361
دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۶
11
درگفت‌وگوی«صبح‌نو»باکارگردان«صفرتاسکو»مطرح‌شد

امیدمنهای‌سیاه‌نمایی‌وفمینیسم

«صفرتاسکو» فیلم مستندی به کارگردانی خانم سحرمصیبی و تهیه‌کنندگی مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی است که از چهارشنبه روی پرده سینماها می‌رود.

خبر

صبح نو

درگفت‌وگوی«صبح‌نو»باکارگردان«صفرتاسکو»مطرح‌شد

امیدمنهای‌سیاه‌نمایی‌وفمینیسم

«صفرتاسکو» فیلم مستندی به کارگردانی خانم سحرمصیبی و تهیه‌کنندگی مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی است که از چهارشنبه روی پرده سینماها می‌رود.

این فیلم روایتی از زندگی خواهران منصوریان، قهرمانان ووشوکار جهان است. باتوجه به نزدیک شدن به آغاز اکران صفرتاسکو، با کارگردان این فیلم گفت‌وگو کردیم.
«سحرمصیبی» کارگردان فیلم «صفرتاسکو» به «صبح‌نو» گفت: چند سال پیش فیلم کوتاهی ساختم که خواهران منصوریان در آن فیلم بازی کردند. قبل از این فیلم کوتاه اکشن، همکاری دیگری نیز به نام «بدلکاران حرفه‌ای» داشتیم که از طریق دفتر خانم‌ها کرامتی و ابوالقاسمی تولید شده بود. بعد از این همکاری دوستی بین ما شکل گرفت که درواقع همان رابطه باعث شکل‌گیری فیلم «صفرتاسکو» شد. البته طبیعتاً حمایت‌های طهورا ابوالقاسمی و سپس مهتاب کرامتی نیز دراین ماجرا تاثیرگذار بود. حمایت‌های این دو عزیز به رابطه و دوستی 15ساله ما برمی‌گردد.

تاچندسال‌پیش‌ناشناخته‌بودند
مصیبی با اشاره به داستان فیلم بیان کرد: در این فیلم به مقطعی سه ساله اشاره می‌شود. این خواهران زندگی سختی را داشته‌اند که از قبل آن نیز بوده است. تغییر شرایط زندگی و رسیدن به موفقیت‌های جهانی روند دشواری بوده که توسط قهرمانان فیلم ما رخ داده است؛ درواقع همین روند، تم اصلی فیلم ماست. صحبت‌های این سه خواهر درباره گذشته‌شان وجود داشت، ولی تصاویر در فیلم مربوط به سه سال پیش تاکنون است. قبل از شروع این فیلم هم خواهران منصوریان قهرمان جهان بودند ولی تقریباً کسی آنها را نمی‌شناخت. با اینکه برای کشورمان افتخارآفرین بودند ولی متاسفانه آن‌طور که باید شناخته‌شده نبودند. وی افزود: صفرتاسکو ابتدا در جشنواره حقیقت و سپس در جشنواره فیلم فجر باعث شد که مردم بیشتر با این قهرمانان آشنا شوند؛ حتی می‌توان گفت این آشنایی صرفاً محدود به این سه خواهر نیست و به کل ورزشکاران زن مربوط می‌شود. بعد از این اتفاق، خواهران منصوریان به برنامه «ماه عسل» رفتند وهمان هم باعث مطرح شدن بیشتر آنها شد.

مخاطب‌ازخودش‌خجالت‌خواهدکشید
کارگردان صفرتاسکو با اشاره به اجتناب از سیاه‌نمایی در این فیلم، بیان کرد: مخاطبی که از سینما خارج می‌شود، یک انسان امیدوار و پر از انرژی خواهد بود. اصلاً این فیلم براساس همین موضوع ساخته شده است. دراین فیلم با اینکه با تمام سختی‌های زندگی این سه نفر آشنا می‌شوید، نه تنها سیاه‌نمایی به چشم نمی‌آید، بلکه روند تلاش آنها برای عبور از سختی‌ها مشخص است و آن به یک امید منجر می‌شود. هیچ موضوعی مانع تلاش آنها نمی‌شود و حتی با حذف شدن هم نا‌امید نمی‌شوند.
به جرات ادعا می‌کنم وقتی مخاطب این فیلم را ببیند از خودش خجالت خواهد کشید که چرا اهداف زندگی‌اش را دنبال نکرده است.

ریتم‌تندی‌دارد
سحر مصیبی با اشاره به ریتم تند فیلم، افزود: با اینکه این فیلم نخستین تجربه کار مستند من بود اما از فیلم دیگری الگوبرداری نکردم. البته مستندهای زیادی تماشا کردم ولی به سمت تکرار نرفتم.
این فیلم ریتم بسیاری خوبی دارد که بخش زیادی ازاین اتفاق مدیون تدوین‌گر کاربلد فیلم است. تدوین‌گر فیلم دراین سه سال پا به پای ما همراه بود و برای تمام سکانس‌ها جلسه برگزار می‌کردیم.
لااقل هفته‌ای یک‌بار با ایشان و فیلمبردار فیلم جلسه داشتیم و همین بازبینی‌های مداوم منجر به ریتمی تند در فیلم شد.

نیازی‌به‌برچسب‌ندارند
مصیبی با رد حاکم بودن فضای فمینیستی در این فیلم، گفت: اصلاً به سمت فضای فمینیستی نرفتیم. از همان ابتدای تولید صفرتاسکو، دو مورد مهم مطرح شد؛ اول اینکه سیاه‌نمایی رخ ندهد و دوم اینکه به هیچ عنوان به سمت فضای فمینیستی نرویم. این توافقی بود که بین تمام عوامل فیلم از جمله من و تهیه‌کنندگان صورت گرفت. اصولاً از سیاه‌نمایی بیزارم و همیشه به دنبال اتفاقات مثبت هستم. وقتی این بچه‌ها خودشان اتفاقی مثبت هستند، چرا من به سمت سیاه‌نمایی بروم؟ زندگی خواهران منصوریان سراسر سختی است اما همه آن با امید تلفیق شده است و به موفقیت هم ختم می‌شود. این بچه‌ها خودشان آن قدری بزرگ هستند که نیازی ندارند تا برچسب فمینیسم به آن‌ها بخورد.
خوشحالم که از ابتدای تولید این محصول، تمام تیم دراین موضوعات باهم اشتراک نظر داشتیم.

فدراسیون‌همراه‌بود
این کارگردان با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته برای تولید این فیلم، بیان کرد: فدراسیون ووشو و شخص ریاست آن، از ابتدای شروع این پروژه کاملاً از من حمایت کردند. هماهنگی‌های لازم برای فیلمبرداری انجام شد و حتی به راحتی به همراه آن‌ها به خارج از کشور سفر کردم.
این هماهنگی و حمایت از جانب فدراسیون همیشه درکنار من بود. حتی امروز که فیلم تولید شده، همچنان این همدلی از طرف فدراسیون همراه ماست. خوشحالم که هرکس درکنار این پروژه قرار گرفت، درگیر آن شد و تماماً به آن کمک کرد.

امیدوارم‌ملی‌تلقی‌شود
سحرمصیبی با اشاره به ملی بودن این پروژه، افزود: امیدوارم و دوست دارم که این فیلم یک پروژه ملی تلقی شود. البته قبل از هرچیز امیدوارم که مردم این فیلم را ببینند و آن را دوست داشته باشند؛ اما به هرحال اگر هرکسی در هرجایگاهی به بیشتر دیده شدن این فیلم کمک کند، خودش مهم‌ترین حرکت ممکن است. خصوصاً جوانان نیاز دارند همچین فیلم‌هایی را ببینند و بدانند انگیزه و امید به آینده می‌تواند چه تاثیری بر زندگی‌شان بگذارد. برای خود من همین اتفاق افتاد و با تولید صفرتاسکو هدف و امیدی را پیدا کردم که برایم بسیار ارزشمند است. امیدوارم مردم هم این فیلم را دوست داشته باشند و دیگران را برای دیدنش ترغیب کنند. تهیه‌کنندگان فیلم برای نمایش در خارج از کشور هم مشغول رایزنی هستند و اگر موفق شوند به نظرم اتفاق خوبی است. این روزها تمام عوامل تولید صفرتاسکو درگیر کارهای اکران فیلم هستند. نخستین فیلم مستند خارج از هنروتجربه هستیم که اکران عمومی گرفته‌ایم. کار دشواری است که در رقابت با فیلم‌های سینمایی ماهم دیده شویم؛ امیدواریم که این اتفاق رخ بدهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین