371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
3
اولین گام سیاست‌ورزی حزب توسعه ملی در اردوگاه چپ نشینان

توسعه ملی؛ بدل سازمان مجاهدین

گمنام و بی نشان هستند ولی برای آینده نشان‌دار شده‌اند؛ آنان جا پای بزرگان حزبی اصلاحات نهاده‌اند. شاگردانی گوش به فرمان برای مردان سایه نشین اصلاحات. اولین گام حزب توسعه ملی ایران اسلامی انتقاد به سیاست‌گذاری اردوگاه اصلاح‌طلبان در قبال مستضعفین رخ داد.

غفلت جنبش دانشجویی از یک وظیفه مهم

قاب خبر

صبح نو

اولین گام سیاست‌ورزی حزب توسعه ملی در اردوگاه چپ نشینان

توسعه ملی؛ بدل سازمان مجاهدین

گمنام و بی نشان هستند ولی برای آینده نشان‌دار شده‌اند؛ آنان جا پای بزرگان حزبی اصلاحات نهاده‌اند. شاگردانی گوش به فرمان برای مردان سایه نشین اصلاحات. اولین گام حزب توسعه ملی ایران اسلامی انتقاد به سیاست‌گذاری اردوگاه اصلاح‌طلبان در قبال مستضعفین رخ داد.

پس از اقدامات ضدمنافع ملی از سوی حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، فعالیت مهم‌ترین تشکل‌های فکری-سیاسی جریان اصلاحات متوقف شد. دوقلوهای افسانه‌ای اصلاحات پس از پیروزی دکترحسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بارقه‌های امید فعالیت مجدد را پیدا کردند؛ آنان رویکرد کنش حزبی «پوششی» را مدنظر قرار دادند. مشارکتی‌ها عجول‌تر از پیرمردان مجاهدین بودند و با حزب پوششی اتحاد‌ملت ایران گام‌های جدید خود را برداشتند. اعضای شورای مرکزی اتحاد ملت ایران خود را بدیل هیچ حزبی نمی‌دانند ولی عبدالله ناصری از اعضای برجسته سازمان منحله مجاهدین از واقعیت تشکیلات جدید حزب مشارکت سخن گفت و اظهار داشت: «به برخی اعضای حزب مشارکت گفته‌شده که می‌توانید در قالب تشکیلات دیگری فعالیت حزبی و سیاسی خود را شروع کنید. پس‌از بررسی‌هایی که صورت گرفت، نهایتاً مجوز تأسیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی اخذ شد. از همان ابتدا و در مراحل صدور مجوز همه می‌دانستند که حزب اتحاد نسخه و شکل جدیدی از حزب مشارکت است و این واقعیتی بود که قابل پوشاندن هم نیست.» و پس از این اقدام مجاهدین انقلاب با نام حزب « توسعه ملی ایران اسلامی» ایده حزب پوششی برای سیاست ورزی را کلید زدند.

توسعه ملی؛ بدل سازمان مجاهدین
گزاره حزب پوششی توسعه ملی ایران اسلامی برای استمرار کارویژه سازمان مجاهدین انقلاب در عرصه عمومی مورد تأیید دبیرکل این سازمان منحله نیز قرار گرفت. محمد‌سلامتی دبیر کل سازمان منحله مجاهدین در همین راستا اظهار داشت: «دوستان سازمانی ما پیگیر بودند و توانستند حزبی تشکیل دهند. حزب «توسعه ملی ایران اسلامی» عمدتاً از سوی این دوستان سازمانی تشکیل‌شده است که چند ماه پیش اولین کنگره‌اش را برگزار کردند. منتها‌ رسمیت آن‌ها هنوز نهایی نشده است.» پس از مدتی اولین کنگره حزب آنان برگزار شد. علی باقری، دبیر ستاد کنگره حزب توسعه ملی، از عدم جذب نیروهای شهرستانی در گام‌های اولیه فعالیت این حزب گلایه کرد و اظهار داشت:‌ «در قانون جدید احزاب از جمله ضرورت عضویت ۳۰۰ نفر آمده است، با این حال با توانمندی نیروهای هیأت‌مؤسس، چهارصد نفر از بیست و‌ هفت استان عضو این تشکیلات شدند» و پس از آن جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران پیام حجت الاسلام سید محمد خاتمی را به کنگره حزب توسعه ملی ایران را قرائت کرد و سرانجام حجت‌الاسلام محمد سروش‌محلاتی، روحانی مورد توجه احزاب اصلاح طلب، کنش حزبی را دارای درون مایه قرآنی دانست و در همین راستا اظهار داشت:‌
«حزب‌مقوله وارداتی و غربی نیست، در متن قرآن وجود دارد. حزب امروزی تکامل یافته همان نوع فعالیت‌های سازمان یافته است و ما وظیفه داریم برای امر به معروف از حزب استفاده کنیم. نگاه به فعالیت حزبی نگاه به یک تکلیف است. وقتی نوبت به فعالیت حزبی می‌رسد جنبه تکلیفی آن برجسته است. اساساً حزب به عنوان پدیده نو و جدید که سابقه در فعالیت گذشته نداشته است، انگاشته می‌شود.»

کارویژه دستوری دولت در سایه
محمود صارمی مسوول هیات مؤسس حزب توسعه ملی ایران و عضو بنیاد باران، این حزب نوپا را یک حزب اصلاح‌طلب حامی دولت روحانی معرفی می‌کند. او‌فعالیت‌های اثرگذار آتی حزب را به پس از برگزاری اولین کنگره منوط می‌کند و به عبارتی آنان منتظر دستور بعدی مردان سایه نشین اصلاحات هستند.  پس از چند ماه ایده «دولت در سایه» جدیدترین چشم‌انداز سیاسی فعالان فکری- سیاسی اصلاحات قرار گرفت؛ آنان عملیاتی سازی «دولت در سایه» را اقدامی نظارتی برای دولت دوازدهم و کادریابی برای دولت آینده از سوی احزاب اصلاحات می‌دانند. اصلی‌ترین محور ایده دولت در سایه مجری حزبی طرح است و با فقدان فعالیت رسمی و علنی حزب مشارکت و سازمان مجاهدین، احزاب پوششی آنان مجری دولت در سایه هستند. رصد مواضع و اقدامات حزب اتحاد ملت ایران و توسعه ملی ایران خط مشی دولت در سایه را نمایان می‌سازد. مسلماً بازگشت احزاب منحله در رأس تصمیم ساز اردوگاه اصلاحات آرامش حاکم در فضای کشور را برهم خواهد زد زیرا آنان زیست سیاسی خود را در هیاهوسازی می‌بینند.

عدالت؛ گمشده همیشگی اصلاحات
فعالان فکری- سیاسی اصلاح طلب، اصلاحات را ارزش‌هایی برای طبقه متوسط و مرفه می‌دانند، آنان اعضای این طبقات در جامعه را حاملان گفتمانی خود تلقی می‌کنند و با قشر محروم جامعه با زبان توهین و تحقیر سخن می‌گویند. حسین مرعشی پس از مشخص شدن نتایج انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، مردم شهرستان‌ها را به دلیل عدم رأی به جریان اصلاحات، عقب‌مانده سیاسی دانست و همچنین حمیدرضا جلایی‌پور از اعضای فکری اصلاحات، معتقد است که بیشتر زائران پیاده روی اربعین از قشر ضعیف جامعه هستند و با ادبیاتی توهین آمیز نسبت به این افراد نوشت:‌«اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند، همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت‌زهراست. ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس «وی آی پی» به کربلا می‌روند.» و بارها چنین گزاره‌هایی مبتنی بر نادیده‌انگاری و تمسخر مستضعفان از سوی جریان اصلاحات تکرار شده است. با چنین رویکرد پایداری در جریان اصلاحات، حزب توسعه ملی ایران در اولین اقدام رسانه‌ای در توییت انتقادی به جریان اصلاحات نوشت:‌« عدالت؛ واژه محذوف گفتمان اصلاحات است. اشتباه بزرگی است که طبقه مستضعف دیگر مخاطب ما نیستند.» چنین اقدام انتقادی حاوی پیام جدی برای کنش‌های هدفمند آتی است و به تعبیری در تقسیم کار وظایف دولت در سایه از سوی احزاب پوششی، حزب توسعه ملی با خاستگاه چپ‌گرایانه مجاهدین انقلاب متولی جذب طبقه محروم با گزاره‌های انتقادی به جریان اصلاحات شده است. چنین اقداماتی انتقادات تصنعی با کارویژه مقطعی برای انتخابات آتی است. زمانی این اعترافات رنگ زودهنگام و مقطعی می‌گیرد که این حزب در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم مخالف نامزد حامی مستضعفین و عدالت‌گرا بودند و همچنین اقدامات ضد فساد دکتر محمدباقر قالیباف برای ترمیم عدالت اجتماعی آسیب دیده دولت یازدهم را از اساس
رد می‌کردند.

captcha
شماره‌های پیشین