369
یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۶
13
سریال«سلمان‌فارسی» وارد پیش‌تولیدشد

پروژه عجایب داوود

پس از سال‌ها انتظار، بالاخره پروژه «سلمان فارسی» به کارگردانی آقای داوود میرباقری وارد پیش تولید شد.

خبر

صبح نو

سریال«سلمان‌فارسی» وارد پیش‌تولیدشد

پروژه عجایب داوود

پس از سال‌ها انتظار، بالاخره پروژه «سلمان فارسی» به کارگردانی آقای داوود میرباقری وارد پیش تولید شد.

پس از اتمام پروسه تولید سنگین و فرسایشی «مختارنامه» داوود میرباقری مدتی را استراحت کرد اما از همان زمان خبرهایی درباره تولید مجموعه الف‌ویژه سلمان توسط کارگردان «آدم برفی» شنیده می‌شد؛ اما پس از گذشت چند سال اتفاق جدی و قابل توجهی درباره تولید آن رخ نمی‌داد.
در سال جاری سید داوود میرباقری جملات و اظهارنظرات جدی‌تری درباره این پروژه بیان کرد. او با وجود اعلام خبر پیشرفت قابل توجه نگارش این سریال، از مسوولان سیما به خاطر کم‌توجهی به این پروژه گله‌کرد. او با حضور دریکی از برنامه‌های سیما تأکید کرد، سلمان را آن طور که دوست دارد می‌سازد نه آن طور که بگویند. از چند هفته پیش خبرها به مرور جدی‌تر شدند و این سریال که تهیه‌کننده جدیدی پیدا کرده بود به مراحل پیش تولید نزدیک می‌شد. این بار واقعاً مدیران سیما تولید این مجموعه را در اولویت خود قرار داده بودند.

آغازپیش‌تولید
روز گذشته معاون سیما درباره آغاز پیش‌تولید این مجموعه و برخی جزئیاتش صحبت کرد. به گزارش روابط عمومی معاونت سیما، آقای مرتضی میرباقری معاون سیما با اشاره به اهتمام معاونت سیما در تولید سریال‌های الف ویژه گفت: اکنون دو سریال الف ویژه «حضرت موسی (ع)» و «سلمان فارسی» در فهرست تولید این دسته از سریال‌هاست که سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری به مرحله پیش‌تولید نزدیک‌تر است.
معاون سیما با اشاره به توانمندی داوود میرباقری در تولید سریال‌های تاریخی بیان کرد: آشنایی کامل این کارگردان با ظرفیت‌های هنری تاریخ ایران و اسلام و اشتیاق وی برای به ثمر رساندن این پروژه بزرگ تاریخی، رسانه ملی را به تولید این اثر ماندگار هنری ترغیب کرده است و امیدواریم هرچه زودتر مراحل پیش‌تولید این پروژه آغاز شود.
معاون سیما ادامه داد: اکنون سریال «سلمان فارسی» روند انتخاب لوکیشن را پشت سر گذاشته و با بررسی مراحل نهایی نگارش فیلمنامه و طراحی‌های هنری و گستره جغرافیایی، پروژه وارد مرحله پیش‌تولید شده است.
میرباقری با اشاره به اتمام نگارش ۲۰ قسمت اولیه از این سریال تأکید کرد: سریال  «سلمان فارسی» در‌دو‌بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر (ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است و در ۴۰ قسمت روی آنتن خواهد رفت. وی توضیح داد: بخش اول در یک مرحله و بخش دوم در سه مرحله تولید و به تصویر کشیده خواهد شد. زندگی سلمان در ایران در منطقه جی و تیسفون، آشنایی سلمان با مسیحیت در بیزانس و ورود سلمان به حجاز و آشنایی‌اش با پیامبر اکرم (ص) مهم‌ترین فصل‌های بخش دوم این پروژه است. وی انتخاب لوکیشن برای این دو بخش را مهم‌ترین دغدغه این روزهای عوامل تولید سریال «سلمان فارسی»  دانست و گفت: انتخاب لوکیشن برای ایران باستان قبل از اسلام و مسیحیت دوره بیزانس در حال بررسی است و لوکیشن حجاز نیز در شهرک سینمایی نور آماده خواهد شد.
معاون سیما عنوان کرد: خوشبختانه لوکیشن حجاز به‌واسطه تولید فیلم سینمایی «محمد (ص)» به‌کارگردانی آقای مجید مجیدی در شهرک سینمایی نور مهیاست. هرچند این لوکیشن مربوط به دوران کودکی پیامبر و عصر جاهلیت است و سریال  «سلمان‌فارسی»  در دوران میان سالی پیامبر (ص) روایت می‌شود اما با همراهی سیدمحسن شاه‌ابراهیمی طراح هنری سریال «سلمان فارسی» که خود طراح هنری فیلم سینمایی محمد (ص) نیز بوده است، تغییراتی در این لوکیشن خواهیم داد که ساخت مسجدالنبی یکی از آنها خواهد بود.
میرباقری بیان کرد: مخاطبان با وقایعی خاص شخصیت سلمان فارسی را می‌شناسند که مهم‌ترین آن جنگ خندق است. علاوه بر این، داوود میرباقری در تولید این اثر به مقاطع مهمی در تاریخ اسلام اشاره کرده که روایت غدیر خم و حجه‌الوداع از مهم‌ترین آنهاست.

افسانه‌حقیقی
درتاریخ ملی و مذهبی ما، شخصیت‌های متعددی وجود دارند که زندگی و اقدامات آن‌ها، پتانسیل تبدیل به یک اثر نمایشی را دارند؛ اما شاید به جرأت بتوان گفت که سلمان، تنها شخصیتی است که هم درتاریخ کهن ایرانی و هم تاریخ دینی، حضور چشم‌گیر و جذابی دارد. زندگی او از کودکی تا رحلت، اقداماتش، سفرهایش و نگاهش به موضوع پرستش خداوند و... آن‌قدر جذاب، بکر و شگفت‌انگیز است که بعضاً تنه به تنه افسانه‌ها می‌زند. درباره زندگی سلمان، منابع مختلفی در تاریخ وجود دارد که درباره برخی مسائل مورد اختلاف نظر هستند ولی آنچه مشخص است، حوادث مهم مربوط به وی بین تمام منابع (یا‌لااقل‌اکثرشان) مورد توافق است.
درباره زادگاه سلمان چند نظر وجود دارد. برخی او را فرزند زمین‌داری اهل اصفهان می‌دانند؛ البته برخی منابع وی را اهل استان‌های فارس و خوزستان هم عنوان کرده‌اند. سلمان (روزبه) فارسی از طبقه برگزیدگان جامعه مانوی بوده‌است و چون دین‌مانی را بر دین زرتشتی ترجیح داده بود، مجبور به فرار از ایران شد. به غرب رفت و با باورهای مسیحی آشنا شد و سال‌ها در آنجا در خدمت کلیسا بود و در کنار آنجا با عقاید یهودی بیشتر آشنا شد. او در سنین جوانی به مسیحیت روی آورد. سپس برای تحصیل دین به سوریه رفت. ابوریحان بیرونی در «الآثار الباقیه عن القرون الخالیه» می‌نویسد: «انجیل سبعین (بلامس) نام انجیلی است که سلام پسر عبدالله سلام از زبان سلمان فارسی نوشته‌است.» سلمان پس از فوت استادش همراه با کاروانی رهسپار شبه جزیره عربستان شد. در راه کاروان مورد حمله قرار می‌گیرد و او به اسارت درمی‌آید. سپس مردی یهودی از یثرب (مدینه) او را به بردگی خریده و با خود به یثرب می‌برد.
پیامبر گرامی اسلام؟ص؟ سلمان را به مبلغ چهل نهال خرما و چهل وقیه از مرد یهودی، خرید و آزادش ساخت و نام زیبای «سلمان» را بر او نهاد. سلمان، پس از پذیرفتن اسلام، چنان در راه ایمان و معرفت اسلامی پیش رفت که نزد رسول خدا جایگاهی والا یافت و مورد ستایش معصومان (عهم) قرار گرفت.
 نقل است که امام صادق (ع) فرموده است: رسول خدا (ص) و علی (ع) اسراری را که دیگران قدرت تحمل آن را نداشتند به سلمان می‌گفتند و او را لایق نگهداری علم مخزون و اسرار می‌دانستند. سلمان دارای علم بلایا و منایا (حوادث آینده) بود و همچنین از متولمان (قیافه‌شناسان) و محدثان به شمار می‌رفت. البته دانش سلمان، به معارف فکری محدود نمی‌شد و آگاهی‌های فنی او نیز در حد بالایی بود. در جنگ خندق، طرح کندن خندق را سلمان خدمت پیامبر (ص) پیشنهاد کرد و عملی شد. همچنین در‌جنگ طائف، طرح ساختن «منجنیق» برای درهم کوبیدن قلعه‌های مشرکان از ابتکاراتی است که به سلمان نسبت داده شده است.
درباره مدت عُمر سلمان هم، چون تاریخ وفات وی، اختلاف نظرهای تاریخی زیادی وجود دارد؛ شیخ طوسی معتقد است سلمان حضرت عیسی (ص) را درک کرده که درنتیجه حدود 600سال عمر کرده است. در روایتی از پیامبر، عمر سلمان 450سال عنوان شده ولی روایت مورد اجماع بیشتر مورخان، حدود 250 سال است. زندگی خارق‌العاده سلمان، آن‌قدری مهم است که به تصویرکشیدنش، آن هم در شرایط فعلی منطقه از اوجب واجبات باشد و جا دارد حالا که فیلمساز کاربلدی چون داوود میرباقری پشت دوربین اثر رفته، مدیران تلویزیون برای تولید این مجموعه خساست به خرج ندهند چون احتمالاً ماندگارترین پروژه تاریخ سیمای جمهوری اسلامی شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین