364
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
6
هشدار هواشناسی: سرد شدن هوا تا 10 درجه زیر صفر

زلزله سرما در کمین کرمانشاه

گزارش «صبح نو» از کارت‌های پی‌درپی که هزینه‌های زیادی تحمیل می‌کند

پولسازی هوشمند با مشخصات مردم

درحالی‌که سازمان‌ها با یک همکاری نزدیک می‌توانستند یک کارت هوشمند به‌جای کارت‌های ملی، پایان خدمت و گواهینامه طراحی کنند، هر یک جداجدا جیب مردم را برای هوشمندسازی خالی کردند. چند سال پیش بود که طرح هوشمندسازی گواهینامه‌ها اجرایی شد. فراخوان‌های متعدد صادر و از مردم هزینه‌های گزاف برای تبدیل کارت معمولی به هوشمند اخذ شد. بعد از آن ماجرای هوشمند‌سازی کارت پایان خدمت مطرح شد و بار دیگر هزینه‌های گزاف از جیب مردم رفت.

صبح نو

هشدار هواشناسی: سرد شدن هوا تا 10 درجه زیر صفر

زلزله سرما در کمین کرمانشاه

با توجه به ناپایداری‌های اخیر و سرد شدن هوا، دمای هوا در غرب کشور به ویژه شهرهای زلزله زده، در شب‌های آینده به ۱۰ درجه زیر صفر خواهد رسید.
آقای محمد اصغری، کارشناس سازمان هواشناسی گفته است: «از دیروز جمعه موج جدیدی از شمال غرب وارد کشور شده که استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل را دربر گرفته و به تدریج و در ارتفاعات استان کردستان شاهد برف خواهیم بود. ناپایداری‌های امروز اوج فعالیتش در شمال شرق خواهد بود و خراسان‌های شمالی و رضوی، گلستان و بخش‌هایی از شرق مازندران باید منتظر باران و آبگرفتگی خیابان‌ها باشند و در سواحل دریای خزر دمای هوا تا ۱۰ درجه کاهش خواهد یافت.»
زمین لرزه‌ای که حدوداً 12 روز پیش مناطق غرب کشور را لرزاند، باعث تخریب 100 درصدی 1300 روستا شد. در شهرها هم اوضاع خوب نیست و بسیاری از مردم خانه‌هایشان را از دست داده و حالا بعد از ارسال کمک‌های هلال احمر و مردمی در چادر اسکان داده شده‌اند.
با توجه به برودت هوا و ورود موج سرما در این مناطق که عمدتاً کوهستانی نیز هستند، سرما سلامت مردم به ویژه کودکان را که باید در چادر و با استفاده از چراغ‌های نفتی و چراغ‌های گازوئیلی خود را گرم کنند، تهدید می‌کند. همین چند روز پیش بود که یکی از این چادرها زمانی که روی چراغ برای گریز از سرما چای درست می‌کردند، چادر آتش گرفت.
بارندگی‌های اخیر در این مناطق به خوبی نشان داد که چادرها نمی‌توانند اقامتگاه موقت خوبی برای خانواده‌های زلزله زده باشد و باید زودتر برای اسکان ایمن و موقت آنها کاری اساسی کرد. در این بین برخی از خیرین به این منطقه کانکس‌هایی را ارسال کرده‌اند که در اختیار خانواده‌های نیازمندتر از بقیه قرار گرفته‌اند؛ اما تعداد این کانکس‌ها آنقدری نیست که بتواند خانواده‌های آسیب دیده را تحت پوشش قرار دهد.
از طرفی، مأموریت ارتش و سپاه و برخی از نیروهای امدادی در این منطقه به آخر رسیده و برخی از تیم‌ها نیز این مناطق را ترک کرده‌اند. این اتمام مأموریت در شرایطی رخ داده که بسیاری از مردم در این مناطق در معرض سرمای شدید و 10 درجه زیر صفرند و ممکن نیست بتوانند به راحتی شب را به صبح برسانند. کمبود وسایل گرمایشی و همچنین نفوذ سرما و نذورات آسمانی به چادرها، ضرورت اسکان ایمن را بیشتر کرده است.
وضعیت بحرانی بعد از زلزله، همین هوای سرد و یخبندانی است که امروز مردمان مناطق زلزله زده با آن روبه‌رو هستند، تنها گذاشتن مردم در این منطقه بدون سرپناهی که بتواند آنها را از سرما و یخبندان مناطق کوهستانی حفظ کند، می‌تواند موجب بروز فاجعه‌ای دیگر شود.
تهیه کانکس برای اسکان آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه امری ضروری و فوریتی است چراکه با توجه به سرمای این منطقه، به ویژه هنگام شب، چادرهای معمولی برای اقامت موقت جوابگوی نیاز مردم نیست و از طرفی قادر به اسکان دادن تعداد کمی از افراد است و هیچ گونه امکانات بهداشتی مانند سرویس یا برق کشی و روشنایی ندارد، برای این منظور بهتر است از کانکس استفاده شود تا از سرمای هوا نیز جلوگیری کند.
امروز مهمترین نیاز مردم منطه زلزله زده تهیه کانکس برای اسکان موقت است؛ شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی افراد و اشخاص زیادی برای تأمین آن پیش قدم شده‌اند و حتی چالش تهیه کانکس برای این مردم را راه انداخته‌اند اما در این بین سازمان مدیریت بحران که متولی مدیریت بحران پیش آمده است و در روزهای گذشته نقطه ضعف‌هایی هم از خود نشان داده، گویا هنوز اقدام جدی‌ای در این باره صورت نداده و به نظر می‌رسد متأسفانه مانند زلزله ورزقان، مردم در روزهای سرد از سوی این سازمان رها شده‌اند. مدیریت بحران باید پیش قدم شود تا بتواند برای اهالی این منطقه کانکس فراهم کند زیرا با توجه به کمک‌های مردمی و سازمانی داخلی و خارجی، فراهم سازی کانکس نباید کار سختی باشد.
نگاه به تجارب گذشته حضور مدیریت بحران در مناطق زلزله زده، تصویر خوبی از این سازمان در اذهان نمی‌سازد اما شاید آزمون بزرگ تهیه کانکس برای مردم مناطق زلزله زده غرب کشور بتواند بخشی از این تصویر مخدوش شده را برطرف سازد.

  یادداشت    مینا افسریان

captcha
شماره‌های پیشین