371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
13
گفت‌وگو با نویسنده کتاب شهید حججی و «عمار حلب»

واژه‌های احسن برای محسن

آقای محمدعلی جعفری 30 ساله است و از شهر کویری یزد. وی مدرک کارشناسی شیمی دارد و چند سالی است در حوزه دفاع‌ مقدس کتاب می‌نویسد. «شغل شریف» از جمله آثار وی است. کتاب «عمار حلب» نخستین کتابی بود که او درباره شهدای مدافع حرم نوشت. وی دلیل نگارش کتاب «عمار حلب» سرگذشت‌ شهید «محمدحسین محمدخانی» معروف به حاج عمار عبدی را دوستی نویسنده با خود شهید عنوان کرده است. قرار است وی خاطرات شهید محسن حججی را زیر نظر موسسه فرهنگی شهید کاظمی تألیف کند. به همین بهانه با وی گفت‌وگو کرده‌ایم.

خبر

صبح نو

خبر

معرفی برگزیدگان
پانزدهمین همایش ادبی «سوختگان وصل»
شاعران و نویسندگان برگزیده در پانزدهمین همایش ادبی «سوختگان وصل» معرفی شدند.به گزارش فارس، برگزیدگان پانزدهمین همایش ادبی «سوختگان وصل» با محوریت شهدای زیارت اربعین حله معرفی شدند.در بخش شعر هیأت داوران این همایش بیانیه‌ خود را به شرح زیر خواندند.«گروه داوران پانزدهمین همایش ادبی سوختگان وصل در باره داوری آثار رسیده به دفتر یادآور است که داوری این دوره از ادوار سلسله همایش‌های ادبی سوختگان وصل همچون دیگر دوره‌ها متشکل از سه بخش بوده است. در بخش نخست همه آثار رسیده به بخش دفتر برای راه‌یابی به مرحله بعد در نظر آورده شده‌اند.
در این بخش از فصول داوری که غربالگری آثار است اشعار بر اساس قالب‌‌ها دسته‌بندی شده‌ است؛ همچنین آن اشعاری که به مرحله نیمه‌نهایی راه نیافته‌اند به شرط استعداد لازم برای دعوت از شاعران آثار در کلاس‌های نقد مورد توجه خاص بوده‌اند.در بخش نیمه‌نهایی آثار به 2 بخش برگزیده و راه یافته تقسیم شده‌اند. آثار برگزیده آثاری است که خبر از طبع شعرهای در خور توجه می‌دهد. شعرهایی که به‌علت برخی معایب موجود و مشهود و البته قابل اصلاح به مرحله نهایی راه نیافته‌اند. چرا که اصلاح آن آثار کار داوران نیست.در بخش نهایی آثار برتر در رقابتی تنگاتنگ در نظر آورده شده‌اند و دیگر آثار غیرمنتخب به‌عنوان آثار برگزیده نهایی در بخش ویژه‌ای برای چاپ و اصلاح نهایی و نقد کامل قبول افتاده و در نظر آورده‌ شده‌اند.
گفتنی است که از آن بخش از آثاری که منتخب نهایی هستند نیز به‌عنوان آثار برتر و بهتر در این همایش یاد می‌شود واگرنه تا بهترین اثر و اثر بهتری هنوز راه است. چرا که نیت مسوولان سلسله همایش سوختگان وصل از برگزاری این همایش‌ها ارسال و حفظ پیام اصیل آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران در بهترین قالب‌ها همراه با تپنده‌ترین قلب‌ است. از این‌رو حفظ مراتب آداب شعر و فرهنگی شاعری و شکل اثر نیز در کنار پیام مورد توجه بوده است و از آن به‌عنوان پیکره کلام یاد شده است.»
  برگزیدگان بخش شعر:
آقایان و خانم‌ها ابوالفضل عصمت‌پرست، ندا نوروزی، مجتبی صفدری، علی شکاری، امیر سلیمانی، رضا نیکوکار، رضا یزدانی، سجاد سعیدنژاد، فائزه زرافشان، حسین شهریاری، علی‌اصغر شیری، محسن کاویانی، امیر رسولی، وحیده احمدی، محمدحسین انصاری‌نژاد، سیدمحمدمهدی شفیعی، زهرا محدثی خراسانی و عزت‌الله عابدی
  برگزیدگان بخش داستان
معصومه کریمی با داستان «سرت برود قولت نمی‌رود»، مجتبی فدری با داستان «میاندار» و سیدمحمدرضا خوشرو با داستان «شب‌های سوزان».
  تقدیر‌شدگان بخش داستان
مصطفی کمالی با داستان «بی‌نام»، هدا حشمتیان با داستان «ستون‌ها را شمرده بودم»، شکوفه عظیمی با داستان «شرط مسعود»، مرضیه پژوهان‌فر با داستان «گم شدن در عصری خونین»، مهرنوش گرجی با داستان «ناگهان پایان»، عبدالرزاق پورعاطف با داستان «ح حا»، حامد حسینی‌پناه‌کرمانی با داستان «با کاروان حلّه»، علیرضا رشنو با داستان «یک لحظه قبل یک لحظه بعد»، فاطمه‌سادات رضوی‌علوی با داستان «ماه احلی من العسل».

اجرای گروه کر ارکستر سمفونیک تهران در رم
گروه کر ارکستر سمفونیک تهران در اجرایی مشترک با ارکستر جوانان جهان شب گذشته در کلیسای سانتا ماریا در شهر رم روی صحنه رفت.به گزارش «صبح نو»، در اجرای مشترک گروه کر ارکستر سمفونیک تهران با ارکستر جوانان جهان اوراتوریو «کجایید شهیدان» اثر ماندگار استاد هوشنگ کامکار در میان استقبال مخاطبان ایتالیایی اجرا شد.
مسوولانی از وزارت فرهنگ واتیکان، وزارت فرهنگ ایتالیا، وزارت امور خارجه ایتالیا، آقای فرزاد طالبی مدیرکل دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای جهانبخش مظفری سفیر ایران در ایتالیا و آقای اکبر قولی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا از جمله مهمانان ویژه این مراسم بودند.در این رویداد آقای شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران، آقای رازمیک اوحانیان رهبر گروه کر، یکی از نوازندگان و گروه کر ارکستر حضور داشتند.
در اجرای فوق  نخست «کنسرتو برای ٢ ویلن» از یوهان سباستین  باخ و سپس «گلوریا» اثر آنتوان ویوالدی اجرا شد.«قطره‌های باران» و « باغ ایرانی» اثر شهرداد روحانی و «کجایید شهیدان» اثر ماندگار هوشنگ کامکار اجراهای دیگر این برنامه بود.
این رویداد در پی تفاهم‌نامه همکاری بین بنیاد فرهنگی هنری رودکی، دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه هنر تهران با دانشگاه ساپینزا رم و ارکستر جوانان ایتالیا انجام شد.
اجرای بعدی این گروه، پنجشنبه ۱۶ آذر از  ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت است.

 

captcha
شماره‌های پیشین