364
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
4

مجتهد‌زاده: آشفتگی در خاورمیانه حاصل سیاست‌های آمریکا و عربستان است

حمله تروریستی به نمازگزاران جزیره الروضه

300مصری‌قربانی‌تکفیری‌هاشدند

انفجاری انتحاری در مسجد الروضه مصر که هنگام برپایی نماز جمعه روی داد، منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 300 نفر شد. این عملیات تروریستی در حالی در نزدیکی قاهره روی داد که عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور مصر در برابر سیاست‌های دیکته شده عربستان در قبال یمن، قطر، سوریه و ایران همچنان بی‌طرف و منفعل برخورد می‌کند.

صبح نو

حمله تروریستی به نمازگزاران جزیره الروضه

300مصری‌قربانی‌تکفیری‌هاشدند

انفجاری انتحاری در مسجد الروضه مصر که هنگام برپایی نماز جمعه روی داد، منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 300 نفر شد. این عملیات تروریستی در حالی در نزدیکی قاهره روی داد که عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور مصر در برابر سیاست‌های دیکته شده عربستان در قبال یمن، قطر، سوریه و ایران همچنان بی‌طرف و منفعل برخورد می‌کند.

مصر در حالی ظهر جمعه شاهد این حادثه تروریستی شد که تاکنون این‌گونه حادثه‌ای را به خود ندیده بود. سرزمین فراعنه که سال‌های اخیر با تنش‌های سیاسی و مسائل دینی روبه‌رو بود، با برکنار شدن محمد مرسی رییس‌جمهور سابق مصر از سوی عبدالفتاح السیسی، می‌رفت تا رویکرد سیاسی و اقتصادی جدیدی را با حمایت عربستان سعودی به خود ببیند اما در چند ماه اخیر دستخوش تغییراتی درعرصه سیاسی شده که با مسائل بین‌المللی درغرب آسیا گره خورده است. پیش از این، مصر در همراهی با سیاست‌های عربستان در منطقه «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» به رهبری شیخ یوسف القرضاوی را در لیست تروریسم قرار داد و احتمال این می‌رود که سعودی‌ها به فکر ادامه تنش‌ها در این کشور آفریقایی باشند.
«عبدالفتاح السیسی» که در روزهای نخست روی‌کار آمدن دولتش؛ از وام‌های کلان کویت، امارات و نفت‌های رایگان عربستان سعودی در تأمین برق نیروگاه‌ها و مراکز اقتصادی خود بهره می‌برد، به این موضوع فکر نمی‌کرد که اگر از سیاست‌های کلان ریاض در منطقه سرپیچی کند، روزی مورد تنبیه آنها قرار گیرد.
سرپیچی قاهره از پیوستن به ائتلاف عربستان در حمله به یمن، تحریم سیاسی واقتصادی قطر و همراه نشدن با کشورهای عربی در تنش‌افزایی سیاسی با ایران، از خواسته‌های شاهزادگان سعودی از رییس‌جمهور گماشته شده ریاض در مصر بود که این روزها بر خلاف سیاست‌های آنها گام بر‌می‌دارد.
اخیراً وقتی عربستان تهدید کرد که می‌خواهد جنگی تمام عیار علیه حزب‌الله و نفوذ ایران در منطقه راه بیندازد، رییس‌جمهور مصر رسماً اعلام کرد که کشورش وارد هیچ جنگی علیه حزب‌الله نخواهد شد و به عربستان پیشنهاد کرد راه گفت‌وگو با ایران برای حل مشکلات خود را پیش بگیرد.
تکذیب خبر دیدار رییس‌جمهور مصر با سعد‌الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان در قاهره را می‌توان از دیگر نشانه‌های عدم همراهی عبدالفتاح السیسی با سیاست‌های سعودی دانست.
از سرگیری صدور روادید مصر برای شهروندان قطری را می‌توان دیگر دلیلی دانست که سرپیچی رییس‌جمهور مصر از سیاست‌های عربستان علیه قطر را به وضوح نشان می‌دهد. قطری که با محاصره اقتصادی، سیاسی و هوایی از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس روبه‌رو شد و کشورهای کویت، عربستان، امارات و بحرین به تعطیلی سفارت خود در دوحه اقدام کردند؛ اما با عدم استقبال مصر همراه شد و تردد شهروندان قطری به این کشور را آزاد کرد. روابط قطر و مصر از ژوئن سال ۲۰۱۳ و پس از برکناری محمد مرسی، رییس‌جمهور اسبق این کشور از ریاست‌جمهوری به تیرگی گرایید بود که اکنون در حال عادی‌سازی روابط‌اند.
سویی دیگر، موضع‌گیری آشکار «عبد الفتاح السیسی» رییس‌جمهوری مصر که معتقد است: «‌مصری‌ها خود را بزرگ‌تر از آن می‌دانند که بخواهند زیر پرچم عربستان سعودی بجنگند و یا به دستور عربستان سعودی کاری را انجام دهند.» این موضوع نشان می‌دهد که این کشور هر چند از کمک‌های مالی و اقتصادی عربستان در سال‌های اخیر برخوردار شده اما برخلاف سیاست‌های ریاض حرکت می‌کند؛ شاید هم دلیلش این باشد که خود را ام‌العرب می‌داند و با سیاست‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین اشغالی مخالفت می‌ورزد در‌حالی‌که سعودی‌ها از صلح با اسراییل سخن می‌گویند.
از دیگرسو، تحولات داخلی مصر به سمتی پیش می‌رود که «شریف اسماعیل» نخست‌وزیر این کشور هم درحال جابه‌جایی است و اخباری مبنی برتغییر وی به بهانه درمان از قاهره منتشرشده است. شریف اسماعیل چهار هفته پیش، دستوری مبنی برترمیم کابینه از سوی رییس‌جمهور مصر دریافت کرده بود. موضوعی که می‌توان شبیه امور جاری لبنان دانست با این تفاوت که تنش‌های مصر با دخالت غیر مستقیم سعودی‌ها در حال رقم خوردن است.

لزوم هوشیاری در مقابل توطئه‌های شکست‌خوردگان

آقای بهرام قاسمی، سخنگوى وزارت خارجه کشورمان اقدام تروریستى  و وحشیانه صبح روز گذشته در شهر العریش مصر را كه صدها کشته و مجروح از نمازگزاران بر جای گذاشت، به‌شدت محكوم كرد.
قاسمى ضمن ابراز همدردى با خانواده‌های قربانیان این حادثه و مردم مصر، تصریح كرد: بى‌تردید تروریسم تكفیرى كه این روزها متحمل سخت‌ترین شکست‌های خود در منطقه شده، از هیچ كوشش مذبوحانه و اقدام بی‌رحمانه‌اى براى ابراز وجود مجدد دریغ نمی‌ورزد و این مسؤولیت دولت‌های منطقه را براى شناخت واقعى و دقیق تروریسم و مقابله جدی و جمعى با آن، دو چندان می‌کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تمامی ملت‌ها و دولت‌ها را در این برهه خاص به هوشیاری هرچه بیشتر در برابر توطئه‌های جدید شكست‌خوردگان خون‌ریز و مرگ‌آفرین فراخواند.

captcha
شماره‌های پیشین