368
شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶
5
احتمال برکناری وزیر امور خارجه آمریکا قوت گرفت

تحقیر تیلرسون

نیویورک تایمز از برنامه ترامپ برای برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد؛ خبری که بعد از انتشارش از سوی سخنگوی کاخ سفید تکذیب شد اما با توجه به اختلافات شدید رییس‌جمهور آمریکا با وزیر خارجه‌اش، تحقق این امر دور از انتظار نیست.

دستگیری 500 افسر ترک به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام

کودتای اردوغان

صبح نو

احتمال برکناری وزیر امور خارجه آمریکا قوت گرفت

تحقیر تیلرسون

نیویورک تایمز از برنامه ترامپ برای برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد؛ خبری که بعد از انتشارش از سوی سخنگوی کاخ سفید تکذیب شد اما با توجه به اختلافات شدید رییس‌جمهور آمریکا با وزیر خارجه‌اش، تحقق این امر دور از انتظار نیست.

 

رییس سازمان سیا جایگزینی برای تیلرسون
روز پنج‌شنبه ۳۰ نوامبر (۹ آذر) بود که نیویورک تایمز خبری منتشر کرد که بر اساس آن تیم ترامپ برنامه‌ای برای جایگزین کردن رکس تیلرسون پیش‌بینی کرده و قرار است مایک پمپئو، رییس سازمان سیا به جای تیلرسون عهده‌دار مسوولیت وزارت امور خارجه آمریکا شود. در ادامه این خبرها، واشنگتن پست اعلام کرد که تام کاتن نماینده تندرو جمهوریخواه، جایگزین پمپئو در ریاست سازمان سیا می‌شود، برنامه‌ای که ظرف چند هفته آینده محقق خواهد شد.

تکذیب کاخ سفید
البته «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عصر روز پنج‌شنبه تأکید کرد که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور همچنان در شغل خود می‌ماند و افزود: «جان کلی» رییس دفتر کاخ سفید، پنج‌شنبه با وزارت خارجه تماس گرفت و تاکید کرد که تمامی «شایعات» درباره طرح «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری برای برکناری تیلرسون «بی‌اساس» است.

اعترافی درباره اختلاف میان ترامپ و تیلرسون
البته نائورت «برخی اختلاف‌نظرها میان ترامپ و تیلرسون در حوزه سیاست خارجی» را تأیید کرد و از دیدار خصوصی ترامپ و تیلرسون برای بررسی مسائل مهم سیاست خارجی در روز چهارشنبه خبر داد.
«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید به خبر احتمال برکناری قریب‌الوقوع رکس تیلرسون واکنش نشان داده و گفت که تا به این لحظه اعلامیه‌ای درباره تغییر پست‌ها در دولت آمریکا منتشر نشده است و «تیلرسون به اداره امور وزارت خارجه ادامه می‌دهد.»
همچنین ترامپ، روز پنج‌شنبه پس از دیدار با ولیعهد بحرین، در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد احتمال برکناری رکس تیلرسون، تنها گفت: «او همینجاست. رکس همینجاست.»
این نخستین باری نیست که خبرها درباره کاخ سفید به بیرون درز پیدا می‌کند اما اشپیگل آنلاین معتقد است که درزکردن خبر برکناری تیلرسون بخشی از برنامه ترامپ بوده تا وزیر امورخارجه آمریکا را تحت فشار بیشتری بگذارد.

اعمال فشار برای استعفا
بر اساس گزارش اشپیگل «تیلرسون از نفوذ و قدرت زیادی در حزب جمهوریخواه برخوردار است و ترامپ از این رو مایل نیست هزینه سیاسی کلان برکناری او را تقبل کند. از این‌رو، اعمال فشار بر تیلرسون و وادار کردن او به کناره‌گیری داوطلبانه برای ترامپ کم‌هزینه‌تر است.»
البته استفاده از شیوه برای برکناری تیلرسون بین کاربران شبکه‌های اجتماعی آمریکا نیز بازتابی وسیع داشته است. حتی کاربران نوشته‌اند که ترامپ و تیم او برای برکناری جف سشنز، دادستان کل آمریکا، نیز از همین سیاست استفاده کرده‌اند.  


تحقیر تیلرسون
همچنین «سی ان ان» هم در گزارشی نوشت: کاخ سفید قصد دارد به صورت علنی، تیلرسون وزیرخارجه را تحقیر کند تا او خود مجبور به کناره گیری از این سمت شود.
البته نمی‌توان اختلاف میان ترامپ و تیلرسون را نادیده گرفت، تیلرسون بارها از سیاست ترامپ در مورد مناقشه اتمی با کره شمالی و همچنین درباره برجام آشکارا انتقاد کرده است تا جایی که در سوم مردادماه، رویترز درگزارشی درباره احتمال کنار رفتن وزیر خارجه آمریکا از سمتش به‌دلیل اختلاف با دونالد ترامپ نوشت: «رکس تیلرسون» از اینکه استقلالی در کارش ندارد، «بسیار ناراحت» است.در مردادماه بود که تیلرسون برخلاف میل باطنی ترامپ، وی را قانع کرد که متعهد بودن ایران به برجام را برای سه ماه دیگر تمدید کند و براساس گزارش‌ها، ترامپ با اکراه این موضوع را پذیرفته است؛ اما تیمی را مأمور کرده بود تا راهکارهای خروج از برجام را بررسی و تدوین کنند. «سی‌ان‌ان» به نقل از دو منبع نزدیک به وزیر خارجه آمریکا گزارش داد رکس تیلرسون احتمالاً به‌دلیل اختلافات با ترامپ از جمله درباره برجام تا قبل از پایان سال، از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. طبق این گزارش،‌ این مساله با عنوان REXIT در محافل رسانه‌ای آمریکا مطرح شد. در این گزارش آمده که تیلرسون به دوستانش گفته، او اگر بتواند یک سال در مقام وزارت خارجه آمریکا باقی بماند، خوش شانس خواهد بود. تیلرسون از اینکه «خودمختاری، استقلال و کنترلی روی وزارتخانه تحت امرش ندارد و قادر نیست شغلش را به روشی که به‌صورت مرسوم انجام می‌شده انجام دهد، خیلی ناراحت است.»

ترامپ کودن و مبارزه هوش با تیلرسون
همچنین ناسازگار بودن نظر ترامپ و تیلرسون به آنجا انجامید که شبکه خبری «ان‌بی‌سی»، گزارش کرده بود تیلرسون در یک محفل خصوصی ترامپ را (moron) نامید که به معنای «کودن» است.  فردای انتشار این گزارش، تیلرسون یک جلسه خبری گذاشت و به سوال‌های گوناگون خبرنگاران پاسخ داد به جز اینکه آیا واقعاً چنین اظهار نظر تندی درباره رییس‌جمهور کرده یا نه.
در همان روزها مجله فوربز با ترامپ گفت‌وگویی انجام داد و از جمله درباره همین موضوع از او پرسید. ترامپ در پاسخ همان جواب همیشگی‌اش را داده که اینها به نظرش خبر دروغ‌اند اما در‌عین‌حال گفته: اگر واقعاً گفته باشد، باید یک آزمون هوش بین ما برگزار شود. بعد خواهم گفت چه کسی برنده می‌شود.
از همان هنگام موضوع برکناری تیلرسون به گونه‌ای جدی‌تر به میان آمد. بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که ترامپ در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ به همکاری خود با تیلرسون خاتمه می‌دهد. اکنون با پخش شایعه مربوط به برکناری تیلرسون این امکان وجود دارد که تیلرسون پیش از آن، داوطلبانه از مقام خود
 کناره‌گیری کند. البته ناگفته نماند که بر اساس خبرها و گزارش رسانه‌های آمریکایی رکس تیلرسون در تابستان قصد استعفا از دولت را داشته اما به اصرار معاون رییس‌جمهور بر سرکار خود مانده است. نیویورک تایمز هم قبلاً گزارش کرده بود که تیلرسون از اینکه ترامپ نمی‌تواند اصول اولیه سیاست خارجی را یاد بگیرد، اظهار شگفتی کرده بود.
در واشنگتن صحبت از کناره‌گیری تیلرسون فراوان بوده است و نام‌هایی برای جایگزینی احتمالی او ورد زبان‌ها شده بود؛ از جمله نیکی هیلی، فرستاده آمریکا در سازمان ملل متحد و جان بولتون، فرستاده آمریکا در سازمان ملل در دوره ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش و از منتقدان سرسخت ایران و مایک پمپئو، رییس سازمان سیا. حال این ماجرا گویا با قطعی شدن نام پمپئو به‌عنوان سکان‌دار وزارت امور خارجه، به واقعیت نزدیک‌تر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین