368
شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶
8

خبر

گزارش «صبح نو» از پرده آخر نمایش سرگردانی سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج

پرداخت زیر ستون‌های لرزان

موسسه ثامن‌الحجج یکی از مؤسساتی است که بعد از مدت‌ها فعالیت از سوی بانک‌مرکزی به‌عنوان یکی از مؤسسات غیرمجاز اعلام شد و سپرده‌گذاران این موسسه در سراسر کشور دچار آشفتگی شدند. با این ناهماهنگی که بین این مؤسسات مالی و بانک مرکزی پیش آمد مشکلات مؤسسات مالی در کشور به حد هشدار رسید و باعث شد تا مجلس شورای اسلامی برای سامان دادن به وضعیت سپرده‌گذاران و همچنین تعیین تکلیف اموال این موسسه و همچنین سایر مؤسسات مالی که به معضلی برای نظام اقتصادی کشور بدل شده‌اند وارد عمل شود.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از پرده آخر نمایش سرگردانی سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج

پرداخت زیر ستون‌های لرزان

موسسه ثامن‌الحجج یکی از مؤسساتی است که بعد از مدت‌ها فعالیت از سوی بانک‌مرکزی به‌عنوان یکی از مؤسسات غیرمجاز اعلام شد و سپرده‌گذاران این موسسه در سراسر کشور دچار آشفتگی شدند. با این ناهماهنگی که بین این مؤسسات مالی و بانک مرکزی پیش آمد مشکلات مؤسسات مالی در کشور به حد هشدار رسید و باعث شد تا مجلس شورای اسلامی برای سامان دادن به وضعیت سپرده‌گذاران و همچنین تعیین تکلیف اموال این موسسه و همچنین سایر مؤسسات مالی که به معضلی برای نظام اقتصادی کشور بدل شده‌اند وارد عمل شود.

با ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع مؤسسات مالی و اعتباری مصوبه‌ای صادر شد تا براساس آن سایر بانک‌ها کار جبران خسارت این مؤسسات را انجام دهند. بر همین اساس هم بانک پارسیان موظف به جبران خسارت‌های موسسه ثامن شد، حالا یک شعبه در تهران قرار است پذیرای شکات سراسر کشور این موسسه باشد تا سپرده‌های مردم را بر اساس آنچه مجلس مصوب کرده به آنها پرداخت کند.

آن تأیید می‌کند این رد!
یکی از مشکلات اساسی که در روند پرداخت سپرده‌های مردم در این موسسه وجود دارد اختلاف نظرهایی است که مسوولان این موسسه و ناظران بانک مرکزی دارند. این اختلاف نظرها باعث شده تا برخی در این راه دچار سردرگمی شوند و ندانند که چه کاری باید انجام دهند.
آقای چراغی برادر یکی از سپرده‌گذاران موسسه اعتباری ثامن‌الحجج که از تنکابن به تهران آمده درباره وضعیت پیش آمده برای دریافت سپرده از این موسسه به «صبح نو» می‌گوید: «من قیم بچه‌های برادرم هستم که در سال 91 فوت کرده است، 24 میلیون و 500 هزار تومان پول این بچه‌ها در این موسسه سپرده‌گذاری شده است. الان بعد از گذشت پنج سال همان مبلغ 24 میلیون و 500 هزار تومان را می‌خواهند بدهند.»
او ادامه می‌دهد: «من 6 سال است که به دنبال دریافت این پول هستم اما قصد ندارند سود این پول را بدهند، در این مدت جز کشمکش بین ما و این موسسه اتفاق دیگری نیفتاده است. مسوولان موسسه گفتند که هیات تصفیه و هیات سه نفره تشکیل می‌دهند و به این مشکل رسیدگی می‌کنند.»
چراغی اضافه می‌کند: «در سامانه شفق که سامانه‌ای برای خود این موسسه ثامن است مبلغ تعیین شده برای پرداخت 30 میلیون تومان تعیین شده اما بازهم مسوولان این موسسه قصد دارند همان مبلغ سپرده چند سال قبل را بدهند.»او می‌گوید: «مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی برای تسویه حساب با سپرده‌گذاران داشت هم کمکی به ما نکرد، جالب اینجاست که رقمی که برای پرداخت به ما تعیین شده سه نوع است، در سامانه شفق 30، در میز امداد 9/28 و در هیات تصفیه 5/24 میلیون تومان است!»

فوت کرده سود نمی‌دیم
او اضافه می‌کند: «من برای این موضوع به مسوولانی که در دفتر مرکزی این موسسه در خیابان آفریقا بودند اعتراض کردم که به من گفتند هیچ سودی به پول این بچه‌ها تعلق نمی‌گیرد چون پدرشان فوت کرده است، خب پول که در حساب بوده و این زمانی که پول در حساب بوده که قابل برداشت از سوی بچه‌های برادرم نبوده است، از آن گذشته مگر با استفاده از پول‌های مردم به مردم وام نداده و سود آن را دریافت نکرده‌اند؟!»
چراغی با بیان اینکه جبران خسارت موسسه ثامن بر عهده بانک پارسیان است، می‌افزاید: «باید حداقل سود این پول تا زمانی‌که بانک مرکزی مجاز اعلام کرده پرداخت شود، با این حال که پارسیان و عواملی که در برخورد با مردم هستند ضمن برخورد زشت و زننده از پرداخت پولی که خود موسسه ثامن، شعبه، سامانه شفق و بانک مرکزی تأیید کرده خودداری می‌کنند.»
او اضافه می‌کند: «اصلاً معلوم نیست در شعبه مرکزی ثامن چه خبر است، ما نمی‌دانیم این‌هایی که در این دفتر مستقر هستند از بانک مرکزی مأمور شده‌اند، از بانک پارسیان هستند یا کارمند ثامن‌اند.»
این قیم سپرده‌گذار می‌گوید: «خیلی عجیب است که شعبه سپرده‌گذاری شده(تنکابن)، سرپرستی و اداره مرکزی این موسسه  نامه گرفتم و سال‌هاست در حال دویدن برای گرفتن این پول هستم، با این حال می‌خواهند پول این بچه‌ها را که 30 میلیون است کمتر پرداخت کنند.» چراغی با اشاره به اینکه هر روز برای بررسی پرونده خود به دفتر این موسسه در خیابان آفریقا سر می زند می‌گوید: «کافی است سری به این دفتر بزنید؛ هر روز بالای 100نفر را خواهید دید که برای گرفتن پول خود از این موسسه درگیر هستند، متاسفانه کسی دلش برای مردم نمی‌سوزد، بارها نامه‌هایی که برای دریافت پول این بچه‌ها از جاهای مختلف گرفتم در پروسه رسیدگی گم می‌شد، جواب تلفن‌های ما را نمی‌دهند خلاصه خیلی سختی کشیدیم اما با این حال هنوز هم نتوانسته‌ایم هیچ پولی از موسسه دریافت کنیم.»

خوان اول
موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج با اعلام بانک مرکزی غیرمجاز و تمام دفاتر و شعب این موسسه در سراسر کشور بسته شده تا سپرده‌گذاران در شهرها و شهرستان‌ها برای رسیدگی به شکایت‌شان راهی تهران شوند. در تهران اما اوضاع کمی پیچیده پیش رفت. با‌توجه به مدت فعالیت این موسسه و همچنین شعب متعددی که در سراسر کشور اقدام به جذب مشتری کرده بودند آمار دقیقی از تعداد شکات این موسسه در دست نیست.
ما برای اینکه موضوع را بهتر پیگیری کنیم وارد عمل شده و به محل شعبه در خیابان آفریقا تقاطع ظفر رفتیم. پیدا کردن ساختمانی که قرار است شکات سپرده‌گذار به آن مراجعه و پول خود را دریافت کنند خودش خوان اول این موضوع است چراکه این ساختمان نام، تابلو، پلاک و هیچ نشانی برای شناسایی ندارد.
تمام علائم موسسه از روی ساختمان محو شده و برای اینکه جای تابلوها معلوم نباشد آنها را رنگ کرده‌اند. ساختمانی بی‌سرو‌صدا که بعد از زدن چندباره زنگ آیفون در باز شد. وارد که شدیم در ابتدای کار با نگهبانی برخورد کردیم که به شدت محتاط پرسید: «کجا؟ با کی کار دارید؟» وقتی گفتیم سپرده‌گذاریم، اجازه داد به سمت پیشخوانی که چند نفر در مقابل آن ایستاده بودند برویم تا به کارمند پشت شیشه برسیم.

دعا کن اصل پولت را بدهند
شاید یکی از جاهایی که بتوان به پاسخ‌های درست و واقع‌گرایانه‌ای درباره پرداخت پول سپرده‌گذاران رسید، همین مأموریت‌های پنهانی و برخورد با افراد در این اوضاع قمر در عقرب باشد. زمانی که به پشت شیشه رسیدم چند نفری در مقابل کارمند بانک نشسته بودند.
برای اینکه با کارمند بانک وارد صحبت شوم به او گفتم که یکی از آشناهایم سه سال پیش در یکی از شهرستان‌ها 70 میلیون تومان در این موسسه سپرده گذاشته است و حالا برای دریافت گفته‌اند باید به اینجا بیاید تا پولش و سودش را بگیرد، این کارمند بانک با لبخندی بلند در جواب می‌گوید: «دعا کن اصل پولش را بدهند؛ سود کجا بود. همین پول را هم باید دوندگی کند تا بتواند بگیرد؛ مگر الکی است.»
او ادامه می‌دهد: «باید 6 صبح بیاید اینجا و نوبت بگیرد تا شاید بتوانیم به کارش رسیدگی کنیم، الان از کل کشور کلی آدم آمده و از صبح تا حالا فقط دونفر را راه انداخته‌ایم. تازه وقتی آمد باید کلی حساب‌هایش چک شود که اگر بدهی بابت وام و تسهیلات نداشته باشد؛ شاید بتوان کاری کرد.»
این کارمند در پاسخ به این سؤال که با توجه به مصوبه مجلس که گفته بود زیر 200 میلیون تومان سپرده کامل پرداخت می‌شود، آیا کل پولش را می‌تواند پس بگیرد، می‌گوید: «معلوم نیست کل 70 میلیون را بدهند مصوبه مجلس که پول نمی‌آورد حالا بیاید شاید دو مرحله دادند.»

وقفه دو ساله پرداخت 47 میلیونی
برای اینکه از اوضاع جاری این شعبه به اصطلاح مرکزی جبران خسارت سپرده‌گذاران مطلع شویم به سراغ مردمی رفتیم که در این شعبه نشسته بودند و جویای موضوع شدیم. خانمی حدوداً 45 ساله را که روی مبل نشسته بود و در فکر بود به صحبت گرفتیم. او به خبرنگار «صبح نو» می‌گوید: «اهل دامغان هستم و الان حدود دوسال است که برای گرفتن پولم در مسیر رفت‌و‌برگشت هستم. در این مدت نتوانستم کل پولم را به‌طور کامل بگیرم؛ سود پولم که هیچ.»
او ادامه می‌دهد: «دارایی‌ام حدود 47 میلیون تومان را در این موسسه گذاشتم تا در زمان نیاز از آن استفاده کنم، بعد از مصوبه مجلس که گفته شد سپرده‌های زیر 200 میلیون تومان کامل پرداخت می‌شود این موسسه تنها 35 میلیون تومان از پولم را به من داده و برای گرفتن بقیه پولم مجبورم هفته‌ای دوبار از دامغان به تهران بیایم. من یک خانم هستم که همسرم از کارافتاده است و خطرات زیادی در مسیر ممکن است سلامتی من را تهدید کند، اگر برای من اتفاقی بیفتد چه کسی جواب خواهد داد؟»
این خانم اضافه می‌کند: «من نمی‌دانم موسسه‌ای که زیر نظر بانک مرکزی بوده و با پول مردم کار کرده چرا یک‌باره غیرمجاز و ورشکست شد، کسی نمی‌گوید این موسسه با پول‌های مردم چه کرده است.»

خیلی وقت است در مسیرم!
در طرف دیگر این مبل آقایی نشسته بود که از حالات چهره‌اش مشخص بود کلافه است، از انتظار خسته شده و منتظر خبر است. او در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح نو» درباره اینکه پرونده‌اش در چه مرحله‌ای قرار دارد، می‌گوید: «من در این موسسه 150 میلیون تومان سپرده گذاشته‌ام و 6 صبح از اصفهان آمده‌ام تا بتوانم نوبت بگیرم و کارم را
انجام دهم.»
او ادامه می‌دهد: «خیلی وقت است که دنبال پولم هستم، این شعبه به ظاهر مرکزی هم کاری برای مردم انجام نمی‌دهد، رسیدگی به پرونده‌ها خیلی زمان می‌برد و مدت زیادی باید منتظر باشیم تا نوبت‌مان شود تازه بعد از آن هم باید حساب و کتاب انجام شود تا ببینند که آیا بدهی به بانک داریم یا نه!»
او اضافه می‌کند: «سود پول مردم را نمی‌دهند، اصل پول را هم با حساب و کتاب و چند مرحله‌ای می‌دهند د‌رحالی‌که سپرده من زیر 200 میلیون تومان است و باید کامل بدهند، واقعاً معلوم نیست چه کسی باید به این موضوع رسیدگی کند.»

مردم گول خوردند!
زمانی‌که کارمان در این شعبه از ثامن تمام شد اتفاقی گپی با یکی از کارمندان این شعبه زدیم، گپی که حقایق دیگری از پشت پرده ورشکستگی ثامن را نشان می‌داد. این کارمند که نمی‌دانست با خبرنگار روزنامه صبح نو صحبت می‌کند به صراحت می‌گوید: «مردم گول این موسسه و مؤسسات مالی را خوردند، سود 20 درصد و 30‌درصد این مؤسسات باعث شد تا مردم را جذب کنند اما مردم به این فکر نکردند که موسسه‌ای با این ابعاد چطور قرار است سودی با این درصد را تأمین کند.»
او ادامه می‌دهد: «خود بانک‌ها جرات ندارند چنین سودی را به مردم بدهند درحالی‌که موسسه ثامن با اینکه همه منابعش پول مردم بود این کار را کرد و دست آخر نه تنها کار اقتصادی نکرد که بتواند این پول‌ها را حفظ کند بلکه با خرید ساختمان‌هایی کهنه و بدون استفاده و فرسوده‌ای نظیر همین ساختمان به ورشکستگی رسید.»
دارایی‌های مردم در حساب‌های بلوکه شده مؤسسات مالی مانده و مردم باید دربه‌در از این سازمان به آن سازمان بروند تا بتوانند حقشان را بگیرند. سنگ‌اندازی مسوولان مالی و پولی این مؤسسات و همچنین بانک‌هایی که مسوولیت جبران خسارت سپرده‌گذاران به آنها سپرده شده است؛ باعث شده تا حق‌الناس به‌دست مردم نرسد و عده‌ای هم در این میان سود ببرند که البته مردم عادی نیستند.

captcha
شماره‌های پیشین