371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
2

دلار رکورد شکست

به بهانه سی‌و‌ششمین سالگرد شهادت احمد کشوری

یادت بخیر؛ عقاب تیز پرواز

شکارچی تانک‌های بعثی، عاشق امام و مخلص در راه انقلاب سه ویژگی‌ بارز مردی است که زندگی و خدماتش الگویی بی‌نظیر و تمام برای نسل‌های امروز کشورمان است؛ او به معنای واقعی کلمه، چه در ناامنی‌های کردستان توسط ضدانقلاب و چه در ایام دفاع مقدس نماد شجاعت و ایثار برای همرزمان و شاگردانش بود، طوری که شهید شیرودی درباره او گفته بود: احمد استاد من بود؛ حالا او 36 سال است که در قطعه 24 ردیف 82 شماره 5 بهشت زهرا؟س؟ آرام گرفته است.

صبح نو

دلار رکورد شکست


روز گذشته قیمت‌ها در بازار ارز روند صعودی را ادامه داد. یورو در میان انواع ارزها بیشترین افزایش قیمت را داشت و ۵۱۰۰ تومان فروخته شد و دلار آمریکا نیز با ۲۵ تومان افزایش نرخ ۴۱۸۰ تومان قیمت مبادله گردید.در اولین روز هفته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۱۴۳ تومان آغاز کرد که افزایشی۷تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. در واقع، دلار در ابتدای روز بدون نوسان و معامله خاصی ۷تومان بالاتر از نرخ انتهای هفته باز شد. پس از این، بازار نشانه افزایشی خاصی از خود نشان نداد و قیمت تا ساعت ۱3:۳۰ بعد از ظهر، در دامنه‌ای بسیار محدود نوسان کرد. با این حال از این ساعت قیمت در مسیر رشد بیشتری قرار گرفت و حتی پس از ساعت14بعدازظهر از مرز ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد.برخی فعالان بازار ارز، افزایش تقاضای ارزی شرکت‌ها و افراد برای تسویه معاملات خود پیش از پایان سال میلادی را عامل اصلی تحریک قیمت دانستند. عده‌ای نیز اعتقاد داشتند تقاضای تجاری در سال جاری افزایش پیدا کرده و به تبع آن قیمت را تحت تأثیر قرار داده است.برخی نیز تلاش‌ها و زمینه سازی دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز را یکی از دلایل افزایش صعودی نرخ ارز معرفی می‌کنند.در حالی که عده‌ای افزایش تقاضا برای واردات را یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار دانسته‌اند، گروه دیگری بیشتر به عوامل درونی بازار اشاره کرده‌اند. به گفته فعالان، روز شنبه تحرکات معامله‌گران آتی یکی از عوامل اثرگذار در انتظار بازیگران نقدی بازار بود. از نظر آنها، عده‌ای از معامله‌گران فنی بازار، با توجه به روند قیمت در آذرماه ۲ سال اخیر خریدهای خود را در روزهای اخیر بالا برده‌اند و امیدوارند قیمت در روزهای آتی رشد بیشتری را تجربه کند.همچنین یورو ارز اروپایی معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۹۹۳ تومان آغاز کرد که افزایشی ۱۳ تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز پنج‌شنبه داشت. به گفته فعالان، افزایش ابتدای روز یورو موجب شده بود که کمتر معامله‌گری تمایل به فروش ارز داشته باشد. عده‌ای باور داشتند، بالا رفتن نسبی هیجان در معاملات دلار موجب شده بود که یوروبازان نیز سعی کنند با احتکار ارز قیمت دارایی خود را بالا ببرند. در این میان، صرافی‌ها حدود ساعت ۱۲ ظهر قیمت ۵ هزار تومانی را بر تابلوهای خود درج کردند، این در حالی بود که قیمت این ارز درحجم عمده همچنان زیر مرز یاد شده قرار داشت. حدود ساعت 14بعد از ظهر زمانی که دلار از مرز ۴هزار و ۱۵۰تومان عبور کرد، قیمت یورو نیز در حجم عمده مرز ۵هزار تومانی شکست.ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در برنامه «نگاه یک» روند نرخ ارز را طبیعی تحلیل کرده و نوسانات اخیر را بیشتر به اثرات فصلی منسوب کرد. مثال او در این باره روند نرخ ارز در ایام مشابه سال گذشته بود، طوری که قیمت دلار سال گذشته در چنین روزهایی به بیش از ۴هزار و ۱۰۰ تومان هم رسید اما آخر سال شمسی با ۳ هزار و ۷۳۰ تومان پرونده آن بسته شد.
سیف ادامه داد: «بنابراین روند طبیعی در حال طی شدن است و بانک مرکزی هم از اشراف کامل بر این روند برخوردار است، یعنی به نظر می‌رسد که به تدریج قیمت‌ها دوباره در مدار نزول قرار خواهد گرفت و شرایط کاملاً طبیعی است.» او یکی از عوامل احاطه بانک مرکزی بر بازار ارز را گسترش روابط کارگزاری بانکی و دسترسی به منابع ارزی در سایه برجام دانست.

captcha
شماره‌های پیشین