371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
2

دلار رکورد شکست

به بهانه سی‌و‌ششمین سالگرد شهادت احمد کشوری

یادت بخیر؛ عقاب تیز پرواز

شکارچی تانک‌های بعثی، عاشق امام و مخلص در راه انقلاب سه ویژگی‌ بارز مردی است که زندگی و خدماتش الگویی بی‌نظیر و تمام برای نسل‌های امروز کشورمان است؛ او به معنای واقعی کلمه، چه در ناامنی‌های کردستان توسط ضدانقلاب و چه در ایام دفاع مقدس نماد شجاعت و ایثار برای همرزمان و شاگردانش بود، طوری که شهید شیرودی درباره او گفته بود: احمد استاد من بود؛ حالا او 36 سال است که در قطعه 24 ردیف 82 شماره 5 بهشت زهرا؟س؟ آرام گرفته است.

صبح نو

به بهانه سی‌و‌ششمین سالگرد شهادت احمد کشوری

یادت بخیر؛ عقاب تیز پرواز

شکارچی تانک‌های بعثی، عاشق امام و مخلص در راه انقلاب سه ویژگی‌ بارز مردی است که زندگی و خدماتش الگویی بی‌نظیر و تمام برای نسل‌های امروز کشورمان است؛ او به معنای واقعی کلمه، چه در ناامنی‌های کردستان توسط ضدانقلاب و چه در ایام دفاع مقدس نماد شجاعت و ایثار برای همرزمان و شاگردانش بود، طوری که شهید شیرودی درباره او گفته بود: احمد استاد من بود؛ حالا او 36 سال است که در قطعه 24 ردیف 82 شماره 5 بهشت زهرا؟س؟ آرام گرفته است.

شکارچی تانک‌های بعثی، عاشق امام و مخلص در راه انقلاب سه ویژگی‌ بارز مردی است که زندگی و خدماتش الگویی بی‌نظیر و تمام برای نسل‌های امروز کشورمان است؛ او به معنای واقعی کلمه، چه در ناامنی‌های کردستان توسط ضدانقلاب و چه در ایام دفاع مقدس نماد شجاعت و ایثار برای همرزمان و شاگردانش بود،  طوری که شهید شیرودی درباره او گفته بود: احمد استاد من بود؛ حالا او 36 سال است که در قطعه 24 ردیف 82 شماره 5 بهشت زهرا؟س؟ آرام گرفته است.فردا 15 آذرماه مصادف با سالروز شهادت خلبان شهید احمد کشوری در سال 1359 است این روز به‌نام روز «هوانیروز» نیز نامگذاری شده است.  احمد کشوری از شجاع‌ترین افراد فعال علیه رژیم پهلوی بود؛ او تقریباً در تمامی تجمعات ضد رژیم حضور داشت و بسیاری از شب‌ها، بدون اینکه لحظه‌ای به خواب برود تا صبح را به چاپ اعلامیه امام می‌گذراند. چه قبل و چه بعد از انقلاب، عقیده‌اش این بود که تنها رهبران راستین امت اسلام، روحانیت در خط امام هستند. به عبارتی عاشق امام خمینی (ره) بود؛ طوری که نقل شده است: یک بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و وقتی که برای امام کسالت قلبی پیش آمده بوده، احمد در مسافرت بوده است. در راه وقتی که این خبر را می‌شنود، از ناراحتی ماشین را کنار جاده نگه می‌دارد و گریان می‌گوید: خدایا از عمر ما بکاه و به عمر رهبر بیفزا و وقتی به تهران می‌رسد به بیمارستان رفته و آمادگی خود را برای اهدای قلبش به رهبرش اعلام می‌کند.
احمد کشوری به‌علت هوش و استعدادی که داشت دوره‌های تعلیماتی خلبانی هلیکوپترهای «کبری» و «جت رنجر» را با موفقیت به پایان رساند. شب‌هایی که او با صوت زیبایی که قرآن می‌خواند و پیوندش را با «الله» مستحکم‌تر می‌کرد، فراموش نشدنی هستند. عبادت‌های او بسیار شیرین و مؤثر بود. وقتی وارد عبادت می‌شد حالی دیگر می‌گرفت.
روحیه‌ای متواضع و رئوف داشت و در عین حال در مقابل بی‌عدالتی‌ها سرسختانه می‌ایستاد. علاقه عجیبی به روحانیت داشت و بسیار افسوس می‌خورد که چرا روحانی نیست و می‌گفت ای کاش در لباس روحانیت بودم، در آن صورت می‌توانستم حرف‌هایم را بزنم.امیرسرتیپ خلبان هوشنگ یاری فرمانده سابق هوانیروز (هواپیمایی نیروی زمینی) ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره شخصیت شهید کشوری گفته بود:‌ تا قبل از جنگ ما مشکلات کردستان را داشتیم. حضرت امام خمینی (ره) به ارتش اعتماد کرده و روز 29 فروردین را به عنوان سالروز تأسیس ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. در آن زمان ضد انقلاب به دنبال این بود که اصلاً ارتش را منحل کند اما عزیزانی مثل شیرودی، کشوری، بابایی، صیاد شیرازی و بقیه عزیزان بدنه ارتش آن زمان بودند. بنابراین حضرت امام (ره) اعتماد کرده و ارتش را نگه داشتند.  پس از آن ضد انقلاب بلافاصله در کردستان و آذربایجان غربی شروع به ارث‌خواهی و وام‌خواهی کردند. در اینجا بود که جو بسیار بد و خفقانی ایجاد کرده بودند که کسی جرأت پرواز نکند. الآن ما بعد از 30سال و اندی راحت پرواز می‌کنیم و رژه‌ هوایی 29 فروردین را بسیار عالی با جو آرام گذراندیم و نگران موشک هم نبودیم اما در آن زمان که پرواز کردن مشکل بود و امنیت وجود نداشت شهید شیرودی، شهید کشوری، شهید سهیلیان، شهید وطن‌پور، شهید آسیایی و بقیه شهدا بصیرت لازمه را داشتند و گفتند که ما در کردستان پرواز می‌کنیم و امنیت کردستان را برقرار کردند.  اغلب پادگان‌هایی که در کردستان و آذربایجان غربی بودند یا در محاصره ضد انقلاب بود یا بعضاً آنها را گرفته بودند و این هوانیروز بود که بدنه نیروی زمینی قهرمان و عزیزان سپاه، بسیج و ژاندارمری سابق در آنجا حضور داشتند و تلاش کردند.
  شما می‌بینید که وجب به وجب کردستان و آذربایجان غربی جای شهید شیرودی است. مخصوصاً در عملیات پاوه که شهید چمران درباره شهید شیرودی و شهید کشوری در این‌باره مطلب دارد. شهید شیرودی و شهید کشوری انصافاً در آزادسازی پادگان سنندج، بانه، مهاباد و پیرانشهر، وجب به وجب نقش داشتند.
شهید کشوری در جهت تقویت رابطه ارتش و سپاه بسیار تلاش کرد، او به‌شدت حامی مقام ولایت فقیه بود و در سخنی که با همرزمانش داشته گفته بود:‌ تا آخرین قطره خون برای اسلام و اطاعت از ولایت‌فقیه خواهم جنگید.در یکی از خاطرات مربوط به این شهید به نقل از « شهیدولی‌الله فلاحی» (همرزم شهید احمد کشوری) آمده است: «چمران و یارانش در شهر پاوه محاصره شده بودند و من در دوراهی سرگردانی میان ماندن و جنگیدن و رفتن و ‌آوردن نیروی کمکی مانده بودم. چمران تمایل به رفتنم داشت. نیروهای ما کم بودند و شهر پاوه در محاصره.‌ راستش دیگر هیچ امیدی نداشتیم، روز جمعه بود. محاصره‌کنندگان بر روی ارتفاعات مشرف به شهر کاملاً عرصه را بر مردم تنگ کرده بودند. از دکتر( چمران) و بچه‌ها خداحافظی کردم و به کرمانشاه آمدم.در پایگاه هوانیروز‌، تمامی نیروهای پروازی را فراخواندم. ساعت هفت و نیم عصر بود و یک غروب سرد و غم انگیز. تاریکی شب تهدیدکنان در آسمان منتشر می‌شد. می‌دانستم که برابر با قوانین هواپیمایی نیروی زمینی ارتش(هوانیروز) نمی‌بایستی در آن ساعت، خلبانی، پرواز کند. ولی من چاره‌ای نداشتم و‌گرنه فرزندان کشورم در پاوه قتل عام می‌شدند. بنابراین یک داوطلب برای نجات پاوه خواستم.اگر کسی به این خواسته من لبیک هم نمی‌گفت ناراحت نمی‌شدم. با آن که فرمانده‌ ارتش کشورم بودم‌، سرم را پایین گرفتم تا نگاهم در نگاه خلبانی نیفتد.‌ ولی غافل از آن که تا کلامم به آخر برسد،‌ جوانی(‌احمد کشوری) از آن جمع‌ جدا شده و به سمتم آمده است. حضورش را زیر نگاهم احساس کردم، با لبخندی گفت: به‌رغم تاریکی هوا و ارتفاعات پاوه که در دست محاصره‌کننده‌هاست و به راحتی می‌توانند بالگرد را مورد هدف قرار دهند، من هستم.» در ادامه این خاطره که در کتاب «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن»، نوشته «ایرج فلاح و مسعود آب‌آذری»، می‌خوانیم: «دستش را فشردم و صورت مهربانش را بوسیدم. بلافاصله بالگرد «کبرا»ی «احمد کشوری» از پایگاه خارج شد و تا ساعت 10 همان شب فشار را از روی مردم پاوه و یاران چمران برداشت و حدود 20 هزار نفر مردمی که در محاصره مزدوران بودند فرصت مقاومت پیدا کردند. احمد کشوری آرامش را از دشمنان گرفت و به مردم کشورش هدیه کرد.صبح فردای آن شب و قبل از آن که مزدوران فرصت و تمرکز حمله را پیدا کنند،‌ یک تیم سنگین پروازی از کرمانشاه به سمت پاوه پرواز کرد. بالگردها با آرایش «لوزی شکل» روی ارتفاعات پاوه رفتند. هنوز ساعتی از عملیات نگذشته بود که محاصره‌کنندگان چاره‌ای جز فرار پیدا نکردند. غریو شادی و رهایی مردم پاوه و چهره شاد چمران و سربازانش شنیدنی و دیدنی بود. شهید کشوری با آن اقدام شجاعانه‌ خود باعث شد تا مملکت به جنگ داخلی دچار نشود. «کشوری» درجه‌اش را از خدا گرفت. «شهادت». او «ارتشبد کائنات» است.»شهید کشوری در ایام دفاع مقدس نیز خوش درخشید، طوری که ژنرال‌های عراقی بعد از جنگ اعتراف کردند در محاسبات و طراحی جنگ خود هوانیروز را ندیده بودند خداوند هوانیروزی که بعد از دهه‌۵۰ شکل‌گرفته بود را نگه داشت تا یکی از یاران حضرت امام (ره) باشد.درحقیقت فقط خلبانی شهید کشوری او را معروف نکرد و اعتقادات، رفتارش، ولایتمداری و شخصیت این شهید بزرگوار عامل ماندگاری اوست. شهید کشوری به‌عنوان الگویی برای خلبانان امروز در هوانیروز شده، الگویی ماندگار که همه به‌دنبال آشنایی بیشتر با اندیشه، رفتار و اخلاق او هستند.

وصیت به پدر و مادر
از وصیت شهید کشوری نقل شده است:‌ «پدر و مادرم! همچنان كه تا الآن صبر کرده‌اید از خدا می‌خواهم صبر بیشتری به شما عطا كند. فعالیت‌تان را در راه خدا بیشتر كنید. در عزایم ننشینید،‌ نمی‌گویم گریه نكنید ولی اگر خواستید گریه كنید به یاد امام حسین (ع) و كربلا و پدر و مادرانی كه پنج فرزندشان شهید شده گریه كنید، كه اگر گریه‌های امام حسینی و تاسوعا و عاشورایی نبود،‌ اكنون یادی از اسلام نبود. پشت جبهه را برای منافقین و ضد انقلاب خالی نگذارید،‌ در مراسم عزاداری بیشتر شركت كنید كه این مراسم شما را به یاد شهیدان می‌اندازد و این یاد شهیدان است كه مردم را منقلب می‌کند.امام را تنها نگذارید.فراموش نكنید كه شهیدان نظاره‌گر كارهای شمایند.
ما زنده به آنیم كه آرام نگیریم
موجیم كه آسودگی ما عدم ماست
والسلام
قطراه ای از دریای خروشان حزب ا...‌/احمد كشوری

خلبان احمد کشوری چگونه شهید شد؟


سکانس نخست:
15 آذر 1359 یک تیم آتش هوانیروز متشکل از دو فروند بالگرد کبری و یک فروند بالگرد 206 جت رنجر(نجات) برای انهدام تجهیزات زرهی دشمن از مرز ایلام وارد آسمان عراق شدند. پس از اجرای موفق عملیات و هنگام بازگشت دو فروند میگ 21 عراقی در نزدیکی مرز بالگردهای ایرانی را رهگیری می‌کنند. این تعقیب‌و‌گریز تا داخل مرزهای هوایی ایران کشیده می‌شود.

سکانس دوم:‌
احمد توجه میگ‌های دشمن را به سمت خود جلب کرده و آنها را به سمت یکی از سایت‌های موشکی ایران می‌کشاند. به دو بالگرد دیگر نیز دستور بازگشت می‌دهد.

سکانس سوم:‌
بالگرد کشوری در این تعقیب‌وگریز هدف موشک جنگنده دشمن قرار می‌گیرد و در منطقه میمک سقوط می‌کند. با پایان یافتن ماجرا همرزمان کشوری پیکر او را ابتدا به کرمانشاه و سپس به تهران منتقل می‌کنند. احمد 36 سال است که در قطعه 24 بهشت‌زهرا؟س؟ آرام گرفته است.

 

captcha
شماره‌های پیشین