371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
14

خبر

روایتی از کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده»

آشنایی‌زدایی از چهره عمومی‌شده امام خمینی (ره)

اندیشه و شخصیت امام خمینی (ره) را معمولاً با واژه‌هایی نظیر فیلسوف، عارف، فقیه، شاعر، نویسنده، رهبر و بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی می‌شناسیم. جملات او را بر در و دیوار شهر می‌بینیم و تصویر و سخنش را گاه و بی‌گاه در رسانه‌ها می‌بینیم و می‌شنویم. اگر کسی به ما بگوید «خمینی» را می‌شناسی؟ بی‌درنگ پاسخ ما مثبت است و تردیدی در این‌باره به خود راه نمی‌دهیم؛ اما اگر از ما بپرسند جمله «انقلاب ما انفجار نور بود» از کیست، شاید ندانیم که این جمله را امام نگفته، بلکه جمله «یاسر عرفات» است! اما در این میان یکی از نویسندگان و فعالان فرهنگی، کتابی تألیف کرده که به ما نشان دهد چگونه می‌توان در تصویر عمومی‌شده از امام خمینی (ره) تشکیک ایجاد کرد. تشکیکی که منجر به آشنایی‌زدایی از چهره امام و سپس آشنایی عمیق‌تر ما با او خواهد شد؛ کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده، گزاره‌هایی برای آشنایی‌زدایی از تصویر عمومی‌شده امام خمینی (ره)»

صبح نو

خبر

کتاب خسرو باقری درباره دانشگاه نقد می‌شود
کتاب «یک رؤیا و دو بستر، تنش‌زدایی از دانشگاه و علوم انسانی» نوشته آقای خسرو باقری نقد و بررسی می‌شود.به گزارش خبرگزاری شبستان، این کتاب دارای سه بخش است: بخش نخست سراسیمگی در همراهی با دانشگاه مدرن، بخش دوم سرسپردگی به دانشگاه اسلامی و بخش سوم سودای ستردن سره از ناسره در دانشگاه مدرن و دانشگاه اسلامی است.کتاب حاضر به‌صورت معکوس یعنی «یک رؤیا و دو بستر» به‌کار رفته است. منظور از این تعبیر آن است که در دانشگاه ایران یک رؤیا وجود دارد و آن نیل به دانشگاهی تراز و مطلوب است، اما این رؤیا در دو بستر و دو مسیر متفاوت حرکت می‌کند. یک بستر و مسیر برای نیل به دانشگاه تراز، توسل شتاب‌زده و تقلید از دانشگاه مدرن به‌ویژه در شکل‌های معاصرتر آن است.بستر و مسیر دوم در تکاپوی فراهم کردن دانشگاه اسلامی است. دانشگاه اسلامی نخست بیشتر با تاکید بر منش و رفتار افراد در دانشگاه و سپس با تاکید مشابه بر فکر و اندیشه که در قالب آموزش معارف اسلامی آشکار شد و سرانجام در ایده علم دینی و اسلامی کردن محتوای علوم انسانی دانشگاهی مطرح شده است. گفتنی است، این نشست روز سه‌شنبه، ۲۱ آذرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ به نشانی خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲، سالن اجتماعات سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

کتاب «وحدت اسلامی در نگاه اهل‌بیت؟عهم؟»
به چاپ دوم رسید
کتاب «وحدت اسلامی در نگاه اهل‌بیت؟عهم؟» اثر عالم برجسته عربستانی از سوی دفتر نشر معارف چاپ دومی شد.به گزارش خبرگزاری فارس، چاپ دوم کتاب «وحدت اسلامی در نگاه اهل بیت؟عهم؟» نوشته آیت‌الله شیخ حسین الراضی (عالم برجسته عربستان) از سوی دفتر نشر معارف روانه بازار کتاب شد.این کتاب که به همت حجت‌الله فسنقری و ام البنین قزلسفلو، پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری ترجمه شده، از 9 فصل تشکیل شده است: برخی عوامل اختلاف امت، وحدت امت مایه اقتدار، نقش پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در اتحاد امت اسلامی، نقش امام علی؟ع؟ در برقراری اتحاد میان مسلمانان، تلاش امام حسن؟ع؟ برای اتحاد مسلمانان، نقش امام حسین؟ع؟ در وحدت مسلمانان، نقش علمای شیعه در اتحاد اسلامی، تعامل با دیگران یکی از لوازم وحدت و نقش علمای شیعه در حرمت تعرض به مسلمانان.آیت‌الله شیخ حسین الراضی، از علمای سرشناس و مبارز عربستان است که سال‌هاست امام جماعت مسجد رسول اعظم؟ص؟ در شهر «العمران» در منطقه الاحساء را بر عهده دارد. این روحانی برجسته بارها به اتهام سخنرانی‌های روشنگرانه و انتقادی از سوی دستگاه امنیتی سعودی بازداشت شده است.چاپ دوم کتاب «وحدت اسلامی در نگاه اهل‌بیت؟عهم؟» در 196صفحه با قیمت هشت هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

برگزاری درس‌گفتار «ملاقات با هنر انقلاب»
درس‌گفتارهای پاییزی عهد تحت عنوان «ملاقات با هنر انقلاب» توسط مؤسسه علم و سیاست اشراق برگزار می‌شود.به گزارش خبرنگار مهر، شورش بر روی دیوارها، فرم رمان و امر سیاسی، صداهای ایرانی و چگونه سینما در ایران ممکن می‌شود؟ عناوین درس‌گفتارهای پاییزی عهد است که با همکاری «دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب» و از تاریخ ۱۸ آذر به‌مدت ۴ هفته ادامه خواهد داشت.شورش روی دیوارها، مطالعه موردی گرافیتی در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی است که توسط آقای یحیی شعبانی ارائه خواهد شد. فرم رمان و امر سیاسی، درس‌گفتاری است درباره تاریخ فرم‌های رمان در ایران به منزله روایت‌کننده تاریخ سیاسی که آقای علیرضا سمیعی به آن می‌پردازد. همچنین آقای مقداد شاه‌حسینی به روایت تحولات موسیقی ایرانی در دوران معاصر با عنوان صدای ایرانی خواهد پرداخت. نقد برخی دیدگاه‌ها درباره سینمای ایران، موضوع چهارمین درس‌گفتار پاییزی عهد است که با عنوان «چگونه سینما در ایران ممکن می‌شود؟» توسط آقای سیدباقرنبوی برگزار می‌شود.علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درس‌گفتارها، می‌توانند به آدرس ahdac.ir  مراجعه کرده یا با شماره ۰۹۱۹۸۶۳۰۹۴۶ تماس بگیرند.

امروز زمان نشستن کنج حجره‌ها نیست
حجت الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه امروز زمان نشستن در کنج حجره‌ها نیست، گفت: پس از آن که حوزه‌های علمیه تمدن معاصر غربی را نفی و شعار تمدن نوین اسلامی را مطرح کردند، تحولی نو در مناسبات اجتماعی شکل گرفت و امروز سطح انتظارات از روحانیت افزایش یافته است.به گزارش خبرگزاری حوزه، واعظی در مراسم معارفه مدیر دفتر تبلیغات اسلامی خوزستان گفت: برخی از دلایل افزایش سطح انتظارات مردم و جامعه از روحانیون، به سبب اقدامات روحانیون از گذشته تا به امروز و در جریان انقلاب اسلامی بوده است، به‌طوری‌که اگر روحانیون پیش‌قراول نهضت عظیم ملت ایران و پایه‌گذار آن نبودند، امروز حوزه‌های علمیه چنین جایگاه رفیعی در سطح تحولات فکری-فرهنگی جامعه نداشتند.

 

captcha
شماره‌های پیشین