369
یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۶
4

خبر

اوضاع صنعاء آرام است

شکست فتنه در یمن

پس از آنکه، عربستان و ائتلاف تحت رهبری آن با سه سال حمله تحت عنوان عملیات «توفان قاطعیت» به یمن به نتیجه‌ای نرسید؛ ریاض به افزایش اختلافات و تنش‌ها میان قبایل یمنی دست زده تا آنچه به سود رژیم صهیونیستی و آل سعود است، دست یابد. ائتلاف سعودی با سوء استفاده از فضای تنش ایجاد شده بین انصارالله و طرفداران علی عبدالله صالح، اعلام کرد ما مطمئن هستیم که رهبران و طرفداران حزب کنگره مردمی یمن به ریاست علی عبدالله صالح خواستار بازگشت به محیط عربی هستند.

قاب خبر

صبح نو

اوضاع صنعاء آرام است

شکست فتنه در یمن

پس از آنکه، عربستان و ائتلاف تحت رهبری آن با سه سال حمله تحت عنوان عملیات «توفان قاطعیت» به یمن به نتیجه‌ای نرسید؛ ریاض به افزایش اختلافات و تنش‌ها میان قبایل یمنی دست زده تا آنچه به سود رژیم صهیونیستی و آل سعود است، دست یابد. ائتلاف سعودی با سوء استفاده از فضای تنش ایجاد شده بین انصارالله و طرفداران علی عبدالله صالح، اعلام کرد ما مطمئن هستیم که رهبران و طرفداران حزب کنگره مردمی یمن به ریاست علی عبدالله صالح خواستار بازگشت به محیط عربی هستند.

منابع محلی در یمن می‌گویند، در پی شکست مذاکرات میان انصارالله و جناح عبدالله صالح در روز جمعه و شنبه، درگیری‌هایی میان هواداران دو طرف در صنعاء روی داده که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. حزب کنگره مردمی یمن ادعا می‌کند که سه تن از حامیان صالح در درگیری‌ها با نیروهای انصارالله،
در صنعا کشته شدند.
از این رو «علی عبدالله صالح» رییس جمهور پیشین یمن، شبه نظامیان طرفدار«عبد ربه منصور هادی» رییس جمهور مستعفی یمن را غیر قانونی خواند و«اقدامات انصارالله را بخشی از دلایل حملات دشمن به یمن» برشمرد.
وی ضمن درخواست آتش بس در همه محورهای یمن افزود: متعهد می‌شویم که پس از توقف درگیری‌ها
در همه محورهای یمن با همسایگان خود گفت‌وگو کنیم.

بحران یمن تنها با گفت‌وگو بین یمنی‌ها حل می‌شود
علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن در ادامه اظهارات روز گذشته خود، نیروهای انصارالله را به حمله به مساجد و منازل مسکونی در صنعاء متهم کرد.
در بیانیه منتشر شده از حزب «علی عبدالله صالح»
آمده است، هنگامی که نیروهای انصارالله به منزل سرهنگ «طارق صالح» برادرزاده علی عبدالله صالح و رییس محافظان وی حمله کردند، سه نگهبان کشته شدند، همچنین آنها منزل هشام شرف، وزیر خارجه در دولت نجات ملی را محاصره کردند.
این در حالی است که «سید عبدالملک الحوثی»
رهبر انصارالله یمن اعلام کرد که مسجد الصالح یا مقرهای حزب کنگره مردمی یمن، تحت کنترل نیروهای امنیتی یا انصارالله قرار ندارد. کلیه مقرهای حزب «کنگره مردمی» یمن و نیز منازل رهبران این حزب در صنعاء در امنیت قرار دارند.

 هشدار رهبر انصارالله یمن به فتنه‌گری در صنعاء
 «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن روز گذشته در سخنانی به فتنه ایجاد شده در پایتخت یمن پرداخت و درباره اقدامات غیرمسوولانه برخی طرف‌ها هشدار داد و گفت: منافع واقعی کشور، خودداری از فتنه انگیزی است.رهبر انصارالله یمن در ادامه گفت: از عاقلان می‌خواهم که مسوولیت‌پذیر باشند و با نهادهای دولتی برای حفظ امنیت پایتخت و رفع فتنه همکاری کنند. هر اختلافی را می‌توان با گفت‌وگو و تفاهم حل و فصل کرد و قبایل نیز باید بر همین اساس وارد عمل شوند و به فتنه پا ندهند. همه باید با حکومت همکاری کنند و به هیچ کس اجازه تخریب ندهند و با «شبه‌نظامیان فتنه» مقابله کنند.الحوثی تأکید کرد که این شبه‌نظامیان به اماکن عبادی حمله می‌کنند و این اقدام درست نیست و آنها نیز باید برای امنیت این وطن تلاش کنند. «صالح» نیز باید از شبه‌نظامیان جسور عاقل‌تر و پخته‌تر باشد و با تلاش‌های جاری برای مقابله با فتنه ایجاد شده، همسو شود.
رهبر انصارالله یمن تأکید کرد که اقدامات امروز حزب کنگره مردمی یمن، مشکوک است و باید دست از این اقدامات غیرمسوولانه بردارد. از همه می‌خواهم که با طرف‌های امنیتی همکاری کنند و به درخواست‌های غیرمسوولانه و خونین پاسخ ندهند. از صالح نیز می‌خواهم که برای پایان دادن به تنش در صنعاء، اقدامی مثبت انجام دهد.
در درگیری‌های روز جمعه که به روز شنبه هم کشیده شده تعدادی از نیروهای انصارالله نیز کشته شده‌اند و گفته می‌شود که قبایل هم‌پیمان صالح نیروهای خود را در دفاع از او به پایتخت فرستاده‌اند.
همچنین اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای قبایلی حامی صالح ورودی‌های جنوبی صنعاء را بسته‌اند تا مانع ورود طرفداران انصارالله به پایتخت شوند.
انصارالله: تسلط نیروهای «صالح» بر تأسیسات حیاتی شمال یمن صحت ندارد
از سویی دیگر «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اخبار منتشر شده رسانه‌های «دشمن» درباره سیطره نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح
رییس جمهور پیشین یمن بر تأسیسات حیاتی شمال یمن را دروغ خواند و تأکید کرد خبرهای منتشر شده رسانه‌های سعودی و دیگر رسانه‌های دشمن درباره تسلط نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح بر فرودگاه صنعا و دیگر تأسیسات مهم یمن صحت ندارد.وی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که این اقدامات در راستای «ایجاد فتنه و درگیری و ناامنی» صورت می‌گیرد و به اذن خداوند و با تلاش‌های ملت یمن، خنثی خواهد شد.

رییس شورای عالی سیاسی یمن:
 اوضاع صنعاء آرام است
در پی بروز ناآرامی‌ها و درگیری‌ها میان طرفداران
علی عبدالله صالح و نیروهای انصارالله در روزهای جمعه وشنبه «صالح الصماد» رییس شورای عالی سیاسی یمن، تأکید کرد که اوضاع در صنعاء آرام و تحت کنترل است .وی با آرام توصیف کردن اوضاع پایتخت یمن، از گروه‌های سیاسی خواست تا صبور باشند.
افکار عمومی جهان این موضوع را درک می‌کند که آنچه در یمن رخ می‌دهد به سود رژیم صهیونیستی است. دیگر بر هیچ کسی پوشیده نیست حمله عربستان به یمن با عنوان عملیات توفان قاطعیت با حمایت واشنگتن صورت گرفته است . پس از سه سال جنگ علیه یمن برای همگان آشکار شده است که جنایت‌های عربستان در یمن جنگی برای بازگشت مشروعیت نیست، بلکه عربستان تلاش می‌کند پس از پیروزی برگروه مردمی انصارالله در یمن، تسلط چندین ساله خود در یمن را
بار دیگراز سرگیرد تا بتواند تولید 10 میلیون بشکه‌ای نفت روزانه خود را با عبور از استان حضر موت یمن، به اقیانوس هند و آب‌های آزاد برساند.
یمن پیش از این در سال 2015 شاهد جنگ داخلی بود که میان نیروهای هوادار دولت«عبدربه منصورهادی» و جدایی‌طلبان جنوبی به مرکزیت عدن با نیروهای انصارالله و نیروهای طرفدار«علی عبدالله صالح» رییس‌جمهور پیشین یمن روی داد که کشته و زخمی شدن صدها یمنی را به همراه داشت.

captcha
شماره‌های پیشین