369
یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۶
6
جدیدترین آمار بیماری ایدز از زبان معاون وزیر بهداشت اعلام شد

66 هزار ایرانی و اچ آی وی مثبت

نرم‌افزارهای تلفن‌های همراه تأثیر زیادی در زندگی شهری گذاشته ‏اند

غرق در شهر اپلیکیشن‏ ها

همین چند روز پیش، بعد از جایگزین شدن یک اپلیکیشن راهبری ایرانی، به‌جای یک اپلیکیشن خارجی در فضای مجازی، واکنش‎های زیادی به‌وجود آمد. شاید تا همین چهار، پنج سال پیش اگر گروه جوانی به فکر راه انداختن یک استارت‏آپ و تولید اپلیکیشن می ‏افتاد، برای بسیاری این کار عاقلانه به نظر نمی‏ آمد. حال اما بسیاری از جوانان به فکر تولید یک اپلیکیشن و استارت‎آپ هستند. وجود این اپلیکیشن ‏ها چه تأثیری بر جامعه دارد و نیاز جامعه امروزی با وجود آنها چه‌طور تأمین می‏شود؟

صبح نو

نرم‌افزارهای تلفن‌های همراه تأثیر زیادی در زندگی شهری گذاشته ‏اند

غرق در شهر اپلیکیشن‏ ها

همین چند روز پیش، بعد از جایگزین شدن یک اپلیکیشن راهبری ایرانی، به‌جای یک اپلیکیشن خارجی در فضای مجازی، واکنش‎های زیادی به‌وجود آمد. شاید تا همین چهار، پنج سال پیش اگر گروه جوانی به فکر راه انداختن یک استارت‏آپ و تولید اپلیکیشن می ‏افتاد، برای بسیاری این کار عاقلانه به نظر نمی‏ آمد. حال اما بسیاری از جوانان به فکر تولید یک اپلیکیشن و استارت‎آپ هستند. وجود این اپلیکیشن ‏ها چه تأثیری بر جامعه دارد و نیاز جامعه امروزی با وجود آنها چه‌طور تأمین می‏شود؟


در این شکی نیست که اپلیکیشن‏ها و کسب‏وکارهای استارت‎آپی تأثیر بسزایی در زندگی مردم گذاشته‎اند، اتفاقی که غیرقابل‌انکار است. حال کاربران به‌راحتی، با فشردن چند دکمه می‏توانند از کارهای بانکی گرفته تا خریدهای خود را به یمن وجود اپلیکیشن‎ها انجام دهند. برای هر زمینه‏ای از کتاب خواندن، خرید میوه و گل، سلامت و وقت‏دهی پزشکان، مشاوره، رزرو بلیت و تاکسی گرفتن یک اپلیکیشن وجود دارد. وجود اپلیکیشن‏ها همه‏جوره به بهبود سبک زندگی کمک کرده است. شهر الکترونیک و دولت الکترونیک بعد از رشد و در دست بودن راحت اپلیکیشن‏ها معنی پیدا کردند. اتفاقی که اگر تحقق پیدا کند، هزینه‏ها و بودجه‏های شهری کاهش پیدا می‏کنند، این هزینه‏ها را می‏توان صرف هزینه‌های دیگری در شهر کرد.

زندگی روباتی
در انیمیشن «وال‏ای» ساکنان سفینه همه یک مونیتور در جلوی صورتشان دارند و باوجود مونیتور همه کارهایشان را انجام می‏دهند. تمام اعضای سفینه تنها نگاهشان به سمت مونیتور است و در حال زندگی کردن، با مونیتورشان هم در ارتباط‌اند. تمام کارهای روزمره هم از طریق همین گزینه‏های اپلیکیشنی که در مونیتور وجود دارد، انجام می‏شود. حال دیدن صحنه‏هایی ازاین‌دست در خیابان، مترو و اتوبوس طبیعی است. عابران پیاده و مسافرانی که از وسایل عمومی استفاده می‏کنند، چشمشان رو به مونیتور موبایلشان است. هرلحظه بیم این می‏رود که ساکنان سفینه در خیابان، نقش بر زمین شوند. به‌جز اتفاقات نابهنگام و تصادفاتی که ممکن است برای عشاق و استفاده‌کنندگان از اپلیکیشن‏ها بیفتد، ماهیت بعضی از اپلیکیشن‏ها مشکل بزرگی است. بسیاری از اپلیکیشن‏های اطلاعات جمعی و اطلاع‏رسانی، تنها اطلاعاتی را ارائه می‏دهند که خاص و محدود به گردآورنده آن موضوع خاص است. همین قضیه ممکن است که برای کاربران زیان‏آور باشد. کاربر تنبل، تنها به آن اطلاعاتی که از طرف گردآورنده جمع‌آوری‌شده، بسنده می‏کند. درست اتفاقی که در انیمیشن وال‏ای رخ‌داده، به‌وجود می‏آید. همه تنها محکوم ‌به استفاده از همان خوراکی هستند‌ که مونیتور در اختیارشان گذاشته.
شروع هر کار استارت‏آپی، نیازمند توجه به یک سری از المان‏هاست. هر گروه استارت‏آپی باید ایده و طرحی را در ابتدا ارائه دهد. هر استارت‏آپ و اپلیکیشنی برای موفقیت، باید متناسب با جامعه و فرهنگ ایرانی باشد. برای این کار هم لازم است تحقیقات و بررسی‎های اولیه انجام شود. تحقیق و بررسی قبل از ارائه اپلیکیشن از مهم‏ترین المان‏هاست. اتفاقی که ممکن است که برای اپلیکیشنی اتفاق نیفتد.

بدون آگاهی
 دکتر «علی گرانمایه‎پور» استاد علوم ارتباطات، روزنامه‏نگاری و کارشناس حوزه ارتباطات در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو اپلیکیشن‎ها را به چند دسته تقسیم‏بندی می‏کند: «یک سری از اپلیکیشن‏ها کار دریافت متن‏های نوشتاری را انجام می‌دهند و پیام‌رسان هستند، مانند تلگرام، بعضی از اپلیکیشن‌ها هم کسب‏وکارند، مانند اپلیکیشن‏های خریدوفروش اجناس و سفارش غذا که جزء اپلیکیشن‏های کاربردی هستند، این اپلیکیشن‏ها که درواقع همان استارت‏آپ‎ها هستند، در کسب‎وکار تأثیر می‏گذارند و خیلی کمک‎کننده بوده‏اند. دسته سوم اپلیکیشن‏های حرفه‌ای‌اند. اپلیکیشن‏هایی که اقشار و افراد خاصی از آنها استفاده می‏کنند.»
استاد علوم ارتباطات تأکید می‏کند که درباره اپلیکیشن‏ها نکات مهمی وجود دارد: «یک نکته‏ای که درباره اپلیکیشن‏ها وجود دارد ضریب امنیت اپلیکیشن‏هاست. اینکه اپلیکیشن‏ها از کدام سایت رسمی دانلود می‎شود، مهم است. دومین نکته این است که زبان بعضی از این اپلیکیشن‌ها زبان فارسی نیست. بعضی از این اپلیکیشن‏ها اطلاعات کاربر را برای نصب نیاز دارند، از شماره تماس و عکس گرفته تا مسائل دیگر. بسیاری از کاربران چه آنها که از گوشی‎های موبایل، کامپیوترهای شخصی و لپ‎تاپشان استفاده می‏کنند، کاربرد بسیاری از اپلیکیشن‏ها را نمی‏دانند. زمانی که شخصی یک گوشی می‏خرد، انبوهی از اپلیکیشن‏ها وجود دارد که کاربر اطلاعی از کاربرد آنها ندارد. مهم‎ترین چالشی که ما در کشورمان با اپلیکیشن‏ها داریم، این است که آیا این اپلیکیشن‏ها ایمن هستند و کدها و اطلاعات ما را سرقت نمی‏کنند؟»

به فکر بومی‏سازی
گرانمایه‏پور درباره تأثیر اپلیکیشن‏ها روی زندگی مردم نیز توضیح می‎دهد: «سال گذشته میلادی همزمان با عید، چینی‎ها دیدند که در روزی که مردم باید وسایل شادی بخرند، شهر خیلی خلوت بود. یکی از عوامل این بود که مردم از اپلیکیشن‏ها استفاده کرده بودند. در چین انبوهی از این اپلیکیشن‎ها و استارت‌آپ‌ها وجود دارد. باوجوداین‏ها دیگر نیازی نیست که شما برای خرید بسیاری از اقلام سفر درون‌شهری داشته باشید. اپلیکیشن‏ها اگر بر اساس نیاز اجتماعی، فرهنگی و تجاری مردم باشد، خیلی می‏تواند خوب باشد. ما در‌حال‌حاضر چند اپلیکیشن خوب داریم، چند اپلیکیشن تاکسی، اپلیکیشن مربوط به جابه‏جایی بار، مربوط به انجام امور منزل و تعمیرات، این‏ها باعث شده است که مردم راحت‎‌تر کار کنند و کیفیت کارشان هم بالا برود.» گرانمایه‎پور درباره سنتی بودن جامعه ایرانی و تأثیر تکنولوژی روی آن توضیح می‏دهد: «تکنولوژی چندین تأثیر دارد. نخستین عارضه این است که مردم تنبل می‏شوند. دومین آسیب این است که مهارت انسان‏ها را کم می‏کند و سومین آسیب هم این است که تکنولوژی به سبک زندگی تأثیر می‏گذارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم یک سری از اپلیکیشن‏ها در باور جوانان و نگاه آنها به زندگی تأثیر دارد.»
او راهکار تأثیرات بر زندگی را تنها یک‌چیز می‏داند: «اگر ما بتوانیم اپلیکیشن‏ها را بومی‌سازی کنیم و مردم به این‌ها اعتماد داشته باشند، آسیب کمتری به مردم وارد می‎شود. قابلیت‏های زیادی برای تولید اپلیکیشن‏ در داخل وجود دارد، اما نکته‏ای که وجود دارد این است که مردم به اپلیکیشن‏های داخلی اعتماد ندارند. اپلیکیشن‎های داخلی با اقبال عمومی روبه‏رو نمی‏شوند. در تلگرام میلیون‌ها  ایرانی عضوند، باید اعتماد مردم را به اپلیکیشن‏های بومی و نرم‏افزارهای بومی که در ایران تولید می‏شوند؛ جلب‌کنیم. تنها راه هم این است که چند اپلیکیشن بومی را جایگزین اپلیکیشن خارجی کنیم، می‏توانیم کاری کنیم که اپلیکیشن‏‎ها مطابق با ارزش‎های بومی ما باشند.» استاد دانشگاه ارتباطات تنها راه بومی‌سازی را این‌طور توضیح می‏دهد: «باید بدانیم که چرا ایرانیان به خدمات ایرانی و بومی که در فضای مجازی ارائه می‏شود، اعتماد ندارند. ایرانیان به اپلیکیشن‎های خریدوفروش اقبال خوبی نشان داده‎اند اما در مقابل بعضی از اپلیکیشن‎ها که انتقال داده را انجام می‏دهد، اعتماد ندارند. نخستین ویژگی اپلیکیشنی که به بازار می‏آید؛ این است که اعتماد مردم را جلب کند.» گرانمایه‎پور یکی از راه‏های بالا بردن اعتماد را تبلیغات می‏داند: «تولیدکنندگان باید قابلیت‏هایش را بگویند و درباره آن توضیح دهند تا مردم با آگاهی بیشتری از آنها استفاده کنند. بسیاری از کاربران بدون اینکه آگاهی داشته باشند، از بسیاری از اپ‎استورها، اپلیکیشن‏ها را دانلود می‏کنند که با فرهنگ و ذائقه ایرانی متفاوت است اما از آن استفاده می‏کنند. ما باید فرهنگ استفاده از اپلیکیشن‏ها را آموزش و اعتماد مردم را به اپلیکیشن‎های بومی افزایش دهیم. چین یکی از پیش‎گام‎ها در تولید، طراحی و مشابه‎سازی به زبان چینی است، شما محال است که روی گوشی چینی‏ها به‌جز مواردی که لازم باشد، غیر از اپلیکیشن چینی ببینید.»  حال که ضرورت وجود اپلیکیشن‌ها در جامعه ایرانی احساس شده است، برنامه‌ریزی روی تأثیرات، افزایش نقاط قوت و از بین بردن ضعف‎های آن می‏تواند به جامعه ایرانی از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کمک کند.  

 

captcha
شماره‌های پیشین