367
چهارشنبه، ۰۸ آذر ۱۳۹۶
10

پیشگیری از اتفاق‌های تلخ

کنفدراسیون فوتبال آسیا مقابل کارشکنی‌ها ایستاد

سیلی محکم به عربستانی‌ها

«سیاست از ورزش جداست» این شعار نهادهای تصمیم‌گیر و فدراسیون‌های جهانی ورزش است که در ظاهر خود را حامی چنین تفکری نشان می‌دهند اما عملا و در بزنگاه‌ها، رفتاری کاملا مغایر با این طرز فکرشان انجام داده و اقدام سیاسی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

صبح نو

کنفدراسیون فوتبال آسیا مقابل کارشکنی‌ها ایستاد

سیلی محکم به عربستانی‌ها

«سیاست از ورزش جداست» این شعار نهادهای تصمیم‌گیر و فدراسیون‌های جهانی ورزش است که در ظاهر خود را حامی چنین تفکری نشان می‌دهند اما عملا و در بزنگاه‌ها، رفتاری کاملا مغایر با این طرز فکرشان انجام داده و اقدام سیاسی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.


حتی در سپهر سیاسی جهان مواردی هم دیده شده که سیاستمداران و مقامات ارشد نهادهای بین‌المللی ورزش از این مقوله اجتماعی برای رسیدن به اهداف سیاسی یا اقتصادی، تنبیه دیگر کشورها یا نزدیکی به آنها و رفع کدورت‌ها از این شعار، بهره‌برداری کرده و شرایط را به نفع خود و هم‌پیمانان خویش تغییر دهند.
این اتفاق در خصوص نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا رخ داد؛ زیرا بهانه‌های مسوولان عربستانی با پشت‌پرده اعمال نفوذ و تاثیر روی نهادهای تصمیم گیرنده یعنی FIFA و AFC تا تیم‌های کشورمان از حق بزرگ میزبانی محروم شوند.
مهمترین دخالت آشکار سیاست در فوتبال و تضاد FIFA و AFC در تصمیم‌گیری، به حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال ایران برمی‌گردد؛ آن هم وقتی که عربستان سعودی و متحد سیاسی‌اش امارات، به بهانه‌ای واهیِ «نا امن بودن ایران» حاضر نشدند برای برگزاری دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا به ایران سفر کنند.
متاسفانه کنفدراسیون فوتبال آسیا هم تحت‌ فشار این دو کشور عربی و در تصمیمی کاملا سیاسی، نمایندگان کشورمان را از حق میزبانی محروم کرد و حکم داد دیدار نمایندگان ایران مقابل حریفان عربستانی و اماراتی در کشوری ثالث برگزار شود.

تضادهای FIFA و AFC در عملی کردن شعارها
مطمئنا احقاق حق فوتبال ایران و نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا، نخستین و آخرین پرونده ورود سیاست به ورزشِ فوتبال، نبوده و نخواهد بود زیرا از گذشته تا امروز بارها شاهد تصمیم‌گیری‌های سیاسی در فوتبال دنیا و قاره آسیا بوده‌ایم.
برای نمونه، انتخاب میزبان‌های جام‌های جهانی 2018 روسیه و 2022 قطر، اوج سیاسی‌بازی در نهاد اصلی تصمیم‌گیرنده در فوتبال یعنی فدراسیون جهانی فوتبال بود که بعد از رسوایی بزرگ در این نهاد بین‌المللی و برکناری سب بلاتر رییس و جرمی والکه دبیرکل فیفا، جنبه علنی‌تر
پیدا کرد.
همچنین در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 روسیه، وقتی داوری قطری برای قضاوت دیدار امارات و تایلند انتخاب شد، اماراتی‌ها در حرکتی که دخالت کامل سیاست در ورزش بود، خواستار تغییر این داور شدند؛ آن هم به‌خاطر اختلاف به‌وجود آمده بین کشورهای عربی با قطر.
روی دیگر سکه اما فیفا شعارهای تماشاگران در حمایت از امیر قطر در بازی با کره‌جنوبی را سیاسی تلقی می‌کند و با اعطای حق به اماراتی‌ها، به جریمه این کشور پرداختند؛ آن هم در شرایطی که اماراتی‌ها با راه‌اندازی دعوای سیاسی با قطر، فیفا را وادار به واکنش می‌کنند تا جدایی سیاست از ورزش را زیر سوال ببرد.
از همه مهم‌تر ولی «قانون مهاجرت ترامپ» بود که برای ورزشکاران خصوصا فوتبالیست‌ها، محرومیت‌ها و ممانعت‌هایی را ایجاد کرد اما فیفا یا هیچ مرجع جهانی، در عمل به این تصمیم واکنش نشان نداد تا دخالت واضح سیاست در ورزش از سوی رییس‌جمهور آمریکا، بدون پاسخ بماند و تضاد فیفا و سایر نهادها در برخوردها را به‌صورت علنی به نمایش بگذارد.

غرامت ناچیز ۲۰۰ هزار دلاری
برای ۴ باشگاه ایرانی
پس از تصمیم‌های عجیب و غریب AFC که ماهیت شعار «سیاست از ورزش جداست» را به‌طور کامل زیر سوال برد، نمایندگان فوتبال ایران مجبور به برگزاری بازی در زمین بی‌طرف شدند اما برای جبران حق ضایع شده خود، به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) شکایت کردند.
دومین نشست دادگاه عالی حکمیت ورزش CAS  روز 22 تیرماه سال‌جاری و به منظور میانجیگری بین کشورهای ایران و عربستان و با حضور نمایندگان فدراسیون‌های فوتبال دو کشور و وکلای آنها برگزار شد.
در آن جلسه مقامات ایرانی نسبت به این موضوع که به پرداخت غرامت هزینه تحمیل شده به باشگاه‌های ایرانی بابت تصمیمی که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌عمل آمده، تأکید کردند که در نهایت به داده شدن فرصتی در این مورد از سوی CAS به AFC  منجر شد.
در جلسه نخست، این موضوع به‌صورت الزام‌آوری برای کنفدراسیون فوتبال آسیا تعیین شده بود اما با توجه به اینکه این اتفاق تا زمان جلسه دوم رخ نداد، CAS فرصت نهایی را برای پرداخت غرامت به تیم‌های ایرانی مشخص و به AFC ابلاغ کرد.
بر همین اساس دادگاه عالی حکمیت ورزش به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرصت داد تا قبل از آغاز فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا (فصل 2018) غرامت باشگاه‌های ایرانی را پرداخت کند که در همین راستا هزینه‌ها برای دریافت غرامت، پس از برآورد نهایی از سوی باشگاه‌های ایرانی به AFC  برای پرداخت به این کنفدراسیون ابلاغ خواهد شد.
گفته می‌شود قرار است رقمی حدود 200 هزار دلار (حدود700 میلیون تومان) برای پرداخت غرامت این میزبانی‌ها به تیم‌های پرسپولیس، استقلال، ذوب‌آهن و استقلال خوزستان پرداخت شود؛ رقمی که تنها بیانگر احقاق حق باشگاه‌های ایرانی است اما به‌طور کامل ضرر و زیان‌های وارد شده به این تیم‌ها را
جبران نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین