368
شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶
7
گزارش «صبح نو» از تلاش گروه‌های جوان جهادی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

دوباره آبادش می‌کنیم

تقریباً 20 روزی است که از زلزله کرمانشاه می‏گذرد. زلزله‌ای که در چند دقیقه اتفاق افتاد و به روستاها و شهرهای زیادی آسیب رساند. در کسری از ثانیه ویرانی به‌وجود آمد. حال که مدتی از زلزله گذشته است، بحث اسکان و ساخت‌وساز مطرح‌شده و برای همین هم یک گروه جهادی، برای ساخت‌وساز در شهرهای کرمانشاه دست‌به‌کار شده‏اند.

نیاز نوظهور به مستندسازی هیجانات

صبح نو

گزارش «صبح نو» از تلاش گروه‌های جوان جهادی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

دوباره آبادش می‌کنیم

تقریباً 20 روزی است که از زلزله کرمانشاه می‏گذرد. زلزله‌ای که در چند دقیقه اتفاق افتاد و به روستاها و شهرهای زیادی آسیب رساند. در کسری از ثانیه ویرانی به‌وجود آمد. حال که مدتی از زلزله گذشته است، بحث اسکان و ساخت‌وساز مطرح‌شده و برای همین هم یک گروه جهادی، برای ساخت‌وساز در شهرهای کرمانشاه دست‌به‌کار شده‏اند.

«در این چند هفته شبانه‏روز وقت گذاشتیم، اقلامی که به پایگاه‏ها فرستاده می‏شود را جمع‎آوری می‏کردیم.» آقای «علیرضا حسنی» مسوول خدمات رفاهی-حمایتی گروه جهادی امام رضا ؟ع؟ در منطقه کرمانشاه است، او درباره روزهای اولیه زلزله و کمک‏رسانی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو تعریف می‏کند: «در مناطق 22 گانه تهران پایگاه داشتیم و اقلام را از مردم جمع‏آوری می‏کردیم. هنوز هم اقلام جمع‏آوری می‏شود. هر 2 شب، 2 یا سه تریلی به منطقه اعزام می‏شود. طبق آماری که داشتیم، حدود 20 تن اقلام به منطقه اعزام شد.» حسنی درباره حوزه‏ فعالیتی که اعضای گروه در حال انجام هستند، تعریف می‏کند: «فردای روز زلزله، اعضای گروه ما در منطقه حاضر شدند. بچه‏ها همه کار انجام می‏دادند، از کمک‏رسانی به آسیب‏دیده‏ها تا پخش اقلام. از همان روزهای اول ما یک کمپین به نام «ایرانی به نام ایرانی» راه انداختیم، این کمپین در فضای مجازی و رسانه‏های مختلف فعالیت می‏کند. مردم از طریق این کمپین کمک‏های خود را به ما رساندند.» حسنی تعریف می‏کند که جمع‏آوری کمک تنها کار آنها نبوده است. او توضیح می‎دهد: «از همان روزهای اول، کار شناسایی را شروع کردیم. اول از همه مناطقی را که زیاد آسیب‌دیده بود را شناسایی کردیم و در همین شناسایی‏ها هم نیازها را دسته‏بندی می‏کردیم. بسته به شناسایی که انجام داده بودیم، کار توزیع کالا را انجام می‏دادیم.»

روال عادی زندگی
علیرضا تعریف می‏کند که بعد از گذشت تقریباً 30روز از وقوع زلزله، شهر تقریباً به حالت اولیه و عادی خود بازگشته است: «مردم به زندگی برگشته‎اند، رفت‏وآمدشان تقریباً مثل قبل شده است. مردم به سر کار برگشته‏اند. در شهر و روستاهایی که در اطراف است، اوضاع دارد بهتر می‏شود. مغازه‏ها باز شده است. آن هفت، هشت روز نخست اوضاع خیلی بد بود. مردم خیلی انگیزه نداشتند، درحال حاضر مدارس کمکم راه می‏افتد و این‏ها به بچه‌ها روحیه می‏دهد.»
بعد از وقوع زلزله، آسیب‏های روانشناسی مساله کاملاً طبیعی است، وجود تیم کارشناس روان‌پزشک می‏تواند به آسیب‏دیدگان کمک کند تا از دست دادن عزیزان و خسارات مالی که به وجود آمده، جبران شود. حسنی درباره تیم پزشکی که در منطقه حضور دارند نیز توضیح می‏دهد: «یک تیم روانشناس درحال حاضر در منطقه حضور دارند، این تیم با خانواده‏ها و بچه‏ها صحبت می‏کنند. تیم‏های پزشکی هم قرار است که وارد منطقه شوند. پزشکان در بحث عمومی و چشم‌پزشکی حضور خواهند داشت.»
او درباره حضور روانشناسان نیز توضیح می‏دهد: «درحال حاضر روانشناسان مشاوران، به آسیب‏دیدگانی که در منطقه حضور دارند، مشاوره می‏دهند. درصورتی‌که بیمار حال‌وروزش حاد باشد، تیم روانشناسی، کارهایش را پیگیری می‏کنند. حضور روانشناس می‏تواند به مردمی که عزیزی از دست داده‎اند؛ کمک کند. مردم آسیب‌دیده وقتی می‏بینند که تیم داوطلب پزشک از تهران به منطقه می‏آید، امیدی در دل‌های آنها ایجاد می‏شود.»

می‎سازیمت
 به‌جز بحث روحی که در زلزله وجود دارد، بحث اسکان هم بعد از وقوع هر زلزله مهم است. حسنی تعریف می‏کند: «اما در زلزله بسیاری از مردم خانه‌هایشان خراب‌شده است و درحال حاضر درباره زلزله کرمانشاه، بحث اسکان مهم است. این مساله مردم را اذیت می‏کند. خود ما سعی کردیم و همه‌جوره مردم را حمایت کرده‏ایم. از چادر، پتو، وسایل گرمایشی، مواد غذایی و لباس را برای آنها تأمین کردیم. درحال حاضر تنها نیاز منطقه، مواد غذایی خشک است تا مردم به این سمت بروند که خودشان غذا درست کنند. ما مواد غذایی را بسته‎بندی می‏کنیم و مواد غذایی را در روستاها تقسیم می‏کنیم. درحال حاضر مردم خودشان غذا درست می‏کنند. تیم جهادی ما در چند روستا مستقر است تا بتواند سازندگی روستاها را شروع کند.»
حسنی تعریف می‏کند که قصد بعدی گروه جهادی آواربرداری است: «ما هم برای خدمات سازندگی و هم برای خدمات حمایتی 2سال آینده اینجا هستیم. ما آمار تخریب‎ها و تعداد خانوار را درآورده‏ایم و به سمت کار آواربرداری و کار ساخت‏وساز می‏رویم.»
البته مسوول خدمات رفاهی حمایتی گروه جهادی امام رضا ؟ع؟ توضیح می‏دهد که در حین انجام کارهای عمرانی به فکر اسکان موقت هم هستند: «موضوع ساخت‏وساز خیلی زمان‏بر است، هرروز از تهران در یک ساعت، تقریباً تا 20 کانکس به منطقه می‏آید. البته ما با یک آقای خیری هماهنگ کرده‌ایم و خودش با اعضای گروهش به منطقه قرار است بیایند و کانکس‎ها را در اینجا بسازند تا کار سریع‏تر انجام شود.»
او درباره پروسه آواربرداری نیز توضیح می‎دهد: «100در‌صد تخریب بوده است، بنابراین کل ساختمان‏ها باید آواربرداری شود. در نتیجه ما با یک زمین صاف طرف خواهیم بود. هر ساختمان بسته به نقشه‏ای که بچه‏ها می‏کشند و طراحی می‏کنند، ساخته خواهد شد. در نقشه‏هایی که بچه‏ها کشیده‏اند، سعی شده که فضایی برای محل بازی بچه‏ها، برای مسجد، برای مدرسه و فضای سبز در نظر گرفته شود، درواقع حالت شهرک مانند دربیاید.»
حسنی تعریف می‏کند که تمام کسانی که در زمینه‏های تخصصی مانند ساخت‏وساز فعالیت می‏کنند متخصص در آن حوزه هستند: «تیم‏های جهادی ما چند گروه هستند. ما تیم فرهنگی، تیم پزشکی و تیم عمرانی داریم. در تیم عمرانی به‌عنوان مثال تیم‏ها تخصصی می‎شوند. تیم عمرانی و تیم برق تقسیم می‎شوند. اعضای هر کدام از تیم‏های جهادی تجربه دارند و می‎توانند که کاری را انجام دهند. در هر روستا 20 تا 30 نفر از اعضای گروه ما مستقر هستند. اعضای گروه تنها ساکن تهران نیستند و از تمامی مناطق کشور حضور دارند، از اهواز، مشهد و شیراز داوطلب داشته‏ایم. هر کسی که اسم می‏نویسد، ما شناسایی می‏کنیم و بسته به کارهایی که بلد است و تجربه‏ای که دارد، تقسیم‏بندی می‏کنیم و به مناطق اعزام می‎شوند.»
حسنی با اشاره به فصل سرما و شروع کارهای عمرانی نیز توضیح می‏دهد: «آواربرداری تا چند هفته دیگر، شروع می‎شود. قبل از انجام هر کاری، باید بین ارگان‏ها هماهنگی ایجاد شود، البته در بعضی از مناطق استارت کار شروع شده است و کم‏کم دوستان کار را انجام می‏دهند.»
او درباره مدت زمانی آبادی که طول می‏کشد تا روستاها و مناطقی که زیرنظر گروه جهادی هستند، آباد شوند، توضیح می‎‏دهد: «برنامه‏ای که خود ما داریم و برای آن برنامه‏ریزی می‎کنیم این است که کار ساخت‌وساز یک سال حتماً طول می‏کشد. تا یک سال آینده گروه جهادی در اینجا حضور خواهند داشت. هرچند که نمی‏توان برای سازندگی زمان داد، اما حالاحالاها هستیم. تمرکز ما روی این منطقه است که انشاالله زودتر بحث ساخت‏وساز انجام شود و مردم سریع به زندگی عادی قدیم‌شان برگردند.»
این‌طور که به نظر می‌رسد با برنامه‏ریزی که گروه جهادی کرده‎اند تا یک سال دیگر کرمانشاه و روستاهایی که در زلزله آسیب‌دیده‏اند، آباد خواهند شد.

captcha
شماره‌های پیشین