منابع یمنی غیررسمی می‌گویند صالح هنگام فرار از صنعاء به‌سوی استان مأرب که تحت کنترل نیروها و شبه‌نظامیان وابسته به امارات و عربستان است، کشته شده است.

رهبر انصارالله یمن: توطئه بزرگی خنثی شد
عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله هم در سخنان تلویزیونی شب گذشته خود با اشاره به اینکه توطئه بزرگی خنثی شده است، گفت: امروز روزی استثنایی و بزرگ است.
 امروز روز نابودی یک توطئه است و ما این روز را به ملت یمن تبریک می‌گوییم.
وی با اشاره به اینکه مردان ما موفق شدند بر همه توطئه‌ها و نیرنگ‌ها غلبه کنند، افزود: از دستگاه‌های امنیتی و نهادهای دولتی که برای مقابله با توطئه شبه‌نظامیان خائن، تلاش‌ زیادی انجام دادند، قدردانی می‌کنیم. از مواضع مسوولانه و آگاهانه انسان‌های آزاده‌خواه در حزب کنگره ملی یمن، قدردانی می‌کنیم. ما توطئه‌ای بزرگ را -که تهدیدی جدی برای یمن به‌شمار می‌رفت- شکست
 دادیم.
رهبر جنبش انصارالله یمن در ادامه گفت‌: یمنی‌ها می‌پرسند، چگونه ممکن است مواضع برخی،
از مقابله با تجاوز به همکاری با تجاوز برای توطئه علیه آنها تغییر یافته باشد. فتنه‌انگیزی‌ها و تخریب امنیت و ثبات یمنی‌ها را غافلگیر کرد. ما این توطئه را قبل از وقوع درک کرده بودیم و به شیوه‌ای برادرانه تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از آن
کردیم.

هشدار به اماراتی‌ها
به گفته وی، ائتلاف متجاوز سعودی برای
شبه نظامیان جنایتکار پوشش هوایی فراهم کرد تا صنعا را سرنگون کند. آنها به مشغول بودن ما در جبهه‌های نبرد علیه متجاوزان چشم دوخته بودند و فکر می‌کردند که مشغول بودن ما در این جبهه‌ها بر قدرت ما برای مقابله با توطئه و فتنه تأثیر خواهد گذاشت.
رهبر جنبش انصارالله یمن، تاکید کرد: شلیک موشک کروز به طرف نیروگاه هسته‌ای ابوظبی پیام مهمی برای متجاوزان بود. شلیک این موشک به طرف ابوظبی، همزمان با تلاش برای ناکام گذاشتن این توطئه صورت گرفت. به اماراتی‌ها می‌گوییم تا زمانی که به امنیت ما ضربه بزنید، امنیت نخواهید
 داشت.
وی تصریح کرد: باید با همه تلاش‌ها برای فتنه‌انگیزی مقابله کرد و آنچه رخ داد بخشی از توطئه بود. با هر تلاشی برای فتنه‌انگیزی در یمن مقابله
خواهیم کرد.
سخنگوی انصارالله: حزب کنگره ملی یمن شریک ما در مقابله با تجاوز است
المنار در گزارشی تاکید کرد، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن می‌گوید؛ گروه‌های ملی خیلی زود حجم توطئه‌ای را که برای هدف قرار دادن جبهه داخلی طراحی شده بود، درک و در خنثی‌سازی آن نقش ایفا کرد.
سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: حزب کنگره ملی یمن (حزب متبوع علی عبدالله صالح) شریک ما در شورای سیاسی و در مقابله با تجاوز است. به لطف خدا توطئه‌ بزرگی که ائتلاف متجاوز سعودی قصد طولانی کردن آن را داشت، خنثی شد. مشکلی با برادران در حزب کنگره ملی نداریم، مشکل ما با خائنانی است که با ائتلاف متجاوز همکاری کردند.

ادامه حملات هوایی ائتلاف سعودی
از سویی دیگر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، عنوان داشت: در طول روز گذشته ۱۳ تن از کارکنان خود را برای در امان ماندن از حملات هوایی، از یمن به جیبوتی منتقل کرده است.
هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان از روز یکشنبه، یعنی یک روز پس از چراغ سبز علی عبدالله صالح، متحد پیشین حوثی‎ها، بمباران مواضع این گروه را در صنعا آغاز کردند.
صالح روز شنبه اعلام کرده بود اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی دست از محاصره یمن بردارد، حاضر است با آنها وارد گفت‌وگو شود.
دو گروه متحد در جنگ داخلی یمن، یعنی نیروهای وفادار به صالح و شبه نظامیان شیعه حوثی که با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان می‌جنگند، از هفته پیش در یک جنگ شهری در صنعا، پایتخت یمن با یکدیگر درگیر شده‎‏اند که حاصل آن ده‌ها کشته و زخمی بوده است.
«علی عبدالله صالح» رییس‌جمهور 75 ساله یمن که پس از 33 سال فعالیت سیاسی در سال 2011 همزمان با موج بیداری اسلامی و اعتراضات مردمی، دچار سوختگی و جراحت شد، صنعا را به مقصد ریاض ترک کرد تا در عربستان پناهنده شود اما رویکردها و نگاه‌های سیاسی دوطرف با هم نزدیک نشد و به یمن بازگشت و در سال‌های اخیر با قرار گرفتن در کنار دیگر نیروهای سیاسی به مبارزه با معاون خود «‌منصور هادی» پرداخت که تحت حمایت آل‌سعود است.

 

captcha
شماره‌های پیشین