369
یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۶
5
سازمان ملل:

اسرائیل هیچ مشروعیت و ارتباطی با قدس ندارد

منابع غربی از تصمیم دونالدترامپ رییس جمهور آمریکا برای اعلام «قدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خبر دادند و عنوان کردند دولت آمریکا سفارتخانه‌های این کشور را از برنامه واشنگتن برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مطلع کرده است، تصمیمی که واکنش برخی از رهبران جهان عرب را به همراه داشت و دولت آمریکا از خواسته خود عقب نشینی کرد.

ملاحظاتی بر اعلام پایتختی قدس برای اسرائیل از سوی ترامپ

صبح نو

سازمان ملل:

اسرائیل هیچ مشروعیت و ارتباطی با قدس ندارد

منابع غربی از تصمیم دونالدترامپ رییس جمهور آمریکا برای اعلام «قدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خبر دادند و عنوان کردند دولت آمریکا سفارتخانه‌های این کشور را از برنامه واشنگتن برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مطلع کرده است، تصمیمی که واکنش برخی از رهبران جهان عرب را به همراه داشت و دولت آمریکا از خواسته خود عقب نشینی کرد.

عقب نشینی آمریکا از انتقال سفارت به قدس
وال‌استریت‌ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد؛ دولت ترامپ در حال بررسی طرحی برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت
رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس است. شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی هم گزارش داد که انتظار می‌رود ترامپ از یکشنبه آتی تصمیم دولت خود را در این مورد اعلام کند.
وال‌استریت‌ژورنال در ادامه گزارش خود از مطلع کردن سفارتخانه‌های آمریکا از این طرح توسط ترامپ خبر داد و نوشت: دولت آمریکا تمامی سفارتخانه‌های خود را از این موضوع مطلع کرده تا بتوانند برای تظاهرات‌های احتمالی و اعتراضات مردمی نسبت به تصمیم آمریکا، آماده شوند.
اما مسؤولان آمریکایی پس از اعلام این خبر عنوان کردند، به‌رغم اینکه ترامپ اعلام قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل بررسی می‌کند، اما اینکه انتقال سفارت از تل آویو به قدس باز هم به تعویق بیفتد،
وجود دارد.

همراهی عربستان با سیاست‌های ضد فلسطینی
از سویی دیگر، همراهی عربستان سعودی با سیاست‌های رژیم صهیونیستی درمنطقه و دیدارهای پنهانی شاهزاده‌های سعودی با سران این رژیم که اخیراً افزایش یافته است، نشان دهنده این است که ریاض علاقه‌مند به داشتن سفارت در سرزمین اشغالی است و بارها به دیگر کشورهای عضو
اتحادیه عرب اعلام کرده است که در برابر سیاست‌های رژیم صهیونیستی واکنشی نشان ندهند و روابط خود با تل آویو را افزایش دهند. موضوعی که آمریکا در سال‌های اخیر بر ایجاد صلح عربی عبری اقداماتی انجام داد و انتقال سفارتش از تل آویو به قدس را از سال 1995 مطرح کرد.
تأخیر در انتقال سفارت و استیضاح ترامپ در کنگره
مطلع کردن سفارتخانه‌های آمریکا از طرح دولت ترامپ در حالی عنوان می‌شود که یکی از شعارهای انتخاباتی وی در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و حمایت از شهرک سازی صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی بوده است. موضوعی که تأخیر آن از سوی دولت ترامپ باعث شد تا موضوع استیضاح وی توسط لابی‌های صهیونیستی در کنگره این کشور رقم بخورد.
دونالد ترامپ در نخستین روزهای به دست گرفتن قدرت در آمریکا در مصاحبه با روزنامه اسرائیل هیوم، گفت: در حال فکر کردن درباره انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت‌المقدس هستم. تصمیم آسانی نیست. سال‌های سال درباره این موضوع بحث شده است. هیچ کسی نمی‌خواهد این تصمیم را بگیرد و من هم در حال فکر کردن به آن به صورت جدی هستم.
رییس جمهور آمریکا ظاهراً در روزهای نخست تحویل دولت از مواضع خود درباره شهرک‌سازی
رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت عقب نشینی کرده بود که به مذاق لابی‌های صهیونیست خوش نیامد و ترامپ را تهدید به استیضاح در کنگره کردند.
کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی را تصویب کرد که به موجب آن باید قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شده و سفارت آمریکا به آنجا منتقل شود.

هشدار شاه اردن به انتقال سفارت به قدس
از سویی دیگر، عبدالله دوم شاه اردن هشدار داد که انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی در مرحله کنونی پیامدهایی در صحنه فلسطین و جهان عرب و کشورهای اسلامی خواهد داشت.
شاه اردن که سخنان انتقادی خود را در دیدار با تعدادی از اعضای کمیته‌های دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا عنوان کرد، اظهار داشت: انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی پیامدهایی برای صحنه فلسطین و جهان عربی و اسلامی خواهد داشت و خطری برای راه‌حل دو دولت است و بهانه‌ای برای تروریست‌ها برای نشان دادن خشم و سرخوردگی خود تبدیل خواهد شد.
وی در ادامه تأکید کرد: بایستی فرصت موفقیت به روند صلح داده و انتقال سفارت نیز باید در چارچوب راه‌حل فراگیر انجام گیرد تا به تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی منجر شود.
گفته می‌شود، این طرح هنوز نهایی نشده و دولت ترامپ در حال در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی و حقوقی است و بیانیه رسمی در این خصوص از یکشنبه به بعد صادر خواهد شد.
پیش ازاین، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر دونالد ترامپ،‌ رییس جمهور آمریکا به اراضی اشغالی در جشنی که به مناسبت سالگرد اشغال قدس شرقی برگزار شده بود،‌ گفت: به تمام جهان به روشن‌ترین شکل ممکن می‌گویم که قدس پایتخت اسرائیل بوده و همیشه پایتخت خواهد ماند.

تشکیلات خودگردان: راهکارعادلانه برای فلسطین شامل پایتختی قدس است
از سویی دیگر، تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که هر راهکار عادلانه‌ای برای حل مسأله فلسطین، باید شامل پایتختی قدس باشد.«نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین با قرائت بیانیه این تشکیلات «قدس شرقی را اول و آخر هر راهکار و طرحی» دانست که منطقه را از ویرانی نجات می‌دهد.
به گفته ابوردینه «عدم دستیابی به راه‌حلی برای مسأله فلسطین، منطقه و جهان را در حالت تنش و آشوب و خشونت نگه خواهد داشت» و به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و نامشروع دانستن شهرک‌سازی (اسرائیل) فضایی مناسب برای حل مشکلات منطقه و برقراری تعادل در روابط عربی آمریکایی ایجاد می‌کند. سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان همچنین اعلام کرد که محمود عباس همچنان به آنچه او آن را «صلح بر اساس تحقق دو دولت» خواند، پایبند است.

سازمان ملل: اسرائیل هیچ مشروعیت و هیچ ارتباطی با قدس ندارد
اما در یک سیل دیپلماتیک و سیاسی به رژیم اسرائیل، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت اعضای ۱۵۱ کشور به مصوبه‌ای رأی داد که اسرائیل را به عنوان قدرت اشغالگر شهر قدس قلمداد می‌کند. براساس این مصوبه، اسرائیل هیچ ارتباطی با قدس ندارد و هر گامی که این دولت یهود در خصوص تحمیل قوانین و اراده‌اش در این شهر بردارد، غیرقانونی، باطل و ملغی است.
سازمان ملل همچنین از مقامات اسرائیل خواست به وضعیت کنونی قدس احترام بگذارند .شش دولت علیه این قانون رأی دادند، که مهم‌ترین آن‌ها کانادا، آمریکا و اسرائیل بودند. ۹ کشور نیز رأی ممتنع دادند.

captcha
شماره‌های پیشین