368
شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶
10
مشکلی که علیه استقلال و هوادارانش است

آسمان سیاه مدیریت آبی پوشان

ایران با پرتغال، اسپانیا و مراکش در جام جهانی 2018 همگروه شد

آقای کافو ... آقای کافو!

بدترین قرعه و اتفاق همگروهی با دو تیم مدعی اروپایی، یعنی اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 و پرتغال قهرمان یورو 2016 بود که این قرعه به نام دو تیم ایران و مراکش افتاد.

صبح نو

ایران با پرتغال، اسپانیا و مراکش در جام جهانی 2018 همگروه شد

آقای کافو ... آقای کافو!

بدترین قرعه و اتفاق همگروهی با دو تیم مدعی اروپایی، یعنی اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 و پرتغال قهرمان یورو 2016 بود که این قرعه به نام دو تیم ایران و مراکش افتاد.

وقتی کافو، ستاره و کاپیتان فراموش نشدنی برزیل، گوی دانمارک را درآورد، 6 تیم دیگر سید 3 نفس راحت کشیدند اما به خاطر اینکه 3 تیم اروپایی در یک گروه قرار نمی‌گرفتند، این تیم به‌صورت خودکار به گروه C رفت تا برای مشخص شدن نام سومین تیم گروه B، دوباره گوی برداشته شود.
دوباره چشمان هواداران فوتبال در ایران و 5 تیم دیگر، به دستان کافو دوخته شد و ساعت 19:15 دقیقه 10 آذرماه، کاپیتان برزیل قرعه‌ای را درآورد که نباید در می‌آورد و نام ایران مقابل دوربین‌ها  قرار گرفت تا برترین تیم آسیا، در گروه مرگ قرار بگیرد.
دقایقی بعد و از بین تیم‌های سید 4،مراکش هم به عنوان چهارمین تیم گروه B معرفی شد تا گروه ایران سخت‌تر شود؛ این یعنی بدشانسی محض در قرعه‌کشی زیرا بعد از همگروهی با پرتغال و اسپانیا، هواداران فوتبال در کشور، امیدوار بودند چهارمین تیم گروه پاناما شود نه تیم‌های دیگر.
در پایان قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 که با لبخند معنادار کارلوس کی‌روش به خاطر همگروهی با تیم کشورش و اسپانیا همراه بود، ایران بعد از 12 سال بار دیگر برابر کریستانو رونالدو قرار می گیرد؛ آنهم در گروه مرگ.

صعودی دشوار اما شگفت‌انگیز
همگروهی با اسپانیا یکی از مدعیان قهرمانی جام جهانی، پرتغال قهرمان یورو 2016 و مراکش که بالاتر از ساحل عاج به جام جهانی راه یافت، یک بدشانسی بزرگ برای تیم ملی ایران بود.
حتی علی دایی، آقای گل فوتبال جهان و کارلوس پویول کاپیتان دوست داشتنی اسپانیا، هم سخت‌ترین گروه، را گروه ایران برشمردند و این را یک بدنشانسی عنوان کردند.
شاگردان کی‌روش که با اقتدار و به‌عنوان برترین تیم آسیا به جام جهانی روسیه رسیدند، هدف اصلی حضورشان در این جام را صعود به مرحله دوم این جام عنوان کرده بودند؛ آنهم در پنجمین حضور در این تورنمنت مهم، ولی قرعه بد، شاید برآورده شدن این آرزو را به دوره‌های بعدی موکول کند.
تیم ایران که در جام جهانی 2014 برزیل و بعد از تساوی برابر نیجریه، در آستانه یک شگفتی بزرگ بود، مغلوب ضربه ناگهانی لیونل مسی مشهور در دقیقه 1+90 شد تا شانس صعودش به مرحله حذفی، به حداقل برسد، آیا می‌تواند در جام جهانی 2018 روسیه و در گروه مرگ شگفتی‌ساز شود.
شاید این شگفتی با پیروزی برابر مراکش و با متوقف کردن اسپانیا (یا حتی باختن به این تیم) و تساوی در بازی آخر برابر پرتغال عملی شود؛ اتفاقی که بسیار دشوار بوده اما دور از دسترس نیست.

روزهای مهم ایران در روسیه
نخستین تیم فوتبال تاریخ قاره آفریقا که طعم شیرین صعود به مرحله دوم جام جهانی را چشید، تیم مراکش بود، موفقیتی که در جام جهانی 1986  مکزیک برای مراکش رقم خورد.
حالا این تیم آفریقایی که بعد از 20 سال و برای پنجمین مرتبه به جام جهانی راه یافته، نخستین حریف ایران در جام جهانی 2018 برزیل است؛ آنهم با ستارگانی چون بن عطیه (یوونتوس)، اشرف حکیمی(رئال مادرید)، امین حاریث(شالکه) وحکیم زیاش(آژاکس).
 طبق برنامه مسابقات، این دو تیم روز جمعه 25 خردادماه در ورزشگاه سن پترزبورگ برابر همدیگر قرار می‌گیرند. در همین روز پرتغال و اسپانیا در ورزشگاه سوتچی به میدان می‌روند.
تیم ایران در روز جمعه 30 خردادماه در ورزشگاه کازان، دومین و جذاب‌ترین دیدارش در جام جهانی را برابر اسپانیا برگزار می‌کند و روز دوشنبه 4 تیرماه، در ورزشگاه سارانسکار به مصاف پرتغال خواهد رفت که این آخرین بازی شاگردان کی‌روش در مرحله گروهی خواهد بود.
کی‌روش و اعتبار برای فوتبال ایران
بعد از پایان مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2018 روسیه، کارلوس کی‌روش با بیان اینکه تیم ایران، بازیکنان بزرگی دارد، در مورد دیدار با مراکش گفت: «بازی با مراکش خیلی سخت است زیرا این تیم در مرحله انتخابی تا بازی آخر گل نخورد و نباخت.»
وی با تاکید بر اینکه با تیم‌های سختی هم‌گروه شدیم، ادامه داد:«تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که یک فوتبال خوب ارائه دهیم. ما به‌عنوان دومین تیم به جام جهانی صعود کردیم و سعی می‌کنیم این روند را ادامه دهیم.»
سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به این پرسش که «پیش از این دوست داشتید با چه تیمی همگروه نشوید؟» تصریح کرد: «نمی‌خواستم جلوی تیم‌هایی سخت و بزرگ بازی کنیم. انتظارم این بود که جلوی روسیه بازی کنیم، ولی در جام جهانی جلوی اسپانیا و پرتغال قرار می‌گیریم؛ دو کشور خاص برای من، پرتغال که کشور خودم است و اسپانیا که در آنجا مربی رئال مادرید بودم.»
کی‌روش درخصوص اینکه این تیم چقدر شانس صعود دارد، گفت:«فکر می‌کنم شانس خوبی داریم. در هر بازی هدف‌مان خیلی ساده است؛ اینکه برای مردم و ملت ایران ایجاد خوشحالی کنیم. هر بازی برای ما یک بازی خاص است و در هر بازی سعی می‌کنیم که عزت و اعتبار فوتبال ایران را ارتقا دهیم و اعتبار برای فوتبال ایران و هواداران به ارمغان بیاوریم.»

واکنش مربیان گروه B به قرعه‌کشی
هرو رنارد سرمربی تیم ملی فوتبال مراکش در خصوص قرار گرفتن در گروه B گفت:« درگروه بسیار سختی قرار گرفته‌ایم اما با سربلندی به میدان می‌رویم. گروه سختی داریم. هیچ تیمی دوست ندارد که با اسپانیا هم گروه شود. البته برای تفریح به روسیه نخواهیم رفت. نهایت تلاش خود را به کار می گیریم تا به دور بعد راه پیدا کنیم.»
فرناندو سانتوس، سر مربی تیم پرتغال در خصوص همگروهی تیمش با تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه گفت: «ایران تیم بسیار قدرتمندی است به خصوص به خاطر داشتن مهاجمانی که اکثر آنها در لیگ‌های بزرگ اروپا بازی می‌کنند. این تیم در جام جهانی 2014 بازی‌های بسیار خوبی ارائه کرد و در این دوره جام جهانی می‌تواند حتی بازی‌های بهتری هم ارائه کند. بنابراین ما می‌توانیم این تیم را یک حریف بسیار سرسخت بدانیم.»
وی که شاگردانش سومین حریف تیم ملی ایران هستند، ادامه داد: «کارلوس کی‌روش یکی از دوستان من است و ما سال‌ها پیش در کنار هم کار می‌کردیم. زمانی که من در اشتوریل بودم و او درآنجا به عنوان دستیار کار می‌کرد. او را خیلی خوب می‌شناسم و او را یک سرمربی فوق‌العاده می‌دانم.»
درحالی‌که گوآردیولا به تیم ملی اسپانیا هشدار داد مواظب ایران باشد، جولن لوپتگی سرمربی تیم ملی اسپانیا هم گفت:« این یک گروه دشوار است؛ گروهی سخت که البته در جام جهانی قابل پیش‌بینی است که با حریفانی ساده برخورد نکنید. پرتغال قهرمان اروپاست و ایران تیمی سرسخت است که در دور گروهی، گلی دریافت نکرد. مراکش هم در دور انتخابی توانست ساحل عاج را حذف کند. همه حریفان برابر ما بهترین بازی خودشان را انجام می دهند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین