364
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
4

مجتهد‌زاده: آشفتگی در خاورمیانه حاصل سیاست‌های آمریکا و عربستان است

حمله تروریستی به نمازگزاران جزیره الروضه

300مصری‌قربانی‌تکفیری‌هاشدند

انفجاری انتحاری در مسجد الروضه مصر که هنگام برپایی نماز جمعه روی داد، منجر به کشته و مجروح شدن بیش از 300 نفر شد. این عملیات تروریستی در حالی در نزدیکی قاهره روی داد که عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور مصر در برابر سیاست‌های دیکته شده عربستان در قبال یمن، قطر، سوریه و ایران همچنان بی‌طرف و منفعل برخورد می‌کند.

صبح نو

مجتهد‌زاده: آشفتگی در خاورمیانه حاصل سیاست‌های آمریکا و عربستان است

 

خاورمیانه آشفته، که ارث بوش و اوباما برای ترامپ بود، صدای رییس ‌جمهور تاجر را هم در آورده است. رییس‌جمهور آمریکا از رایزنی‌هایش درباره اوضاع خاورمیانه گفته و در جدیدترین اقدامش در توییتر نوشته: «امروز با اردوغان رییس‌جمهور ترکیه درباره بازگرداندن آرامش به اوضاع آشفته‌ای که از خاورمیانه به‌ارث برده‌ام، صحبت خواهم کرد.»البته نگرانی ترامپ تنها در حد شعاری بیش نیست چراکه ترامپ اعلام کرده که بعد از چنین تماس تلفنی مهمی به‌جای رایزنی با مشاوررانش «گلف‌بازی» می‌کند!همانطور که رابرت فیسک، نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی در ایندیپندنت نوشته است: «یک زمانی بود که صرفاً صدور یک بیانیه از سوی وزارت خارجه آمریکا - و نه حتی رییس‌جمهور این کشور - زنگ‌‌ها را در خاورمیانه به صدا درمی‌آورد. حالا این رییس‌جمهور #ایران است که خبر شکست #داعش را اعلام می‌کند در‌حالی‌که قبلاً جورج بوش رییس‌جمهور آمریکا بود که می‌آمد و می‌گفت مأموریت انجام شد. خاورمیانه‌ای که امروز در آن زندگی می‌کنیم، خیلی با خاورمیانه‌ 40 سال پیش تفاوت دارد. آن روزها آمریکا واقعاً یک «سیاست» برای خود داشت گرچه اغلب اوقات این سیاست مبتنی بر توهمات بود و شوروی رو به زوال هم برای ایجاد توازن قدرت، در برابر آن قد می‌افراشت.»
سراغ دکتر پیروز مجتهد‌زاده استاد دانشگاه تهران در مسائل ژئوپولیتیکی، رفتیم و درباره توییت اخیر ترامپ و همچنین سیاست‌های جدید آمریکا در خاورمیانه سخن گفتیم که این گفت‌وگو را می‌خوانید.
امروز در مرحله‌ای هستیم که داعش نابود شده و همه به دنبال راهکاری برای ثبات امنیت در منطقه‌اند. چه شده که ترامپ در این شرایط از آشفتگی در خاورمیانه سخن به میان می‌آورد؟ آیا به معنای این نیست که نابودی داعش و گروه‌های تروریستی در منطقه، شکستی برای آمریکاست و اوضاع  برای آنها سخت شده است؟
ترامپ معتقد است که اوباما برایش شرایط کنونی خاورمیانه را به ارث گذاشته است. او نمی‌داند که این شرایط از اوباما به ارث نرسیده بلکه این آشفتگی‌ها حاصل سیاست‌های پیچیده و درهم ایالات متحده در خاورمیانه طی 70-60 سال گذشته است. ترامپ دوراندیش نیست و تنها ناراحتی‌اش، اوباماست و مسائل را به او ربط می‌دهد.آشفتگی که در عالم سیاست خاورمیانه وجود دارد، حاصل سرکار آمدن ترامپ از یک‌سو و به قدرت رسیدن نسل جدید آل‌سعود از سویی دیگر است. این موضوع شرایط را آشفته کرده و تماماً ساخت خود شخص ترامپ است. ترامپ باید بداند که نتیجه فروش 110 میلیارد دلار سلاح به عربستان و ترغیب عربستان به کشتار مردمان غیر نظامی، زنان و کودکان در سوریه، عراق و به‌ویژه یمن، شرایط نگران‌کننده و هشداردهنده‌ای را به‌وجود آورده است. ترامپ با همکاری‌های استراتژیک و ژئوپولیتیکی با عربستان و اسرائیل شرایطی خطرناک‌تر در منطقه به‌وجود می‌آورد که جایگزین جنایات داعش می‌شود.
روز گذشته ترامپ در توییتی درباره اوضاع خاورمیانه سخنانی را مطرح و به رایزنی‌هایش اشاره کرد؛ به نظر شما رییس‌جمهور آمریکا از بیان این مطلب چه هدفی را دنبال می‌کند؟
هرگز دونالد ترامپ را یک دانشمند مسائل سیاسی فرض نکنید. او که اوضاع منطقه را آشفته، یا سیاستمداران خاورمیانه را تندرو، ناآگاه، کندرو و... خطاب می‌کند، موضوعی است که خودش هم این‌گونه است و این کلمات شامل حال خودش هم می‌شود. ترامپ را همگان می‌شناسند که سیاستمدار خوبی نیست و ایده‌هایی که دنبال می‌کند جز تنش و تشویق حاصل دیگری ندارد.ترامپ مرد تجاری و اقتصادی است و به این فکر می‌کند که اسلحه بفروشد و از این راه درآمد‌زایی کند. معامله تجاری‌ای که با عربستان داشت، از این دست تجارت‌هاست که 110 میلیارد دلار از فروش اسلحه به ریاض سود برد.
آمریکا که داعیه دفاع از حقوق بشر دارد چرا به‌رغم حمله ریاض به یمن، از فروش تجهیزات نظامی به عربستان خودداری نمی‌کند؟
برای ترامپ اهمیت ندارد که در یمن چه فاجعه‌ای در حال رخ دادن است، او به فروش اسلحه و تجهیزات نظامی فکر می‌کند. امروز که هزاران کودک و زن بی‌پناه زیر بمباران سلاح‌های آمریکایی توسط عربستان هستند یک موضوع ضد بشری است که سعودی‌ها در حمایت از ترامپ انجام می‌دهند.
آمریکا از فروش اسلحه درآمد زیادی دارد و به این فکر می‌کند که اسلحه‌فروشی آنها رونق داشته باشد. حال در این بین مردم غیر نظامی یمن از بین بروند یا آنها را تهدید کنند، برایشان تفاوتی ندارد.با این توصیف چرا ترامپ به دنبال گفت‌وگو با اردوغان رییس‌جمهور ترکیه است؟
اکنون که اوضاع سوریه به سمت روشن شدن پیش می‌رود و داعش از بین رفته است، آمریکا به این فکر می‌کند تا تنش‌های جدیدی در منطقه ایجاد کند. از سویی دیگر، نشست اخیر سوچی که با حضور روسای ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد، نشان داد که آمریکا در این اندیشه است تا میان این کشورها اختلاف بیندازد و ترامپ به فکر ارتباط گرفتن با اردوغان است و می‌خواهد نشان دهد که ترکیه متحد آمریکاست و ترامپ از نشست سوچی ناراحت است؛ اما در نهایت به این موضوع اشاره کنم که روی ترامپ حساب سیاسی نمی‌توان باز کرد و اهداف او بیشتر روی تجارت اسلحه است.

captcha
شماره‌های پیشین