370
دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۶
4
بهرام قاسمی درباره شایعه نامه وزیر خارجه فرانسه به «صبح نو»گفت:

دوران شرط و شروط گذشته است

این روزها، بسیاری از نشریات و رسانه‌های بین‌المللی در تیترهای خود راجع‌به موضع فرانسه نسبت به برجام، از عبارت «چرخش 180 درجه‌ای» فرانسه نسبت به برجام سخن می گویند؛ چرخشی که بر مدار زیاده‌خواهی‌های شخص مکرون رییس‌جمهور این کشور، برای بهره‌برداری‌های اقتصادی بیشتر از کشورهای منطقه صورت می‌پذیرد.

صبح نو

بهرام قاسمی درباره شایعه نامه وزیر خارجه فرانسه به «صبح نو»گفت:

دوران شرط و شروط گذشته است

این روزها، بسیاری از نشریات و رسانه‌های بین‌المللی در تیترهای خود راجع‌به موضع فرانسه نسبت به برجام، از عبارت «چرخش 180 درجه‌ای» فرانسه نسبت به برجام سخن می گویند؛ چرخشی که بر مدار زیاده‌خواهی‌های شخص مکرون رییس‌جمهور این کشور، برای بهره‌برداری‌های اقتصادی بیشتر از کشورهای منطقه صورت می‌پذیرد.

بهانه‌های جدید فرانسه در برابر ایران، یعنی مذاکره در مورد برنامه موشکی و همچنین برای پایان دادن به آنچه آنان سلطه ایران در خاورمیانه می‌نامند، در یک بعد، اخاذی به شکل فرانسوی آن است که با این روش سلاح‌های خود را به کشورهای منطقه فروخته و سود زیادی به‌دست می‌آورند.
همچنین از زمانی که خبر سفر مکرون به ایران منتشر شد، خبرهایی درباره شروط او برای انجام این سفر در فضای مجازی و رسانه‌ها انعکاس یافت. برای دانستن درباره صحت این موضوع از یک سو و مواضع ایران از سویی دیگر، سراغ آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه رفتیم که در ادامه جزئیات آن را می‌خوانید.

این روزها سفر آقای مکرون به ایران سوژه داغ رسانه‌ها شده است اما برخی خبرها از شرط و شروط فرانسه برای سفر مکرون به ایران حکایت دارد آیا این خبرها را تائید می‌کنید؟
خیر چنین شروطی صحت ندارد.

برخی منابع اعلام کردند که این شرط و شروط از سوی وزیر خارجه فرانسه به ایران ابلاغ شده است.
خیر؛ چنین موضوعی صحت ندارد؛ مدت‌هاست دوران شرط و شروط گذشته است و اصولاً با توجه به نوع روابط دو کشور، این گمانه زنی‌ها کاملاً بی‌اساس است. سفر آقای مکرون در دستور کار روابط دو کشور است و امیدواریم که در زمان مقتضی این سفر انجام شود. موضوعات بسیاری در میان روابط ایران و فرانسه برای رایزنی و گفت‌و‌گو وجود دارند. فرانسه یکی از شرکای قدیمی ایران است و از دیرباز همکاری‌های مختلفی میان دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی وجود داشته و رایزنی‌های سیاسی بین دو کشور امر جدیدی نیست.
در مقاطع مختلف، دو کشور پیرامون تحولات جهانی و مسائل مختلف تبادل نظر کرده‌اند. ایران با توجه به جایگاه و موقعیت خاصی که در منطقه حساس غرب آسیا و خاورمیانه دارد، همچنین فرانسه به‌عنوان یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و از پایه‌گذاران این نهاد، می‌توانند دو کشوری باشند که در جهت صلح و ثبات در نقاط مختلف جهان رایزنی و همکاری کنند.
همچنین سفر وزیر امور خارجه فرانسه در دستور کار دو کشور قرار دارد که مقدمات آن در حال انجام است.

با توجه به اظهارات مداخله‌جویانه رییس‌جمهور فرانسه درباره توانمندی نظامی ایران، وزارت خارجه برای سفر مکرون به تهران شرط و شروطی ندارد ؟
نه؛ ما هیچ‌گونه شرط و شروطی نداریم و آنها هم ندارند و هر زمانی که شرایط و مقدمات فراهم شود، این سفر انجام می‌شود.
ما همواره از رایزنی و گفت‌و‌گو استقبال کرده‌ایم و راه‌حل مشکلات جهان را رایزنی و گفت‌وگو دانسته و هیچ ابایی از گفت‌وگو و رایزنی با سایر کشورها نداریم و فکر می‌کنیم از طریق دیپلماسی، رایزنی و گفت‌وگو می‌توان تفاهمات زیادی به‌دست آورد و از اختلاف نظرها کاست و بر اشتراکات افزود.
بی‌شک هیچ دو کشوری وجود ندارند که پیرامون تمامی موضوعات از یک موضع و نظر واحد برخوردار باشند فلذا ما در رابطه با دیگران و فرانسه می‌توانیم در برخی موضوعات نظر متفاوتی داشته باشیم اما به نظرات یکدیگر احترام می‌گذاریم. گفت‌و‌گو، رفت و آمدها و دیدارها همواره می‌توانند در جهت کاستن از اختلاف نظرها و دیدگاه‌های متفاوت کمک‌کننده باشند.
قطعاً در مورد برخی از موضوعات و مسائل، هر کشوری در سیاست خارجی برای خود خطوط قرمزی دارد و قطعاً جمهوری اسلامی ایران خط قرمزهای مشخص خود را در موضوعات مختلف دارد که بر آنها پای می‌فشارد. بحث دفاعی موشکی ایران با هیچ کشوری قابل مذاکره نیست.
ایران به کشورهایی که می‌خواهند به صلح و ثبات در مناطق جهان کمک کنند، توصیه می‌کند که از تجهیز برخی کشورها به سلاح‌های مخرب جلوگیری کنند. نمی‌شود سخن از صلح و ثبات و امنیت کرد اما برای به‌دست آوردن سود و منفعت به کار فروش سلاح و تجهیزات به کشورهای مختلف دنیا پرداخت؛ لذا ما فکر می‌کنیم کشورها باید با توجه به حساسیت منطقه خاورمیانه از تسلیح این کشورها و فروش سلاح‌های مخرب جلوگیری کنند چرا که تسلیح کشورها به بی‌ثباتی و نا‌امنی منتج شود.

آقای مکرون در 9 آذر در گفت‌و‌گو با فرانس 24 ایران را متهم به دخالت در کشورهای منطقه کرد و اعلام داشت که ایران در مبارزه با تروریسم شریک ما نیست. واکنش شما در برابر این اظهارات چیست؟
کسانی که چنین سخنانی را مطرح می‌کنند، دچار سوء‌تفاهم هستند که با رایزنی و گفت‌و‌گو و تبادل نظر می‌توان این سوءتفاهم‌ها را برطرف کرد. البته برخی هستند که با سوء‌نیت چنین مسائلی را مطرح می‌کنند اما طرح چنین مسائلی از سوی برخی افراد به علت عدم شناخت نسبت به ایران به عنوان قربانی تروریسم و کشوری است که سالیان سال در صف مقدم مبارزه با تروریسم حضور داشته است برمی‌گردد. ایران کشوری است که طی سالیان اخیر با تروریسم بسیار خشن اروپایی مانند داعش در منطقه مبارزه کرده و این مبارزه با تروریسم یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی ایران است.
اگر مبارزه ایران با تروریسم در منطقه نبود ما شاهد حاکمیت برخی گروه‌های تروریستی در برخی پایتخت‌های کشورهای منطقه بودیم؛ اگر مبارزه ایران با تروریسم نبود ما باید شاهد اقدامات تروریستی بیشتری در سایر نقاط جهان و کشورهای اروپایی بودیم همان‌گونه که در سالیان گذشته، اتفاقات ناگواری در کشورهای اروپایی توسط همین گروه‌های تروریستی افتادند که منجر به مرگ انسان‌های بی‌گناهی در این کشورها شد و ایران سریعاً چنین حملاتی را محکوم کرد.
ایران کشوری است که با تمام توان با تروریسم مبارزه کرد و باید به جای نکوهش توسط برخی کشورها که خود حامی تروریسم در منطقه و فرا منطقه هستند، مورد تشویق قرار گیرد چون با تلاش‌هایی که در مبارزه با تروریسم داشته، اجازه نداده است که دامنه حضور تروریست‌ها از یک منطقه فراتر رود و توانسته آنها را در همین منطقه تا حد زیادی زمین‌گیر و نا‌کارآمد کند.

آقای لاوروف اعلام کرده که آمادگی میانجیگری بین ایران و عربستان را دارد؛ آیا چنین موضوعی به‌طور رسمی به وزارت امور خارجه اعلام شده است؟ موضع ایران در قبال این پیشنهاد چیست؟
من درمورد سخنان آقای لاوروف اطلاع دقیقی ندارم؛ آنچه می‌توانم بیان کنم این است که متاسفانه تاکنون تلاش بسیاری از کشورها برای ایجاد زمینه‌های لازم در کاهش تنش در روابط عربستان با ایران موفقیت‌آمیز نبوده و به نظر می‌رسد که عربستان آمادگی نشان دادن حسن نیت و کمک به ایجاد یک فضای مناسب در منطقه را هنوز ندارد.

ایران چه شرایطی برای مذاکره با عربستان دارد و با چه شرایطی بر سر میز مذاکره حضور خواهد یافت؟
من فکر می‌کنم هنوز تا این نقطه که شما اشاره می‌کنید فاصله زیادی داریم، ما منتظر برخی رفتارها و اقدامات مسالمت‌آمیز عربستان هستیم که تا کنون در رفتار عربستان چنین چیزی مشاهده نشده است. اگر چنین فضا و رفتاری مشاهده شود قطعاً به شرایط فکر کرده و توجه خواهیم کرد.

برخی خبرها از انتصاب آقای عراقچی به‌عنوان معاونت سیاسی وزیر امور خارجه حکایت دارد آیا چنین خبری درست است؟
هنوز چیزی مشخص نیست و به محض تعیین سمت‌های جدید و پست‌های جدید رسماً اطلاع‌رسانی خواهد شد اما هر آنچه این روزها در رسانه‌ها و محافل مطرح است، تنها گمانه‌زنی است و باید کمی صبر کرد.

اخیراً خانم موگرینی اعلام کرده که جدا کردن موضوعات موشکی از مذاکرات و توافقات هسته‌ای اشتباه بوده است. پاسخ شما به این سخنان چیست؟
من چنین صحبتی را ندیدم، آنچه می‌توانم بیان کنم این است که خانم موگرینی و سایر مقامات اروپایی در بحث برجام بسیار جدی هستند و با تمام توان سعی کرده‌اند از مواضع خود دفاع کنند و همان‌گونه که چند روز اخیر وزیر امور خارجه ایران اشاره کردند این مواضع، مواضع خوبی است اما کافی نیست و ما انتظار داریم که اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی در عمل حمایت‌های جدی‌تری از برجام بکنند و امیدوار هستیم که اروپا در عرصه عمل و حوزه‌های مختلف عملی، نگاه و حمایتش درباره برجام را به شکل مقتضی نقد کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین