371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
4
زنگنه بر لبه پرتگاه استیضاح

آتش بر جان نخبگان نفتی

دانشجویان رشته نفت دیگر بورسیه نمی‌شوند و این موضوع مدت‌هاست که موجبات سردرگرمی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کرده است، به همین دلیل هم مدتی است دست به اعتراض صنفی زده و در اعتراض به آنچه ناتوانی هیات رییسه دانشگاه در حفظ امتیازات مهم دانشکده صنعت نفت آبادان از جمله «استخدام» و «امریه» می‌دانند، خواستار استعفای دسته‌جمعی هیات رییسه این دانشگاه شدند، اعتراضی که به نهاد ریاست جمهوری هم رسید.

صبح نو

زنگنه بر لبه پرتگاه استیضاح

آتش بر جان نخبگان نفتی

دانشجویان رشته نفت دیگر بورسیه نمی‌شوند و این موضوع مدت‌هاست که موجبات سردرگرمی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کرده است، به همین دلیل هم مدتی است دست به اعتراض صنفی زده و در اعتراض به آنچه ناتوانی هیات رییسه دانشگاه در حفظ امتیازات مهم دانشکده صنعت نفت آبادان از جمله «استخدام» و «امریه» می‌دانند، خواستار استعفای دسته‌جمعی هیات رییسه این دانشگاه شدند، اعتراضی که به نهاد ریاست جمهوری هم رسید.

نهضت دانشجویان نفت
ماجرای دانشگاه صنعت نفت دارد به تدریج به طولانی‌ترین نهضت دانشجویی در مطالبات صنفی مبدل می‌شود. جایگاه استخدام وزارت نفت این روزها روی فارغ‌التحصیلان و نخبگان نفت بسته است و تنها به‌ازای هر سه بازنشسته فقط یک نیروی جدید جذب می‌شود که آن هم مختص دیگرانی است که در سایه قرار دارند.
دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته در دو سال گذشته نه فقط اعتراض، که اعتصاب غذا و تحصن کرده‌اند، تحصن دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت یک‌بار در سال 94 با پادرمیانی قائم‌مقام وقت وزیر نفت به نحوی به سوی حل شدن پیش رفت تا آنجا که زنگنه پای استخدام به روال سابق (که در خرداد 94 و توسط بخشنامه‌اش
کن فیکون شده بود) برای تمام گروه الف را امضا می‌کند. هرچند که بعدها ثابت شد این امضا تنها ترفندی بود برای ختم ظاهریِ ماجرای تحصن دانشجویان در سال 94. امضایی که هاشمی رییس دانشگاه را هم در خوش‌خیالی محض فرو برد و با استناد به آن پای تمام هیات‌رییسه دانشگاه را به عرصه کشاند.
حالا 2 سال است از قسم‌ها و وعده‌های هیات‌رییسه دانشگاه مبنی بر استعفای دسته جمعی در صورت بهبود نیافتن وضعیت استخدامی و مطالبات صنفی می‌گذرد و دانشجویان دانشگاه بار دیگر طی نامه‌ای به رییس دانشگاه خواستار پاسخگویی در این رابطه شدند، اما چون جوابی نشنیدند تنها مسیر را در آن دیدند که بار دیگر به مسوولان دانشگاه و وزارت نفت پیام مطالبه‌گری خود را برسانند.

وزیر بیرون بیا!
وضعیت دانشگاه صنعت نفت، این روزها آرام نیست. تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، آن قدر تداوم یافت تا تعداد غیبت دانشجویان از حد مجاز فراتر رفته و دانشگاه عملاً تعطیل شده است. حتی کار به جایی رسید که دانشجویان معترض، تابوت دانشگاه صنعت نفت را هم در 29 آبان ماه 96 تشییع کردند. در یکی از تصاویر منتشر شده اعتراض دانشجویان، آنها چنین شعاری را سر می‌دهند: «وزیر نفت، وزیر نفت، بیرون بیا بیرون بیا//چه وقت خوابه؟حالا وقت جوابه. معاونان دروغ می‌گن، دروغ می‌گن//تو فکر خوابن، آقا فکر مقامن.»
همزمانی اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبان، با اعتراض جمعی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در مقابل ریاست جمهوری و همزمانی هر دو با آزمون استخدامی وزارت نفت، کلاف سردرگمی را ایجاد کرده است. شنبه 11 آذرماه بود که آقای عبدالنبی هاشمی رییس دانشگاه صنعت نفت گفت: «در پی تحصن دانشجویان دانشکده نفت آبادان و عدم حضور آنها در کلاس‌های درس، این دانشکده تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. بازگشایی مجدد این دانشکده منوط به حضور دانشجویان در کلاس‌های درس است.»
بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه، دانشجویان دانشکده‌ نفت آبادان خطاب به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت سراسر کشور بیانیه‌ای صادر کردند که در آن آمده است: «دانشکده‌ نفت آبادان، دومین دانشگاه تاریخ ایران، در آستانه‌ نابودی کامل قرار گرفت. بعد از موج اخیر اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که نسبت به وضعیت وخیم این دانشگاه صورت گرفت، متاسفانه شاهد آن بودیم که مسوولان دانشگاه به‌جای همراهی با جریان حق‌طلبانه‌ دانشجویان، صرفاً به دفاع از عملکرد ضعیف خود پرداختند و با لجاجتی کودکانه بر مسند ریاستشان تکیه زدند. بعد از ۱۶ روز اعتصاب آخرین تیر به پیکره‌ مظلوم این دانشگاه شلیک شد. پیامکی که از طرف روابط عمومی دانشکده نفت آبادان به تمامی دانشجویان ارسال شد حاوی خبر «تعطیلی دانشکده‌  نفت آبادان تا اطلاع ثانوی» بود. مسوولان دانشکده در تشریح این خبر گفتند که سلف دانشکده بسته خواهد شد. از طرفی اینترنت دانشکده ساعت‌هاست قطع شده است. معاونت دانشجویی دانشکده از تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی خبر داد.»
همچنین دانشجویان اعلام کردند: «‌با صراحت فریاد می‌زنیم دانشجویان دانشکده‌ نفت آبادان حتی با قطعی آب و برق و گاز نیز این دانشکده را ترک نخواهند کرد و تا رسیدن به حقوق مسلم خود از پا نخواهند نشست. متاسفانه رفتار منطقی و توأم با آرامش دانشجویان با برخوردی نامناسب از سمت مقامات دانشگاهی و استانی مواجه شد. از این لحظه به بعد مسوولیت هر اتفاقی که در دانشکده نفت آبادان
رخ بدهد به‌طور مستقیم ابتدا با هیات‌رییسه‌ دانشگاه صنعت نفت و سپس با کسانی است که تصمیم بر تعطیلی دانشکده نفت آبادان گرفته‌اند.»
با ادامه این ماجراها و بی‌توجهی وزارت نفت به حکم دیوان عدالت اداری درباره استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان، تعدادی از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان این دانشگاه خواستار توقف مراحل ثبت‌نام و اجرای موضوع آگهی استخدام وزارت نفت در راستای محل مجوز استخدامی به شماره ۱۱۶۹۳۵۱ مورخ ۲۴/۲/۹۶ سازمان اداری و استخدامی کشور شدند.
در پی این شکایت و  با رأی شعبه ۳۹ دیوان عدالت اداری دستور موقت مبنی بر توقف اجرای ثبت‌نام و اجرای آگهی استخدام وزارت نفت صادر و برگزاری آزمون لغو شد.

حذف جذب نخبگانی نفت!
ماجرا از زمانی آغاز شد که برخی دانشجویان دانشگاه صنعتی نفت، هنگامی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دیگری را انتخاب کردند، ناگهان دریافتند که به‌عنوان بورسیه پذیرش نخواهند شد. براساس مستندات درج‌شده در دفترچه کنکور سراسری در سال‌های قبل، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در این وزارتخانه شده بود اما آقای بیژن زنگنه وزیر نفت در سال 94 استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد.
کار به تحصن و اعتصاب غذا کشیده شد و در نهایت وزارت نفت تصمیم گرفت روند عدم جذب را به ورودی‌های ۹۵ به بعد محدود کند و دلایلی مبنی بر کمبود بودجه و مازاد نیرو مطرح شد. طبق اخباری که در آن زمان رسانه‌ای شد، وزارت نفت همان روزها با کمبود نیرو مواجه بوده و کارکنان بخش حراست و آشپزخانه رابه بخش‌های عملیاتی انتقال داده است!
سال ۹۵ جمعی از دانش‌آموختگان صنعت نفت برای چهارمین بار متوالی مقابل مجلس و وزارت نفت تجمع کردند. آن‌ها خواهان توجه مسوولان و به‌خصوص نمایندگان مجلس به وضعیت استخدامی‌شان در شرکت ملی نفت بودند. این تجمع سه هفته ادامه یافت.

شکایت به دیوان عدالت
دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند. در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت ملزم کرد اما وزارت نفت همچنان به روند سابق خود در این زمینه ادامه می‌دهد.
تجمع‌کنندگان به عملکرد بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت انتقاد می‌کنند. به‌عقیده آنان، شخص وزیر متأسفانه به هیچ یک از سخنان معاونت‌ها و رؤسای شرکت ملی نفت، شرکت گاز و پتروشیمی توجهی ندارد.
آقای «احمد توکلی» ريیس هیات‌مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان عدالت در نامه‌ای به دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت اعلام کرد که شکایت این دانشجویان از وزارت نفت را پیگیری می‌کند. آنچه مسلم است دانشجویان دانشگاه نفت به گفته خودشان براساس امتیازات ذکر شده در دفترچه کنکور سراسری، این دانشگاه را انتخاب کرده‌اند که اولویت استخدام در وزارت نفت و جذب بدون آزمون گروه الف کارشناسی و تمامی‌کارشناسان ارشد و دکتری،
جزو امتیازات اعطایی است.
پر واضح است که تعطیلی دانشگاه صنعت نفت این آخرین حربه‌ مسوولان امر در جهت خاموش کردن صدای دانشجویان این دانشگاه، آن هم در آستانه‌ روز دانشجوست. حال باید دید که نمایندگان ملت و رییس‌جمهور در راستای احقاق حق این دانشجویان و عمل به قانون چه گام عملی را بر خواهند داشت.

ضربه به توان نفتی
تاکنون هیچ ‌یک از بزرگان صنعت نفت با تضعیف دانشگاه نفت که به‌صورت حرفه‌ای نیاز صنعت به نیروی انسانی متخصص را تأمین می‌کند، هم‌رایی و هم‌سویی نداشتند.  
به نظر می‌رسد که آقای زنگنه به ترتیب همه زیرساخت‌های داخلی صنعت نفت را از بین برده و ایران را وابسته به غرب می‌کند. در دولت یازدهم و دوره نخست وزارت زنگنه،
او تغییر ساختار عمده‌ای در شرکت ملی نفت ایجاد کرد که به عقیده بعضی خسارت بیشتری از مفاسد نفتی، کرسنت و‌... به کشور وارد می‌کند. حال با توجه به شرایط کنونی دانشگاه نفت آبادان، بسیاری از دانشجویان به شرکت‌های نفتی جهان رفته و از ایران مهاجرت کرده‌اند تا از توانایی خود بهره ببرند.
 این در حالی است که رسانه‌های دولتی و خصوصی وابسته به وزارت نفت در تلاش‌اند تا دانشجویان معترض را بی‌سوادانی معرفی کنند که به دنبال سوءاستفاده از موقعیت وزارت نفت هستند.

ابطحی: ژنرال‌ها توجهی به پیاده‌نظام‌ها ندارند
آقای سید محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره تعطیلی دانشگاه صنعت نفت آبادان گفت: تعطیلی این دانشگاه صحت دارد. بیش از 15 روز از اعتصاب دانشجویان این دانشگاه می‌گذرد اما به علت اینکه وزارت نفت توسط ژنرال‌ها اداره می‌شود و توجهی به پیاده نظام خود ندارد، اعتراض این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه را نادیده گرفتند.
وی با تاکید بر اینکه تعطیلی دانشگاه صنعت نفت آبادان تنها فرار از مسوولیت و پاک کردن صورت مساله است، گفت: مشکلات استخدامی دانشجویان این دانشگاه و تعطیلی آن جای سؤال و تذکر از وزیر نفت دارد و کمیسیون انرژی باید از وزیر دعوت کرده و توضیح بخواهند.
این نماینده مجلس با اشاره به جلسه بررسی‌ای اعتماد وزیر نفت دولت دوازدهم تصریح کرد: در روزی که آقای زنگنه از استخدام نمایندگان در وزارت نفت سخن می‌گفت، آنها اعتراضی نکردند و حتی رییس جلسه معترض نشد، این امر نشانگر این است که چنین افرادی چشم روی قانون‌شکنی‌ها بسته و به‌جای منافع مردم تنها نگران منافع خود خواهند بود.
ابطحی در پایان سخنان خود به وزیر نفت هشدار داد که در بحث دانشجویان دانشگاه صنعت نفت به قانون و رأی دیوان عدالت اداری عمل کند و تاکید کرد: نمایندگان کمیسیون انرژی با اولویت و به جد به این موضوع رسیدگی کنند و اگر آقای زنگنه به مواضع خود پافشاری می‌کند، می‌تواند کنار رفته و جای خود را به فردی دیگر بدهد.
 ما بر اساس سوگند نمایندگی و به دور از رویکرد سیاسی آمادگی کامل برای استیضاح وزیر نفت را داریم و بنده پیش‌بینی می‌کنم که تعطیلی دانشگاه صنعت نفت زنگنه را تا مرز استیضاح یا حتی برکناری سوق دهد.

captcha
شماره‌های پیشین