371
سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶
13
گفت‌وگو با نویسنده کتاب شهید حججی و «عمار حلب»

واژه‌های احسن برای محسن

آقای محمدعلی جعفری 30 ساله است و از شهر کویری یزد. وی مدرک کارشناسی شیمی دارد و چند سالی است در حوزه دفاع‌ مقدس کتاب می‌نویسد. «شغل شریف» از جمله آثار وی است. کتاب «عمار حلب» نخستین کتابی بود که او درباره شهدای مدافع حرم نوشت. وی دلیل نگارش کتاب «عمار حلب» سرگذشت‌ شهید «محمدحسین محمدخانی» معروف به حاج عمار عبدی را دوستی نویسنده با خود شهید عنوان کرده است. قرار است وی خاطرات شهید محسن حججی را زیر نظر موسسه فرهنگی شهید کاظمی تألیف کند. به همین بهانه با وی گفت‌وگو کرده‌ایم.

خبر

صبح نو

گفت‌وگو با نویسنده کتاب شهید حججی و «عمار حلب»

واژه‌های احسن برای محسن

آقای محمدعلی جعفری 30 ساله است و از شهر کویری یزد. وی مدرک کارشناسی شیمی دارد و چند سالی است در حوزه دفاع‌ مقدس کتاب می‌نویسد. «شغل شریف» از جمله آثار وی است. کتاب «عمار حلب» نخستین کتابی بود که او درباره شهدای مدافع حرم نوشت. وی دلیل نگارش کتاب «عمار حلب» سرگذشت‌ شهید «محمدحسین محمدخانی» معروف به حاج عمار عبدی را دوستی نویسنده با خود شهید عنوان کرده است. قرار است وی خاطرات شهید محسن حججی را زیر نظر موسسه فرهنگی شهید کاظمی تألیف کند. به همین بهانه با وی گفت‌وگو کرده‌ایم.

حججی همکار
جعفری درباره علل نوشتن از شهید حججی می‌گوید: از وقتی که خبر شهادت شهید حججی را شنیدم خیلی دوست داشتم کتاب شهید را کار کنم. تجربه نوشتن برای شهدا را داشتم مخصوصاً که کتاب «عمار حلب» درباره شهید مدافع حرم را هم تازه  نوشته بودم و چاپ شده بود. در این میان یک مساله وجود داشت و آن هم این بود که این شهید بزرگوار یکی از نیروهای موسسه شهید کاظمی نجف‌آباد اصفهان بوده و خود این موسسه یک انتشارات دارد و مسوولش هم آقای خلیلی است. قاعدتاً خیلی از رفقای شهید شاید 50 تا 60 درصد از آدم‌هایی که خاطره داشتند بچه‌های همین موسسه بودند و خود این موسسه می‌خواست یک کار ویژه‌ای را برای شهید حججی انجام بدهد.

انتخاب نویسنده
وی درباره اقداماتش برای تأمین منابع کتاب چنین می‌گوید: به‌خاطر آشنایی‌هایی که وجود داشت خیلی اقدام آنچنانی انجام ندادم. مدتی گذشت تا حدوداً چند هفته پیش از طرف خود انتشارات شهید کاظمی با من تماس گرفتند و گفتند که ما یک جست‌وجویی کردیم میان نویسنده‌ها و کتاب‌هایی که مرتبط بوده با شهدا و حتی مخصوصاً شهدای مدافع حرم و به گزینه شما رسیدیم. عمار حلب را پسندیدیم و فضای زبان و روایت و نوع نگارش این کتاب مورد قبول ما بوده و می‌خواهیم با شما صحبت کنیم بابت کار شهید حججی. صحبت‌های اولیه را انجام دادیم و قرار بر این شد که ما استارت کار را بزنیم. خود شهید دست‌نوشته‌های خیلی زیادی دارد که خیلی از خاطراتش را خودش در چند سررسید نوشته و خیلی از رفقا و همرزمان و خانواده شهید را هم که خود آقای خلیلی مسوول موسسه شهید کاظمی که ارتباط داشت گفتند همه اینها را ما فراهم می‌کنیم و صحبت‌های اولیه را می‌کنیم و شما کار را شروع کن.

اطلاعاتی که می‌آیند
جعفری درباره جمع آوری اطلاعات پیرامون شهید حججی و استفاده از عکس در این کتاب تصریح کرد: آن مواد اولیه و مواد خام و دست نوشته‌ها خاطراتی است که بعضاً بعضی از دوستان شهید یادداشت کرده بودند و نوشته بودند. قرار شد که این منابع به دست ما برسد، ما مطالعات اولیه را انجام دهیم و تازه مصاحبه را شروع کنیم که بخشی از این کارها تا الان انجام شده که ما الان در حال تکمیل مصاحبه‌ها هستیم با دوستان و رفقا و خانواده و هم‌رزم‌های شهید بزرگوار.
بابت عکس‌ها هم که قاعدتاً عکس‌ها در کتاب استفاده خواهد شد حالا عکس‌ها چه شکلی و چه صورتی هستش و مثلاً لابه لای کار بیاد یا آخر کتاب و ... هنوز به جمع‌بندی و تصمیم نهایی نرسیدیم احتمالاً آخرسر بنا به آن تدوین و بازنویسی اصلی تصمیم خواهیم گرفت که به چه شکلی از این عکس‌ها استفاده کنیم .
نویسنده «شغل شریف» درباره ویژگی این کتاب گفت:به نظر من ویژگی خاص کتاب خاطرات شهید حججی این خواهد بود که خیلی برای نسل امروز قابل لمس و باورپذیر خواهد بود از این حیث که شهید آدمی بوده که در همین دهه 90 زندگی‌اش را می‌کرده و خیلی از موارد و خیلی از چیزهایی که ما با آن مبتلا هستیم و با آن سرو‌کله می‌زنیم در زندگی روزمره با آن سروکار داریم این شهید هم با همه اینها روبه‌رو بوده است.
وی ادامه می‌دهد: ما تصویری می‌بینیم از این شهید بزرگوار در کار که خیلی نزدیک است به مخاطب و این دوروبر می‌شنیدم که بعضی‌ها این شبهه را مطرح می‌کردند که شاید این شهید هم ویژه نبوده؛ شاید این شهید هم مثل باقی شهدا و شاید بنا به دلایلی خیلی شهید را بزرگ کردند. به نظر من در چیزهایی که دیدم و شنیدم واقعاً این شهید شهید خاصی است و سیره زندگی این آدم را که ما مرور می‌کنیم می‌بینیم که این آدم زندگی می‌کرده برای اینکه به هدفش که آن هم شهادت بوده برسد و پای این هدفش هم ایستاده و یک سری و مقدمات و یک سری از کارها را برای خود تعریف می‌کند و دونه به دونه برای خود می‌آورد جلو و آخرش هم می‌رسد به آنچه می‌خواسته است.

ویژگی عمار حلب
جعفری درباره ویژگی کتاب «عمار حلب» که باعث استقبال مخاطبان شده گفت: روایت صادقانه از زندگی شهید محمدخانی است که برای مخاطب مخصوصاً مخاطب جوان ما که بسیار کتاب قابل قبول و خواندنی بود خیلی از چیزهایی که مرسوم نبود و خیلی از روایت‌هایی که در کتاب‌های شهدا مرسوم نبود بنده سعی کردم بگنجانم در کتاب حتماً تصاویری واقعی از شهید شهید هم به هر حال در این دوره زمانه زندگی می‌کرده و خیلی از دل‌مشغولی‌هایی که ما داشتیم آن هم داشته به نظرم برای اینکه مخاطب بتواند یک همزاد‌ پنداری داشته باشد با این مخاطب تمام وجوه زندگی این شهید را آورده‌اند از شوخی‌هایش تا علایق؛ چه از خوردنی‌هایی که دوست داشته چه از شیطنت‌هایی که در زمان جوانی و نوجوانی داشته و همه موارد را دیدم در کتاب که کتاب یک بعدی نشود و به قول معروف فقط فضاهای معروف و عرفانی شهید دیده نشود که مخاطب نتواند با آن ارتباط برقرار کند .

رفاقت با شهید
وی دلیل انتخاب کتاب «عمارحلب» را اینچنین عنوان کرد: بنده با شهید محمدخانی یک رفاقتی در زمان دانشجویی داشتم من در دانشگاه یزد دانشجو بودم و ایشون در دانشگاه آزاد یزد به‌خاطر بعضی از برنامه‌های فرهنگی که در دانشگاه آزاد بود من می‌رفتم و در آن شرکت می‌کردم و یکی از اعضای برگزار کننده این برنامه‌ها شهید محمدخانی بود به فراخور این رفت و آمد من با شهید محمدخانی باب رفاقتم باز شد و در یکی دوتا اردو جهادی و مشهد و این طرف و آن طرف با هم بودیم و ایشان در خانه دانشجویی یک جلسه روزه هفتگی داشت یک هیات دانشجویی ما در آن هیات شرکت می‌کردیم و کم‌کم این رفاقت بیشتر شد تا سال 90 ایشان تقریباً یزد بود از سال 90 آمد تهران و وارد مجموعه سپاه شد، از آن سال ارتباط ما کم‌رنگ بود تا سال 94 که این بنده خدا به شهادت رسید. بر اساس آن رفاقتی که بین ما وجود داشت یک ادای دینی بود برای این شهید بزرگوار که من روی زندگی‌اش کار کنم.

 

captcha
شماره‌های پیشین