370
دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۶
2

خبر

رییس سیا به سردار سلیمانی نامه نوشت

داغ‌نامه باز نشده

فرستادن نامه پمپئو به سردار سلیمانی را وقتی کنار درخواست‌ آمریکایی‌ها برای ملاقات با حجت الاسلام حسن روحانی بگذاریم، بی‌شک به شکست یا حداقل سردرگرمی ایالات متحده در سیاست‌های تهاجمی خود علیه ایران پی می‌بریم؛ سیاست‌هایی که با روی کارآمدن ترامپ نیز شدت گرفته بود.

موفق‌ترین فرمانده نیروهای مسلح

صبح نو

رییس سیا به سردار سلیمانی نامه نوشت

داغ‌نامه باز نشده

فرستادن نامه پمپئو به سردار سلیمانی را وقتی کنار درخواست‌ آمریکایی‌ها برای ملاقات با حجت الاسلام حسن روحانی بگذاریم، بی‌شک به شکست یا حداقل سردرگرمی ایالات متحده در سیاست‌های تهاجمی خود علیه ایران پی می‌بریم؛ سیاست‌هایی که با روی کارآمدن ترامپ نیز شدت گرفته بود.

خبر ارسال نامه ‏‎پمپئو، رییس ‎سیا به سردار قاسم سلیمانی را برای نخستین بار پنج‌شنبه هفته گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی در آیین تجلیل از ممتازان آموزشی و پژوهشی حوزه علمیه خراسان اعلام کرد. او در توضیح این نامه گفته بود:‌ «همین اواخر، زمانی که قاسم سلیمانی در بوکمال بود، رییس سازمان سیا به وسیله یکی از رابطان خود در منطقه، نامه‌ای برای سردار سلیمانی فرستاد اما ایشان گفت: «نامه تو را نمی‌گیرم و نمی‌خوانم و اصلاً با این افراد صحبتی ندارم» این‌ها چه کسانی هستند که با استکبار این‌گونه برخورد می‌کنند؛ امثال قاسم سلیمانی، محصول و تربیت‌شده انقلاب اسلامی هستند؛ اوست که به رهبری نامه می‌نویسد و می‌گوید: «فرزند و سرباز شما، قاسم سلیمانی.»
حالا شب گذشته خود پمپئو ارسال نامه به سردار سلیمانی را تأیید کرده است. او در نشست بنیاد دونالد ریگان، مدعی شد که برای سردار قاسم سلیمانی نامه‌ای ارسال کرده و در رابطه با حمله به منافع آمریکا در عراق، به وی هشدار داده است.پمپئو در ادامه گفت: او این نامه را برای فرمانده سپاه قدس ایران فرستاده اما او آن را نخوانده است.رییس سازمان سیا افزود: من این نامه را فرستادم برای این که او نشان داده بود نیروهای تحت امر وی ممکن است به منافع آمریکا حمله کنند.پمپئو با تأکید بر این که سلیمانی این نامه را نگشوده است، اضافه کرد: آنچه ما در آن نامه به وی گفتیم، این بود که ما، او و ایران را پاسخگو خواهیم کرد و ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که این سردار سپاه این را بداند و این شفاف ترین راه بود.حتی با فرض بر اینکه پمپئو علت ارسال نامه را با صداقت بیان کرده باشد، مشخصاً او غیرمستقیم به این موضوع که نیروهای ایرانی توانایی انجام هرکاری در برابر مجهزترین ارتش دنیا را دارند، اعتراف کرده است. سیاستمداران آمریکایی که با الدورم و بولدورم روی کار آمده بودند، حالا راه را در این می‌بینند که حداقل در منطقه با ایران کنار بیایند. راهبردی که در خلیج فارس نیز دنبال می‌شود، به طوری که نیروهای آمریکایی مدت‌هاست برای عبور و مرور از تنگه هرمز، مجبور به پاسخ به سؤال‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند. یکی از مهمترین اقدامات روزمره نیروی دریایی سپاه، رهگیری ناوگان‌های بیگانه حاضر در خلیج فارس است که طی آن، پاسداران حاضر در این منطقه، کار ثبت عبور و مرور شناورهای خارجی را برعهده دارند و همه شناورهای عبوری از تنگه هرمز، موظف هستند که خود را به نیروهای ایرانی معرفی کنند.قبل از خبری شدن موضوع ارسال نامه رییس سیا به سردار سلیمانی، آمریکایی‌ها در تلاش برای ملاقات با رییس‌جمهور کشورمان نیز بوده‌اند؛ درخواستی که البته از سوی ایران رد شد؛ اما بعد از آنکه تحولات جدیدی در منطقه بدون نقش‌آفرینی آمریکا و برخلاف خواست آنها شکل گرفت و گروهک تروریستی داعش با پیشروی محور مقاومت، پایگاه‌های خود را در عراق و سوریه از دست داد حال مجبور به نگارش نامه به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شده‌اند. نکته قابل‌ توجه‌تر در این اتفاق، بی‌توجهی و بی‌پاسخ گذاشتن نامه آمریکا و در نهایت بازگشت آن به دستان پمپئوست؛ اتفاقی که می‌تواند برای رییس سرویس اطلاعاتی آمریکا که داعیه ابرقدرتی در جهان را دارد، بدترین اتفاق باشد.
وقتی ترامپ روی کار آمد، خیلی‌ از تحلیل‌گران معتقد بودند او سیاست‌های تندتری را در قبال ایران پیش خواهد گرفت و بهتر است ایرانیان به جای تقابل و مقابله، تن به برخی از خواسته‌های معقول ایالات متحده بدهند، حتی ترامپ را دیوانه نامگذاری کردند و گفتند اگر پا روی دم او گذاشته شود، دیوانه‌تر می‌شود! اما کار این دیوانه به جایی رسیده است که مجریان او دست به ارسال نامه و درخواست برای حفاظت از جان سربازان‌شان در منطقه می‌‌زنند! آمریکایی که در سرتیترهای اخبار، ادبیاتی غیرموجه و همراه با تهدید علیه مردم ایران به کار می‌گیرد اما در خفا، به نگارش نامه برای رهبران ایرانی ناچار می‌شود و بی‌شک این امر حاصل سیاست‌های مدبرانه و هوشمندانه رهبرانقلاب است که با اتخاذ سیاستی مطمئن و متعهدانه در سوریه و عراق، موفقیت همراه با عزت را برای کشورمان و پیروزی برای محور مقاومت رقم زده است.آمریکا در وضعیتی به سردار سلیمانی نامه نوشته است که این کشور و متحدان منطقه‌ای او در برابر سیاست‌های ایران و نفوذ کشورمان نتوانستند کاری از پیش ببرند و در منزوی‌ترین وضعیت ممکن به سر می‌برند؛ از سوی دیگر این اقدام آمریکا نیز به محبوبیت سردار سلیمانی اضافه خواهد کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین