369
یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۶
11
گفت‌وگوی «صبح نو» با مدیر موزه هنرهای معاصر درباره حواشی موجود

ذهن بیماری که حاشیه می‌سازد

در کنار بازار داغ شایعات و اخباری که هر از گاهی در حوزه‌های مختلف جنجال به پا می‌کند، موزه هنرهای معاصر تهران هم سال‌های سال است که به واسطه گنجینه‌ای از جنس هنر ناب که در دل آنجا خوش کرده، محل بحث و مناقشاتی شده است که هر از گاهی به واسطه اخبار مختلفی که از آن به گوش می‌رسد، جنجال به پا می‌کند.

خبر

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح نو» با مدیر موزه هنرهای معاصر درباره حواشی موجود

ذهن بیماری که حاشیه می‌سازد

در کنار بازار داغ شایعات و اخباری که هر از گاهی در حوزه‌های مختلف جنجال به پا می‌کند، موزه هنرهای معاصر تهران هم سال‌های سال است که به واسطه گنجینه‌ای از جنس هنر ناب که در دل آنجا خوش کرده، محل بحث و مناقشاتی شده است که هر از گاهی به واسطه اخبار مختلفی که از آن به گوش می‌رسد، جنجال به پا می‌کند.

این موزه مدت‌هاست که به بهانه‌های مختلفی چون اصالت آثار گنجینه، وضعیت نگهداری از آنها، برگزاری نمایشگاه در دیگر کشورها و ارسال برخی از کارهای موزه به آنجا هر چند وقت یک بار به تیتر اول اخبار تبدیل می‌شود. در همین راستا چندی پیش خبر ارسال تعدادی از آثار گنجینه به برلین و رم، جزو مسائل جنجال برانگیزی شد که به دلیل مشخص نبودن هویت جزئیات آثار ارسالی، مورد انتقاد گروه‌ها و اصناف هنری قرار گرفت. در این بین بحث لیست کلیه آثار گنجینه، اعلام جزئیات و شناسنامه کارها، مجدداً از سوی رسانه‌ها و انجمن‌ها مطرح شد و مدیریت جدید موزه هنرهای معاصر، آقای علی محمدزارع در‌ این راستا به منظور شفاف سازی ابهامات موجود، به‌برگزاری جلسات مجزایی برای خبرنگاران و نمایندگان انجمن‌های هنری اقدام کرد.
در هر2 جلسه به شکل اجمالی درباره اسناد آثار موجود در موزه و کارهایی که قرار است به برلین و رم ارسال شود، صحبت‌هایی مطرح و به‌طور نمادین شناسنامه یکی 2 اثر در اختیار حاضران قرار گرفت.

ابهام درباره اسناد آثار گنجینه
خانم معصومه مظفری، رییس انجمن نقاشان ایران هم در خصوص این جلسه پیش‌تر به «صبح نو» گفته بود: ما درباره جزئیات کارها، اصالت‌شان و اینکه آنها همان کارهایی هستند که روی کاغذ نوشته شده‌اند، در یک جلسه 2 ساعته هیچ نظری نمی‌توانیم دهیم، چون ما تنها یکی دو سند را دیدیم و به همین دلیل نمی‌توانیم به واسطه این جلسه بگوییم که همه آثار را دیده‌ایم و کل مجموعه را تأیید می‌کنیم.اما جدا از این جلسه، زارع چندی پیش در خبری جمع آثار موزه را به لحاظ ثبت اموال ۳۴۷۸ اثر خواند و اعلام کرد تک‌تک آثار گنجینه در حال شناسنامه‌دار شدن هستند.مدیر موزه هنرهای معاصر در گفت‌و‌گو با «صبح نو» نیز درباره اعلام جزئیات آثار موجود در گنجینه عنوان کرد: چندی پیش لیست اموال موزه را به رویت خبرنگاران و اصحاب رسانه گذاشتیم و این اسناد با حضور نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

آثار به‌نام موزه هستند نه یک شخص خاص
وی همچنین با اشاره به بحث مالکیت آثار موزه که گاهی درباره آنها اسامی اشخاصی چون فرح پهلوی و... مطرح می‌شد، گفت: همچنین تمام آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر دارای برگه خرید هستند، اسنادی که به‌نام موزه هنرهای معاصر است نه به‌نام شخص یا اشخاصی که مورد ادعای برخی از افرادند. تاکنون هم بیش از 900 اثر شناسنامه‌دار را روی سایت موزه گذاشتیم و طبق قولی که من به وزیر ارشاد داده‌ام تا پایان سال کلیه آثاری که در گنجینه قرار دارند، به همراه جزئیات لازم روی سایت قرار می‌گیرند، چرا‌ که تک تک آثار گنجینه در حال شناسنامه‌دار شدن هستند، حتی آثار چاپی‌ای که شاید ۱۰۰ دلار بیشتر قیمت ندارند هم جزء این گروه محسوب می‌شوند. این اتفاق تا پایان سال بدون هیچ کم و کاستی رخ می‌دهد تا بلکه ابهامات و حرف و حدیث‌هایی که در این‌باره وجود دارند، رفع شوند.
انتقادات بی‌اساس توسط افراد بی‌هویت
زارع در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اظهار‌نظرها و اخباری که توسط برخی افراد مثل منتقدان این حوزه با قاطعیت درباره بخش‌های مختلف تجسمی از جمله موزه هنرهای معاصر مطرح می‌شود، با اشاره به بحث حمل و نقل آثار و شیوه آن که اخیراً بین این انتقادات به چشم می‌خورد، به «صبح نو» گفت: اخیراً در بین همین حرف‌ها به شیوه حمل‌ونقل و شرایط موزه برای پذیرفتن آثاری که وارد و خارج می‌شوند انتقاد شده بود، اما به‌عنوان نمونه در‌حال‌حاضر نمایشگاهی از مجسمه‌های تونی کرگ آلمانی در موزه برپا شده است، طبیعتاً این آثار برای حمل‌ونقل‌شان به جعبه و بسته‌بندی‌هایی نیاز دارند که کارها در آنها گذاشته شده و مورد حمل قرار می‌گیرند، شیوه‌ای که در همه‌جا مرسوم است، حال‌اینکه بیهوده به واسطه ورود و خروج چند کار که به نمایشگاه اختصاص دارند، بحث امنیت و لیست آثار گنجینه پیش کشیده می‌شود، موضوع بی‌اهمیتی است که جای بحث ندارد.
در این میان ذهن بیماری وجود دارد که به دنبال بهانه است تا هر مساله‌ای را برای جلب مخاطب سوژه کند و نباید به آنها دامن بزنیم، ما هم نمی‌دانیم که این افراد واقعاً دنبال چه هستند و چرا این‌گونه حاشیه‌پراکنی می‌کنند.

 انتشار لیست کامل آثار گنجینه تا پایان امسال
مدیر موزه هنرهای معاصر خاطرنشان کرد: با این حال بعد از تکمیل شناسنامه‌دار شدن آثار و نمایش آنها در سایت، سره از ناسره تشخیص داده می‌شود و ذهن‌های بیماری که مدام با انتشار اکاذیب و اخبار بیهوده موجب تشویش اذهان می‌شدند، دیگر حرفی برای گفتن نخواهند داشت، از همین‌رو این روند در حال ادامه و تکامل است و اخبار آن هم با پیشرفت کار منتشر می‌شود.
با این حال پرونده بحث اسناد آثار موجود در گنجینه موزه هنرهای معاصر همچنان باز است و علاوه‌بر رسانه‌ها، انجمن‌های هنری نیز ابهاماتی را در این خصوص دارند که شاید نمایش کلیه آثار در سایت و اعلام جزئیات اسناد و شناسنامه برخی از آثاری که مالکیت‌شان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، بتواند مقداری از این شبهه را رفع کند. از همین رو باید منتظر ماند و دید که مدیر موزه هنرهای معاصر چه‌قدر به قولش به وزیر فرهنگ و ارشاد پایبند است و به وعده‌هایش جامه عمل می‌پوشاند.

 

captcha
شماره‌های پیشین