365
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
8

خبر

وجود مخدر صنعتی جدید تأیید شد

«گل» و «دستمال» روی میز پلیس

نخستین گزارش درباره ورود دستمال‌های اعتیادآور به ایران سال گذشته به دست پلیس رسید و حالا این خبر و ورود مواد روانگردان جدید به کشور تأیید شده است. ماده مخدری که به گفته کارشناسان حوزه مواد مخدر قوی‌تر از حشیش است و اثراتی به مراتب شدیدتر در افراد دارد. نخستین گزارش از این ماده جدید ارائه شد که براساس تحقیقات انجام شده گرچه مصرف این ماده که جزو «کانابینوئیدهای سنتزی» است شیوع زیادی نداشته ولی گزارش‌هایی از توزیع و مصرف این ماده جدید به دست پلیس رسیده بود. این ماده که جزو مواد روانگردان محسوب می‌شود در ابعاد کوچک‌تر از 0.5 سانتی‌متر در 0.5 سانتی‌متر استفاده می‌شود و جنس آن شبیه به کاغذ خشک‌کن یا پارچه است.

صبح نو

وجود مخدر صنعتی جدید تأیید شد

«گل» و «دستمال» روی میز پلیس

نخستین گزارش درباره ورود دستمال‌های اعتیادآور به ایران سال گذشته به دست پلیس رسید و حالا این خبر و ورود مواد روانگردان جدید به کشور تأیید شده است. ماده مخدری که به گفته کارشناسان حوزه مواد مخدر قوی‌تر از حشیش است و اثراتی به مراتب شدیدتر در افراد دارد. نخستین گزارش از این ماده جدید ارائه شد که براساس تحقیقات انجام شده گرچه مصرف این ماده که جزو «کانابینوئیدهای سنتزی» است شیوع زیادی نداشته ولی گزارش‌هایی از توزیع و مصرف این ماده جدید به دست پلیس رسیده بود. این ماده که جزو مواد روانگردان محسوب می‌شود در ابعاد کوچک‌تر از 0.5 سانتی‌متر در 0.5 سانتی‌متر استفاده می‌شود و جنس آن شبیه به کاغذ خشک‌کن یا پارچه است.

موادی به نام دستمال آمده که شبیه دستمال کاغذی نمدار است، یکی از روش‌های مصرف آن این است که مواد را با توتون سیگار قاطی کرده و می‌کشند. براساس اطلاعات به دست آمده هر نیم سانت دستمال حدود چند هزار تومان فروخته می‌شود، البته این تنها ماده جدید نیست بلکه ماده مخدر دیگری به نام «سه دود» نیز در حال توزیع است که چیزی شبیه کراک است و در شمال شرق کشور بیشتر خرید و فروش می‌شود.

اثر 800 برابری
رشد شبکه‌های مجازی و همچنین در دسترس قرار گرفتن آن برای همه سنین زمینه ساز خیلی از مشکلاتی است که می‌تواند خیلی‌ها را درگیر خود کند. این مخدر جدید به گفته کارشناسان قدرتی 800 برابر حشیش دارد و حالت نشئگی آن که بیشتر شبیه مستی و به اندازه‌ای زیاد است که در برخی گزارش‌ها، از هوش رفتن پس از مصرف این ماده نیز گزارش شده است.
شاید آزادنه‌تر از آن فروش مواد مخدر دستمال باشد که حتی اسمش هم نمی‌تواند توجه کسانی را که درباره آن اطلاعاتی ندارند جلب کند، بنابراین خرید و فروش آن در مراکز عمومی و شلوغ از جمله مترو می‌تواند رواج یابد که در حال حاضر هم نگرانی‌هایی در این باره شکل گرفته است.
برخی از مقامات امنیتی و انتظامی نگرانی‌هایی از احتمال فروش این ماده در مترو را مطرح کرده‌اند. مواد روانگردان جدید که به عنوان یک چالش در دنیای امروز از سوی سازمان ملل شناخته شده بیشتر در فضای مجازی به فروش می‌رسد ولی احتمال فروش خرد این ماده در مترو نیز متصور است.
مترو این روزها به فروشگاهی بزرگ با فروشندگانی تبدیل شده که معلوم نیست از کجا آمده و به کجا می‌روند اما بازار بزرگی است که توجه هر کسی را می‌تواند به خود جلب کند. رشد روز افزون و تنوع تولید مواد مخدر صنعتی و همچنین روانگردان‌ها به سرعت در حال انجام است و جوانان مهم‌ترین و جدی‌ترین هدف گروه‌های تبهکاری تولید و عرضه این مواد هستند. آمارهای رسمی و غیر رسمی در کشور نشان می‌دهند گرایش به مصرف مواد مخدر افزایش یافته و این افزایش گرایش، یعنی اعتیاد بیشتر و در نتیجه آسیب‌های بیشتری که در انتظار نسل آینده است.
تغییر قوانین
مواد مخدر صنعتی امروز در کشور به قدری به تنوع رسیده‌اند که تشخیص آن گاهی برای متولیان مبارزه با مواد مخدر هم سخت می‌شود. برخی از این مواد مخدرهای صنعتی با اسامی عجیب و غریب خیلی زود بازار را پر می‌کنند و به قدری تبلیغات زبانی زیادی روی آنها صورت می‌گیرد که افراد ضعیف النفس به سمت آنها کشیده و آلوده می‌شوند.
آقای سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی درباره برخورد با تهیه، تولید و فروش موادمخدر به «صبح نو» می‌گوید: «وظیفه مجلس اتخاذ تمهیدات و زمینه سازی برخورد مناسب علمی و کارشناسی با این نوع پدیده‌های نو در حوزه مواد مخدر است. با شیوه‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم حتماً باید فردا منتظر روش‌ها و اسامی جدیدی در حوزه مواد مخدر باشیم.»
او ادامه می‌دهد: «طی جلسات متعددی که با کارشناسان مختلف و دست‌اندرکاران برخورد با مواد مخدر در کمیسیون اجتماعی، راهکارهای قانونی را فراهم کرده‌ایم. اخیراً هم که مجلس طی مصوبه‌ای دست نیروی انتظامی را برای برخورد با عوامل و سرکرده‌های توزیع کننده مواد‌مخدر باز گذاشت و درباره کسانی که اسیر مواد‌مخدر شده‌اند نیز کمی آزادتر عمل کرده‌اند. یعنی در قانونی که بحث اعدام افراد خرده پا حذف شده است؛ قوانین متناسب با شرایط فعلی کشور و همسایه‌هایمان تغییر کرده است.»

مبارزه فرهنگی
شاید مهم‌ترین دلیلی که باعث شده تا امروز خیلی از جوانان و نوجوانان به دام مواد‌مخدرهای جدید گرفتار شوند، نبود برنامه‌ای برای شفاف‌سازی و آگاه سازی آنها و همچنین خانواده‌ها از این مواد مخدر و کمرنگ‌تر شدن نظارت والدین بر رفتارهای فرزندانشان راه را برای سوءاستفاده بیشتر سودجویان باز گذاشته است تا طعمه‌های خود را راحت‌تر به دام بیاندازند.
این عضو کمیسیون اجتماعی اضافه می‌کند: «این موضوع با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که در شبکه‌های مختلف صورت می‌گیرد، کمی فرابخشی است و همه دستگاه‌های مرتبط باید وارد این موضوع شوند و کمی فرهنگ سازی کنند. باید فرهنگ مبارزه با موادمخدر ببین خانواده‌ها و مسوولان بیشتر تقویت شود. مبارزه‌های 40 ساله اخیر با مواد مخدر نشان داده که در این باره توفیق قابل قبولی نداشته‌ایم. اگر بتوانیم مردم، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و دستگاه‌ها را وارد این مبارزه کنیم، می‌توانیم موفق باشیم.»

خلأ قانونی برخورد با فروش مجازی
در حال حاضر برای فروش گل، کانالی تلگرامی در حال فعالیت است که به نظر می‌رسد خیلی راحت و آزادنه این کار را ادامه انجام می‌دهد؛ البته این تنها کانالی نیست که دست به فروش مواد مخدر زده است ولی نمونه‌ای از ده‌ها، صدها یا هزاران کانالی است که می‌تواند جوانان را غرق کند.
خدادادی درباره برخورد با فعالان خرید و فروش در فضای مجازی می‌گوید: «درباه این موضوع چهار ماه قبل جلسه‌ای را با مسوولان نیروی انتظامی به ویژه پلیس فتا به دعوت و در کمیسیون اجتماعی برگزار کردیم که در آن راه کارهای از بین‌بردن خلأهای قانونی این موضوع بررسی شد. هم مجلس، هم مرکز پژوهش‌ها و خود نیروی انتظامی مأموریت پیدا کردند تا این موارد را به عنوان لایحه‌ای برای مبارزه با این نوع مواد‌مخدر تدوین و به مجلس ارائه کنند تا خلأهای قانونی را برطرف کنیم.»
او اضافه می‌کند: «قوانین زیادی برای برخورد با مواد مخدر وجود دارند منتهی قرار شده اگر خلأیی در این باره وجود دارد، شناسایی و برطرف شود.»

جای خالی آگاهی
نمی‌توان عدم آگاهی در گرایش به مواد مخدر را نادیده گرفت؛ خیلی از کسانی که امروز در دام مواد مخدرند و به عنوان معتاد شناخته می‌شوند، فکر نمی‌کردند که روزی نتوانند از آن دست بکشند و این به علت عدم آگاهی افراد رخ می‌دهد. گرایش نوجوانان و جوانان به مواد‌مخدر مهم‌ترین نگرانی‌ای است که همه این روزها دارند چرا که با گرایش آنها، یک نسل بیمار شده و این بیماری به نسل بعد منتقل و گسترش خواهد یافت.
آقای محمدرضا بادامچی، دیگر عضو کمیسیون اجتماعی نیز به «صبح نو» می‌گوید: «ما هر دو،‌سه هفته یکبار با مسوولان نیروی انتظامی جلساتی را داریم تا مشکلات و همچنین راهکارهای جدی و عملیاتی را بررسی می‌کنیم. موادمخدرصنعتی به شدت خطرناک هستند و باید بیشتر برای مقابله با این نوع مواد مخدر تلاش کرد.» او ادامه می‌دهد: «ماده مخدر دستمال را هم که چند روزی است اخبارش در فضای مجازی دست به دست می‌شود دیده‌ام، همه موادمخدرهای صنعتی خطرناک هستند و چون سریع در دسترس قرار می‌گیرند باید نگران گرایش جوانان و نوجوانان به این ماده مخدر بود.»  نماینده تهران با اشاره به اینکه ماده مخدر دستمال شاید کوچک باشد اما واقعاً خطرآفرین است، اضافه می‌کند: «مسوولان مبارزه با موادمخدر باید اولاً برای مبارزه با مواد مخدر برنامه‌ریزی داشته باشند و در مرحله بعدی باید جوانان را از آن دور نگه داشت. مراکز آموزشی هم باید وارد این موضوع شوند و با آموزش در راستای آگاه سازی عمومی اقدام کنند.»

تصویب قوانین به فوریت
مبارزه با موادمخدر مختص پلیس نیست و خیلی از دستگاه‌ها برای مبارزه با آن وظیفه دارند، در این بین مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون‌گذار می‌تواند با برطرف کردن موانع مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین تصویب قوانینی که بتواند دست نیروی انتظامی را برای مبارزه بازتر کند، سریع‌تر به روند برخورد با مواد مخدر کمک کند. بادامچی درباره اقدامات مجلس شورای اسلامی در تسهیل مبارزه با موادمخدر می‌گوید: «مجلس در اجرا نمی‌تواند وارد شود اما قوانینی که برای بهبود برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر نیاز باشد، می‌تواند به فوریت مورد بررسی قرار داده و تصویب کند. ضمن اینکه مجلس وظیفه نظارت را نیز برعهده دارد و می‌تواند در زمانی که دستگاه‌های متولی از انجام امور محوله خود کوتاهی کنند، به آنها تذکر بدهد.»
او ادامه می‌دهد: «مردم هوشیارند و می‌دانند در چنین مواردی باید بیشتر از قبل مراقب رفتارهای نوجوانان و جوانان خود بوده و رفتارهای فرزندشان را در محیط‌های جمعی و خارج از منزل به خوبی تحت کنترل داشته باشند ضمن اینکه باید سطح آگاهی خانواده‌ها درباره این موضوعات افزایش یابد.»
این عضو کمیسیون اجتماعی رسانه‌ها را مهمترین عامل اطلاع‌رسانی درباره این موضوعات دانسته و اضافه می‌کند: «روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و صداوسیما باید بیشتر از قبل برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی تلاش کنند چراکه مخدرهای صنعتی به ویژه ماده مخدر دستمال به شدت اعتیادآور بوده و می‌تواند خیلی سریع افراد را آلوده کند.»

پای لنگ آموزش
در سال‌های نه چندان دور، برنامه‌ای از سوی پلیس مبارزه با موادمخدر و وزارت آموزش پرورش مطرح شد تا طی آن دوره‌ای آموزشی با هدف آشناسازی دانش آموزان با اثرات مصرف مواد‌مخدر انجام شود اما این اتفاق خوب زیاد طول نکشید و دود شد.
او درباره این موضوع این‌طور گفته: « قطعاً آموزش خیلی در آگاه سازی عمومی به ویژه در دانش‌آموزان تأثیر زیادی در کاهش گرایش به این مواد مخدر دارد. باید از وزارت آموزش و پرورش و همچنین پلیس مبارزه با موادمخدر بخواهیم که دوره‌های آموزشی و آگاه سازی دانش آموزان درباره مواد مخدر را
راه‌اندازی کنند.»
بادامچی می‌گوید: «قطعاً همه مردم و در سطوح مختلف این را می‌خواهند که آموزش در کشور انجام شود تا نوجوانان و جوانان بیشتر از مضرات مواد مخدر آگاه شوند تا بتوانند در شرایط حساس تصمیم درستی
بگیرند.» فضای مجازی به راهی آسان برای خرید و فروش مواد مخدر تبدیل شده و برخی از فروشندگان این مواد با ایجاد کانال، محصولات مخدری خود را به راحتی به فروش می‌رسانند. فروش در این روش خطرات کمتری در گرفتار قانون شدن، نسبت به روش سنتی دارد ضمن اینکه جذب مشتری بیشتری را نیز صورت می‌دهد. خطری که امروز جامعه را تهدید می‌کند، خیلی جدی‌تر از آن است که بخواهیم فرصت مبارزه با آن را
از دست بدهیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین