361
دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۶
3
دیدگاه های معاون اول رییس جمهور با واکنش های گسترده مواجه شد

بغض علیه #سیاسی_کاری

زلزله آمده بود و دل‌ها نگران مردم دلیر غرب کشور. مردم در تکاپوی نجات هموطنان‌شان بودند و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کردند اما طبق روال همیشگی، جریانی خاص از این حادثه دلخراش فرصتی برای عقده گشایی‌های سیاسی خود پیدا کرد.

رفتارهای سیاسی عربستان در دوران پساداعش

صبح نو

دیدگاه های معاون اول رییس جمهور با واکنش های گسترده مواجه شد

بغض علیه #سیاسی_کاری

زلزله آمده بود و دل‌ها نگران مردم دلیر غرب کشور. مردم در تکاپوی نجات هموطنان‌شان بودند و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کردند اما طبق روال همیشگی، جریانی خاص از این حادثه دلخراش فرصتی برای عقده گشایی‌های سیاسی خود پیدا کرد.

در ابتدا، آقای جهانگیری تنها ساعاتی بعد از این زلزله در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: «بیشتر خانه‌های تخریب‌شده در زلزله متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است.» تنها این تخم لق سیاسی کافی بود تا رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاحات، پروژه‌های سیاسی خود را کلید بزنند.

کنایه روحانی درباره مسکن مهر
بعد از این اظهارات آقای معاون، اظهارنظرهای سیاسی درباره مسکن مهر بالا گرفت تا جایی‌که رییس جمهور نیز در سفر به مناطق زلزله زده (در روز سه شنبه 23 آبان) در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب با سخنانی دیگر به این جو ملتهب دامن زد. او در جمع مردم مصیبت زده گفت: «نباید در موقع حادثه مچ هم را بگیریم اما در همین سر پل ذهاب، مسکن‌های مهر را دیدیم که چطور شده‌اند و کنار آن خانه خود مردم است که حتی شیشه آنها نشکسته است.»

مچ گیری رییس جمهور
در حالی رییس دولت و معاون اول وی بلافاصله پس از انتشار خبر زلزله، دو قطبی همیشگی «دولت قبلی- دولت فعلی» را با حمله به مسکن مهر و ادعای بی‌پایه «اکثر ساختمان‌های تخریب شده، مسکن مهر هستند» را آغاز کردند که دولت یازدهم ۵۷۰۰ واحد مسکن مهر را اواخر سال ۹۴ ساخت و در فصل انتخابات تحویل مردم داد. اصلاح طلبان، این سیاسی کاری را تا جایی پیش بردند که با استفاده از سلبریتی ها مسکن مهر را به طویله‌ای تشبیه کرده و اعلام کردند که 300هزار نفر در مسکن مهر جان باختند! رضا‌صادقی و انصاریان، دلیل وقوع زلزله را شعار مرگ بر آمریکا دانستند. جواد خیابانی هم با حمله به مسکن مهر، خود را به قافله رساند! سعودنیوز و بی‌بی‌سی و برخی رسانه‌های حامی دولت، علاوه بر موارد قبلی، هجمه به سپاه، القای تبعیض بین شیعه و سنی در امداد رسانی و حمله به راهپیمایی اربعین را در دستور کار قرار دادند. عکسی از صحنه فیلم‌برداری از حجت‌الاسلام قاسمیان که در حال درخواست کمک بود به عنوان عکس یادگاری با خرابه‌ها منتشر کردند. کلیپ سردار جعفری، فرمانده سپاه را تقطیع کردند و مدعی شدند با کسی حرف نمی‌زده و نمایش بوده و خلاصه هرکار توانستند کردند.

شکست سکوت 30 ساله
سرانجام بلوای بی تدبیری و #سیاسی_کاری، سبب شد تا سکوت 30 ساله آقای سید وحید حقانیان، که زیر و بم دولت‌ها را دیده اما همیشه سکوت پیشه کرده، شکسته شود. این مسوول دفتر رهبری که مسوول بررسی شرایط و ارائه گزارش به رهبری را دارد و چندین روز است که در مناطق زلزله‌زده مستقر است، بر اساس مشاهدات عینی خود، از منتقدان مسکن مهر انتقاد کرد و گفت: «من خودم مسکن مهر سر پل‌ذهاب رو دیدم؛چیزیش نبود، فقط نماش ریخته بود.خدا لعنت کنه [کسی] رو‌ که این تخم لق سیاسی رو‌ کاشت!»

عقده گشایی مرده خواران سیاسی
این سخنان کافی بود تا عقده گشایی‌های اصلاح طلبان جهت دیگری به خود گرفته و حتی کانال تلگرامی ضد انقلاب آمدنیوز و‌... هم با این جریان همراهی کنند. واکنش مردم اما متفاوت بود؛ آنان که سخنان حقانیان را درست و بجا می‌دانستند، در حمایت از صداقت او هشتک #تخم_لق و #سیاسی_کاری در توئیتر و فضای‌مجازی ایجاد کردند.   اما نام آشنایی در میان یکی از سردمداران دفاع از دولت دیده می‌شود. دکتر حسام الدین آشنا در توئیتی در واکنش به اظهارات وحید حقانیان نوشت: «ادب مرد به از قدرت اوست؛ از ایستادن در کنار بزرگان، لزوماً بزرگ نمی‌شویم!» کاربری نیز در جواب این توئیت آشنا نوشت: « همانطوری که خودتان گفتید، به پشتوانه کسی که در کنارش ایستاده‌اید، توهم بزرگی پیدا نکنید! شما تنها به اسم مشاور فرهنگی رییس جمهور مأمورید و معذور تا هر کسی را که هر مطلبی حتی کاملاً به حق، علیه رییس جمهور و نامزد زاپاسش بیان کرد، پاسخ که چه عرض کنم، متلک و کنایه‌ای توئیت وار حواله دهید و نانتان را به حساب خود حلال کنید.» رادیوزمانه، در واکنش به این سیاسی کاری درباره زلزله غرب کشور یادآور شد: «اینکه تخریب بیمارستان و پادگان نظامی در مناطق زلزله -که باید از مقاوم‌ترین سازه‌های شهری باشند- تحت‌الشعاع پروژه #مسکن_مهر قرار گرفتند، نشان از آرایش رسانه‌ای حول پروژه‌ای مشخص دارد. جریان رسانه‌ای اعتدالی با عقده گشایی علیه مسکن اجتماعی، محملی برای رفع مسوولیت از دولت در شرایط بحرانی و گریختن از وظیفه‌ اساسی در تأمین سرپناه و امنیت برای تهیدستان به‌دست آورده است.» اما واقیعت آن است که در تمام دولت‌های ایران از سال 1369 (زلزله رودبار) تا زلزله غرب ایران، ناکارآمدی در مدیریت بحران محرز بوده است. این نا کارآمدی در چهار زلزله رودبار، بم، ورزقان و اکنون کرمانشاه به دلیل سیاسی‌شدن این بحران فراموش شده است. پس از زلزله غرب ایران، دولت روحانی با بی انصافی و با سیاسی کاری به انتقاد از مسکن مهر پرداخت؛ با تخریب یک ساختمان نباید کل پروژه را زیر سؤال برد.   
معاون اول دولت که بابت دو کشته مسکن مهر در زلزله تلخ کرمانشاه در برابر بیش از چهارصد کشته دیگر، مدعی شد بیشتر کشتگان زلزله کرمانشاه، ساکنان مسکن مهر بوده‌اند و با این ادعای کذب، یک‌موج رسانه‌ای ایجاد کرد تا در دل میلیون‌ها ساکن مسکن مهر که عموماً هم از طبقات ضعیف هستند، دلهره بیافریند و کامشان را با فریب و دروغ تلخ کند. هرچند که آقای وحید حقانیان در فیلمی دیگر توضیح داد که قصد توهین یا جسارت به معاون اول یا دولت را نداشته و این سخنان را در جمع خصوصی گفته است. او تاکید کرد: واقعیت این است که در مسائل مختلف نباید مسائل را سیاسی کنیم. خط گسلی در این منطقه بوده است و زلزله آمده، یک بخش آن هم مسکن مهر است که اتفاقاً سازه سالم است و کارشناسان دیده‌اند. الان در منطقه‌ای که هستم (سرپل ذهاب) ساختمان‌های شخصی ساز و بتونی هستند که همه فرو ریخته‌اند، چون روی خط گسل بوده‌اند. مردم اینجا آلام و مشکلات زیادی دارند و باید آلام آن‌ها را کم کنیم نه اینکه بحثی را مطرح کنیم که 12 میلیون مسکن نشین مهر هم مشکل پیدا کنند و نگران شوند.» هرچند که بهتر بود چنان فیلمی با این ادبیات در فضای مجازی پخش نمی‌شد و این اعتراضات به صورت خصوصی منتقل می‌شدند؛ همچنانکه آقای عزت الله ضرغامی در توئیتی درباره اظهارات حقانیان نوشته است:«آقایی که من در طول این سال‌ها شناخته‌ام، همواره دعاگوی مسئولین بوده‌اند (حتی‌به اسم و در نماز شب) از ایشان آموخته‌ام که اگر محتوای خوب را نمی‌توانم در قالب خوب بیان کنم، همان بهتر که کل آن را ترک کنم.» پس از پلاسکو، حالا زلزله کرمانشاه هم نشانه‌ای از فروپاشی اخلاق و سیاست شده و روشن است تا وقتی که در مصیبت کینه‌های سیاسی باز می‌شوند، نه تنها مساله ملی شکل نمی‌گیرد که سخن از اصلاح هم شوخی خواهد بود.

بخشی از توئئیت های مردمی
 با هشتک # سیاسی_کاری
 واکنش مردم اما متفاوت بود؛ آنان که سخنان حقانیان را درست و بجا می‌دانستند، در حمایت از صداقت او هشتک #تخم_لق و #سیاسی_کاری در توئیتر و فضای مجازی ایجاد کردند.
 #سیاسی_کاری ینی بیمارستان یک سال ساختت رو سر مردم آوار بشه. ولی شما ۲۴ ساعته آمار نماهای ریخته شده‌ی خانه‌هایی رو بدی که یک دونش هم تا حالا خودت نساختی.
 دوکشته زلزله3/7 ریشتری مسکن مهر و جیغ‌های بنفش جهانگیری و سوختن ده‌ها نفر زنده زنده در قطار و نگرانی او برای قاچاق دختر مظلوم وزیر یعنی #سیاسی_کاری.
 این دولت از فیلم سینمایی، صعود به جام جهانی، محیط زیست، پیاده روی اربعین استفاده سیاسی میکنه، توقع دارید از فرصت زلزله استفاده نکنه.
 استادمون می‌گفت: #لعنت یعنی منِ بنده از حق خودم نمی‌گذرم و به دادگاه عدل الهی واگذارش می‌کنم.
 با فروکش کردن عملیات امداد ابتدایی در زلزله کرمانشاه حالا وقت رسیدگی به #سیاسی_کاری دولتمردان رسیده؛ کاری که اونا از ساعات اول حادثه شروع کردن!
 مردم شریف ایران یادتون هست باسیاسی کاری ازتون رأی گرفتیم؟باسیاسی کاری نقض برجام رو ماست مالی کردیم؟حالا با #سیاسی_کاری میدون رو دست گرفتیم.
  #سیاسی_کاری یعنی ارتش شهرها رو آباد کنه و سپاه روستاها رو، دولت هم به فکر تسویه حساب‌های قبلی خودش باشه…!
 ‏جناب معاون اول رئیس‌جمهور باید از جامعه ده میلیونی مسکن مهر نشین، بابت #سیاسی_کاری عذرخواهی کند.
  ️‏#سیاسی_کاری یعنی بجای اینکه به درد مردم کرمانشاه برسی مسکن مهر رو علم کنی که آی ملت!اکثر کشته‌ها، مربوط به مسکن مهر بوده
  ️‏ #سیاسی_کاری یعنی دروغ با شتاب علیه مسکن مهر اما سکوت برای بیمارستان انتخاباتی که بهار امسال در کرمانشاه افتتاحش کردند و در #زلزله_کرمانشاه کلی تلفات داشت.
 ️‏او با #سیاسی_کاری می‌خواست دست پیش را بگیرد که پس نیفتد بی خبر از آنکه با این کار خویش را زیر سؤال برده و جمع کثیری از مردم را به نفرت از خود وا‌ می‌‌‌دارد.
 ️‏فقط یک لحظه به اون بچه‌ای فکر کنید که پدرش با هزار زحمت مسکن مهر خریده، ولی الان تو مدرسه، تیکه می‌شنوه بابت خونه‌شون ...
 ️ ‏#سیاسی_کاری یعنی فضای ذهنی جامعه رو ببری سمت مسکن مهر تا فراموش کنیم ستاد مدیریت بحران اعلام کرد غافلگیر شدیم.
️ ‏#سیاسی_کاری یعنی مردم توی سرما و مصیبت باشن، همه کشور بسیج بشه برای کمک، تو بیای دولت قبلو تخریب کنی و
 به ریش مردم بخندی و بری توی افق محو بشی.

captcha
شماره‌های پیشین