364
یکشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۶
14

خبر

رییس‌صنفVODوIPTV درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

خطوط‌قرمزتلویزیون‌ونظام‌فرق‌دارند

روز گذشته آقای جهرمی وزیر ارتباطات، در توئیتر، از کاهش مخاطبان تلویزیون در دنیا و افزایش بینندگان ویدئوهای آنلاین خبرداد.

صبح نو

رییس‌صنفVODوIPTV درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

خطوط‌قرمزتلویزیون‌ونظام‌فرق‌دارند

روز گذشته آقای جهرمی وزیر ارتباطات، در توئیتر، از کاهش مخاطبان تلویزیون در دنیا و افزایش بینندگان ویدئوهای آنلاین خبرداد.

آقای آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توئیتی که روز گذشته منتشر کرد آمار جالبی از میزان مخاطبان تلویزیون ارائه داد. وی روند تماشای تلویزیون و ماهواره را دردنیا رو به کاهش عنوان و درمقابل میزان بینندگان ویدئوی آنلاین را رو به افزایش دانست. جهرمی در ادامه، بلاتکلیفی مجوز ویدئوی آنلاین، مدل حجمی فروش پهنای باند و عدم اقبال تولیدکنندگان محتوا به این بازار را سه مانع اصلی پیش رو معرفی کرد.

جهرمی‌درپی‌تعامل‌است
آقای «محمد صراف» رییس انجمن صنفی VODوIPTV در واکنش به توئیت وزیر ارتباطات، به «صبح نو» گفت: آقای جهرمی قبل از دوران وزارتشان، یعنی وقتی در سازمان زیرساخت‌ها بودند هم به سرویس‌های ویدئویی بهای زیادی دادند. ایشان سعی کردند زیرساخت‌ها را در جهت تسهیل امور سامانه‌های ویدئویی هماهنگ کنند. وی از ابتدا بنای تعامل داشت و سعی کرد شرایط برای کار این سامانه‌ها مهیا شود.VOD درسال93 و با سامانه فیلم‌نت راه اندازی شد. جالب است بدانید که در آن مقطع هیچ تعریف قانونی درباره VODوجود نداشت. مجوزی از وزارت ارشاد کسب کردیم ولی بلافاصله با آماج شکایات از تلویزیون و ارشاد مواجه شدیم. کمی بعدتر، فیلیمو و دیگران نیز راه افتادند و تلویزیون هم مجوز IPTV صادرکرد. ماحصل این موضوع دعوای بین ارشاد و تلویزیون بود که در زمان خودش مفصل رسانه‌ای شد.

محکوم‌به‌تولیدمحتواهستیم
وی افزود: امروز حدود15 شرکت مجوز VOD و 5شرکت هم مجوز IPTV را دارند. دردنیا بیشترین بازدید را در فضای مجازی ویدئوها دارند و همیشه‌ترند اول‌اند. کمپانی‌هایی مثل نت‌فلیکس از جمله شرکت‌ها مشهور و معتبر دراین زمینه هستند. یکی از مهمترین مباحث مورد نیاز سامانه‌های داخل کشور بحث تولید محتواست.
صراف با اشاره به لزوم ورود به تولید محتوا در این سامانه‌ها، بیان کرد: غیر از تولید محتوا راه دیگری برای ادامه حیات وجود ندارد.
مگر در ایران به طورسالانه چند فیلم ساخته می‌شود؟ 100فیلم تولید می‌شود که حدود نیمی از آن‌ها به اکران می‌رسند. با این تعداد فیلم که نمی‌توان تجارت به راه انداخت و این بیشتر شبیه یک شوخی است. پس قطعاً مهمترین چالش پیش رو برای سامانه‌های ویدئویی داخل ایران بحث تولید محتواست.

بایدفضای‌مجازی‌مدیریت‌شود
رییس صنف VODوIPTV با اشاره به اعتمادسازی این صنف درمقابل حاکمیت، گفت: نکته نخست این است که وقتی سرویسی مثل اینستاگرام وجود دارد که توان انتشار ویدئوی لایو دارد و کسی هم نمی‌تواند جلویش را بگیرد، طبعاً نظام باید به سمت مدیریت این فضا برود. معتقدم در سرویس‌های ما از خطوط قرمز تلویزیون عبور می‌شود ولی خطوط قرمز نظام را رد نمی‌کنند. خط قرمز تلویزیون از خط قرمز نظام خیلی عقب‌تراست و می‌شود از آن عبور کرد. برای مثال در سرویس IPTV با سامانه تی‌وی‌نت جشن خانه سینما را به صورت آنلاین پخش کردیم و حدود 300هزار نفر آن را دیدند.

درآمدزایی‌برای‌تهیه‌کنندگان
محمد صراف درباره اعتماد مصرف کنندگان به این سرویس‌ها، بیان کرد: امروز سرویس‌های ما تقریباً با تمام تهیه‌کنندگان همکاری می‌کنند. سال‌ها بود که از فضای مجازی پولی به تهیه‌کننده نمی‌رسید اما الان پول خوبی به آن‌ها می‌رسد. یعنی از جایی که قبلاً درآمدی نداشتند، امروز سهم درآمدی خوبی پیدا کرده‌اند؛ ضمن این که هنوز فضای کاری ما فاقد قانون کپی رایت است و سایت‌هایی وجود دارند که به صورت غیرقانونی فیلم‌ها را برای دانلود قرار می‌دهند. اشتغالزایی در چنین شرایطی سخت است ولی ما درحال فعالیت هستیم.
وی با اشاره به مسائل مربوط به زیرساخت‌ها، افزود: برای کاربر ایرانی درفضای مجازی، ترافیک مسأله مهمی است. وقتی ترافیک کاربر رایگان شود با افزایش فروش مواجه خواهیم شد. این مسأله یکی از مواردی است که اتفاقاً وزیرارتباطات در پی حل آن هستند.
برنامه‌زنده‌شبانه
صراف درباره گسترش فعالیت‌های این سامانه‌ها گفت: طبیعتاً تولید برنامه‌سازی در سرویس IPTV و ازطریق تی‌وی‌نت است. دراین سامانه، دو هفته آینده هر شب برنامه زنده داریم. شنبه‌ها برنامه سینمایی، یک‌شنبه‌ها ورزشی، دوشنبه‌ها روانشناسی، سه‌شنبه‌ها برنامه آهنگ، چهارشنبه‌ها حوزه استارت‌آپ و آخر هفته‌ها هم سریال داریم. البته درکنار این‌ها مشغول ایجاد شبکه‌های موسیقی، مستند و ورزش هستیم.
برای مثال فیلم‌های مستند فوق‌العاده‌ای در دنیا ساخته شده که می‌توانند مردم را به خود جلب کنند؛ همین محتواها با ترافیک رایگان اگر پخش شوند به شدت مورد توجه قرار خواهند گرفت.

ویدئو، ترند دنیاست
محمد صراف با اشاره به مشکلات و شرایط این سرویس‌ها، بیان کرد: درهمین دوره کمتر از سه سال که از ایجاد این سرویس‌ها در کشور می‌گذرد، رشد حوزه محتوا نیز رقم خورده است و سریال‌های شبکه نمایش خانگی هم بیشتر دیده شدند.
درحال حاضر چند سریال در شبکه نمایش خانگی در حال تولید هستند که VODها از الان با سازندگان آن‌ها قرارداد بسته‌اند. درهمین عمر کوتاه این پدیده، رشد خوبی را شاهد هستیم که سرعت قابل توجهی دارد. دنیا ثابت کرده که این سرویس‌ها، ترند هستند و شرکت‌های VOD هم برنامه‌های بلند مدتی برای فعالیت دارند. طبیعتاً این شرکت‌ها برای حفظ تجارتشان ملزم به تولید محتوا هستند و راه دیگری ندارند.

سریال‌کلیدمی‌زنیم
وی درپایان با اشاره به تولیدات سامانه‌های تحت مدیریتش، افزود: در بستر IPTV همانطور که قبلاً اشاره کردم هرشب برنامه زنده خواهیم داشت. یک کار عروسکی در حوزه دابسمش داریم که در فضای مجازی به خوبی دیده شد؛ اما مهم‌ترین اقدام ما، تولید سریال‌های اینترنتی است که به زودی کلید خواهند خورد.
هر قسمت توسط یک کارگردان تولید خواهد شد که همگی شناخته شده هستند. امیدواریم از ابتدای فصل زمستان آن را کلید بزنیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین