365
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
4

هراس دشمن از احیای هویت اسلامی

جنبش النجباء عراق به سوریه پیشنهاد کرد

آزادسازی بلندی‌های جولان

دبیرکل جنبش «النجباء» عراق اعلام کرد که این جنبش پیشنهاد مشارکت از طریق «گردان آزادی جولان» در آزادی جولان از اشغال رژیم صهیونیستی را به دمشق داده است.

روحانی: ایران در کنار مردم و دولت سوریه خواهد ماند

صبح نو

جنبش النجباء عراق به سوریه پیشنهاد کرد

آزادسازی بلندی‌های جولان

دبیرکل جنبش «النجباء» عراق اعلام کرد که این جنبش پیشنهاد مشارکت از طریق «گردان آزادی جولان» در آزادی جولان از اشغال رژیم صهیونیستی را به دمشق داده است.

روز گذشته، اکرم الکعبی، دبیرکل جنبش النجباء عراق در مصاحبه با المیادین گفت: ما به دمشق پیشنهاد داده‌ایم که از طریق «گردان آزادی جولان»در آزادی جولان سوریه از اشغال اسرائیل مشارکت داشته باشیم. این گردان با گروه‌های مسلح در سوریه جنگیده است. داعش از نظر نظامی در سوریه و عراق از بین رفته است هرچند که در برخی مخفیگاه‌های دو کشور حضور دارد.
وی تأکید کرد: ما علیه هرگونه حمله اسرائیل که حزب‌الله لبنان را هدف قرار دهد، می‌ایستیم. حزب‌الله به ما برای مقابله با اشغالگری آمریکا و داعش مشورت‌های زیادی داد.
الکعبی تأکید کرد: حضور نیروهای عراقی وابسته به النجباء در سوریه با موافقت دمشق صورت می‌گیرد و مثل حضور غیرقانونی آمریکا نیست. ما به ساکنان حلب برای آزادی مناطق‌شان کمک زیادی کردیم.
وی همچنین به واشنگتن نسبت به هرگونه حماقتی علیه جنبش النجباء هشدار داده و افزود: ما با آمریکا در هر مکانی مقابله خواهیم کرد. نیروهای نظامی وابسته به النجباء تا زمانی که به مقابله با گروه‌های تروریستی مثل گروه «الزنکی» مورد حمایت آمریکا نیاز باشد، در سوریه باقی خواهند ماند.

حمله اسرائیل به مواضع ارتش سوریه
در بلندی‌های جولان
در 29 آبان ماه بود که یک دستگاه تانک ارتش رژیم صهیونیستی برای دومین بار طی ۲۴ ساعت، یکی از مواضع نظامی ارتش سوریه واقع در ارتفاعات جولان سوریه را هدف قرار داد.
به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای ضمن تأیید این حمله مدعی شد، نیروهای سوریه با ساخت و سازهایی که با هدف تقویت مرکزی نظامی در بخش شمالی این منطقه انجام می‌دهند، توافقنامه امضا شده در سال ۱۹۷۴ میلادی را نقض کردند و یکی از تانک‌های ارتش اسرائیل نیز در پاسخ به این اقدام آنها شلیک هشدارآمیزی به سوی منطقه مذکور داشت.
ارتش رژیم صهیونیستی بدون اشاره به جزئیات ایجاد سایت نظامی مذکور، تنها تاکید کرد، طبق توافقنامه امضا شده، انتقال استحکامات سنگین یا خودروهای نظامی به منطقه غیرنظامی در ارتفاعات جولان ممنوع است. همچنین در 27 آبان ماه نیز یک خودروی زرهی ارتش رژیم صهیونیستی تیراندازی مشابهی انجام داد و ارتش اسرائیل نیز بیانیه مشابهی را صادر کرد.
ارتش اسرائیل در بیانیه 27 آبان خود اعلام کرد، به نیروهای سازمان ملل که مسوول کنترل محدوده دو بخش متعلق به سوریه و اسرائیل در ارتفاعات جولان و جلوگیری از وقوع درگیری میان دو طرف هستند، شکایت کرد.
همچنین رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که این تیراندازی‌ها به نزدیکی روستای دروزی نشین «حضر» که دو هفته قبل هدف حمله هینت تحریر الشام (النصره سابق) قرار گرفته بود، صورت گرفت. در حمله اخیر تحریر الشام به روستای حضر که با یک انفجار انتحاری توسط خودرویی بمب‌گذاری‌شده انجام شد، ۹ تن کشته شدند. در پی این حمله نگرانی‌هایی میان ساکنان دروزی این روستا شکل گرفت. در پی این حمله ارتش اشغالگر اسرائیل با انتشار بیانیه عجیبی متعهد به حمایت از ساکنان این منطقه در برابر آزار و اذیت‌ها و اشغال آن شد!

اسرائیل تهدید کرد، دست از حمله به سوریه برنمی‌دارد
 20 آبان ماه بود که اردن در زمینه حصول توافق بین مسکو،‌ واشنگتن و امان در زمینه ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه خبر داده و به طوری‌که نمایندگان سه کشور یادداشت اولیه‌ای در این زمینه را امضا کردند، اما تساحی هنگبی،‌ وزیر همکاری منطقه‌ای رژیم صهیونیستی اعلام کرد، توافق آتش بس اخیر خواسته اسرائیل را مبنی بر تکرار نشدن اقداماتی از جانب نیروهای حزب‌الله لبنان و ایران در منطقه مرزهای اسرائیل و سوریه در شمال
محقق نمی‌کند.

تشکیل سپاه آزاد سازی جولان
 کابوسی جدید برای تروریست‌ها
در اسفندماه 95 بود که شیخ «أکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء عراق از تشکیل سپاه آزادسازی جولان خبر داد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت تا جایی که رسانه‌های حامی تروریست‌ها و رژیم غاصب صهیونیستی بعد از انتشار این خبر سعی در غیرواقعی و شعاری جلوه دادن آن کردند.
به همین دلیل هم «اکرم الکعبی» ضمن بیان اینکه حتی شبکه‌های اسرائیلی نیز از انتشار خبر تشکیل سپاه آموزش دیده و مجهز آزادسازی جولان احساس خطر کرده‌اند، تصریح کرد: با توجه به انبوه تجربه‌های میدانی و توانمندی‌های نظامی مقاومت اسلامی نُجَباء، تشکیل سپاه آزادسازی جولان نه یک اقدام رسانه‌ای بلکه هدف حقیقی این گروه مقاومت است.

نگرانی رژیم صهیونیستی
 از موضع ایران در برابر آزادی بلندی‌های جولان
بعد از اعلام این خبر، اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات و عضو کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با روزنامه اورشلیم پست، ابراز نگرانی کرد که تشکیل تیپ حزب‌الله با هدف آزادی بلندی‌های جولان از دست اسرائیل منجر به افزایش تهدید ایران در مرزهای شمالی می‌شود.
وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی همچنین گفت: یگان به اصطلاح آزادی بخش جولان تهدید حضور ایران و حزب‌الله در سوریه را به‌طور کلی و به‌ ویژه بلندی‌های جولان در سمت سوریه شدت می‌بخشد.وی با ادعای حضور نظامی ایران در سوریه افزود: مدت‌هاست که می‌گویم اگر ایران امکان یابد پایگاهی در سوریه داشته باشد، این امر تهدیدی بر امنیت اسرائیل است و منبع دائمی ناامنی منطقه و به علاوه موجب تنش و اصطکاک با اکثریت سنی‌های سوریه و سنی‌های دیگر کشورها در منطقه می‌شود.

چرایی اهمیت بلندی‌های جولان
 برای رژیم صهیونیستی
بلندی‌های جولان یکی از مناطق حساس نظامی در خاورمیانه به شمار می‌آید. این منطقه فقط ۷۰ کیلومتر از شهر دمشق فاصله دارد. اسرائیل در جنگ 6 روزه از ژوئن ۱۹۶۷ میلادی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از ارتفاعات جولان سوریه را به اشغال خود درآورده و در سال ۱۹۸۱ میلادی این منطقه را به اراضی تحت اشغال خود ملحق کرد اما جامعه جهانی این امر را به رسمیت نشناخت.
محافل تصمیم گیری اسرائیل بلندی‌های جولان را موقعیتی راهبردی برای خود می‌دانند، این موضوع را از نظر نظامی نیز می‌توان تطابق داد، چرا که با وجود
چین خوردگی‌ها و بلندی‌های موجود در این منطقه، بخش‌های زیادی از فلسطین اشغالی زیر تسلط آن قرار دارد، علاوه بر اینکه این منطقه از اهمیت آبی برای اسرائیل برخوردار است.
بنیامین نتانیاهو همچنین به دنبال جذب تعداد بیشتری از مهاجران یهودی به بلندی‌های اشغال شده جولان است. آن‌ها می‌خواهند شهرک‌های صهیونیست نشین دیگری را در این منطقه بسازند و شهرک‌های کنونی را نیز توسعه دهند تا بتوانند تعداد صهیونیست‌های ساکن در بلندی‌های جولان را تا سال 2020 به دو برابر تعداد کنونی
 برسانند.

 

captcha
شماره‌های پیشین